MIDDELBURG'SCHE c c> m# W N°. 84. Donderdag: 1842. 14 Julij. M?* BESTUREN en ADMINISTRATIEF. ilötificatie. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb bendendat door Z. Exc. den Heer Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Sta ten is bepaald dat de Jagt op Ganzen Eenden en IVater- snippenin die Provincie zal geopend zijn op den 1 Augus tus aanstaandemet dien verstande echterdat dezelve wat de Publieke Jagt aanbelangt, alleen op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moeras sige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal geslo ten blijven in en langs de bosschen, alsmede op bouw- en weilandentot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificacie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke-en Gemeente-Besturen ter affixie worden toege zonden. Middelburg, den 9 Julij 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kan tore zullen worden uitbetaald de Interenen der Borgtogten van *s Rijks comptabele Ambtenaren over het eerste half jaar 1842. Middelburg, den 14 Julij 1842. De Administrateur voornoemd P. POUS. NIEUWSTIJDINGEN. SDuiischlaub. FRANKFORT den 8 julij. De Zwitsersche landdag is den 4 dezer met de gewone plegtigheid te Bern geopend. De voorzitter heeft in zijne bij die gelegenheid gehoudene rede te kennen gegeven, dat de betrekkingen met het buiten land steeds voldoende en zeer vriendschappelijk waren, en de hoop uitgedruktdat in deze bijeenkomst van den land dag de aangelegenheid der Aargausche kloosters tot een be vredigend einde zou kunnen gebragt worden, Per telegraaf heeft men te Berlijnberigtdatdekoning van Pruissen den 1 dezer in welstand te Peterhof is aange komen. Een dagblad beweert, dat de PruiSsische regering besloten zou hebben, op het voorbeeld van Oostenrijk, het aanleg gen der groote spoorwegen voor rekening van dèn staat te nemen,, en zelfs tot het overnemen van de reeds door par- tiltuliere maatschappijen aangevangen wegen, die daarmede in verband staan, geneigd zou wezen. v (6r0Ot~I5irittattje. LONDEN den 8 julij. De wet tot wijziging van het tol-tarief is heden in het hoogerhuis voor de derdemaal gele zen en derhalve aangenomen. Na langgerekte discussien heeft het lagerhuis eindelijk gisteren avond het voorstel van den heer IVallaceom de kroon te verzoekeu het parlement bijeen te laten tot na ge daan onderzoek wegens de oorzaken van het heerschende ge brek met 174 tegen 49 stemmen verworpen. Talrijk en hevig zijn de aanvallen geweestdie de ministers bij deze gelegenheid hebben moeten doorstaan vooral van hen die in een meer vrijen invoer van vreemde granen boter en kaas het eenig middel van behoud zagen, en aan het bestuur troe belen voorspeldenals hierin geene spoedige verandering wierd gebragt. In het tweede verhoor dat Bean voor den geheimen raad en de regters van de kroon heeft ondergaan moet ten «volle bewezen zijndat het door hem gebruikte pistool niet met scherp geladen is geweest, en dat hij zijne onzinnige •daad alleen verrigc heeft om dat hij het leven moede was en Sn hechtenis verlangde genomen te worden. Van den eisch «der doodstraf schijnt te zijnen opzigte afgezien te wezen; xelfs zegt men dat hij tot op de sessien der gewone criini- mele r eg tb ank op vrije voeten gesteld zou zijn geworden, bijaldien hij twee solidaire borgen voor 250 p. st. had weten i ■aan te wijzen. Thans is hij naar de gevangenis Newgate j overgebragc. Het publiek betoont veel minder belangstelling in deze zaak dan in die der aanslagen van Oxford en Francis. Dat Bean lid van een geheim genootschap zijn zou is ge zegd maar niet bewezen. De laatste over Frankrijk uit Canton ontvangen nieuws-j papieren behelzen belangrijke bijzonderheden omtrent de uit- j breiding die door de Engelschen aan de Chinesche stad Hong- Kong gegeven wordr. Overal worden daar publieke gebou- j wen en bijzondere woningen gesticht; een regterlijk collegie 1 en cene politie zijn georganiseerden aan de zendelingen' van onderscheidene geloofsbelijdenis zijn landerijen afgestaan om kerken en scholen op te rigten. De inlandsche bevol king bedraagt reeds ongeveer 15000 zielen. Onder de Hor.g- kooplieden hebben velen bereids het offer aan hunnen natio- nalen trots gebragtdoor de meerderheid der Engelschen in het bouwen en uitrusten van schepen zoowel als in som mige andere opzigten te erkennen. LONDEN den 10 julij. Gisteren morgen hebben de af gevaardigden der tegenstanders van de graanwet, een getalle van 144 personen, een gehoor bij sir R. Peel gehad, hem een tafereel der heerschende ellende onder de lagere volks klassen afgemaald, hunne overtuiging aan den dag gelegd dat in de Herroeping der bestaande graanwet het eenig middel tot leniging gelegen isen hem gesmeekt iets te doen om het land voor regeringloosheid en ondergang te behoeden alvo rens het te laat zou zijn. De minister betoonde zich door het gehoorde getroffenbragt de afgevaardigden onder het oog, dat dit onderwerp dagelijks in de beide parlementshuizen besproken werd en beloofde het zich ten pligt te zullen maken de door hen aangevoerde omstandigheden onder de oogen der regering te brengen. Weinig tevreden dat hij zich niet uitvoeriger over al de door hen behandelde punten had uitgelaten keerden zij naar de vergadering hunner commit tenten terug, en deelden daar den uitslag hunner verrigtin- gen mede. JwnÉrijfe, PARIJS den julij. Heden zijn de verkiezingen door geheel Frankrijk aangevangen. Voor het minst 8 der 14 ar rondissementen van Parijs zullen bijna zeker ministeriele kan didaten waaronder de generaal Jacqueminot en de heer J. Lefebvreafvaardigen. Volgens de opgemaakte officiële staten zijn gedurende het jaar 1840 alhier 30,213 kinderen geboren en 28,294 per sonen overleden, terwijl 882 huwelijken gesloten zijn. De regeringsbladen behelzen heden weder eene depeche uit Algiers, van den 5, per telegraaf ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de provincie Ticterie geconstitueerd is. Daags te voren waren alle hoefden aldaar geïnstalleerd. Te vens meldt die depeche, dat de generaal Chatigarnier den 1 dezer aan den regter-oever van den Opper-Chelif een aan merkelijk voordeel behaald heeft op het kalifaat van Sidi Embanak. Hij moet daarbij 3000 krijgsgevangenen gemaakt en 15^20,000 stuks hoornvee benevens 1500 kameelen be- magtigd hebben. iXc&cvgati&cu. 's GHAVENHAGE den 11 julij. Men verzekert, dat Z. M. de graaf van Nassau morgen in deze residentie zal komen en eene week hier zal vertoeven. Heden heefc Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken de tegenwoordige zitting der Staten-Generaalin eene vereefiigde zitting der beide Kamers, met de volgende aan spraak gesloten Laatstleden donderdag en vrijdag avond heeft, in de loterijzaal op het binnenhof alhier, her vierde algemeéne mu- zijkfeesc der maatschappijtot bevordering der Toonkunst plaats gehad. Beide avonden heefc Z. M. het feest met hoogstdes- zelfs tegenwoordigheid vereerd. Hetzelve heefc niet alleen aan ailer verwachting voldaanmaar die verre overtroffen. De stukken op beide avonden zijn uitmuntend uitgevoerd geworden, en de solo's, zoowel als de koren en het orchesc hebben zich beijverd om het publiek een wezenlijk kunstge not te verschaffen. De solo's werden uitgevoerd: voor de sopraan door mejufvrouwen van RenesseHoppenbrouwers en Morelvoor de alto door mejufvrouwen Aarsseen Achenback voor den tenor door de heeren Vrucht, IVielink en Hofman voor den bas door de "heeren van Ilove en Craayvanger. - Vrijdag avond heeft er, onmiddellijk na de uitvoering* van den Psalm, vervaardigd door den directeur, den heer J. Lubeck eene treffende plegtigheid plaats gehad. Een ad ju-' danc des Konings begaf zich namelijk voor het orchest, en overhandigde den heer Lubecknamens Z. M.het ridder kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zigtbaar aan gedaan ontving de heer Lubeck die onderscheidend blijk van Zr. Ms. hooge goedkeuring. Dadelijk werd door het orchesc en koor ,het volkslied en het geliefde Wilhelmus aangeheven terwijl luide toejuichingen van de geestdrift der menigte de den blijken. Kort daarop moge den heer Lubeck de eer te beurt vallen, zich naar de koninklijke loge te begeven, ten einde Z. M. in persoon voor het zoo even ontvangen Blijkt van 's Konings welwillendheid te bedanken. Na den afloop van het feest is de heer Lubeck door de dames van hec koor met bloemen bestrooid, terwijl hem tevens door de gezamen lijke leden van hec koor eene fraaije gouden ketting ten ge schenke werd aangeboden. MIDDELBURG den 13 julij. Z. M. de Koning heefc bij besluit van den 7 dezer maandbenoemd tot ontvanger der directe belastingen alhier, den heer C. A.Gobius, thans ontvanger te Vlissingen tot ontvanger te Vlissingen den heer P. A. Bouvinthans arrondissemencs-inspecceur aldaar en tot inspecteur der directe belastingen, in en uitgaande regten en accijnsen te Vlissingen den heer C. W. Broers thans controleur derzelfde middelen te Amersfoort.' Tijdingen uit Petersburg, van den 28 junij H., maken melding van de bijzonder beleefde wijze waarop de états- major van de Nederlandsche fregatten worden toegelaten tot de bezigtiging van al de publieke gestichten, rijks gebou wen kerken enz.hec winter-paleis had bijzonder hunne opmerking tot zich getrokken eene order van Z. M. den Keizei scheen de voorname beweegreden der vriendelijke ont vangst die men overal genoot. Volgens geloofwaardige informatien, had Z. M. de Keizer Prins Hendrik vereerd fnet de benoeming van Z. I{. H. tot kommandanc van het Russische linieschip Azof, in welke betrekking de Prins eerstdaags door Z. M. zou worden «e- iescalleerd. VERSLAG van de Gedeputeerde Staten, aan de Staten der Provincie Zeelandgedaan in derzelver Vergadering van den 5 Juhj' 1842. Tweede vervolgd) Kazernering en huisvesting van troepen. Deze aange legenheid wordt behoorlijk behartigd. De uitgaven, welke deswege op de jaarlijksche begrootingen der steden en ge- De abonncments-prijs deier Courant is 2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 5, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Edel Mógende Heeren de werkzaamhedenwelke gedurende deze zitting aan uwe beraadslaging werden onderworpen zijn aïge- loopen. Steeds ver'rouwende op de bereidwillige medewerking yan UEd. Mog. om 's Lands belangen te helpen bevorderenen bedacht om de onderscheidene takken yan bestuur meer en meer te verbeteren heeft de Regering achtervoïgeus eenige belangrijke wets-ontwerpen ter tafel gebragt. U Ed. Mog. hebben zich beijverd derzelver toestemming te geren aan het voorgenomen huwelijk tusscben II. K. H. Prinses Wilhdmina Maria Sophia Louisct der Nederlanden en Z. K. H. den Erfgroother- tog Karei Alexander Augustus JanZoon van Z. K. II. den Groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach. Eene wetvaststellende de uitgaven voor het departement van buitenlandsclie zaken voltooide de begrooting voor dit en het vol gende dienstjaar. De overboeking der inschrijvingen van hypotheken en privilegiën, vóór de invoering van het burgerlijk wetboek genomenis op eene voldoende wijze geregeld. Voor het loopende jaar werd voorzien in de behoeften der koloniën van weldadigheid. liet crediet van den Staat werd geschraagd door de goedgekeur de aflossing en intrekking van een gedeelte der schulden van het voormalige amortisatie-syndicaat. Men achtte het doelmatig om het geldelijk beheer over de ge vangenen en gevangenissen van het hoofdstuk der begrootiag voor binnenlandsche zaken tot dat van justitie te doen overgaan. De 1'ransche wet op het notariaat werd door eene oorspronkelijk Nederlandsche vervangenen daarmede een nadere stap gedaan tot de bevestiging onzer nationale wetgeving. In den verachterden toestand van het fonds van den landbouw is door het verlaten van een kortstondig aangenomen door de on dervinding min doelmatig bevonden stelselgrootendeels voorzien. v De voorloopige beraadslaging over de ontworpen wetten omtrent de bevoegdheid om deel te nemen aan de provinciale en plaatselijke besturen, alsmede omtrent de uitoefening van het stemregt in de ste den en ten platten lande voerde tot de overtuiging dat men deze zoo hoogst belangrijke aangelegenheid niet tot een einde wenschte, te brengen alvorens liet advies der onderscheidene provinciale Staten over plaatselijke belangen en inzigten te hebben ingewonnen. Het onderzoek der Tweede Kamer van het wets-ontwerp op het stuk der conilicten had ten gevolge dat' de Regering zich. genoopt vond hetzelve weder in te trekkeneveneens vond men zwarigheid om in deze zitting eene wet ten behoeve van den ijzeren spoorweg in Limburg tot stand te brengen en meende genoemde Kamer daar te boven genoegzame redenen te hebben om den Koniug te verzoeken, f de aangeboden wetten op de burgerlijke pensioenen en het gebruik van het batig slot der Overzeesche Bezittingen in nadere overwe«in« te nemen. "vo1uct In verband tot laatstgenoemd besluit, is uit den boezem der Otaten-Generaal een voorstel gedaan tot opheffing van een der be zwaren, welke daartoe aanleiding gaven. De Koning heeft geene zwarigheid gemaakt om zijn zegel te hechten aan een voorstelhet welk de duidelijke beginselen van ons staatsregtopzigtelijk het be stuur der Overzeesche Bezittingen onverkort laat. Voorts heeft de Tweede Kamer een gewigtig werk tot stand ge bragt door de naauwgezette herziening van haar reglement van 01de Het is te wenschen dat hierdoor het middel zal.gevonden zijn om den regelmatigen gang van zaken en het gemeen overle« te be vorderen en uitkomsten te erlangen welke de tot dusverreFevol»- de Wijze van onderzoek niet voldoende aanbood. 0 Ten slotte zou een groot gedeelte van het wetboek van strafregt gedurende deze zitting aan U Ed. Mog. zijn voorgesteld bijaldien de optreding van eenen nieuwen minister van justitie niet had ver hinderd zulks tijdig te volvoeren. Rij den afloop der andere werkzaam heden en byhet vergevorderde jaargetijde is het meer raadzaam toegeschenen dit alsnu tot de eerstvolgende vergadering te verdagen. Edel Mog. Heeren na de belangrijke staatsgebeurtenissen van den jongsten tijd is er eene weifeling van inzigten ontstaan die hij eene bezadigde natie gelijk de onze meer en nleer voor een pere- geiden gang en voor een welberaden voortstreven naar een gemeen schappelijk doel zal Wijken. De vorige zitting was de aanvang van een nieuw staatkundig tijdvak. De tegenwoordige heeft zich, temid den der aangeduide werkzaamheden, bovenal gekenmerkt door het voorbereiden van regelingen die een uitvloeisel van ons staatsregt zijn Sterk door de zuiverheid onzer bedoelingen en door den on- vermoeiden ijver waarmede wy 's Lands belangen willen voorstaan mogen wij bij eensgezindheid de toekomst onbevreesd te ««moet gaan. 0 In naam des Konings verklaar ik deze gewone zitting der Staten- laener&ai te zijn gesloten."

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1