91IDDELBURGSCHE COURANT. N°. 83. ■M Diugsdag 1842. 12 Juljj. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. !3Unfre£tebitig, Bclïcttbmaïmig. NIEUWSTIJDINGEN. ©iroot-Xatfittattje. Belgie. ülcberlAiiben. De abonnements-prijs dezer Courant is 2yS-voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, ea de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De irraending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men'dezelve in het eerst nit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien wordcri berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is fi 5o en voor iederen regel daarboven 22- Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdaggen 28 Julij 1842, des voormiddags ten 10 lire, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs afwe zigheid door een. der Leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van. den Waterstaat inde gemelde Provincie, aan het lokaal van het Provinciaal Gou vernement te Middelburg worden aanbesteed Het vernieuwen van het Dak over een groot gedeelte van het Midden-Gebouw van het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering te Middelburg, wet al de daar toe vereischte Materialen en Bouwstoffen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek en de voorwaarden, op hetwelk de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben, liggen ter lezing in de Bureaüx' van het Gouvernement der Provincie Zeeland en bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaanen voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland, te Middelburg. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bjj deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Suppletoir Kohier van het Patentregt voor het 4de Kwartaal 1841 No. 5, en het Primitive Ko hier No. 1 der Personele Belasting, Dienstjaar 1842, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir zijn verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen zijn verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Scads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den n Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. LONDEN den 5 julij. Omtrent den nieuwen aanslag op het leven der koningin (reeds kort in ons vorig 110. gemeld) is thans het volgende bekend Zondag voormiddag, weinige minuten voor 12 ure, tijdens dat H. M. Vicforia prins AlbertZ. M. de koning van Belgie en de verdere hofhouding zich in drie rijtuigen van liet Buckingham-paleis naar de koninklijke kapel op het pa- leis van St. James begaven heeft er nogmaals een vergeef- sche aanslag op Hr. Ms. leven plaats gehad. Zeker jongeling wiens naam nog niet genoegzaam gebleken is John Oxman of John William Bean te zijn en welke ongeveer 18 jaren oud en van armoedige afkomst is, heeft op voornoemd tijd-" stip, toen het derde koninklijke rijtuig in hetwelk zich H. M. derzelver gemaal en koning Leopold bevonden voorbij de Maliebaan in St. James-park reed een geladen pistool op II. M. trachten te lossen, welke poging echtertengevolge van het niet afgaan van het pistoolgelukkig mislukt is. Gemelde jongeling, welke onmiddellijk door eenen anderen fatsoenlijken jongeling met name Dassettgegrepen werd is door laatstgenoemde aan twee zich aldaar in de nabijheid bevindende politie-dienaars ter inhechtenisneining aangeboden ■doch ten slotte, door nalatigheid en onverschilligheid van -deze politie-beambten, alstoen ongestraft ontsnapt. Daags daarna is echter de pleger van dit schandelijk feitten ge volge van de genomen maatregelen door Hr. Ms. ministers, op nieuw door de politie opgespoord en, na een en ander •verhoor, in het bijzijn van de kabinetsleden, aan het bureau *an biunenlandsche zaken ondergaan te hebben, voorloopig siaar Tothill-fields Bridewell in verzekering gebragtTeneinde tnrorgen (woensdag) een nader verhoor te ondergaan. Bij het .•afschroeven van het bewuste pistoolhetwelk den pleger van die feit door voornoemden Dassett onverwijld ontnomen was is inmiddels gebleken, dat hetzelve met grof kruideen stuk •van eeneu pijpensteel en een weinig papier is geladen ge weest. Voorts zijn de beide gemelde politie-dienaars niet namen tlearn en Claxton uit hoofde van hun onverantwoor delijk gedrag in deze zaak, onmiddellijk uit deze hunne be trekking ontshgen. LONDEN den 6 julij. De gearresteerde John Bean is heden middag weder voor den geheimen raad gebragtom ondervraagd te worden omtrent zijn dusgenaamden aanslag tegen het leven van H. M. de koningin. Van den uitslag van dit verhoor is nog niets uitgelekt. Het nieuwe tarief is nu in het hoogerhuis ten tweeden- 'iuale gelezen, en daartoe met 59 tegen slechts 4 stemmen besloten, zoodat de motie van lord Stanhopeom die le zing onbepaald uit te stellen, jp grond dat bet ontwerp voor de biunenlandsche landbouwers en voor de schatkist nadeeiig was uit hoofde der verminderde inkomende regten op buitenlandsch vee geringen bijval heeft gevonden. Hier ontvangene brieven uit Koirstantinopel van junij meiden, dat het Britsche stoom-fregat Strombolimet ver zegelde orders, van daar vertrokken was, naar men dacht, om depeches aan den bevelhebber der bij Malta liggende vloot over te brengen. Deze gebeurtenis, in verband met an dere omstandigheden had aanleiding gegeven tot het gerucht dat men eerlang demonscratien vati de Engelsche en Fransche eskaders te wachten hadnademaal de Pofte steeds doof bleef voor de vertogen der gezanten nopens de zaken van syrie. BRUSSEL den 8 julij. De koning is woensdag avond uit Londen-op Laeken teruggekomen, en heeft gisteren aan de bezending van de belanghebbenden bij den linnen-handel ge hoor verleend. De heer Delehayelid van de kamer der gedeputeerden, heeft,het woord gevoerd, en getracht Z. M. onder het oog te brengen dat daar de maatregel der Fran- schen voornamelijk tegen Engeland was gerigt, men zich in Belgie daarnaar moest voegen om op nieuw met Frankrijk in gemeenschap te kunnen geraken en alzo» geheele pro vinciën voor onheil te behoeden. De koning gelijkelijk door Frankrijk en Engeland gedrongen, schijnt niet anders te heb ben kunnen antwoorden, dan dat hij al de bezwaren kende, en dezelve, zoo veel mogelijk, zoude trachten uit den weg te ruimen. MIDDELBURG den 11 julij, Bij Zr. Ms. besluit van den 2 dezer is tot officier van justitie bij de arrondissements- regtbank te Zierikzee benoemd -de heer mr. L. J. van Maanen. In de zittingen der Staten van de verschillende provin ciën zijn in plaats van de dit jaar aftredende leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbenoemd: In die van Zuid.Holland voor de heeren mr. F. Frets H. baron Collot d'Escury van Heinenoorden mr. IV. J. Junius van Hemertde heeren jhr. kV. Boreel van Hooge- landelid van de Staten dier provincie voor de ridderschap mr. C. B. Nederburghlid van de gedeputeerde Staten, en de luitenant-generaal .7. graaf van den Boschminister, van Staat, oud minister voor de koloniën; zijnde jhr. O. Repelaer van Molenaarsgraaf herkozen. In die van Noord-Holland zijn herkozen jhr. F. C. IV. Druy- vesteyn jhr. mr. D. Hooft Jbz. en mr. Joh. Enschedé. In die van Groningen is cft heer Star Busman weder in- gekozen. In die van Gelderland: in plaats van den heer H.J.Dijk- meester de heer J. M. de Kempenaeradvokaat te Arnhem zijnde de heer M. J. de Man herkozen. In die van Noord-Braband in plaats van jhr. P. A, van Meeuwen, jhr. L. van Sasse van JJsseltoud lid der Kamer; zijnde mr. P. Gouverneur öp nieuw ingekozen. In die van Overijssel in plaats van den heer mr. A. Sand- berg de heer mr. W. A. Cost Jordens. De Staten van het hertogdom Limburg hebben den heer Michiels van Verduynen herkozen. Men verneemt dat het bevel over het eerstdaags te Helder van Java verwacht wordende fregat Bellona, welks kommandant, de schout-bij-nacht Gecsteranusin Indie is overleden is opgedragen aan den kapitein-luitenant-ter-zee de Vriese, gekommandeerd hebbende Zr. Ms. brik Panther. Naar men verneemt, is van wege het.bestuur van het departement van oorlogaan eene commissie van een viertal verdienstelijke officieren van het leger, zijnde de luit..kolo nel van den staf Rigot de Beguinsde majoors van Muiken van Merlen en van Rijneveldrespectivelijk van het wapen der infanterie, kavallerie en artillerie, de vereerende zending opgedragen om de groote naiaars-oefeningen en manouvres die dit jaar door de Pruissische troepen in de Rijn-provin- cien zullen uitgevoerd worden, bij te wonen, en alzoo bij het aantal vreemde officieren die getuigen van deze wapen oefeningen in het groot zijn ook ons leger te vertegen woordigen terwijl zij tevens belast zijn om van hunne be vindingen vuit een krijgskundig, taktisch en strategisch oog punt, alsmede wat den staat, liet voorkomen, de uitrusting en verpleging der troepen betreft, een breedvoerig verslag op te maken. Uit Leeuwarden den 5 julij wordt gemeld: Men verneemt, dat de predikanten bij de onderscheidene Hervormde gemeenten in Friesland, wegens een in druk ver schenen adres geteekehd door D. van Hoogendorp c.s., waar bij de synodale vergadering wederom zal worden aangezocht tot handhaving der formulieren van eenigheid zich verpligt hebben gevoeld der synode te herinnerendat elke bepaling welke zich verder uitstrekt dan het onderteekenings-formu- lier in 1816 vastgesteld, een bezwaar voor de Friesche predikanten zoude zijnen eene gereede aanleiding zoude kunnen geven tot wettig protestja des noods tot eene ont trekking met hunne gemeenten aan eene verdere verbind- tenis op de genoemde of andere formulieren." Over eenigen tijd is melding gemaakc van een be staand plan om te 's Gravenhage een standbeeld op te rig- ten ter eere van Prins Willem 7, den grondlegger der Neder- landsche vrijheid en onafhankelijkheid. De Staats-courant van den 8 dezer bevestigt dit berigtin een door Z. Exc. den minister van binnenlandse!: zaken onderteekend stuk waarbij genoemden Prins de schoonste hulde toegebragt en onder andereu gezegd wordt Andere groote mannen, wat zij immer voor hun land verrigtten stellen ons hetzelve veelal slechts in eenbe- paald opzigt voorWillem is niet slechts de onsterfe lijke handhaver van Neêrlands geschonden regten; hij is te vens het zigtbaar uitgedrukt beeld van het Nederlandse!: volks karakter." De overweging van dit alles, zegt Z. Exc., heeft bij een verdienstelijken Nederlandschen geleerde, den heer Pape te Heusden, meer bepaaldelijk den wensch opge- wektdat eindelijk eene schuld moge gekweten worden welke reeds meer dan derdehalve eeuw de Nederlatidsche Natie drukt. Het bestuur heeft tot dat einde de hulp vat: het ko ninklijk Nederlandscl: instituut ingeroepen, en alzoo is het ontwerp tot stand gekomen op hetwelk de aandacht der Natie ongetwijfeld alleen behoeft gevestigd te worden om van hare algemeeire medewerking verzekerd te zijn. Die over tuiging is bij het bestuur zoo volledig, dat het, wel verre vsn tot eenig hulpmiddel ter uitlokking van eene ruime deel neming toeylugc te nemen, integendeel verlangt dat zij ook binnen het Bereik vai: den mingegoede blijve. Het is niet slechts een praalgesticht, het is in de eerste plaats een nationaalgedenkteekei: van dankbaarheid, zoo als zij aan het nakroost jegens Willem I voegt, welks oprigting in de inzigten van het bestuur ligt. Ten aanzien van het op te rigten monument zelf zal men zich bepalen tot de vermelding, dac het ontwerp daarvan in gemeenschappelijk overleg met genoemd instituut vastgesteld, door de bekwame band van des- zelfs medelid, den heer Royerzal worden vervaardigd om vervolgensna in metaal te zijn afgegoten op een der open bare pleinen binnen de residentie-stad 's Gravenhage te wor den opgerigtr De gelegenheid tot inschrijving in elke stad of gemeente zal opengesteld worden door de zorg van het plaatselijk bestuur, hetwelk daaromtrent de noodige kennis geving zal doen uitgaan; terwijl, na den afloop der inschrij ving de namen der inteekenaren door middel der Staats-cou rant bekend gemaakt zullen worden. Uit Cleve wordt gemeld dat aldaar weder eene nieuwe schilderij vat: den heer B. C. Koekkoek is ten toon gesteld zijnde eet: boschachtig landschap. Dit kunstgewrocht moet geheel in den bekenden stijl des grooten meesters, uitvoerig en rein geschilderd zijn en van eene verwonderlijk schoone ordonnantie; hetzelve verwekt algemeene bewondering. De heer Delecluze heeft in de handschriften van Leo- nardo da Vittel eene ontdekking gedaan volgens welke de kennis van stoommachines ten minste tot aan het einde van de 15de eeuw teruggaat. In het Fransche journal PArtiste deelt die heer een facsimile mede van eene bladzijde handschrift van dien grooten kunstenaar. Men ziet daarop vijf teekeningen met^|p pen, welke in alle deelen den toestel verbeelden van een stoomkanon. Ter verklaring van deze teekeningen en omtrent het gebruik van dit werktuig, hetwelk hij den Me- taaldonder noemt, zegt hij: Uitvinding van Archimedes de metaaldonder is een werktuig van fijn koper, hetwelk ijze ren kogels met groot gedruisch en veel geweld wegslingert. Men bedient er zich op deze wijze van: Het derde gedeelte van dit instrument bestaat uit eene groote menigte gloeijende kolen. Is het water genoegzaam verhitdan wordt de sfrhroef aan het vat aangetrokken, waarin het water zich bevindt; daardoor wordt het water genoodzaakt om naar het verhit te gedeelte van het instrument te komenalwaar hetzelve terstond in rijkelijken wasem of damp verandert, die zoo sterk is dat met: met verwondering zijn woeden gewaar worde en zijn bruisétf hoort. Deze machine werpt een kogel van het gewigt eens talents." Men ziet daaruit dat Leonardo da Venei de eere dezer uitvinding geenszins zich zei ven of zijne tijdgenooten aanmatigt, maar dezelve veeleer aan Ar chimedes schijnt toe te kennen. K. en L. Bode.j VERSLAG van de Gedeputeerde Sfaten aan de Staten der Provincie Zeeland, gedaan in derzelver Vergadering van den 5 Julij 1S42. Eerste vervolg. Geneeskundige dienst. Volgens de laatste daarvan vast gestelde lijst bestond het personeel der beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst, in deze provincie, in 46 medicinae doctores2 gepensioneerde offit^eren van ge-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1