MIDDELBURGSCHE C O U R A N°. 73. Zaturdag 1842. ifratifcirijfï. 18 Juiiij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Bcfecnbrnafcittg. NIEUWSTIJDINGEN. Italië. ZBuitscItlanb. Belgie. JlebcriAtiben. De abonnements-prijs deier Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfrïr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK t e Middelburg, Provincie Zeelandmaakt bij deze bekenddat de Kamer welke, overeenkomstig art. 17 en 18 der wet op de Regter- lijke organisatie, en art. 11 tot en met art. 15 van het Re- glement betreffende de wijze van eeds-aflegging enz., goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 14 September 1838 (1Staatsblad no. 36), gedurende de Vacantieaanvangende met den eersten Julij en eindigende met den laatsten Augus tus aanstaande, belast zal zijn met de afdoening van Bur gerlijke en Handelszaken, welke spoed vereischenen van Strafzakenhare gewone teregtzittingen zal houden tweema len ter week te weten Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag den 8 JulijZaturdag den Dingsdag Zaturdag Dingsdag Voorts AugustusZaturdag Dingsdag Zaturdag Dingsdag 24 25 19 22 9 Julij 12 23 26 6 9 20 23 Augustus telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure met bepaling dat op Vrijdag en Maandag behandeld zullen wor den de Burgerlijke en Handelszaken welke spoed vereischen, en op Zaturdag en Dingsdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de Vacantie zijn op Woensdag den 7 Sep tember dezes jaars. Middelburg, den 30 Mei 1842. In kennisse van mij Griffier, J. H. KOOLHAAS. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend dat, ingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhiermet het gebruik der ZEEBADEN een aan vang zal kunnen gemaakt worden op Maandag den 27 dezer maand terwijl tot het nemen van Binnen-Baden in het Bad paviljoen de gelegenheid reeds dagelijks geopend is. Domburg, den 18 Junij 1842. De Burgemeester, A. van der MEULE. ROME den 26 meiVolgens officiële berigten in de Italiaansche dagbladen, is het doodvonnis aan de negen in Aquila veroordeelden voltrokken. Naar hetgeen welonderrigte lieden verzekeren zou het aanvankelijk de wil des konings geweest zijn allen waarvan het bewezen is dat zij deel hebben genomen aan den opstand van het vorige jaar tegen de regering, wier ggtal 80 beloopt, te laten doodschieten. Daar echter het grootste getal adelijke of ten minste aanzien lijke grondbezitters warenis de guilotine gekozen. De harde straf zal echter weinig geschikt zijn, om de rest der nog in den omtrek van Aquila verborgen carbonari gun stiger voor de regering te stemmen. Over de deelnemers aan het koraplot uit den Kerkelijken Staat is hier nog niets beslist. FRANKFORT den 12 junij. De baron A. S.von Rot- schild worde, in hec begin der volgende week, van zijne reis naar s Hage en Parijs, hier terug verwacht. Men be^ weert nu dat het doel zijner reis alles behalve de capitalisa- tie van het Belgische aandeel aan de algemeene Nederland- sche schuld geweest isen naauwelijks twijfelt men hier meer of Holland en Belgie zijn nog verre van het eens te z^jn omtrent het financiële punt hunner veelvuldige geschil- l1-C Weene" wedersPreken dat de hertog van Bordeaux zich in een zorgwekkenden toestand bevindt. Volgens berigten uit Hamburg van den 10 dezer, zijn den 9 de zestig burgers, uitmakende de raad der burgen vergaderd geweest en hebben zijde voorstellen van den se- «aat, betreffende de aangelegenheden van den brand ontwor- penaangehoord. Door den senaat zou onder anderen in die vergadering voorgesteld zijn het doen eener leening van 32 milhoen mark bancoen eene belasting 0p de gebou wen en erven der stad voor een aantal jaren, alsook een verhoogd regt van invoer op goederen, om daardoor in staat gesteld te worden die schuld te kunnen amortiseren met bijbetaling van intrest. Men kent thans de instructien, door de regering van Walliserland aan hare afgevaardigden tot den landdagbetrek kelijk de kloosters in Aargaugegeven. Zij moeten voor de herstelling van al de kloosters, en, verwerft dit plan de mecrdcihcid niet, voor die van het grootst mogelijk getal stemmen, in het laatste geval echter onder verklaring, dat I Walliserland niet volkomen tevreden is gesceld. I Volgens berigten uit Konstantinopel van den 25 mei, had de Porte zich genoopt gevonden eenen buitengewonen commissaris naar Aiwali in Klein-Azie te zenden, ten einde maatregelen te nemen tot demping van den opstand, die al- daar onder de Grieksche bevolking was uitgebarsten. Aan de gezanten der vreemde rntvgendheden was een besluit der Porte medegedeeld, volgens hetwelk voortaan geene vreemde handelsvaartuigen na zons-ondergang, hetzij in de Dardanel- len hetzij in den Bosporuszouden mogen binnenloopen. HIRSCHBERG (in Bohemenden 31 mei. Onder het aantal steden welke in dit voorjaar door het vuur vernield werden, behoort sedert gisteren ook Hirschberg. Gisteren den 30 des avonds om 10 uurbrak*, door de onvoorzigtig- heid van eenen stalknecht, brand in eenen sral uit, en ver woestte hec grootste gedeelte van het stadje. In weerwil van de van alle kanten toegesnelde hulp, kon men de woede van het vreesselijk element niet eerder beteugelen voor er 11 o huizen in de asch waren gelegd. De geheel'e markt, de pastorij, het raadhuis en het hospitaal liggen in puin. De schoone stads-kerk kon slechts met moeite gered worden. PARIJS den 13 junij. De Moniteur houdt heden de or donnantie waarbij de kamer der gedeputeerden ontbonden wordt. De kies-coüegien zijn tegen den 9 julij opgeroepen geworden terwijl de beide kamers tegen 3 augustus weder zullen bijeenkomen. Naar men wil zou de kamer dan slechts eene korte zitting houden en zich alleen bezig honden met de verificatie der volmagten en de benoemingen van de bu- reaux der kamers. Het publiek is den schrik door het onheil var. Meu- don voortgebragt, te boven geraakt; hetzelve maakt reeds weder ijverig gebruik van den Iinker-spoorwegen het ge tal personen, daarover in de laatste week vervoerdis veel aanzienlijker dan verleden jaar in dien tijd. Gisteren hield zich alhier het gerucht staande, dat de regering belangrijke tijdingen uit Algiers ontvangen hadbe trekkelijk de verschijning van Abd-el-Kader in °de provincie Algiers en daarmede jn verband staande oproerige bewegingen in de oostelijke gewesten der kolonie. Tot dusverre was van regeringswege niets dienaangaande bekend gemaakt, vindende men in den Moniteur van gisteren alleen een verslag van den generaal Bedeauwegens eenen door hem in de eerste dagen van mei uit Tlemecen ondernomen togt naar het binnenland waarbij verscheidene volksscammen tot onderwerping gebragc waren en in welk berigt melding worde gemaakt van Abd- el-IiadeVs vertrek naar de oostelijke gewesten van Algerie. De Toulonsche bladen van den 9 behelzen berigten uit Al giers van den 5, die mede van hec gerucht wegens eenen op stand in de provincie Constantine en van de aanwezigheid van den emir in dac gewest melding maken zonder nadere bijzonderheden deswege op te geven, en volgens welke de bezetting van Algiers uitgerukt was, om den generaal Bu- geaud te gemoec te trekkendie van Oran door de binnen landen naar Algiers terugkeerde. Uit Baijonne wordt gemeld, dat het Spaansch minis terie den 8 nog niet tot stand was kunnen komen. Het was den generaal Rodil nog niec gekikt iemand te vinden die eene der portefeuilles wilde aannemen. Hij verzuimt intusschen niets om aan de ministeriele crisis een einde te maken, en is in verstandhouding met. de presidenten van de beide ka'mers maar niets is nog beslist. De generaal Hoyos heefc zich naar Burgos begeven om eene beweging ter herstelling der constitutie van 1812 te onderdrukken. BRUSSEL den 15 junij. In een kabinetsraad, gisteren onder voorzitting van den koning gehouden, is de tegen van der 5 missen van der Meere van Laethem en Verpraet uitgesproken doodstraf in die van levenslangen dwangarbeid voorafgegaan door openbare tepronkscelling verwisseld'. De ex-kolonel Pat entdie den vorigen avond door de poli tie gearresteerd was uit hoofde van verzet tegen eene voor genomen huiszoeking, is weder op vrije voeten gesteld. Monseigneur de bisschop van Brugge heefc in zijn bis dom gebeden uitgeschreven tot het bekomen van regen. Uit Luxemburg wordt geschreven, dat ook het kanton van Aubagne aldaar door zwaren brand geteisterd is ge worden. Negen huizen van het gehucht van Aix-sur-Choix in de gemeente Halansyzijn met al derzelver aanhoorighe- den en mobilair door de vlammen verteerd drie paarden vier koebeesten en eenige kalveren en schapen zijn mede bij den brand omgekomen. De gezamenlijke schade wordt op omstreeks de zeven-en-dercig duizend franken begrooc. Men- schen zijn er wel niet omgekomenmaar twee mannen twee vrouwen en een kind zijn toch deerlijk aan het gezigc en de handen gebrand. De brand was bij het stoken van eenen oven in eenen schoorsteen ontstaan en bij de tegen woordige ontzettende droogte dadelijk onbluschbaar geweest. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uiUondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot ees regels is/,,30 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. 's GRAVENHAGE den 14 junij. De Tweede Kamer der Staten-Generaal Ls gisteren en heden bezig geweesc met de beraadslagingen over het ontwerp van wet'tot re<*e- '"ij Vjj ,het- gebruik van het batig slot der overzeesche geldmiddelen 111 1842. Dat ontwerp is in allen opzigte he vig lescreden. De heeren Modderman, Tromp, de Man, Scnooneveld van GolsteinRijckevorsselGouverneurvan Pannuys Hooft, Junius van HtmertUitwerjf Sterling, van Hoorn van BurghBruceLuzacLuyben Verwey Mejan Mutsaers en van Rosenthalhebben allen daartegen hec woord gevoerd op de in de afdeelingen reeds in hec bree- de ontvouwde gronden. Slechts eene enkele stem is uit de kamer ten gunste van hetzelve opgegaan namelijk die van den heer FretsVan Regeringswege is de voordrage met veel ernst verdedigd door de ministers van koloniën, van finan cien en van justitie. Eerscgemelde minister heeft ten slotce züner rede gezegd datindien de wet aangenomen wierddaarmede eene schre de voorwaarts zou gedaan zijn op den weg dien velen van Hun Ed. Mog. hebben aangewezen. Eene verwerping zou een terugtred zijn. Hij herhaalde, dat die verwerping aan leiding zou geven tot eene ruimte bij het hoofdbestuur, om ongevoelig uitgaven te doen die niet volstrekt onvermijdelijk Z IJ IJ, Z Exc. de minister van financien drong op het raadzame van de aanneming der voordrageook uit hec laatste oogpunt aan. Hu herinnerde mede, dac de thans voorgeslagen weg vóór 1841 reeds is aangenomen geworden. Niet alleen tus- schen de Regering en eenige leden, maar ook in den boe- zem der Kamer zelve heersclu verschil van gevoelen hier omtrent. Z. Exc. deed insgelijks de nadeelige gevolgen in zien die eene verwerping op de inrigting der tweejarige be- grootmg zou veroorzaken. De beslissing over deze wet zal intusschen den weg aanwijzen, dien men omtrent de rege ling van het batig slot in hec vervolg te bewandelen hebbe. Z. Exc. vermeende, dat de uitgaven, waaruic de schuld bij de Handel-maatschappij is geboren, niet onwettig, maar onregelmatig zijn geweest. Het stelsel van volharding werd teregt of ten onregte, gevolgd; het bragt altoos nadeelige gevolgen voorten zeker is het dac in de wetten van 1836-1838 middelen werden beschikbaar gesteld die men niet met name wilde_ of konde aanwijzen. De Handel-maatschappij is tot het vinden van die gelden als agent te werk gegaan. Wat aangaat het verwijt, dat de Regering in 1840 eigendunkelijk de contracten veranderd had meende Z. Exc. dat bij de be raadslagingen over de begrootingen van 1841 op de wijzi ging der contracten is aangedrongen, mee het doel om de ko lomen meerde vruchten te doen afwerpen. Van daar de be lofte, destijds, dat men pogingen daartoe in het werk zou sceüen De Regering heefc hare belofte gestand gedaan is geslaagd 1.1 hare pogingen, en er is mindere aflossing van de Handel-maatschappij verkregen. Z. Exc. vreesde niet dac men hier te lande zal behoeven over te gaan tot belastingen op de inkomsten, die gevaarlijk en moeijelijk te innen zijn. Hij voegde er bij, dat zijne po gingen steeds strekken, om tot eene betere verdeeling der las- ten te Se.raken- Het voorstel nopens de belasting op het per soneel leidde daartoe. Daaruit zou reeds eene aanzienlijke ontheffing van de mindere klasse zijn ontstaan. Ten gevolge van den ondervonden tegenstand heeft hij dat voorstel nog met verder ter hand genomen. Z. Exc. deed ten slotte op merken, dat het nu aanhangige voorstel omtrent het batig slot met ligtvaardig gedaan is dat de aanneming goede ge volgen zal opleveren; dat een vaste regel tot bepaling van het batig saldo zal gesteld worden dac daardoor op eene afdoende wijze de geschillen over de contracten geëindigd zullen worden; dat eene verwerping daarentegen de q nest ie onbeslecht zal laten dat dit het verlangen van niemand kan zijn, en dac, in net tijdstip van herziening dac wij beleven het in het algemeen belang en ter bevordering van hec alge' meen vertrouwen wenschelijk is, dac men van stap tot stap voorwaarts ga en tot dat einde hec aanhangig voorscel aan- neme. Ter stemming overgegaan zijnde is het voorstel met eene meerderheid van 45 tegen 6 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd de heeren Oorver Hooft, Frets, van Heeckeren d'EscuryPétit en Enschedé. sGRAVENHAGE den 15 junij. De terugkomst van Z. M. den Koning alhier schijnt bepaald te zijn op het laatst dezer week althans niet eerder wordt hoogstdezelve op het paleis alhier verwacht. Men gelooft vrij algemeen, dac Z. M. Korting Willem Fre- derik Graaf van Nassau, deze residentie binnen kort r ee een bezoek zal vereeren. Omtrent den juisten dag evenwel kan met zekerheid tot dus verre niemand iets bepalen even min als omtrent den waarschijnlijken duur van dat verblijf - In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaai van heden is een verzoekschrift ingekomen van eenen nota r.s e Schermerhorn, nopens de voordrage over het notariaat n dan lii daano2 bestemde commissie is verzonden.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1