MIDDELBURGSCHE C O R A N W. 78. Donderdag 1842. 30 Juuij. BESTUREN en administratien. -}>#( IE /C ^ESElPy iücbctUtuïiöchc i NI EUWSTIJDINGEN. Mtielanb. Buttöcltlaub. (Broot-iSrittanje. Jfrankrijfc. y. if*- De abonncments-prijs dezer Courant is 2 7Ó voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfér 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de scemgeregtigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van 'j Overeenkomst, de, in de Vergadering van Commissarissen, goedgekeurde Balans over het zeventiende Boekjaar geëin digd zijnde met ultimo December 1841, van den 28 Junij tot den 11 Julij 1842, voor hen ter visie zal liggen ter Se cretarie van de Directie te Amsterdam bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam Dordrecht en Middelburgs aan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Ley. den en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 25 Junij 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. De nalatigen in de voldoening van hunnen verschuldigdeti aanslag, het Stedelijk Middel der Lantaren-Gelden dienst 1842, betreffende, worden bij deze ten ernstigste aange maand tot eene onverwijlde aanzuivering derzelveter ver mijding der onaangenaamheden en kosten van vervolging, welke zij, bij gebreke dezes, zich berokkenen. Middelburg, den 30 Junij 1842. DE TROIJE Nz.Collecteur. Voor de, meermalen vermelde, Weduwe is ontvangen, door Ds. Borsiusuit de Kerk-collecteop Dingsdag den 2T Junij II.een Gulden. PETERSBURG den 15 junij. Bij een dagbevel van den minister van oorlog is het volgende bekend gemaakt: „Op «en berigtdat een smokkelschip uit Turkije aan de mon ding der Chapazai was aangekomen en door het bergvolk (de Tscherkessen met welke de Russen in oorlog zijn,) naar den oever was gehaald beval de bevelhebber aan den ■scheepskommandant Barachowitschhet Turksche schip te verbranden. Deze scheepte 200 man Kozakken in 6 booten, en landde in den nacht van den 11 mei te Chapazai, alwaar de Tscherkessen 2 kanonnen hadden. Hij deed zulks met zoo veel voorzigtigheid, dat de wachthebbende Tscherkes- sen, wier blik zeldzaam iets ontgaat, hen niet bemerkten. Kapitein Michailowsky trok ter gelijker tijd met eenige scherp schutters in het bosch, terwijl de ingenieur Folkmuthmet <S kanonniers en eenige vrijwilligershet schip in brand sta ken hetwelk spoedig in volle vlam stond. De Tscherkes sen snelden dadelijk toe en vuurden op onze booten. In weerwil van dien, werden zij van twee zijden aangevallen, verhinderd het brandende schip te blusschen of de goederen te redden, en van de kust verdreven, zoo dat hun geschut in onze handen viel. Wij verloren aan dooden slechts één soldaatterwijl 2 Kozakken-officieren7 soldaten en Ko. zakken gekwetst werden. In de maand april werd de over ste Posypkin in het fort Nawagin gewaarschuwd, dat het bergvolk een op eenen berg gebouwden toren met kanonnen wilde beschieten. Twee kanonnen waren reeds aan land, toen de overste hen overviel en beide stukken bemagtigde zonder dat het ons eenig verlies koste." FRANKFORT den 25 junijDe koning van Pruissen is den 23 dezer naar Petersburg en de koningin naar Dresden afgereisd. Genoemde monarch zal denkelijk in den aanstaan den herfst Johannisberg bezoeken, en aldaar met prins Met- ternich eene zaïnenkomst houden. Hoogstdezelve heeft, naar men verzekert, den graaf von Köningsmarck tot dus verre gezant te Konstantinopel tot zijnen gezant te 's Gravenhage benoemd. Het weder heeft in de laatste dagen ook in het zuid westelijke gedeelte van Duitschland zulk eene gunstige ver andering ondergaan dat men daarvan nog zeer verblijdende uitkomsten voor den oogst mag verwachten. In allen ge valle zal daardoor het drukkende gebrek aan beestenvoeder <en misgewas van onderscheidene levensbehoeften worden ver bloed. Hoogst verkwikkende warme onweersregens wisselen met vriendelijken zonneschijn af, zoodat moedeloosheid en wezenlijk droevige ultzigten thans door blijde hoop zijn vervangen. Reeds zijn zoowel hier als in de omstreken de prijzen der verschillende levensmiddelen, die bereids op eene ongewone wijze waren beginnen te stijgenmerkelijk gedaald, en men hoopt, dat deze daling te meer zal aanhouden, ver mits onze weerkundigen nog verderen voortduur van het ge- lukklglljk nog bij tijds veranderde weder voorspellen. Uit de Rijngau schrijft men dat de gevallen regen de druiven heeft behoed voor de beschadiging van den hooiworm, die zich sterk begon uit te breiden. To Wecncn is dezer dagen eene bekendmaking ver schenenhoudende, dat van den, 15 dezer af eene nieuwe soort van papieren-geldonder den naam van central-casse- anweisungen zou worden uitgegeven, hetwelk eene rente van 3 Pcc- zou dragen. Het bedrag tot hetwelk deze uit gifte zou plaats hebben, en dat door het ministerie van financien moet worden bepaald is in de bekendmaking niet vermeld maar volgens bijzondere ..berigten uit Weenen van 18 junij zou hetzelve eene som van 5 millioen gulden be- loopen. Men houdt dezen maatregel dus lezen wij in die be- rigten voor eene proefneming van het ministerie van finan tien of het publiek in dit papier behagen scheppen zal en of men dus in het vervolg op die wijze in de behoeften der schatkist zou kunnen voorzien, zonder tot eene geld- leening bij bankiers zijne toevlugt te nemen, hetgeen te wenschelijker geacht wordt daar de regering zich bij hare laatste leeningen verbonden heeft, om er binnen de 15 eerst komende jaren geene nieuwe te sluiten tegen eene mindere rente dan 5 ten honderd." Volgens berigten uit Bern, van den 20 dezer, zou de vergadering van den algemeenen Zwitzerschen landdag op den 4 julij geopend worden. Men verwachtte, dat de door den grooten raad van Zurich aan de landdags-afgevaardigden te geven instructien nopens de zaak der kloosters in Aargau nagenoeg zouden overeenstemmen met die van Bern, en strekken zouden om te verklarendat men genoegen nam met de wijzigingen, door de regering van Aargau gemaakt in haar oorspronkelijk besluit om alle de kloosters op te heffen. Niettegenstaande deze veranderde denkwijze van Zurich, die het gevolg was van de vernieuwing van den grooten raad van dat kanton, zou er toch waarschijnlijk nog geen genoegzame meerderheid tot stand komen om eenig be sluit te nemen maar men vleide zich dat dezelve zou kun nen leiden tot eene transactie, welke (met uitzondering van Luzern en van de kleine kantonswaar men op het onvoor waardelijk herstel der afgeschafte kloosters blijft aandringen) schier algemeen gewenscht werd. Van den kant van Aar gau scheen men niet ongenegen te zijn om nog iets meer toe te geven, en, naar men beweerde, zou ook Oostenrijk hetwelk tot dus verre de voorstanders der kloosters onder steund had, beginnen in te zien, dat de zaak thans niet wel anders dan door eene transactie kan worden afgedaan. LONDEN den 25 junij. Eene belangrijke discussie vond eergisteren in het huis der gemeenten plaats, ten gevolge der aanvraag van den heer Baillie om afschriften der briefwisseling in 1837 en 1838 tusschen sir Alexander Burnes en den gouverneur-generaal van Indie gehouden, tijdens de zending van eerstgenoemden daar Kaboulalsmede van de briefwisse ling tusschen den gouverneur-generaal- en den president van het bureau der Oost-Indische zaken gelijk ook tusschen hem en het geheim comité der Oost-Indische compagnie, over de expeditie tegen Affghanistan. De spreker verlangde dit alles om het huis in staat te stellen tot de beoordeeling der vraagof die expeditie hec gevolg van rijp ov.erleg was ge weesthet tegendeel waarvan hij beweerde, terwijl het hem wenschelijk voorkwam dat de Engelsche troepen nu op eene eervolle wijze dat gewest mogten ontruimen. De heer d Israëli ondersteunde het voorstelen maakte opmerkzaam hoe de voorzitter der Oost-Indische compagnie dezer dagen den wensch geuit had, dat al de uitgaven, door genoemde ex peditie veroorzaakt, uit de openbare schatkist mogten wor- den vergoed. Uit de ophelderingendoor den voormaligen minister Hobhouse gegeven bleek inzonderheid hoe het bezetten van Affghanistan hec gevolg geweest was der vreestoenmaals naar aanleiding van berigten, door den heer Ellis, gezant van Engeland in Perziegezondenvoor de politiek van Rusland ontstaan. De gouverneur-generaal Auckland had toen den tijd geboren geacht om den shah te doen zien, dat de Engelschen hem niet vreesden dat dost Mohammed het vertrouwen van zijn volk verbeurd had, door de zijde van Perzie te kiezen en dat weinige regementen voldoende wa ren om shah Soojah voor altijd op den troon te bevestigen. Nadat nog andere leden de herovering van Affghanistan ont raden hadden nam de minister Peel hec woord. Hij hield het, in den tegenwoordigen stand der Indische zaken, voor zeer ongeraden de gevraagde papieren over te leggen. De handelwijze van eenige Russische agenten hadden welop hec vermelde tijdstip, lord Palmerston eene niet ongegronde aanleiding tot hec vragen van ophelderingen aan het gouver nement van Rusland gegeven, maar die ophelderingen waren zoo openhartig en volledig geweest, dat zijn lordschap zelf zich daarmede voldaan had verklaard en sedert had genoemd gouvernement, zoo ten opzlgte van Perzie als van Affgha nistan, met de meeste trouw gehandeld, zoodat het tot niets goeds dienen zou papieren voor den dag te brengen op ver- loopen tijd en sedert veranderde omstandigheden betrekkelijk. Wat de plannen der regering ten aanzien van Affghanistan betrof, de verre afstand van het tooneel der gebeurtenissen verbood stellige verbiirdtcnisscn daaromtrent aan tc gaan, -naar dien de loop der omstandigheden daarop grooten invloed moest uitoefenen; maar dit kon hij zeggen, dat niets gedaan zou worden wat de eer der Britsche wapenen bezwalkte en dat verraad en ontrouw, naar zijn gevoelen, niec geheel onge straft moesten blijven. Slechts 9 leden hebben zich daarop voor de motie van den heer Baillie, en 75 daartegen verklaard. In Portugal zijn de verkiezingen van gedeputeerden den 19 dezer begonnen, en in de meeste steden ten voor- deele van de candidaten der regering uitgevallen. Brieven uit Nieuw-York, van den 7 dezer, uiten de hoop, dat de zending van lord Ashburton haar doelde ver effening derquescie over de grensscheidingbinnen 'zeer kor ten tijd zou bereikt hebben. Ten gevolge van ontvangen instruc tien had die buitengewone gezant, volgens deze brieven, op nagenoeg alle punten aan hec verlangen van de regering'der Vereenigde-Stacen toegegeven. In het congres was men nog tot geen besluit omtrent hec tarief gekomen. De tijdingen omtrent de vreeselijke aardbeving op Sint- Domingo bevestigen zich. Alleen schijnt het aantal der om gekomenen te Kaap Haytien niet zoo groot als eersc gezegd wasechter worde hec nog op ruim 4000 menschen berekend. PARIJS den 25 junij. De prins van Joinville is den ao dezer te foulon gearriveerd en heeft terstond het bevel over la Belle Poule aanvaard. Hec geheel eskader zou denkelijk den 22 naar de kust van Italië zeilen en ongeveer twee maan den afwezig blijven. Na de terugkomst zal la Belle Poule eene bijzondere zending ontvangen. Heden zijn al de ministers bij den heer Guizot verga derd geweest, om, zoo als gezegd wordt, over het uitvaar digen der ordonnantie wegens de linnengarens te beraadslagen. De moeijelijkhedendienaangaande tusschen Frankrijk en Bel gië gerezen, schijnen in der minne te zijn bijgelegd. De politie onderrigc geworden zijnde, dat de voorma lige straat des Boucheries Sc.-Honoré thans Rue Jeannis- son, hec verblijf geworden was van een groot getal ont- vlugce galeiboevengaauwdieven en slecht vrouwvolkis gisteren morgen een aanzienlijk getal politie beambten der waarts getogen, heeft de straat aan de beide einden afge zet en eene algemeene huiszoeking gedaan. De arrestatie van eene aanzienlijke bende is daarvan het gevolg geweesc. Men heeft sederc vernomen, dat deze lieden, bijna allen in kielen gekleed en met kasketten op het hoofd, zich ten ge tale van meer dan 200 vereenigd hadden om de waakzaam heid der politie in het Palais-Royal en de omstreken te ver ijdelen waartoe zij elkander door een zeker gefluit een tee- ken gaven of er al of niet gevaar bestond, en of de politie nabij was. 'Men verzekert, dat er een plan bestaat om eene alge meene maatschappij van natuurkunde, voornamelijk voo' meteorologische zaken daar te stellen waarvan de heeren Arago, Herschel, Airy, ForsterEnckeQuetelet en vele andere sterre- en natuurkundigen leden zouden zijn Het hoofddoel dezer vereeniging zou wezen, om het grootst mogelijk getal waarnemingen te verzamelen en deze naar een gemeenschappelijk middelpunt, bijv. Parijs, op te zenden, ten einde een meer volledig meteorologisch stelsel dan het tot dusver bestaande te bekomen. Naar men verneemt is het dorp Ilfurch aan den Bo ven Rijn, nabij Mullhausen, aoor een brand genoegzaam ge heel in de asch gelegd geworden. Bij het afgaan der laat ste berigten waren meer dan 50 huizen waaronder hec dorpshuisde gemeenteschool enz., eene prooi der vlammen geworden. Het nieuwe Spaansche ministerie zal vermoedelijk de zitting der cortès in hec begin van julij sluiten. Ten bewij ze van de gematigdheid der oppositie in die vergadering worde aangevoerd, dat de drie leden der zoogenaamde coalitie welke den meesten invloed hebben, de heeren 0/ozaga Fadillo en Cortina overeengekomen zijn niets te doen alvorens het kabi net in de gelegenheid geweest is zijne bedoelingen te doen kennen. Ie Valladolid en elders hebben ligte bewegingen plaats gehad. BRUSSEL den 26 junijDe senaat heefc in zijne zitting van eergisteren de wet tot wijziging v-an die wegens de za- menstelling der gemeente-besturen met 34 tegen 7 stemmen aangenomen. I11 den Moniteur van heden vindt men een koninklijk besluit, waarbij de zittingen van de kamer van vertegenwoor digers tot den 26 julij aanstaande worden geschorst. Ook de senaat is thans voor eenen onbepaalden tijd uiteengegaan. I Men houdt het niet voor onmogelijk, dat aan de wetgeven- 1 de kamers, bij het hervatten lfarer zittingenvoorscellen j betrekkelijk eene vermindering van regten op de Fransche j wijnen zullen worden gedaan. Hec schijnt namelijk dat de Fransche regering nog wei gezind is, om Belgie niet te be j grijpen in de verhooging van regten op de vreemde linnen- garens en lijnwaden die zij eerlang wil vaststellendoel, l daartegenover dan ook vooidcelcn voor de voortbrengselen

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1