MiddelburgDordrecht Roller dam STOOMJAGT G orinehemD o rdiecht Middelburg ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. STOOMJAGTEN, 9Ï io§ 12 DE STOOMBOOT DE SCHELDE9 zondheid tot de uitoefening der genees- en heelkunde toege laten, 12 chirurgiae doctores 36 heelmeesters 101 heel meesters ten platten lande, 16 artis obstecriciae doctores ,107 vroedmeesters54 apothekers36 vroedvrouwen, een droo- gist en een tandmeesterdoor welk personeelallerwege in de provincie verspreid, in de behoefte der geneeskundige dienst op eene allezins .voldoende wijze wordt voorzien. Er zijn evenwel nog 37 dorpen in hec gewest die geen genees- heel- of verloskundige bezitten doch dit gemis wordt aldaar minder gevoeld, omdat in de bestaande behoefte genoegzaam wordt voorzien 'door de geneeskunst-oefenaren welke de aangrenzende steden of plattenlands gemeenten be wonen. Het is eindelijk geluktna overleg met de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigtnaar aanleiding van de deswege voorkomende bepalingen in de voor de verschillende geneeskunst-oefenaren bij het konink lijk besluit van den 31 meii8i8 Staatsblad 110. 25 vast gestelde instructleneen algemeen tarief voor de genees-, heel- en verloskundige diensten en operatien in dit gewest tot stand te zien komen. Dit tarief, hetwelk voortaan bij alle verschillen tusschen de geneeskunst-oefenaren en hunne patiënten zal moeten.beslissenwaarborgt, van de eene zij de, -de ingezetenen tegen onredelijke vorderingen, gelijk het zelve aan den anderen kant den geneeskunst-oefenaar voor zijne diensten eene billijke belooning verzekert. Broodzetting en Maalloon. De broodzetting geschiedt nog bij voortduring in dit gewest naar de bepalingen van het provinciaal reglement van den 9 julij 1818, in verband met de deswege later vastgestelde verordeningen bij koninklijk besluit van den 25 januarij 1826 no. 5. Omtrent de uit voering en toepassing van de bepalingen op het maalloon zijn geene klagten of zwarigheden voorgekomen. Prijzen der Levensmiddelen. Tot de voornaamste le vensmiddelen in dit gewest kunnen gebragt worden het brood het vleesch en de aardappelen. De middelmatige oogst der halmvruchten in het afgeloo- pen jaarde natte weersgesteldheid welke de inzameling der aardvruchten heeft belemmerd, alsmede de nadeelen bij den veestapel door de longziekte onder het rundvee in andere provinciën ondervonden hebben den prijs der tarwerogge en aardappelen en van het slagtvee boven het middelmatige opgevoerd. Dit is dan ook niet zonder invloed gebleven op den prijs der meest noodzakelijke levensbehoeften, welke verre boven de gewone prijzen zijn geweesthetgeen bij voortduring in het belang der mindere volksklasse bezorgdheid zoude kunnen verwekkenzoo dat het te hopen is dat de aanstaande oogst de prijzen der levensmiddelen tot het gewone of middelma tige moge doen afdalen. Cultuur van woeste Gronden en Verveningen. Eigenlijk gezegde woeste gronden bestaan er in deze provincie niet. De vlakten gelegen achter of tusschen de duinheuvels welke sommige gedeelten der provincie bezoomen ofschoon door Staren zandigeri grond minder voor het telen van veld vruchten geschikt, zijn echter voor den landbouw niet ver loren daar zij tamelijke weiden voor het vee opleverenof tot het aankweeken van kreupelhout worden bestemd. De verveningen of derrinkstekingen binnen dijks zijn van weinige uitgebreidheiden bepalen zich uitsluitend tot eenige gemeenten in het 5de district der provincie. Kerkelijke zakenDe kerken benevens de woningen der geestelijken zijn in het algemeen in eenen goeden staat terwijl daar alwaar het vermogen der gemeentenaren te kort schiet om die te kunnen daarstellen of behoorlijk onderhou den, de hulp van elders veelal nabij is. Onder anderen toont de hooge Regering zich steeds genegen om dienaangaande bij bestaande behoeften aan erkend onvermogen te gemoet te komen. In de behoefte van een nieuw kerkgebouw voor de Her vormde gemeente te Heinkenszand zal er eerlang kunnen worden voorzien. De herstelling-werken aan de kerk der 11. K. gemeente te Westdorpe zijn aanbesteed en in uitvoe ring. Onderstanden zijn verleend geworden tot herstel der predilcants-woningen te 's Heerenboek en Vrouwenpolder. Eene nieuwe kerk en pastorij voor de R. K. gemeente te Oudvossemeer is aanbesteed voor 7440. De R. K. ge meente te Zierikzee zal voor eigene rekening eene aanzien lijke verbetering en verfraaijing aan den voorgevel harer kerk laten bewerkstelligen. Nieuwe behoeften zijn ont staan bij de R. K. gemeenten te Middelburg en te Lams- waarde, en bij de Hervormde gemeente te Kattendijke aan zoeken om hulp bij de hooge regering, door dezelve aange wend, zijn nog in behandeling. Te Groede is de oprigting eeiier 11. K. gemeente, veroorloofd. Door Z. M. den Ko- nino- zijn bij verschillende besluiten het bestaan vergund van afzonderlijke gemeenten van afgescheidene Christenen te Mid delburg Zierikzee, 's Heer-ArendskerkeKruiningen en Yerseke, Borsselen Baarland, Oudelande, 's Gravenpolder en Hoedekenskerkeen te Groede. In sommige gemeenten blijven de afgescheidenen voortgaan met het houden van ongeoorloofde godsdienstoefeningen en worden deswege voor de regtbanken vervolgdterwijl zij zich daarvan zouden kunnen vrijwaren indien zij zich naar hetgeen tot derzelver erkenning en toelating als kerkgemeen te bij de bestaande verordeningen wordt gevorderd wilden gedragen. De Brandbluschmiddelen zijn in dit gewest in voldoenden staat; er zijn slechts weinige gemeenten welke geene brand spuiten bezitten. Begraafplaatsen. In gemeenten van meer dan 1000 zielen, alwaar de bestaande begraafplaatsen niet konden wor den behouden, zijn er nieuwe buiten de kom der gemeenten aangelegd; ook in gemeenten van minder bevolking heeft dit navolging gevonden. Het provinciaal reglement op het be graven is in uitvoering en ontmoet geene zwarigheid. Maten- en Gewigten-stelsel. - Dit stelsel heeft in het afgeloopen jaar eenige aanvullingen ontvangen door de ko ninklijke besluiten van den 26 julij en 16 augustus 1841, 4Staatsbladen no. 25 en 28). Zijnde bij het eerste eene opklimming met vijftallen van Nederlandsche kannen voor het nieuwe vaatwerk voor den handel in melk boven den in houd van 50 Nederlandsche kannen, toegestaan, even als vroeger voor het vaatwerk van bierbrouwers en anderen is vergund geworden, en bij het laatste voor de meer naauw- keurige vervaardiging der tonvormige inhoudsmaten ook de inwendige gedaante derzelven onder bepaalde afmetingen gebragt. Het gebruik der nieuwe maten en gewigten kan in dit gewest als genoegzaam algemeen worden aangemerkt. Voor de openstaande ijkers-plaatsen veroorzaakt door het overlijden van C. van Noppen te Oostburg en van L. M. de Kanter te Goesheeft een vergelijkend onderzoek van de daarnaar staande en tot het examen opgekomene sollicitanten plaats gehadterwijl de uitslag van dat onderzoek met de voordragt aan Z. M. overgelegd zijnde, hoogstdezelvebij besluit van den 26 mei jl. nó. 127, heeft benoemd tot ar- rondissements-ijker te Goes, P. S. Schrieder landmeter te Tholenen tot arrondissements-ijker te Oostburg, G.O.van Stein Cal/enfelsgewezen onder-officier bij de artillerie aldaar. Kadaster. De bestaande instructien omtrent de instand houding van het kadaster worden naanwlettend gehandhaafd en door de hoof-ambtenaren gadegeslagen. Het groote nut van het Kadaster voor de erkenning en duidelijke aanwijzing der eigendommenwordt overigens meer en meer erkend, metda'r gevolg, dat reeds onderschei dene polder-besturen derzelver polder-leggers naar de kadas trale opmetingen hebben laten omwerken, en deze tot grond slag der kohieren van het geschot hebben genomen. Strandvonderij. De op dit stuk bestaande verordenin gen worden behoorlijk nageleefd strandingen van belangrij ken aard hebben in het afgeloopen jaar aan de kusten dezer provincie geen plaats gehad. Ten gevolge van het aan den heer .7. P. Herklots op des- zelfs verzoek verleende eervol ontslag uit de betrekking van opperstrandvonder bewesten Schelde en van de heerlijkheid Westkapelle, is door Z. M. tot die beide betrekkingen be noemd de heer mr. G. A. Fokkeradvokaat bij het provin ciaal geregtshof van Zeeland te Middelburg. Het vervolg hierna. Heden overleed, na een langdurig lijden, in den ouder dom van 86 jaren en 3 maanden onze waarde Vader en Behuwd-Vader FRANCOIS VILLÉE gepensioneerd On derwijzer van Serooskerke. Middelburg - Uit aller naam den 10 Julij 1842. MARCUS VILLÉE. Eenige kennisgeving. MIDDELBURG den 11 julij. Heden zeilde naar zee het schip het Zeepaardkapitein J. Giltjesnaar Batavia. VLISSINGEN den 11 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomenNatchezJ, B. Lindsey met suiker; Alexandria C. W. Turneren BashawF. Howes beide met tabak en alle drie van CowesEugèneJ. J. Ree- uersvan Huil, met manufacturen JulieJ.J. C. Hamer, van Riga, met houtwaren; la Ville de BruxellesD. Stiuze van Marsejlie met tarwe Marie Antoinette P. Ocket van Livefpool, met klipzout eh stukgoederen. Naar Gent gedestineerdIVtsmarH.J. Krohn van Riga, met hennepzaad, en the RacerP. Lawson van de Ha- vannah met suiker. 'T I Heden overleed, ten onzen huize, onze Tante Mejuf- vrouw de Wed. B. SPRUITENBURG geb. HOOGER- VORST, in den ouderdom van zes-en-tachtig jaren. Hoek B. TERWOGT. den 9 Julij 1842. A. TERWOGT, geb. Smaling. Heden overleedin den ouderdom van 78 jaren en 3 maanden, mijn waarde Vader, L. de VOS; en weinige uren na dit afsterven trof mij een tweede slag, daar mijne geliefde Echtgenoot, ADRIANA van den BERGE, in den ouder dom van 33 jaren, mij mede door den dood werd ontrukt, mij nalatende zes Kinderen. Wat ik bij deze twee zware slagen verlieszal een ieder ligt beseffen. CoRTGENE M. DE VOS Lz. den 9 Julij 1842. Eenige kennisgeving. TEN ABEELE, in de Uitspanning de Nieuwe zeven Ster ren, bewoond door de Weduwe van Pujfelen, in het open baar worden te koop gepresenteerd Een HUIS en ERVE met daar annex SCHUURTJE of WAGENHUIS staande en gelegen op het Dorp Oostsou burg, gemerkt No. 84, Kadastraal bekend Sectie B. No. 326 en 325. I11 de Grondlasten aangeslagen op ƒ12,41. Hetzelve zal daags vóór en op den Verkoopdag te' zie'n zijn, de eerste dag des morgens van 9 tot 12 en des na middags van 2 tot 5 ureen de tweede dag des morgens van 9 tot 11 ure. De Notaris A. Stuart Makkers zalop Woensdag den 3 Augustus 1842, des avonds om 8 ure precies, op de Bovenzaal van de Handel-Societeitin den Langendelftte Middelburgals daartoe behoorlijk gecommitteerd door den Heer Regter-Commissaris in den insolvent verklaarden Boe del van den gefailleerden Pierre Franpois van de Velde Handel gedreven hebbende onder de Firma van van de Velde Gregoire ten verzoeke van de Fleeren Curators in gezegden Boedelpubliek verkoopenhet aan genoemden Boedel toe- behoorend HUIS en ERVE, bevorens geweest zijnde twee perceelenwaarvan het eene genaamd is de Oude Beurs en het andere de IVitte Zwaanthans tot één vereenigd staan de en gelegen binnen Middelburg, in den Langendelft, waarin sedert eene reeks van jaren eene Galanterie-Ajfaire is uitgeoefend, gemerkt Wijk B. No. 131, en op den Per- ceelsgewijzen Kadastralen legger bekend Sectie B. No. 789, ter Inhoudsgrootte van 1 Roede 89 Ellen in de Grondlast ten voor dezen jare 1842 aangeslagen op 29,75; zijnde gemeld Huis twee dagen vóór de Verkooping voor een ieder te zien. Beste nieuwe PEKELHARING, bij Plugge, Kortend. G 22. Tegen primo Augustus of eerder een LEERLING be- noodigdbij den Apotheker L. H. de Blaecke de Ligny. Trof mij op den 4 dezer maand de gevoeligste slagdoor het overlijden van mijn' geliefden Man, heden werd die slag nog vermeerderd door het overlijden van-mijne waarde Zus ter, HELENA PETRONF.LLA KOK. Middelburg Wed. JAN WILLEM KOK, den 9 Julij 1842. geb. Liens. Eenige kennisgeving PUBLIEKE VERKOOPING, bij opbod en mijning, op Donderdag den 21 Julij 1842, des avonds om 8 ure pre cies, op de Bovenzaal van de Handel-Societeitin den Lan gendelft te Middelburg, ten overstaan van den Notaris A. Stuart Makkers en getuigen, als daartoe door de Arrondis- sements-Regtbank benoemd van een HUIS en ERVE ge naamd de Oranjeboom in de Schanskorfstaande en gelegen in de lange Noordstraat te Middelburg, gemerkt Wijk L. No. 133, en bij het Kadaster bekend Sectie D. No. 674; in de Grondlasten over 1842 aangeslagen op ƒ17,93. Zijn de gemeld Huis en Erve op vertoon van een Permissie- Biljet bij opgenoemden No.-aris te bekomen, daags vóór en op den Verkoopdag voor een ieder te zien. Qp Zacurdag den 30 Julij 1842, des middags ten 12 ure, zal, teil overstaan van den Notaris Abraham van den Brócckc Azresiderende te Middelburg, op den GROO- BÜ J. OOMKENS te Groningen, is gedrukt en verder alom te bekomen: I. Ds. A. RUTGERS van derLOEFF, ADRES aan de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk ter zake van een Adres aan dezelfde Synode over dé Formulieren de Akademische opleiding der Predikan ten het Onderwijs en het Kerkbestuurgr. 8vo. 30 ets. II. Prof. L. G. PAREAU Leerrede over Epkezen IV 3—7. Herinnering van de Apostolische Leeromtrent de ware Christelijke Eenigheid uitgesproken te Groningen, den 29 Mei 1842; gr. 8vo. 30 ets. III. Prof. W. MUURLING, Leerrede over het blijven in de Leer van Christus, naar II Joh. 8-11; uitgespro ken bij het sluiten der Akademische Godsdienst-oefe ningen aan de Hoogeschool te Groningenden 26 Junij 1842gr. 8vo. 30 ets. varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Julij 1842. Van Middelburg "Dingsdag 12, 'smorg. 7 Woensd. 13, Vrijdag 15, Zatnrdag 16, Zondag 17, Maandag 18 Dingsdag 19, Woensd. 20, Vrijdag 22, Zatnrdag 23 's midd. ur. 3 3È 5 6 7\ 8 Van Rotterdam Dingsdag 12,'smorg. 6§ur. Woensd. 13,gï Vrijdag 15, 9| Zaturdag 16, jQ Zondag 17, iji_ Maandag 18, 'smidd. 12 Dingsdag 19,'smorg. 3 Woensd. 20, 3 Vrijdag 22, 4 Zaturdag 23, 4 DE STAD GO RIN CHEM varende tusschen en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Dagen en uren van vertrek gedurende de maand Julij; van Dingsdag Donderd. Zaturdag Dingsdag Donderd. Zaturdag Dingsdag Donderd. Gorinchem 12,'smorg. 6 14,8 16, 19. 21 23, 26, 28, u r. 11 3 4 4f 5§ 7 k van Middelburg Woensdag 13,'snachts 2 ur. Vrijdag 15,'s morg. 3 Maandag 18, 7^ Woensdag 20, 9 Vrijdag 22,io§ Maandag 25,'snachts 1 Woensdag 27, 2 Vrijdag 29,'smorg. 3 Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand Julij op de volgende ureni van Vlissingen t Dingsdag 12, namidd. ajjur. o 4 6 6§ - 7 6 Woensd. 13, Donderd. 14, Vrijdag 15, voorm. en namidd. Zaturdag 16, voorm. en namidd. van Breshens Dingsdag 12, namidd. 3,Iurr. Woensd. 13, 4** Donderd. 14,5 Vrijdag 15, voorm. 7 en namidd. Zaturdag 16, voorm. 8 en namidd. 7 TEII DIlü KKERIJ VAN D E G E B U O E D E K S A B R AH A Mg„

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 2