MIDDELBÜRGSCHE C O M W. 88. Zaturdag 1842. 23 Julij. m. «si Bekettbmvtfcitttj. VpTV 'r?rê88* BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Stanbcstcbing. NIEUWSTIJDINGEN. 53uitscïilóïn&. Jr.iMferijfi. licbct'lati&ctt. h4- W- De abonnements-prijs deier Courant is 2 7Ö voor drie*maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks. Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'én tot zes regels is, ƒ1,50- en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Scad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dac op Maandag den 8 Augustus des middags ten twaalf ure, in een der vertrékken van het Raadhuis, in het open- baar aan den meestbiedende zal worden verpacht: Het uitsluitend Regt tot het houden der Bank van Leening binnen deze Stadvoor den tijd van vijf jaren en acht maanden, ingaande den 1 September 1842 en eindigendeden laatsten April 1848; van welke Verpachting de conditiën, benevens het Reglement op het houden der Bankdagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing zullen liggert. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 22 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Ter uitvoering van het door den RAAD der Stad GOES bij deliberatie van den 28 November 1840, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 1 Julij 1841 no. 296, gearres teerd plan van verevening en vernietiging der Obligatien, uit gegeven ter voldoening van de onbetaald geblevene Intressen tot den laatsten December 1S10 ingesloten, der gevestigde schuld ten laste dezer Stad welk plan in de Stads-Courant van den 2 Augustus 1841 is geïnsereerd; worden door Bur gemeester en Wethouders van gemelde Stadde Houders der voorzeide Obligatien, welke nog geene aangifte hebben gedaan uitgenoodigd om in de maanden Augustus en Sep tember dezes jaars ten Kantore van den Stedelijken Ont vangerschriftelijk aangifte te doen van de Obligatien met opgaaf van dagteekeningnummer en bedrag van het Kapi taal, welke zij genegen zullen zijn, in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van dertig percent der Hoofdsom en aanbetaling van den Intrest tot het einde van dac jaar, uit Stads-kas te doen aflossen en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. Zullende deze Advertentie worden geplaatst in de Staats- Middclburgsche- en Goesche-Couranten. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 16 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd Bij indispositie van den Burgemeester, De Wethouder, J. KAKEBEEKE. Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris L. de FOUW Jz. Op Zaturdag den 30 Julij 184a, des namiddags ten 2 ure, zal, onder nadere approbatie, door Burgemeester en Assessoren van BIERVLIET, op de Raadkamer der Ge meente publiek worden aanbesteed Het leggen van een gedeelte NIEUWE STRAAT, in de oude Stad der Gemeente. Het bestek en de voorwaarden op hetwelk de bovenge- melde aanbesteding zal plaatshebben, zal dagelijks, op de Raadkamer bovengemeld voor een ieder ter lezing liggen. Burgemeester en Assessoren voornoemd, M. VER PLAN KE. Ter ordonnantie van dezelve VAN ALTENA. De fungerende MARKTMEESTER der Stad Middelburg berigt bij deze aan de Ingezetenen, dat de Groenten en an dere Eetwaren, gedurende de Kermis, zullen worden te koop gesteld op de Groenmarkt. Middelburg, 22 Julij 1842. A. DUIK HENDRIKSE Fung, Marktmeester. FRANKFORT den 17 julij. Van de Russische grenzen tv orde onder dagteekening van den 2 dezer gemeld: Eer gisteren is alhier door eenen courier de tijding ontvangen dat eene afdeeling van het korps des generaals Grabbe (dat •tot het leger aan den Raukasus behoort) door de Lesghiè'rs 411 een bosch overvallen en geheel vernield is. Omtrent het door de Russen daarbij geleden verlies zijn Verschillende op. .gaven in omloop; volgens de minst hooge daarvan zou het zelve 1500 soldaten en 25 officieren bedragen. De artillerie van de afdeeling, die een weinig was achtergebleven was behouden geworden." PARIJS den 18 julij. De koning 011 koningin der Belgen zijn zondag avond op het kasteel van Neuilly aangekomen. Zij werden door den koning en de koningin der Franschen, de hertogin van Orleans en al de overige aldaar vereenigde prinsen en prinsessen op de trappen van "het kasteel afge wacht en onder het wederzijds storten van tranen ont- vangen. Sedert den dood des hertogs van Orleans houden de mi nisters zich uitsluitend met de zaak van het regentschap onledig. Een dagblad verzekertdat de hertog in zijn nu geopend testament we! hulde doet aan het verheven karakter en de voortreffelijkheid van geest zijner gemalin, maar zich nogtans in uitdrukkelijke bewoordingen voor de noodzakelijkheid verklaart dat het regentschapin geval van minderjarigheid, aan man nelijke handen worde toevertrouwd die de kracht bezitten om het gewigt der staatszaken in moeijelijke omstandigheden te torsChen en om tevens de onafhankelijkheid en instellin gen des lands met den degen te handhaven. De hertogin weduwe zou zich, voor de opening van dat testamentreeds in denzelfden geest uitgelaten hebben. Ofschoon het oorspronkelijk testament des hertogs reeds voor zijn vertrek naar Antwerpen, in november 1832, ge schreven is heeft hij het telkens alvorens hij naar Algerie vertrok met codicillen vermeerderd, en het zou dus in een van deze moeten zijn dat hij de bovenstaande verklaring had afgelegd. Intusschen betoont zich een deel der bevolking van -an dere gevoelens, en uit de meening, dat niemand beter dan eene moeder voor de belangen van haren minderjarigen zoon zal waken. Hiervan wordt door die dagbladen partij ge trokken, wier stellers den hertog van Nemours niet zeer ge negen zijn of thans beweren dat hijhoewel zijn karakter achting inboezemt, zich bij het leger en het volk niet zoo bemind heeft weten te maken als zulks zijnen nu overleden broeder, door diens innemend voorkomen, gelukt was. Daarentegen voeren de legitimisten de godsdienst, welke de hertogin belijdt, als een bezwaar tegen hare benoeming tot regentes gedurende de minderjarigheid van den aanstaan den koning der Franschen, aan. De toestand der gezondheid van de beklagenswaardige weduwe is zoo gunstig als de hevigheid harer smart zulks kan toelaten. Zij heeft haren oudsten zoon toen deze bij herhaling naar zijnen vader vroeg, trachten te doen gevoe len dat God hem had weggenomenen dat zij hem in dit leven niet zouden wederzien. De predikant Cuvier die haar huwelijk ingezegend had heeft zich nu terstond naar Neuilly begeven en een groot gedeelte van den dag bij de hertogin doorgebragt, om haar hart door woorden van Evangelischen troost te sterken. De eigenaar van het huis alwaar de hertog van Orleans overleden is, heeft hetzelve heden verlaten, zijnde hij ruim schoots door den koning schadeloos gesteld. Het huis zal reeds morgen worden afgebroken en men zal eene kapel op het terrein oprigten. Men heeft voorts naauwkeiirig het plan opgenomen van de kamer waar de hertog gelegen heeft en zal een vertrek op Neuilly volmaakt daaraan gelijkende worden gebouwd en al de meubelen op dezelfde wijs er worden geplaatst als zij in het bedoeld vertrek waren; zulks geschiedt voornamelijk op het verlangen der koningin. De Belgische en Fransche onderhandelaars zijn het eens geworden wegens de overeenkomst die ten opzigte van Belgie eene uitzondering op het bevelschrift van 26 j 11 nij daarstelt, en die overeenkomst is gisteren namiddag getee- kend. Het tarief, dat voor dien tijd van kracht was zal uiterlijk op den 15 augustus op de Belgische grenzen hersteld worden, en aan geene verhooging onderworpen wezen, al wierd het op de andere grenzen verhoogd. Mogthet op de andere grenzen met meer dan een zesde worden verminderd dan zou op de Belgische grenzen eene geë venredigde vermin dering plaats grijpen zoo dat altijd een belangrijk verschil tusschen de beide tarieven bleef bestaan. Belgie verbindt zich wederkeerig tot eene vermindering der inkomende reg- teti en accijnsen op de Fransche wijnen, en der regten op de zijden-waren. De duur van dit verdrag is op vier jaren bepaald. 's GRAVENHAGE den 21 julij. Ons hof heeft heden de rouw aangenomen voor den tijd van vier weken, wegens het overlijden van Z. K. H. den hertog van Orleans. Bij besluit van den 16 junij jl.*heeft Z. M. ais broe der in de orde van den Nederlandschen Leeuw opgenomen F. van der Keen, openbaar schoolonderwijzer te Wassenaar. De directeur-generaal voor de Hervormde eerediensc, ontvangen hebbende een aan den Koning ingediend adres van ds. Motrees en anderen die overleggen hun protest tegen het besluie, door de algemeens Hervormde synode in 1841 op hun adres genomenen verzoeken dat Z. M. de synode op dat besluit doe terugkomen of wel zelve de noodige ver ordeningen hevele ten einde de Hervormde kerk op den ouden voet worde hersteld, en allen die daarvan afwijken uit de zelve gaanheeft den 1 dezer aan de adressanten geant woord: Dat zij dwalen, wanneer zij meenen, dat cie Iloo- ge Regering bevoegd is, aan de algcmeeuc synode bevelen' te geven, om de hangende kerkelijke geschillen in dezen of genen geest te beslissen, of wel 'die ^elve door verordenin. gen af te doen; dat, wel is waar, de thans bestaande in. rigting der Hervormde kerk (waarvan dé verdere in werking zijnde kerkelijke reglementen eên gevolg zijn) in 18-16, naar aanleiding der toenmalige geheel bijzondere omstandigheden tot stand is gekomen door overleg der Hooge Regering met de kerkmaar dat door deze buitengewone tusschenkomst van den Staat het Hervormde kerkbestuur eenmaal gevestigd en sedert eene reeks van jaren algemeen erkend zijnde, geene handeling van dien aard meer kan te pas komen; dat het noch mee de bepalingen der grondwet, noch met de bedoe lingen der Regering zou overeenkomen zich eenig jus in sacra aan te matigen, noch zelfs eenfg jus circa sacra uit te oei enen buiten de bestaande reglementaire verordeningen en de aigemeene bevoegdheid en verpligting der Regering, om te waken voor de goede orde en de veiligheid van den Staat; en dat mitsdien alle veranderingen in de bestaande kerkorde voortaan alleen van de kerk kunnen uitgaan, en dus derzelver hoogste vergadering uitsluitend bevoegd is, 0111, zoo noodig, volgens de bestaande reglementende vereischte maatregelen te nemen of ook zoo het belang der kerk verandering dier reglementen vordert, daartoe 11a rij-p beraad en wettig kerkelijk overleg te besluiten buiten eenigen invloed der Hooge Regeringdie, zoo hare bekrachtiging daarop ge vorderd werd, alleen zou hebben toe te zien, cfat daarbij niets toegelaten werd, strijdig met de grondwet of met de rust en veiligheid van den Staat." MIDDELBURG den 22 juli). De Staats-Couranten van den 12, 13, 19 en 20 dezer behelzen de volgende onlangs bij de kamers aangenotnene en thans uitgevaardigde wetten: Toestemming tot de eebtverbindtenis van H. K. II. Prin ses Sophia met Z. K. H. den Erf-Groothertog van Saxeil- Weimar-Eisenach. De wet tot bekrachtiging van de overeenkomsten van den 23/2s jn'ij 1840 en van den *s/3t maart 1841 tusschen het departement van Koloniën en de Nederl. Handei-tnaat- schappij. Die betrekkelijk de overbrenging der onder de vroegere wetgeving ingeschrevene hypotheken en privilegiën in de thans bestaande nieuwe registers. Die betreffende het notaris-ambt. Die betreffelijk de zaken der maatschappij van weldadig heid. Die houdende eene belasting op de runderen. En die omtrent de aflossing en intrekking van schuld over 1842. Van Gorinchem den 20 dezer schrijft men Gisteren morgen, even na 7 ure, passeerde alhier de stoomboot de Maas, van de Nederlandsche stoomboot maatschappij doende hare eerste reis in de nieuwe dienst tusschen Rotterdam en Venlo." Men meldt nit Leeuwarden den 13 dezer, dat de ijze ren stoomboot IVillem II, welke thans geregeld des maandags donderdags en zaturdags tusschen Amsterdam en de Lemmer vaart, geheel aan de gunstige verwachting die men daarvan had voldoet. In den nacht van den 18 op den 19 is er brand ont staan buiten Arnhem aan den Utrecbtschen weg, in de cign. reu.fabriek van den heer Schrijver, welke fabriek eer er hulp kon aangebragt Worden eene prooi der vlammen geworden is; ook het woonhuis was aangetast, doch is door de ijverig toegebragte hulp nog gered geworden. Bij een telegrafisch berigt omtrent de zaken in Algiers wordt uitBlidah den 15 gemeld, dat de colonne van den ge neraal Changarnier den 13 van zijn razzia of rooftogt iti goeden staat was teruggekomen. Bijna het geheele kalifaat van Sidi-Embarak had zich aan de Franschen onderworpen. PJISJZSM BES EFFECTEN. Amsterdam den 20 Julij IS42. Werkelijke Schuld. 51Aa Idem Nieuwe Grootb. 100 A - liest. Uitgest. dito - Kansbiljetten Amortisatie-Syndie. 34 pet. 93» - 764 Uil - Ibmd el-Naalschapp ij Dito Leeuing 1835/37 101A Rijn Spoorweg 91 A - Leening 1837. I.osr. 98A - Fransche 3 pet. Eogefcche gecons. - 52 101 94 77 145 102-i 91 99-' Spanje Arduin Rusland IIopc C. 1 OGi a Leening 105A - Idem ip». 98,1 - Idem 1840. 89» - 13.[- Coupons 19 - Oostenrijk Goll. C. 103J - Metaliek 107 - Prurssen1832. f Denemarken, N. Lond. - Napelsche certificaten. - 10C' 106* 99). 90' 18? 26? 104' l07i Ml ij ui: lp nijzE v van de volgende Gras ex enz Middelburg, 21 Julij 1842. Tarwe, de Ned. Mudde f 10 Rogge - CZomer Gerst ^Winter jj 6 4 4 35 75 00 SO Zelling van het Brood. Tarwenbrood'c Ncderlaiuiscb Pond 20 Ces. Roggènbrood

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1