MI.DDELBURGSGHE C Si A N T, N°. 81. 1842. Donderdag 7 Julij, v j&cfccnbm.iïmig. PtibUc.it ie. Befcetibmafung. Qanfrc^tebing,' N1ECWSTIJ DINGEN ÖuiJ sdtlaul). ©voot-öirittattje. JflMttfccijfï. v /L - V BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat aangezien het geven van zoogenaamde Nieuwejaren en Kermissen aan de Beambten der Stedelijke Policie geacht kan worden eenen nadeeligen invloed te weeg te brengen op het toezigt, hetwelk gezegde Beambten gehouden zijn op de uaarkoming der Keuren en Verordeningen uit te oefenen aan dezelven van heden af ten stelligste is verboden om voortaan onder welk voorwendsel ook of op welke tijd stippen, eenige giften of geschenken (behalve voor bepaalde en bij het Stedelijk Bestuur bekende diensten) van iemand wie hij ook zij, aan te nemen of te ontvangen. En wordt mitsdien elk en een iegelijk uitgenoodigdvoor schreven Beambten van Policie, welke door eene verhoo ging van derzelver jaarwedden voor het bovenstaand gemis in billijkheid zijn schadeloos gesteld, geene giften of ge schenken, van wat aard of waarde ook, voor het vervolg meer aan te bieden of toe te voegen, en gevolgelijk met het Stedelijk Bestuur mede te werkenom de bestaande Keuren en Verordeningen, in het belang van het algemeen, met de vereischte onpartijdigheid te doen handhaven. Gedaan ten Raadbuize der Stad Middelburg, den i Julij i842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Hoofdplaats van de Provincie Zeeland Brengen ter kennis van de Ingeschrevenen voor de Schut terij van dit jaar, dat de Commissie, welke, ingevolge art. 15 der wet van 11 April 1827 op de Schutterijen, voor dit jaar binnen deze Gemeente is zamengesield tot het onder zoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, derzelver zitting zal beginnen op het Raad huis dezer Stad, op den 13 Julij aanstaande, des voormid dags ten tien ure. Wordende overigens dezulken, welke vermeenen redenen van vrijstelling of uitsluiting aan de Commissie te kunnen voordragen, indachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Zr. Ms. besluit van 28 Junij 1828, dus luidende: Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personen, welke in de artikelen 3 en 4 der wet niet worden opgenoemdof die zich in de daarbij oinschreveiie gevallen niet bevinden. Art. 10. Aan personen, die voorgeven met ziekten of ge breken behebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attesten maar zullen de zoodanigen worden onderzocht door den Genees- en Heelkundige bij de Commis sie. Hij die buiten staat is voor de Commissie te verschij nen zal in zijne woning moeten onderzocht worden. Art, 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling, op grond van ziekten of gebreken, zal alleenlijk mogen worden verleend -op grond van de zoodanigen, welke in het reglement op het onderzoek der manschappen bij onze beschikking van den 15 Januarij 1821 no. 59, vastgesteld, worden opgenoemd als voor de dienst volstrekt buiten staat, of een volstrekt of een betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellende .naar welke laatste de Commissie vooral met bijzondere op lettendheid onderzoek zal doen Zij die bij nummerver- svisseling in dienst treden moeten in alle opzigten gezond zijn en vrij van alle gebreken. Art. 12. Als Geestelijken bij de onderscheidene gezindhe den, en als Studenten in de godgeleerdheid, zullen alleen worden vrijgesteld diegenenwelke als zoodanigvolgens de verordeningen op het stuk der Nationale Militieregt op .vrijstelling van deze diens: hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling zullen dezelfde bewij zen moeten worden overgelegd, welke voor de vrijstelling wan de dienst .der Nationale Militie worden gevbrderd. Art. 13. De voorwaardelijke vrijstellingen, vermeld in art. 3 der wet, sub iit g, h, k, l en zullen alleen, lijk mogen worden verleendingeval de belanghebbenden de ■volgende bewijsstukken overleggen, als: e. De Hoogleeraren en Lectoren aan de Hooge Scholen, Athentee en Seminaria: het besluit of de acte van aan stelling, of benoeming als zoodanig, jg. De uit de dienst van den Staat te Land of ter Zee eervol ontslagene of gepensioneerde officieren het -eervol ontslag of de acte van pensioen. li. De Officieren, eervol uit de .'Schutterij ontslagen we gens verandering van woonplaatshet besluit van ont slag. ■k. De Broeder van hem, die reeds in persoon en voor zichzelve bij de Schutterij dient: behalve een schrif telijk bewijs van deze dienst, door den Kommanriant der Schtmerij «f te geven een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk 'Bestuur, dat de dienende Broeder met hem bij zijne Ouders inwoont. 1. Die aangesteld zijn voor de dienst der Nacht-of Brand wachten en der Brandspuiten: een schriftelijk bewijs ■deswege v.an het Plaatselijk Bestuur. ui. De Lijf- en Huisbedienden: een certificaat van den persoon bij welken zij als zoodanig dienstbaar zijn, gecertificeerd door het Plaatselijk Bestutn1. Zijdie voortdurend uit Armenkassen bedeeld of in de Armen-gestichten opgevoed en onderhouden wordeneene schriftelijke en door het Plaatselijk Bestuur gecertificeerde verklaring van Bestuurders der Gestichten, houdende, waar in de bedeeling bestaat e/i sedert wanneer en op welke tijd stippen dezelve genoten is. Art. id. Diegenen, welke voor de Commissie van Onder zoek niet opkomen, zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zooverre zij, dienst- pligtige nommers getrokken hebbende niet vallen in de termen van art. 3 der wet sub a, bc, en m en van art. 4, zullen zij bij de Schutterij worden ingelijfd; blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En eindelijkdat zijwelke vermeenen mogtenop grond van art. 86 der wet, aanspraak te kunnen maken om bij de reserve te worden geplaatst of op finaal ontslag, derzelver reclames bij de Commissie moeten doen gelden met over legging van een extract uit het Stamboek der Schutterij waarbij zij hebben gediend. En opdat niemand hiervan onkundig zfj zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Scads-Couranc geplaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Middelburg den 1 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ede! Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, dat de Heer Arrondissements-ijker andermaal zal va ceren voor den Herijk der Nederlandsche Maten en Ge wig ten te Middelburg, in het lokaal op het Koorkerkhofvan Donderdag den 14 tot Zaterdag den 30 daaraanvolgende, des voormiddags van negen tot twaalf en des namiddags van drie tot vijf ure, en dat daarbij de volgende orde zal worden in acht genomen Des Maandags: voor de IJzeren Gewigten. Des Dingsdags voormiddagsvoor de Koperen Gewigten. Des Woensdagsvoor allerlei soort van Maten. Des Donderdagsvoor de Maten en Gewigten der Land lieden. Des Vrijdags: voor het Goud en Zilver Gewigt. Zullende na den 30 Julijovereenkomstig het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den April jongstl. no 19 {Provinciaal Blad no. 43), de Herijk ge sloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert dac, van heden aften zijnen Kantore zullen worden uitbetaald alle de Pensioenenover het tweede kwartaal van 1842. Middelburg, den 6 Julij 1842. De Administrateur voornoemd P. POUS. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te 's 1IEE- RENHOEK zullen, onder nadere approbatie, op den id Julij 1842, des namiddags om twee ure, in de Consistorie- Kamer aldaar trachten aan te besteden Het doen van eenige Herstellingen bestaande in Timmer-, Metsel- en Schilderwerk aan de Predikants Woning met de daarvoor benoodigde materialen. Het bestek en voorwaarden zal, van den 12 Julij tot den dag der Aanbesteding voor een ieder in de Consistorie ter lezing liggen zullende de aanwijzing geschieden op den 15 Julij, van 9 tot 12 ure, des voormiddags. De President Kerkvoogd JAN MINNAAR. Ter ordonnatie van denzelven De Secretaris, JAN SPRUIT. BERLIJN den t julij. Z. M. de koning isna de mor gen-godsdienstoefening bijgewoond te hebben, den 26 j tin ij van Posen vertrokken, ora over Brombergen Dsntzig de reis naar Petersburg voort te zetten. De wijze waarop Z. M in die stad onthaald Was geworden had hoogstdenzelve diep getroffen, en herhaalde malen had Z. M. daarvoor hoogstdes- 'zelfs dank betuigd, Op den spoorweg tusschen Berlijn en Potsdam was den 24 juirij bijkans een soortgelijk ongeluk gebeurd als on langs op dien van Parijs naar Versailles. Door de glocijen- de kolen die onderweg van de locomotive werden uitge worpengeraakte ecu der wagens in brand. De daarin ge zeten reizigersdie aan den rook en de vonken het dreigen de gevaar bespeurden, trachtten te vergeefs de van buiten gesloten deuren te openen en eerst na lang roepen en klop pen gelukte het hun den conducteur van den trein van hun nen toestand te onderrigten, waarop stilgehouden en met weinig moeite het vuur uitgebluscht werd. Intusschen had dit voorval, ofschoon zonder ongeluk afgeloopen, een grooten schrik verspreid. LONDEN den 2 julij. Voorloopig is door lord Brougham in het hoogerhuis aangekondigd, dat hij den 12 dezer de aandacht op de algemeen heerscheiide ellende onder de arbei dende klasse zal vestigen. Sir R. Peel heeft woensdag, in antwoord op eene vraag van dr. Bowringaan het lagerhuis de verzekering gegeven dat de vijf groote mogendheden eenstemmig denken over den weg, dien de Porte ten opzigce van Syrië volgen moet, en alles aan wenden om haar tot het omhelzen der tot dat einde aangeraden politiek te bewegen. Eergisteren is de Russische staatkunde, met opzigc tot Polen, 111 het lagerhuis ter sprake gebragt. De eerste minister heeft regt doen wedervaren aan de Russische staat kunde, met betrekking tot Engeland, doch hij beschouwde die omtrent Polen nog wijs noch voldoende. Hij was ech ter van alle gewapende vertooningen ten behoeve van Polen (door sommige radicalen verlangd) geheel afkeerig, zoowel uit hoofde van de belangen van Europa, als van die van Po len zelf, die er door gekrenkt zouden worden. De minister hoopteoat de Russische monarch na rijp onderzoekeene staatkunde zou aannemenbeter strokende met de belangen zijns rijks. Over Marseille zijn hier tijdingen uit de Oost-Indien, alten van gunstigen aard. De generaal Pollock heeft den 16 april Jellalabad bereikt en zich met de bezetting dier plaats vereenigd, na, op zijnen togtTherobas-khan te Lallpoora! hersteld te hebben. Na de aankomst der troepen onder kolonel Bolton zou hij naar Kaboul optrekken. De generaal England had te Kandahar zijne magt met die van den generaal Nott vereenigd. Akhbar-khan had voorslagen tot het ontslag der krijgsgevangenen naar Jellalabad gezon den waaruit schijnt opgemaakt te mogen worden dat de Affghanezen een hoogeren dunk van de magt der Engelschen om zich te wreken beginnen te voeden, Uit China loopt het nieuws tot 19 april. Tien- a twaalf duizend Chinezen hadden den 10 maart de herovering van Ningpo, en andere troepen dier natie een aanval op" Chir.-Hae beproefd, maar allen waren met groot verlies teruggedreven. PARIJS den 2 julj. Reeds eergisteren avond is de her tog van Orleans hier van Metz teruggekomen. Dit en de terugroeping van den prins van Joinvillc had de nadeelige geruchten omtrent den toestand der gezondheid van Z. M. ver levendigd. De ministeriele dagbladen haasten zich daarom mede te deelen dat Z. M. gisteren van Neuilly is gereden, om de forten van Issy en Mont-Valérien te bezigtigen, en dat hij een groot gedeelte van dien togt te paard heeft afgelegd. Diezelfde bladen zeggen berigten uit vele departementen ingewonnen te hebben volgens welke de zegepraal der con servatieve partij bij de op handen zijnde verkiezingen niet twijfelachtig is. Eergisteren avond omstreeks 10 ure heeft alhier, bij eene onweersbui, een orkaan gewoed, die in alle wijken dezer stad eene menigte schoorsceenen omgeworpen heeft. Nog geweldiger zijn de uitwerkselen van een windhoos ge weest, welke den 22 junij in het departement van" Saóne-ec- Loire bij Chatiffailles waargenomen is. In dat vlek is een man gedood, te Sc. Ygny-de-Roche 4, te Mas 6 en te Coti- blans 9 menschen. Een veel groocer getal is gekwetst en velen zoo zwaar dat zij het waarschijnlijk besterven zullen. De gebouwen, welke de hoos in haren loop ontmoette, zijn niet beschadigd maar weggeveegd en geheele bosschen ont worteld Coublans alleen heefc 130 huizen verloren. Onze regering heefc de volgende tijdingen uit Algiers \\-ii ti.-n 25 junij openbaar gemaakt: De magtige en talrijke volksstam van Beni-Menasser, in de omstreken van Scherschellen die der Bhigas bij Mi- liana hebben zich onderworpen wij zijn dus meester van de geheele keten van den Atlas, van Scherschell tot aan den Aratsch. Bijna de geheele provincie Titterie heefc zich aan den kolonel Camman onderworpen. De hoofden der volksscm- men uit dat gewest zijn op weg naar Algiers. Dok de generaal Changarnier heefc een groot aantal stammen tot onderwerping gebragt. De binnenlandsche handel is te Belidah zeer levendig." Men schrijft uit Madrid van den 25 junij De ka mer van afgevaardigden heefc heden beraadslaagd over het ontwerp van weewaarbij de sterkte van het leger bepaald worde op 130,000 man, daaronder begrepen 10,000 man die de reserve moeten uitmaken. Verscheidene leden hebben er op aangedrongen dac het leger verminderd zou worden op dat men meer geregeld in alle de staats.uitgaven zou kun- j neii voorzien maar de voorzitter van den ministerraad heefc (•dit verlangen bestreden en verklaard,, dac de regering de aangevraagde krijgsmagc volstrekt behoefde, om voor do j just van het land te kunnen instaan. Dc minister van finan-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1