MIDDELBUEG8CHE C O U A J\ N°. 86. Diiigsdag 1842. 19 jiiiy. BESTUREN en ADMIN1STRATIEN. 3anlcoubigiii0. £lani>C5tebitt0. N EU W STÏJ DINGEN. ©rool-isdUattjÉ. JVantivijfe. iücberlatiben. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden: VooreerstDat de zoodanigendie verlangen niet den eerscvolgetiden Cursus, in de maand Augustus 1842, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije brieven van henzelvenof van hunne Ouders of Voogden, zullen behooren aan te mel den bij den Heer Mr. van Visvliet, Voorzitter der Commis sie, wonende op de Dwarskaai alhier, Wijk G.No. 107, en aan ZEd. zullen behooren over te leggen ofte doen toe komen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedragafgegeven door den Heer Bur gemeester hunner woonplaats, ais wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtvvijzingen zullen wor den gegeven. Ten 'tweede: Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol- genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 9 Augus tus 1842, na dat op Maandag den 8 Augustus, des namid dags ten één ure, in het gewoon Lokaal der School, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten derde: Dat de lijst der onderscheidene Lessen, welke gegeven zullen worden aan de Voorpoort van het Lo kaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 16 Julij 1842. Namens de Commissie voornoemd, VAN BAKELGEM Secretaris. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE brengt ter ken nis van de belanghebbenden, dat de Jongelingen, welke ver langen met den, in de eerstkomende maand Augustus begin- nenden Cursustot de Latijnsche Scholen te worden toege laten, daarvan in Persoon zullen moeten kennis geven aan den ondergeteekendeVoorzitter der Commissie, vóór of uiterlijk op den eersten Augustus zullende hun de dag van het te houden Examen alsdan nader worden opgegeven. Middelburg, den 19 Julij 184a. D. BORKING Gz. Op Zaturdag den 30 Julij 1842 des namiddags ten 2 ure, zal, onder nadere approbatie, door Burgemeester en Assessoren van BIERVLIET, op de Raadkamer der Ge meente publiek worden aanbesteed Het leggen van een gedeelte NIEUWE STRAAT, in de oude Stad der Gemeente, Het bestek en de voorwaarden, op hetwelk de bovenge melde aanbesteding zal plaats hebbe»zal dagelijks, op de Raadkamer bovengemeld voor een ieder ter lezing liggen. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VERPLANK E. Ter ordonnantie van dezelve, VAN ALTEN A. Bij de DIRECTIE van het"Zendeling-Genootschap is net dankzegging ontvangen eene gift van ƒ2,60, van T.uit de collecte van Zondag 3 Julij, voormiddag, Oost-Kerk. A. SLOTEMAKER Cz. LONDEN den 12 julij. Sir Robert Peel heeft heden in het lagerhuis een ontwerp van wet ingediend, strekkende om den persoon van den souverein beter dan tot dusverre te be schermen voor dergelijke aanslagen als onlangs door Francis en laatstelijk weder door Beat1 waren gepleegd. Volgens deze nieuwe wet zou voortaan al wie eenig vuurwapen, al was het ongeladen, op H. M. rigtte, of haar met eenig voorwerp wierp of poogde te werpen, of op eenige andere wijze aan H. M. schrik trachtte aan te jagen en de open. bare orde alzoo te verstoren tot tratisportatie voor zeven jaren met voorafgaande gevangenzetting en ligchamelijke kas tijding, gestraft worden. Dit voorstel met algeineenen bijval ontvangen, is onmid dellijk voor de eerste en tweedemaal gelezen en zal morgen ïn committé behandeld worden. j In de zitting van het hoogerhuis van gisteren heeft lord Brougham voorgesteld, dat er een committé zou benoemd j worden ten einde een onderzoek te doen naar de oorzaken en middelen van herstel der tegenwoordig onder de arbeidende j klasse heerschende verregaande ellende. De ministers hebben i z-ich tegen dit voorstel verzetop grond dat het tot geener lei nuttige uitkomst kon leiden en hetzelve werd dan ook met eene groote meerderheid verworpen. PARIJS den 14 julij. Een verschrikkelijk ongeluk heeft het koninklijk gezin getroffen. De koning heeft het verlies geleden van den eerstgeborene van zijn stamhuisden ver- moedelijken erfgenaam van zijne kroon, den zoon op wiet) zijne dierbaarste en eerste hoop gevestigd was, den prins die zich, door twaalf jaren van een kloek en toegewijd le ven, de achting en het vertrouwen van het leger en van het land had weten te verwerven. De hertog van Orleans heeft gisteren ten half vijf ure, ten gevolge van een verschrikkelijk ongeluk, na eenen doods angst van vijf uren, het tijdelijke met het eeuwige verwis seld, nog geen 32 jaren bereikt hebbende. Deze droevegisteren avond in Parijs bekend geworden tijding, heeft hier eene algemeene smart en verslagenheid verwekt. v Het Journal des Débats deelt wegens deze hoogst noodlot tige gebeurtenis de volgende bijzonderheden mede: De prins moest zich op den middag naar Sint-Omer be geven, ten einde verscheidene regementen van het leger korps aan de Manie in oogenschouw te nemen waarna hij zich naar de wateren van Ploinbières wilde begeven alwaar de hertogin van Orleans zich bevindt. Ten 11 ure begaf de prins zich in eene met twee paarden bespannen calèche op vier wielenom van de koninklijke fa milie afscheid te nemen. Ter hoogte van de poort Maillot gekomen schrikte het paard dat de postiljon bereed en ging op hol; de prins ziende dat de postiljon de paarden niet meer meester was, zette den voet op de trede van het rijtuig, dat zeer laag bij den grond is, en sprong op den weg; de beide voeten des prinsen kwamen op den grond neder, maar de schok deed hein struikelen zoodat hij met het hoofd voor over op den steenweg neérstortte en buiten kennis liggen bleef. Men schoot terstond ter hulp toe, en bragt den prins in het huis van een kruidenier aan den weg, waar hij bewusteloos op een bed werd neergelegd en hem de hulp werd toegebragt die zijn toestand vorderde. Een geneesheer uit den omtrek deed eene aderlating maar zonder eenige uitwerking. Intusschen was bet berigt van het ongeluk op Neuiily ge komen. De koningin snelde ijlings te voet naar de plaats waar haar zoon lag door den koning en de verdere nanwe- zende faini!i.e-leden gevolgd en zij vonden den prins zonder bijna eenig teeken van leven te gevende ontsteltenis en smart van des prinsen ouders en betrekkingen lhten zich ge makkelijker gevoelen dan beschrijven. De heer Pasquiereerste chirurgijn van den prins, was inmiddels aangekomen en verklaarde deszelfs toestand voor hoogst gevaarlijk daar er waarschijnlijk eene uitstorting in de hersenen plaats had. Ieder oogenblik scheen het gevaar toe te nemen, de prins was volstrekt niet tot zichzelven gekomen; eenige verward in het Duitsch nitgesprokene woorden had den eenige hoop doen ontstaan, die echter even spoedig ver dween als zij opgevat was. Intusschen waren de ministersdie juist tot een kabinets raad waren bescheiden geweest, naar het huis waar de her tog van Orleans zieltoogde toegesneld, alsmede de kanse lier van Frankrijk de prefect van policie en een aantal ge neraals en andere aanzienlijke personenten twee ure werd de hertogin van Nemours die op 's konings verlangen op Neuiily was gebleven ontboden. Geene pen", zegt het Journal des Débatskan het hartverscheurend tooneel beschrijven dat de kamer opleverde waar de hertog van Orleans neergelegd wastoen de herto gin van Nemours aldaar kwam. De koningin en .de prinses sen lagen geknield voor het bed van den stervenden prins stroomen tranen en gebeden boven zijn dierbaar hoofd uit stortende, terwijl de prinsen luide snikten. De koning stónd daarueven onbeweeglijk de oogen op her verbleekt gelaat van zijn zoon gevestigd houdende, in pijnlijke stilte de ver ergering van zijn toestand gadeslaande. Buiten groeide de ontstelde en deelnemende menigte ieder oogenblik aan ter wijl de pastoor van Neuiily van zijne geestelijkheid verge zeld, op 's konings bevel zich naar Sablonville begaf. Intusschen duurde de zieltoging van den prins, doorde werking van een krachtig geneesmiddel nog lang voort. Het leven week langzaam en niet zonder sterke worsteling tegen de jeugdige kracht. Een oogenblik was de ademhaling vrijer, de pols voelbaar, en begon de hoop eenigzins te herleven; maar die hoop verdween weldra. Ten vier ure was de prins blijkbaar zijn einde nabij en ten half vijf ure blies hij den laatsten adem uit door de bedienaars der godsdienst geze gend die bij zijne jongste oogenblikken tegenwoordig waren, in de armen van zijn vader, die zijne lippen op zijn"Stervend hoofd had gedruktonder de tranen en het weegeklag zijner ongelukkige moeder en der geheele familie." Na 's prinsen dood had de koning de koningin naar een aangrenzend vertrek getrokken, alwaar de ministers, de maarschalken en andere personen waren. Men wierp zich aan de voeten der koningin, die snikkend uitriep: „IVclk een ramp voor onze familie! maar ook welk een verschrikke lijk ongeluk voor Frankrijk l Al de aanwezenden waren ont roerd of schreiden de koning naderde den maarschalk Gé- rarden drukte hem de hand met een onuitsprekelijk gevoel van vaderlijke droefheid, verhevene onderwerping en ko ninklijke vastheid. Het lijk van den prins was inmiddels op eene baar ge plaatst, overdekt met een yvit laken. Eene keurkoropagnie van het 17de regement ligte infanterie, hetwelk den prins op zijne krijgstogten in Afrika vergezeld heeft, was ijlings ontboden om op den weg de haag voor de lijkstoet te vor men. Ten vijf ure begaf deze zich op weg; wordende de lijkbaar gedragen door vier onder-officierer.aan het hoofd hebbende den luitenant generaal Athalitu Achter het lijk volgden te voet de koning, de koningin, de prinses Ade- laïdede hertogin van Nemoursde hertogen van Autnale en Monpensierde ministers, de maarschalk Girard, andere generaals, hoofd.officieren van 's konings huisenz. Het lijk werd in de kapel van het kasteel van Neuiily voor het hoogaltaar neergelegd. Des avonds is de koninklijke familie alleen onder elkander gebleven, en zijn slechts de kanselier Pasquier en de ministers bij den koning toegelaten. Des avonds ten 7 ure is 'sprinsen ordonnans-officier Bertin de Vaux en deszelfs eerste geneesheer Chomel naar Plombières vertrokken, om de hertogin van Orleans de treu rige mare van het ongelukkig einde haars gemaals bekend te maken ten 9 ure is de hertogin van Nemours insgelijks der waarts op weg gegaan. Ten 10 ure heeft de koning den hertog van Autnalever gezeld van des kroonsprinsen aide-de kamp Montguyonnaar het paviljoen Marsan gezonden waar de papieren van den hertog van Orleans in hunne tegenwoordigheid verzegeld zijn. 's Konings ordonnans-officier de Lareu is naar het kasteel van Eu vertrokken oin den graaf van Parijs en den hertog van Chartres naar Neuiily te brengen. Een courier is naar den hertog van Nemours gezondenen bevel overgemaakt naar Toulon om eene stoomboot uit te zenden die den prins van Joinville op de Siciliaansche kust moet opsporen. De ministers zijn gedurig vergaderd. Een ieder is door drongen van de gewigtige gevolgen, welke deze onverwachte dood kan na zich slepen. De koning is bejaard en kan zijnen zoon spoedig volgen en welligt vóór de meerderjarigheid van den graaf van Parijsen alsdan dient er voor een regentschap te zijn gezorgd, waartoe de wetgevende vergadering al spoe dig zal worden bijeen geroepen. De hoofdpartijen welke Frankrijk verdeelen, zullen gewisselijk voordeel van dezen stand van zaken trachten te trekken. Die der republikeinen zal we! denkelijk in magt en stoutmoedigheid toenemen. Ook de legitimisten zullen, het oog op den hertog van Bordeaux gevestigd houdendevoordeel van dit onheil trach ten te trekken. Reeds beweren zijdat de wetgevende ver gadering zoo als zij thans bestaat, niet bevoegd is om in een regentschap te voorzien; dat daartoe eene meer nationale vergadering moet worden bijeen geroepen. De schouwburgen zijn gesloten de julij feesten zijn af gezegd. Onze fondsen zijn aanmerkelijk gedaald. Volgens de ministeriele bladen behooren van de 422 gedeputeerden wier benoeming gisteren middag bekend was", 249 tot de behoudende partij, 511 173 tot de'oppositie. De bladen der tegenpartijen wederspreken zulks in zoo ver, dat volgens hen verscheidene dezer gedeputeerden hoewel niet regtstreeks tot de oppositie behoorende, zich echter jegens hunne kiezers verbonden hebben tegen het traktaat wegens het regt van doorzoeking en andere geliefkoosde ontwerpen van den heer Guizot te veld te zullen trekken. MIDDELBURG den 18 jultj.. Op II. zaturdag stond voor het provinciaal geregtshof alhier teregt de persoon van Frederik Zuidweg Kalbfleischoud 26 jaren, voorheen bak kersknecht, laatst zonder beroep en te Goes woonachtig, die, zoo als door ons in ons nommer van den 12 mei is ge meld, op den 8 dier maand, op de openbare straat te Goes, een pistoolschot met los kruid op den commissaris van po licie dier stad, terwijl deze in de uitoefening zijner ambts- verrigtingen werkzaam was, heeft gelost, en daardoor dien commissaris aan de linkerhand en in het aangezigt verwond. Het hof heeft, niettegenstaande de beschuldigde opgaf des' tijds zoodanig beschonken te zijn geweest, dat hij zich van het voorgevallene niets konde herinneren, denzeiven schuldig verklaard aangewelddadigheden welke kwetsuren vosrtgc- bragt hebbengepleegd jegens eenen magistraats-persoon verkeerende in de uitoefening zijner ambtsverrigtingeuen te dier zake veroordeeld tot een half uur tepronkstelling op een schavot en een confinement van vijf jaren. Zoo blijkt het dan nu weder uit dit arresc, d®t de com missarissen van policie zijn magistraats personen, die als zoo danig door de wet worden erkend en beschermden die men niet straffeloos, beleedigt terwijl overigens deze zaak op nieuw tot een voorbeeld kan strekken van de ongelukkige gevolgen, welke het misbruik van sterkedrank en een los zinnig levensgedrag (want hieraan was ook dit geval zijnen oossprong verschuldigd) meest altijd na zich slepen. Bij besluit van den 14 dezer heeft Z. M. benoemd bij het korps ingenieurs van den waterstaat tot hoofd-inge- nieurs der 2de^klasse, de ingenieurs der iste klasse A*de Geus en .7. IV. Conradtot ingenieurs der iste klasse, de ingenieurs der 2de klasseD. J. Storm Buyzing en .7. G. van ,endttot ingenieurs der 2de klasse, de aspiranten-in. genienrs B. P. G. van Diggelen en A. B. Mcntz tot aspi ranten-ingenieurs de kadees voor den waterstaat bij dé ko ninklijke militaire akademie .7. G. IV. FynjeJ. Strootman A. C. Reuther en A. A. J. Ledeboer. Voorts heeft 7 1\|' aan de ingenieurs der iste klasse K. Schraver en G' j 'dü,' bets verleend den titulairasi rang van hoofd-iiigenieii'rïan den waterstaat. Zaturdag 11. is te Vlissingen gearriveerd Zr. Ms. fre gat df. Maas, kommandant de luitenant ter-zee iste klasse J. C. du Cloux, van Texel. Te Nijmegen is den 14 <lezer, door den brecdon ker- kcraad der Ncdcrduitselie Hervormde gemeente, tot predikant

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1