MIDÖELBÜRGSCHE C O E.RAJV t 1 2iWez"'™' N°. 76. Zaturdag 1842. 25 Juuij. Jranfcrijïs. BESTUREN ex ADMINISTRATIE*. PROVINCIE ZEELAND. £Eiu&c£tcbing. SlbucvtcnHc. 2ilcbcvl«iub#cïtc 45ftMbcI~fll»i,tt!Sfcltajj|nj. N IE U YVSTIJ DINGEN. SuitochUuö. iScIgic. ilcbcciauöcu. De abonnements-prijs dezer Courant is/2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptantol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtftfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald •Op Woensdag den 6 Julij 1842, des voormiddags ten 10 «re, zal, onder nadere goedkeuring door den Staatsraad Gou verneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs afwezigheid door een van de Leden van Gedeputeerde Staten, inliet bij zijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaac, aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburgworden aan besteed Het bouwen van een Lokaalbevattende twee WONIN GEN en een KANTOOR voor de Ambtenaren van 's Rijks middelen te Eedemet al de daartoe ver- eischte Materialen en Bouwstoffen. Zullende het bestek ter lezing liggen in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland, bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburgbij den Inge nieur van dat vak te Breskens en bij den Linie-Controleur te Oostburgterwijl drie dagen vóór de besteding de 1100- dige aanwijzing in loco zal worden gedaan. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN brengen ter kennis van de belanghebbenden dat •de KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad op Maan- dag den 11 Julij aanstaande een aanvang zal nemen, en ein digen op den 21 dier maand zullende op gemelde Kermis geene Bedelaars, Draaiborden, Gochelaars, Horoscooptrek kers, Loterijspelers of Kwakzalvers worden toegelaten, noch zulke Personen, welke, zoo ver gevorderd wordt, van geen Patent voorzien zijn wordende de Kooplieden enz. uitgenoodigdom zich vóór den 4 Julij aanstaande met franco Brieven en met opgave in Nederlandsche Maat, aan den Marktmeester alhier te adresseren tot bekoming der benoodigde Standplaats na welken tijd niemand op de -Standplaats zal kunnen aanspraak makendie vroeger aan hein in gebruik gegeven is. Vlissingen, den 7 Junij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, S. van der SWALME, Secretaris. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente ZAAMSLAG adverteren bij deze, dat de gewone JAAR MARKT of KERMIS dezen jare zal plaats hebben op Maandag den 18 Julij 1842, tot en met Woensdag den 20 derzelve maand. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend datingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhier, met het gebruik der ZEEBADEN een aan vang zal kunnen gemaakt worden op Maandag den 27 dezer maand; terwijl tot het nemen van Binnen-Baden in het Bad paviljoen de gelegenheid reeds dagelijks geopend is. Zijnde ■ook van wege de Commissie in een Geneeskundig Toezigt over de Baden voorzien. Domburg, den 24 Junij 1842. De Burgemeester, A. van der MEULE. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artike len van overeenkomst, bekend, dat door den Raadin der- zelver zitting van heden, in overeenstemming met de bepa lingen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is besloten tot de uickeering van een Dividend over het Boek jaar 1841, ten bedrage van vijf-en-veertig Guldenover elk aandeelgroot f 1000, staande op naam en verwittigt dien ten gevolge de Houders van Aandeelen op naamdat, over eenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-bewijzen, tot de betaling, tegen intrekking •van het zevende derzelve zal worden gevaceerd bij de Ne- derlandsche Bank te Amsterdamen wel te beginnen met Maandag den 1 Augustus 1842. Amsterdam, den 17 Junij 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. Ontvangen uit de Kerk-collecte van Zondag den 19 dezer, des •voormiddags, ten behoeve van het Zendeling-Genoot schap de som van twintig Gulden. Jac. Joan. van DEINSE Thesaurier. FRANKFORT den 19 junij. De koning van Beiieren heeft Rome den 8 dezer verlatenom over Florence en 1 Modena naar zijne staten terug te keeren. Een groot aantal Duitsche en andere kunstenaarsinet Thorwaldsen en Reinhard aan het hoofd, hebben den vorst uitgeleide gedaan. Den volgenden dag zijn ook de Spaansche infantenzonen van don Carlos van Rotne naar Modena gereisd. Volgens berigten uit Hanover, van den 16 dezer, heb ben de beide kamers zich verstaan omtrent de verhooging van bet militaire budget, en is hetzelve nu eenparig, doch slechts voor den tijd van vier jarenop 34,000 rijksth. jaarlijks bepaald. Het ongelukonlangs op den ijzeren spoorweg tus- schen Versailles en Parijs voorgevallen strekt ook in Dniisch- land tot les. De Oostenrijksche regering heeft, bij eene dezer dagen uitgevaardigde circulaire verboden om op de Oostenrijksche spoorwegen andere locoinotiven dan van 6 wielen te gebruiken; om locomotiven achter aan de trei nen te spannen om de wagens voor passagiers te sluiten en om meer dan 5 mijlen in één uur met dezen af te leggen. Ie Pesth is den 9 dezer een vrij ernstig oproer onder de kleedermakersgezellen uitgebroken ten gevolge van ge schillen met de hoofden van hun gilde. Nadat een veer tigtal hunner in hechtenis genomen washebben de overigen het raadhuis, werwaarts de gevangenen gebragc waren, be stormd, zoodat eenige afdeelingen kavalierie noodig geweest zijn om de straten te zuiverenhetwelk niet zonder weder- zijdsche verwonding van burgers en militairen heeft kunnen geschieden. Volgens de op heden uit Konscantinopel ontvangen be rigten van den 1 dezer, heeft de conferentie, welke al daar betreffende de Syrische aangelegenhedenop den 27 meitusschen de Povte en de Europesche gezanten ge houden werd acht uren geduurd en tot niets geleid. De Europesche gezanten waren op hunnen eischtot herstel van den ouden staat van zaken in Syrië teruggekomen en blijven staan, terwijl de Porte van hare zijde, door aller hande drogredenen enz., dien eischt had zoeken weg te re deneren. PARIJS den 20 junij. Bij gelegenheid der groote militaire manoeuvres, in de vorige week door de hertogen van Or- leans en Saksen-Weimar bijgewoond is hunne aandacht in zonderheid gevestigd geweest op de werking van het houwit serkanondoor den generaal Paixhans uitgevonden. Uit dit stuk, zijnde een 8oponder is op 600 mètres afstand met druiventrossen gevuurd en meer dan een vierde gedeelte der kogels heeft het doel getroffen. Men wil dat een iootal de zer stukken op de vestingwerken van deze hoofdstad geplaatst zal worden. Ook is dit verschrikkelijk wapen tot verdedi ging der zeekusten bestemd. In de haven van Marseille is den 24 dezer brand uit gebarsten aan boord van het schip Louisakapitein Backer en wel door de kwaadwilligheid van e^n Malèijer, die om diefstal van gelden in het achter-onder opgesloten was. Ge lukkig zijn de vlammen spoedig gestuit, alvorens groote scha de aangerigt te hebben. De booswicht had zich in het wa ter geworpen, maar is gegrepen en aan de justitie overgele verd. - Eene telegrafische depeche van Algiers, gedagteekend '5 ïllny 1 vermeldt de onderwerping der stammen van Beni Sala der Mouzaias, van Beni Messeoud, der Soutnatas, van Beni Menadder Chenonas en der Iladjouten, alles ten gevolge der laatste manoeuvres in het Atlas-gebergte. De divisie van Oran was naar den Chelif op weg, en die van Algierswelke in drie kolonnes verdeeld isstelde zich ins gelijks in beweging. Men schrijft van Madrid den 17 dezer: Onze officiële courant meldt heden morgen de aanstel ling van een nieuw ministerie, te weten: de generaal Rodil, minister van oorlog, president van den raad; de graaf Al- modovar president van den senaat, minister van staatZu- malacarreguisenateurminister van justitie; Ramon-Ca- latrava senateur, minister van financien Capaz, senateur, minister van marine; Torrès-Solatiominister van binnenland- sche zaken. De kamers zullen zich niet voor maandag vereenigen." BRUSSEL den 21 junij. Eergisteren zijn HII. MM. de koning en koningin naar Ostende vertrokken om zich aan boord van de Britsche stoomboot Ariel naar Londen te be gevenalwaar zij eenigen tijd zullen vercoeven. Alvorens lm kasteel van Laeken te verlaten heeft de koning het be sluit geteekend waarbij de veroordeeling tot levenslangen dwangarbeid voor de generaals van der Meere en van der Smis sen in opsluiting gedurende 20 jaren en voor Verptaet en van Lacthem in opsluiting gedurende 10 jaren veranderd wordt, terwijl zij allen gedurende 20 jaren onder het bijzonder toe zigt der policie gesteld zijn. Bij besluit van den 19 junij is de heer Dechamps iid der kamer van afgevaardigdenbenoemd tot gouverneur der Belgische provincie Luxemburg, in plaats van den prins ae Chimay MIDDELBURG den 24 junij. Eergisteren werd inde Liuherscbe kerk alhier, door de te dezer stede bestaande wel- dadige inrigting onder de zinspreuk Loon voor Werkbij mon de van haren voorzitter, ds. A. M. Cramerverslag uitge- bragt over het afgeloopene vierde jaar van haar bestaan. In eene korte inleiding deed de spreker het gewigt dezer vergadering gevoelen, door aan te merkendat voor zoo verre wij menschen voor onze hulpbehoevende medemenschen zor gen, wij daarin dienaren van God zijn. De totale ontvangsc aan bijdragen en giften beliep in dit jaar nagenoeg f 5150, dat is 400 meerder dan in het vorige, en ook nog ƒ180 meerder dan in het daaraan voorafgaande, wat anders het hoogste geweest was. Vooral was deze hoogte bereikt door de zeer aanzienlijke buitengewone giften in den verleden winter, daar anders de eerste inteekèningen minder geweest waren dan ten voorleden jare. Ten gevolge hiervan had dan ook de commissie aanvankelijk minder werklieden kunnen plaatsen; doch zich later en in staat gesteld gezien, en ver- pligt geacht, er nog eenigen bij te voegen. Het tii'cbetaalde werkloon was dan ook slechts 80 minder geweest dan in het vorige jaar, namelijk f 5540 (behalve 1000 door de stedelijke regering voor den arbeid aan het bolwerk beschikbaar gesteld). In de werkplaats waren, in ^t ge heel aangesteld 60 i 70 man. Touw om te pluizen was er afgegeven aan omstreeks 180 menschen. Aan het bolwerk hadden gearbeid gemiddeld 40 man doch daar herhaaldelijk een gedeelte daarvan bij het lot afgewisseld en door anderen vervangen tvaszoo hadden daar in 't geheel omstreeks 80 man eenen tijd lang 3 óo 's weeks verdiend. Aan grond stof wasi er verwerkt voor omtrent ƒ3800 en aan fabrikaat vervaardigd voor/ 5000, wat echter nog niet alles verkochc was. Wat den verkoop der fabrikaten betrof, roemde de spreker het, dat vele partikuliere ingezetenen niec alleen, maar ook winkelieren de commissie wezenlijk ondersteund hadden, door haar dezelve af te nemen; maar drong zeer ernstig aan, dat ook anderen, ja allen die daartoe in de ge legenheid waren, zulks doen mogten, bedenkende dat, wat men aan Loon voor Werk deedmen dat aan de armen deed. Als 1111 een overzigt van den tegenwoordigen staat dezer weldadige inrigting nemende, deed de spreker vooreerst zien het zelfs met cijfers stavende, dat dezelve tot dusverre vooruitgaande was geweest. En al mogt de commissie ook eigenlijk weinig of niets in bezitting hebben, zij bezat na thans twee dingen van groot aanbelang voor haar voortdu rend bestaan, namelijk, ondervinding bij de leden des be ltoon en eenen gunstigen dunk bij de ingezetenen. De inrigting mogt dan ook als gevestigd beschouwd worden voor zoo verre eene instelling, 0p vrijwillige bijdragen be rustende, gevestigd kan zijn. Dankbaar roemde de spreker hierin den Goddelijken zegen. Hij vermaande verder op dien hoogen bijstand 'te vertrou wen; te meerdaar men dit met grond kon doen, als zijnde de inrigting door ondervinding gebleken uitvoerbaar, doel matig en weldadig te wezen. Ten slotte wekte hij dan ook allen op, om belangstellend en ijverig de commissie te on dersteunen door bijdragen door het mededeelen van raad gevingen en inlichtingen, of ook van aanmerkingen en beden kingen en door het koopen van hare fabrikatenwenschende dat niemand vertragen moge in liet goede, maar meer en meer allen die kunnen eene instelling helpen schragen, die een sieraad dezer stad genoemd mag worden maar die al leen kan blijven bestaanindien de tot dusverre genotene lofwaardige ondersteuning, althans vooreerst nog, onvermin derd blijft voortduren. Na het eindigen der vergadering mogt de commissie van den heer burgemeester dc betuiging van deszelfs goedkeuring vernemen niet den wenschdat zij op den ingeslagen weg mogt voortgaan 'I0 zitting der Tweede Kamer van den 21 dezer is het ontwerp van wet betrekkelijk de maatschappij van weldadig heid nadat ue heeren van PanhuisKniphorstBruce en van Ileloma daarover het woord hadden gevoerd en nadac de wet door Zijne Exc. den minister van binnenlandsche za ken nog nader was toegelicht, me: algetneene stemmen aan genomen. Den 5 julij komen de Staten der provinciën in de hoofd plaatsen der onderscheidene gewesten, bijeen. Bij die ^ele" genheid zullen zij zich hebben bezig te houden met de'ver- kiezing van de leden der Tweede Kamer van de Scaten-Ge- Bij Zr. Ms. besluit van den 13 mei II. is tot staats, raai! tn buitengewone dienst benoemd de'heer mr. J. Bocyc

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1