STOOMJAGTEN, MiddelburgDordrecht Kotter dam STOOMJAGT G orinehemDordrecht Middelburg 13| 184 A 1064 -105J - 984 - 894 - 18J 25 J ZEETIJDINGEN. ADV ERTENT EN 7i- DE STOOMBOOT DE SCHELDE Bij wijziging van hoogscdeszelfs besluiten van den 15 mei jl., heeft Z. M., bij besluit van den 22 dezer, goed gevonden te bepalen dat de graaf de Hemricourt als zaakge lastigde zal geaccrediteerd blijven bij het hof van Stockholm, en dat jhr. .7. C. Gevers als hoogstdeszelfs zaakgelastigde zal optreden bij de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika. Bij besluit van den 16 dezer is door Z. M. goedge keurd de keusdoor de kiesvergadering der Nederlandsche Portugeesch-Israëlicische hoofd-synagoge te 's Gravenhage uitgebragtop den rabinalen aspirant Jacob van Jacob Fer- rarestot opper-rabijn derzelve hoofd-synagoge, Op last van Z. Exc. den minister van finantien is ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat met 1 junij jl. de vrijstelling tot het nemen van binnenlandsche paspoorten voor het in zijdelingsche binnen waardsche of uitgaande rig- ting vervoeren van beddetijk gemaakt goud en zilver, hoe den, nieuwe mans- en vrouwekleedereo kousen, mutsen enz., kanten en tullen, modewaren, papier, passementwerk, en verdere daarmede verwante artikelen, binnen de tweede linie van toezigt, is opgeheven, -zoodac alle zoodanige goe. deren, waarvan het regt één gulden te boven gaat, niet zon der begeleiding van zoodanig paspoort zullen mogen worden vervoerd op straffe en boeten als deswege zijn bepaald. Men zal zich herinneren, dat M. ,7. Rienksvoorma lig redacteur van den Tolk der Vrijheidter zake van een in dat blad door hem geschreven stuk, getiteld: Iets door onderscheidene regtbankenen laatstelijk door het pro vinciaal geregtshof van Vriesland, bij arrest van 16 novem ber 1841 veroordeeld is tot eene gevangenisstraf van twee jaren en dat een door hem aan den Koning ingediend ver zoekschrift om kwijtschelding van straf van de hand ge wezen is. Toen Z. M. zich onlangs te Winschoten bevond hebben de acht broeders en zusters van genoemden M. J. Rienks een verzoekschrift tot hetzelfde einde aan den Ko ning ingediend waarin zijonder anderen te kennen ge geven hebben, dat hij zijnen vader op zijn sterfbed heeft beloofd, om zich nimmer weder met eenigerhande staatkun dige zaken in te laten welke aan eenen stervenden vader gedane belofte, ongetwijfeld, nooit zoude verbroken wor den. Bij eene dispositie van Z. Exc. den minister van ju stitie van 18 junij 1842, is aan de requestranten te ken nen gegeven dat bij de beschikking van den 2 mei 1842 110.38, (waarbij een dergelijk verzoek van den veroordeelde zeiven is afgewezen) wordt volhard. GRONINGEN den 27 junij. Eene lijfstraffelijke regts- zaakmet welker behandeling het provinciaal geregtshof al hier zich dezer dagen heeft onledig gehouden, levert weder om een treurig voorbeeld op van de euveldaden, waartoe eene oploopende of driftige geaardheid den mensch kan ver voeren, wanneer hij met geene genoegzame mate van zuiver godsdienstig en zedelijk gevoel is toegerust, om aan dezelve ten allen tijde wederstand te kunnen bieden. Terwijl in den nacht van den 8 op 9 augustus 1841, te Wolvega, in de provincie Vriesland, een hevig onweder woedde, ontwaardde zekere Jakob Harmens Flobbearbei der, aldaar woonachtig, dat men zich in een gedeelte zijner woning, hetwelk hij aan eenen Johann Friedrich IValraben- Stein had verhuurd bezig hield met het zingen van straat liedjes. Ilij, hierover verontwaardigd, (voornamelijk, naar het schijnt, uit hoofde dat zoodanig gezang, onder zulk een dreigend onweder, hem toescheen eene verregaande roeke- loosheid te kenmerken,) begaf zich naar die woonkamer, en vorderde, welügt op eenen wat al te gebiedenden toon, dat men dit gezang zoude staken. Hij werd evenwel niet gehoorzaamd niet alleen, ihaar bekwam, in stede daarvan, een bits en weigerend antwoord. Dadelijk daarop sloeg zij ne verontwaardiging tot gramschap en welhaast tot eene toomlooze drift over. Hij ijlt naar zijn woonvertrek, wa pent zich aldaar met een zoogenaamd rietsnid (eene soort van sikkeldienende tot het afsnijden van riet) loopt alzoo wederom ter deur uit, en brengt met dit werktuig aan den zoon van voornoemden IValrabenstein eene tot in de longen en het hart doordringende wonde toe, ten gevolge waarvan deze dadelijk is nedergestort en gestorven. De heer prokureur-generaaleven als zulks vroegertoen deze zelfde zaak voor het provinciaal geregtshof van Vries land diendewas geschied vorderde tegen den beschuldigde de doodstraf, door middel van den strop, op grond, dat de onderwerpelijke moedwillige doodslag zoude zijn vergezeld geweest van boetstraffelijke verwonding van eenen anderen persoon. Vermits echter van deze- bijkomende verzwarende omstandigheid ten hove op geene overtuigende wijze, mits dien niet genoegzaam regtens was gebleken, is voornoemde Jakob Harmens Flobbe, oud 55 jaren, geboren te Steenwij- kerwold, weduwenaar, vader van vier kinderen, bij arrest van den 21 dezer, schuldig verklaard aan de misdaad van mocdwilligen doodslag, en te dier zake veroordeeld tot de schavotstraf var, het zwaaijen met het zwaard over het hooftj, uit te voeren met.alle dezelfde toebereidselen, welke bij de onthoofding worden in acht genomen alsmede tot 8jarige rasp- of tuchthuisstraf. De doorgaande stemming van een buitengewoon talrijk pu bliek hetwelk deze teregtstelling bijwoonde, getuigde van eene algemeene deelneming in het noodlottig'voorval het welk het, onderwerp van dezelve uitmaakte. Moge hetzelve blijvende indrukken achterlaten, en een ieder tot waarschu wing verstrekken, om, bij de minste opwelling van drift, steeds op zijne hoede te zijn; en ook eene bij anderen opwellende drift door geene cnvoorzigtige antwoorden of uitdrukkingen aan te vuren MIDDELBURG den 1 julij. Het heeft Z. M.den Koning behaagd, bij besluit van den 27 der vorige maand, de ont vangst der directe belastingen en accijnsen te Hengstdijk c. a. tot één kantoor te vereenigen met die van Stoppeldijk c. a., hoofdplaats Hengstdijk en tot ontvangers der directe belas tingen en accijnsen te benoemen te Hengstdijk c. a. dén heer G. P. Ilellethans ontvanger te Ovezandeen te Ove- zande den heer ,7. van der Hoff, thans adjunct-commies bij het provinciaal gouvernement van Zeeland, Naar men verneemt zijn, ter vervulling der vacature 1 van hoogleeraar in de anatomie en physiologie aan 's Rijks athenaeum te Franeker, door heeren curatoren aan Z. M. voorgedragen: de heeren .7. P. Ermerinsmed. chir. en art. obst. doctor, practiserend geneesheer te Zierikzee, weleer kweekeling van dat athenteum eri later der Leidsche hooge- schoolen J. Houwinkmath. mag. phil. nat. med. et art. obst. doctorpractiserend geneesheer te Heerenveendie aan de Groningsche akadeinie zijne studiën heeft volbragt. Bij besluit van den 24 dezer is aan den kapitein 77. Muldervan het 6de regement infanterie, op het daartoe door hem te kennen gegeven verlangenhet pensioen toe gestaan. In de Javasche courant van den 9 maart leest men een uitvoerig berigt omtrent de eerbewiizingenden thans in het Vaderland teruggekeerden schout-bij-nacht Lucas voor zijn vertrek uit Batavia aangedaan. Het Journal de Bruxelles bevatte dezer dagen een breedvoerig artikel over de diepe armoede en verregaanden noodin welke die Belgische gemeentendie vroeger voor spoed en welvaart in derzelver weverijen vonden thans op de droevigste wijze verkwijnen. Het is vooral, zegt ge noemd blad, in West-Vlaanderen dat de crisis zich het nij- pendst doet gevoelen. In vele dorpen vindt men hutten, waarin van 18 tót 20 personen wonen; bestaat de hut uit twee vertrekken, zoo worden de beide kunnen afgescheiden gehouden, maar dik wijls is dit het geval niet. Die menschen hebben meestal geen ander voedsel dan drooge onder de asch gebraden aard appelen aan brood valt voor hen niet te denken en niet zelden verloopt er een geheel jaar, dat zij ook geen stukje spek kunnen proeven. Hoe nadeelig zulk eene armoede op de zeden van het land moet werken, is ligtelijk te begrijpen. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam den 29 Junij 18 42. Werkelijke Schuld 51J k 52 -100? Rest. Uitgest. dito Kansbiljetten Amortisatie-Syndic. pet. Handel-.Maatschappij Dito Leenin;; 1835/37 Rijn Spoorweg Leening 1837. Losr. Fransche 3 pet. Engelsche gecons. 26 j- 26 '5 924- 031 75| - 76 150 -151 98 J 99j Rusland llope C. 106 Leening 105' Idem 4444. 98 89 Tttïï* Idem 1840. Spanje Ardoin Coupons Oostenrijk Goll. C 4 pet. Metaliek Pruissen1832. Denemarken, N. Lond. Napelsche certificaten. Middelprijzex van de volgende GrAXEX enz. Middelburg 30 Jnnij 1842. Tarwe, de Ned. Mudde ro 30 Rogge, - 7 00 mer - 3 75 "er - 4 30 Zetting van het Brood. Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond 20 Cts. Roggenbrood, 15 Gerst 9 f Zomi (Wint VLISSINGEN den 1 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Sirius, T. Kofot, van Peters- burg, met wol; Graaf von Paris, G. Thode, van Riga, met houtwaren. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: AltbreeG. Henchmann, en Navi gator, S. Kennedy, beide naar Nieuw-York, beide met pas sagiers; Brariza MiljaB. Massarovichnaar Kotistantino- pel, en MacasserJ. van den Broeke naar Batavia, beide met stukgoederen; la Reine, J.R. Jansen, naar Huil, met schors en vlas; DankbaarheidJ. G. van Nes, op avon tuur, en Paul und Friedrich, T. Hagen, naar Rostock beide met ballast; AchillesC. J. Moller, naar Gothen- burg, en de MariaJ.Brabander, naar Nieuw-York, beide met stukgoderen. Van GentHHcherdina J. J. Kroon naar Hamburg met suiker; the zwis Boy, J. Blaisdell, naar Newcastle, met stukgoederen; August, H. B. Sinningen op avontuur, met ballast; de Pelikaan, E. Pover, naar Bordeaux, met steenkolen. Op den 24 Junij 1842 beviel te IIokk Vijfde Districtj door( Gods goedheid zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON Johanna Sysouw geliefde Echtgenoot van M. J. LURKUS Genees-Iieel- en Verloskundige. Eenige kennisgeving. Qudshoorn den 23 Junij 1842. Heden avond ten zes ure overleed alhier, aan eene spoedig toegenomen verzwak king, in den ouderdom van bijna 66 jaren, de weleerw. en zeer geleerde Heer JOHANNES JACOBUS STORIJ Gepensioneerd Predikant van Grijpskerke. Eenige kennisgeving. J-Jeden overleed, tot onze groote droefheid, ons jongste Kindje, ANNA MARIA BARBARA, in den jeugdigen leeftijd van bijna vier maanden. Middelburg M. A. van der HELL. den 30 Junij 1842. C. M. van der HELL, geb. Spits. Strekkende deze tot kennisgeving aan Vrienden en Begun- stigers. £)e ondergeteekendeEigenaar geworden zijnde van den APOTHEEK en Handel in VERWWAREN van wijlen den Heer J. de KOSTER, op den Langenburg, beveelt zich aan bij de vroegere Begunstigers van dezen Winkel, en aan allen die hem met hun vertrouwen gelieven te vereeren met belofte van eene spoedige en accurate bediening. Middelburg, 1 Julij 1842. g. L. de JAGER. U" de hand te koop eene HUIZING en ERVE, aan eenen der Singels buiten de Stad Middelburg gelegen, hetzij tot geheele of gedeeltelijke Afbraak, en met of zonder de Erve, kunnende voor een Buitenverblijf worden ingerigt adres bij de Uitgevers dezer Courant. Te huur een BOVENHUIS, bestaande uit vijf behangen Kamers enz.met of zonder AmeublemencLangend. B. 151. \7oor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij het overlijden van haren Echtgenoot, A A. van DOLDER, in leven Chirurgijn en Vroedmeester te Meliskerkebewezen, betuigt de ondergeteekende haren harte lij ken dank. Meliskerke A. B. KRAUER, den 30 Ju 11 ij 184c. Wed. A. A. van Dolder. ()e Gebroeders DENTZHof-Tandmeesters van HH. MM. den Koning en de Koningin, en van HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden hebben de eei te berigten, dat hun Depot der TANDMIDDELEN steeds gevestigd is bij de Gebroeders ABRAHAMS alhier, bestaande in; eene Parelwassching en Tand-Opiatdienende om het Gebit te versterken, de Tanden te zuiveren en tot in den hoogsten ouderdom te conserveren i 125. Eene veritable Mondspoeling, voor scorbut, blaauwschuitrhu- matique pijnen in den Mond en bijzonder dienstig om hec Tandvleesch te versterken en te doen aangroeijen 3. Een Tandpoeder, tot zuivering der Tanden, i 50 cents. Tand-FJixerom de Tanden wit te maken zonder het Email te benadeelen 1 10. Eau de Blanchardom Kies- of Tandpijnuit zinkingen voortkomende te verdrijven ƒ1,25. Poudre Dentif ice et Anti-Scorbutiquek f 2. Liqueur Philodontiquetot schoonmaking en onderhouding van Tanden en Tandvleesch f 3 50. BU gunstig weder Groot HARMONIE-MUZIEK door het gezamenlijk Korps Muziekanten van het iste llegemenc Infanterie Zondag 3 Julijin den tuin van la BELLEVÜE op den GROOTEN ABEELE, bij J, Bom. Aanvang des namiddags ten 6 ure. varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Julij 1842. Van Rotterdam. Zaturdag 2,'smorg. 9 3 9 4, 5, 6, 8, 9. 10, Van Middelburg Zaturdag 2,'smorg. 4|ur. 3 4» 51 6, 9 8, io§ 9, 's midd. 12 Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag 11 Dingsdag 12 Woensd. 13, 5a 6§ 10, 's morg. 5| - o3 7 3 ur. 11 11 NB. Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag 11 Dingsdag 12 Woensd. 13, De AANWIJZING der dagen en uren van afvaart voor de Stoomjagten (Julij en Aug.j is in klein formaat gedrukt, k 5 cts. te bekomen in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams, t Middelburgalsmede aan de Stoomjagten zeiven. 3s 3ï 4 4 5s 5| 61- J)E STAD GORINCHEM, varende tusschen en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Dagen en uren van vertrek gedurende de maand Julij: Gorinchem van Middelburg 'sroorg'. 10 ur. j Maandag 4,'smorg. 6fur, namidd. 1 1 Woensdag 6, va ti Zaturdag Dingsdag Donderd. Zaturdag Dingsdag Donderd. 2, 51 7- SU 12, 14» s morg. 3 4 6 8 8, 2 9 loI- Vrij dag Maandag iz,'snachcs j Woensdag 13, 2 Vrijdag 15,'smorg. 3» Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand Julij op de volgende uren; van Breskens van V lis sin gen voorm. 7 tir. Zaturdag 2 en Zondag 3, Maandag 4 9 Dingsdag 5. Woensd. <5, Donderd. 7 9 Vrijdag 8, Zaturdag SU voorm. 9 9\ 104 niet varen. voorm. II I L I 1 2 Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag 2voorm. 8 ur. en namidd. 3, voorm. 9§ lo - loi 4, 5, «5, t's met varen middag 12 12 1 a Van VLISSINGEN naar NEUZEN en terug. Donderdag 7, yoorm. ji ure. Terug namidd. 2 ure. TER DRUKKERIJ V.AN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 2