MIDDELBURGSCHE C U R A N 'jk®s N°. 77. Dingsdag 1842. 28 Jimij. JfvAnktrijfe. BESTUREN en ADM1NISTRATIEN. PROVINCIE ZEELAND. Qlaui>c$iebiu0. AGENTSCHAP van het DOMEIN MIDDELBURG. !3attbc0tebing. MIDDELBURGSCHE SPAARBANK. NIEUWSTIJDINGEN. (Öroot-iScittaujc. ISelgic. éDcbcviAuftcn. Commissie van Landbouw De abonnements-prijs deier Couranl is f a 76 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regplmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Woensdag den 6 Julij 1842, des voormiddags ten 10 lire zalonder nadere goedkeuring door den Staatsraad Gou verneur der Provincie Zeeland oF bij deszelfs afwezigheid door een van de Leden van Gedeputeerde Staten, in het bij zijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg, worden aan besteed Het bouwen van een Lokaalbevattende twee WONIN GEN en een KANTOOR voor de Ambtenaren van 's Rijks middelen te Eedemee al de daartoe ver. eischte Materialen en Bouwstoffen, Zullende het bestek ter lezing liggen in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland, bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg bij den Inge- nieur van dat vak te Breskens en bij den Linie-Controleur te Oostburg terwijl drie dagen vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco zal worden gedaan. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBÜRCH. TE De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, op Maandag den 4 Julij 1842, des voormiddags ten 10 ure, in eëne der Zalen van het Raadhuis der Stad Middelburg ten overstaan van den Notaris D, J. van der Horst Serlé in het openbaar aanbesteden De noodige vernieuwingen en herstellingen aan het voor malig Oost-Indisch-Huis te Middelburgalsmede aan de Gebouwen en verdere Timmerwerkenop de Doma- niale Pachthoeve onder de Gemeente Rittkernin de nabijheid van het Fort Rammekens. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing ten Kan tore van den Agent voornoemd en bij den Opzigter der Do- maniale Gebouwen, G. H. Graussbij wie tevens nadere informatien te bekomen zijn terwijl de noodige aanwijzin gen in loco op Zarurdag den 25junij 1842, des voormiddags ten 10 ure, zullen geschieden. De Agent voornoemd J. C. de BRUYN. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend, dat door haar zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1842, gedu rende de maand Juli], op de gewone plaats en uur, en zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze den Deelhebbers herinnert dat deze uitbetaling van Intrest niet verpligtend is zullende de niet afgehaalde renten, eerst na afloop dier maand, als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 27 Junij 1842. Namens gezegd Bestuur H. J. van DEINSE, Secretaris. LONDEN den 21 junij. Het huis der lords heeft heden, tnet 99 tegen 28 stemmen, besloten tot de derde lezing der wet betrekkelijk de belasting op de inkomsten. De ministers hebben gisteren eene zamenkomst gehou den om over het vonnis van John Francis te raadplegen. Vrij algemeen gelooft men thansdat dit vonnis niet verzacht maar den 27 dezer aan den misdadiger voltrokken zal worden. Velen zijn niet zonder ongerustheid over den staat der openbare zaken. De behoeften der schatkist toch hebben het invoeren der buitengewone belasting op de inkomsten nood wendig gemaakt 4 de in Affghanistan geleden verliezen zijn van schadelijken invloed op de finantien der Oost-Indische compagnie geweest; omtrent de zending van lord Ashburton .weet men nog niets met zekerheidin de betrekkingen met frankrijk wil men langs hoe meer verkoeling opmerken, en het gebrek onder de arbeidende klassen neemt hand overhand toe. Alle hoop is op het gewijzigd tarief gevestigd, waar- Hoor men verwacht dat aan handel en nijverheid eenig meer der leven zal worden geschonken, PARIJS den 22 junij. De dagbladen blijven zich bezig houden met de geruchten wegens eene beraamde ecbcverbind- tenis tusschen prinses Clementine en prins A le x and er der Ne derlanden. Terwijl sommigen hunner beweren dat uien zich over de voorwaarden niet heeft kunnen verstaan, zeggen an deren dat die gedurende het bezoek der Fransche prinsen in Luxemburg voorloopig zijn geregeld en dat een speciale agent, tot geheele regeling naar 's Gravenhage gezonden zal worden. Deze bladen bepalen zelfs reeds den tijd der ver- bindtenis op het laatst van november, wanneer althans geene moeijelijkheden van een anderen kant oprijzen, en voegen er bij dat de koning der Nederlanden alsdan naar Parijs zal komen. In den tuin van het museum der natuurlijke historie alhier bloeit thans voor de eerscemaal de Paulonia imperialis. De bladeren van dezen boom die in zijn vaderland Japan den naam van Kirt draagt, en aldaar eene hoogte van 13 el len bereikt, zijn 51 strepen lang en 68 strepen breed. De heer Neuman, opper-tuinier der koninklijke tuinen ontving in 1834 eenige potten met zaad van dezen boom uit Japan, waarvan slechts weinig is opgekomen. Op den 16 dezer hebben te Barcelona onlusten plaats gehad; men wilde, onder het geroep van leve de republiek, de gevangenissen openbreken, doch eene charge der kaval- lerie heeft de volkshoopen doen verstuiven. Men is echter beducht voor eene herhaling. BRUSSEL den 23 junij. Daags na het vertrek van ko ning Leopold naar Londen zijn gewigtige depeches uit Parijs aangebragt, dieZ. M. zijn nagezonden. Zoo men wil, heeft de inhoud betrekking tot den toestand der gezondheid van koning Lodewijk Filipsdie min gunstig en geruststellend zoude zijn dan men officieel wil doen voorkomen. Het is niet onwaar schijnlijk dat de koning, Londen verlatende, over Parijs herwaarts zal terugkeeren. De Luiksche feesten zijn voor de derde maal uitgesteld. Bij besluit van den 18 dezer beeft Z. M. de koning hoogstdeszelfs aide-de-campden generaal-majoor Prissc tot hoogstdeszelfs buitengewoon gezant en minister plenipo- tentiaris te 's Gravenhage benoemd. 's GRAVENHAGE den 24 junij. De verschillende afdeelin- gen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich eergisteren bezig gehouden met het onderzoek van het voor stel hetwelk door de heeren BruceTromp en Luzacno pens de bekrachtiging van de met de Handel-maatschappij gesloten contracten, gedaan is. Men verneemt, dat het voorstel in de afdeelingen veel bijval heeft gevonden. Gisteren is in de afdeelingen der Kamer onderzocht de beantwoording der aanmerkingen van die afdeelingen op het ontwerp van wet omtrent eene geldleening voor de kosten wegens den aanleg van een ijzeren spoorweg van Maastricht naar de Pruissische grenzen, met eenen zijtak naar Kerk- raede. De Regering zegtdat zij niet is overgegaan tot aan bieding van dit wets-ontwerpdan nadat zij zich op eene genoegzame wijze overtuigd had, dat de voordeelendaaraan verknocht of daaruit voortspruitendezullen beantwoorden aan de daarmede gepaard gaande uitgaven of lasten. Het was haar, na een gezet onderzoek, gebleken, dat deze onderne ming, zoowel uit een politiek als uit een commercieel oog punt beschouwd, in het belang van Limburg niet alleen, maar in dat van hec geheele Rijk, als eene wenschelijke zaak moest worden beschouwd. Zoo als het plan thans is opgemaaktzou de weg loopeu van Maastricht over het territoir van de gemeente van Meerssen, Houthem, Valkenburg, Oud-Valkenburg Schin op Geul, Wijlre Wittem Simpelveld en Boecholtz naar de grenzen, met eenen zijtak, aanvangende op het territoir van Simpelveld tot Kerkraede. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, betrekkelijk de af- en overschrijvingen op de hoofdstukken van binnenlandsche zaken en van justitie, op de Staatsbegrootingen voor de jaren 1841, 1842 en 1843. Ten gevolge van de overbrenging- van de afdeeling gevangenissen van het departement van bin. nenlandsche zaken naar dat van justitie, wordt voorgesteld, om de gelden, voor die afdeeling toegestaan, van het hoofd stuk van het eerste departement naar dat van het andere over te brengen. Drukken en verzending aan de afdeelingen. Door Z. M. is aan den heer G. J. van Maanen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van secretaris der cijfers bij het departement van btiitenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor zijne veeljarige en getrou we diensten aan den lande bewezen. Het verspreid gerucht, als zou Z. Exc. de minister Rochussen als gouverneur-generaal naar Java vertrekken, wordt van goederhand wedersproken. De hooge raadkamer van strafzaken heeftop dings- dag den 2 1 dezer onder meerderuitspraak gedaan in de zaak van .7. C. de Brce commies aan het postkantoor te Amster dam, en is het beroep verworpenin strijd met de conclu- sien van liet openbaar ministerie'. De raad heeft bij dat arrest, geoordeeld, dat de ontvreemde bankbiljetten, assi- gnatien, coupons en papieren van geldswaarde, vielen in de termen van art. 173 Cod. Pen.en dat derhalve dat artikel te regt op de bewezene daadzaken is toegepast. Volgens berigt uit Petersburg van den 14 dezer tvaren HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, in den avond van den 12 dezer, in goeden welstand or> het naburig keizerlijke lustslot Peterhof aangekomen. Zoodra de stoombootaan boord waarvan dezelven zich bevonden geseind werd, waren HH. MM. de Keizer en Keizerin met. een stoomjagt aan HH. KK. HH. te gemoec gesneld, tenein de dezelven naar voornoemd lustslot te geleidenwaar hec keizerlijke hof zich sedert eenige dagen bevond. Met Zr. Ms. fregat Palembang aan boord hebbende den schout-bij-nacht Lucas, zijn tijdingen van Java onvangen tot den 10 maart jl. Op het eiland heerschte eene volmaak te rust, doch de ongewone droogte van 1841 had, bij hec invallen der regensaanleiding gegeven tot vele ziekten doch gelukkig van geetien hevigen aard. Van Sumacra waren te Batavia berigten ontvangen van eeii geruststellenden aardook ten aanzien van het district Mandhéling, alwaar onlusten aangekondigd maar gelukkig niet uitgebarsten waren. Er bestond wel het vermoeden eener zamenspanning van eenige hoofdendoch genoegzame daadzaken ontbraken om dat vermoeden te bevestigenhet welk voor het overige slechts op zijdelingsche berigten ge grond was. Intusschen waren er milicaire voorzorgen geno men zoodat zich in die landen eene vrij talrijke mobile kolonne bevondwelker bijeencrekking voldoende was ge weest om alle voornemens tot opstand', zoo die bestaan heb bente verijdelen. Na een naauwkeurig onderzoek waren drie hoofden van Mandhéling, wier gedrag geene voldoende waarborgen scheen op te leveren tijdelijk naar Natal ver wijderd. NIJMEGEN den 24 junij. In den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, is 11. woensdag, uit het vroeger gemaakte twaalftal van predikanten hec tra- volgende zestal gemaakc, alphabetiscli gesteld: L. van Haeften, te GoesA. H. van der Hoeve, te Ol- denkeppel en KeppelbinnenP. Jas, theol. doet., te I'ur- merend; .7. C. van Schermbeek, te Eist; J. J. Sluiter, te Voorschoten, en S. K. Thodenvan Felsen, theol. doet.,' te Wolvega. Het langdurige fraaije en drooge weder heefc, sedert eenige dagen, plaats gemaakc voor regen en onweder. Zwa re bu ij en trokken over onze stad en onder anderen woedde eergisteren namiddag een zwaar onweder van bliksem en don der vergezeld bij welke gelegenheid de bliksem de katoenen garen-spinnerij van den heer J. F. Huyssenop het Marien- burg, heefc gecroffen, zonder aldaar eenige schade te hebben te weeg gebragt. Dezelve is ingeslagen door eene kleine opening in hec dak heefc aile vertrekken van hec geheele gebouw doorloopen, is gedeelcelijk boven door eenen muur in welken dezelve een' steen had weggeslagen uitgegaan en voor een ander gedeelte langs den trap of door de grootè deur verdwenen. In alle vertrekken waren vele fabriek-ar- beiders werkzaam overal was veel bewerkt of onbewerkt katoen voorhandenen in vele kamers had zich de stof van hec katoen aan den zolder en andere iigchamen als een kleed vastgehecht, en niemand der werklieden, even min als iets der goederenstoffen of gereedschappen heefc het minste letsel bekomen, hetwelk wel als een wonder is aan te mer ken daar het zeker is datwanneer men met eetie bran dende kaars door sommige vertrekken ging aldaar brand zoude verwekt worden. De bliksem liet echter overaleenen dikken rook en onaangenamen stank na. in de Provincie Zeeland. Middelburg, den 23 junij 1842. Op den 15 dezer maand heeft de Commissie van Land bouw, in hare alhier dit jaar gehondene eerste zitting, beslo ten, om de ingekomene beantwoorde prijsvraag, welke in het programma van 1839 was uitgeschreven, met de daar voor toegekende gouden medaille van f 100 cc bekroonen en dezelve door den druk verkrijgbaa'r te maken, terwijl meu zich voorbehoudt, om ter dezer1 zaak zoodanige voorstellen te doen, welke met den aard derzelve als wen schel ijk zul len worden beschouwd.Deze prijsvraag verlangde „een schoolboek ten dienste der jeugd ten platten lande, ge- schikt om dezelve, door eene eenvoudige opleiding in de natuurkunde, voor te bereiden tot de kennis der landhuis. houdelijke wetenschap, en haar te vormen voor den stand waarvoor zij verder opgeleid moet worden." De schrijver van dit stuk is gebleken te'zijn de heer E. C. Enklaar, phil. theor. et Iitt. hUm. cand. en landbou wer, te Tandem bij Zalkin Overijssel, dewelke zichdoor zijne onvermoeide pogingen tot bevordering van den land bouw, reeds verdienstelijk heefc onderscheiden., en dit door oe uitgaaf van deszejfs maandwerk,: de Vriend van den Land man zoowel als door andere aangewende middelen tot ver spreiding van wetenschappelijke en practicale lantUiuishóude-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1