MIDDELBURGSCHE COUR A aTeuw stjjT) iWcrEx/ N°. 69. Donderda 1842. 9 Juny. Jraufcrijfs. X55 .4 BESTÜREX en A D iVINISTR ATI EN. ©Ka A*T0C ït Utt? g. iSckcnbm.ifiing. 9 J«üj 12 33tttt0ciUaK&. ©root-Brittatijc. I Sclgie. O* t y De abonnemcnls-prijs deicr Courant is 2 ,j5voor drie maanden, en franco per Post /'5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betalin" geschiedt coinptant,, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentiea behoort te geschieden des morgens vrfrtr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- i DELBURG, Ontvangen hebbende eene circulaire, van den Heer Staats- raad Gouverneur dezer Provincie, van den 1 dezer maand {Provinciaal Blad no. 64) Herinneren, naar aanleiding daarvan, alle Landlieden, Bleekers en andere buiten de Stad wonende Personen, dat bij art. 24 der wet van den 11 Ju lij 1814 Staatsblad no. 79) het losloop en van Honden op de Werven zonder een' be hoorlijk slependen Beugel met een vast Kruis, verboden is, op de boete van twintig Gulden met aanbeveling om zich naar dit verbod te gedragen ten einde zich voor de daarbij bedreigde beboeting te wachtenzijnde aan de Opzieners der Jagt last gegeven alle nalatigen volgens de wet te be keuren. En zal deze worden gedrukt en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg Provincie Z'eland, maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig art. 17 en 18 der wet op de Regter- lijke organisatie, en art. it tot en met art. 15 van het Re glement betreffende de wijze van eeds-aflegging enz.goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 14 September «838 Staatsblad no. 36) gedurende de Facantieaanvangende met den eersten Julij en eindigende met den laatsten Augus tus aanstaande, belast zal zijn met de afdoening van Bur gerlijke en Handelszaken, welke spoed vereischen, en van Scrafzaken, bare gewone teregtziftingen zal houden tweema len ter week te weten Zaturdag den Dingsdag Zaturdag Dingsdag Voorts 5 AugustusZaturdag 8 Dingsdag 19 Zaturdag 22 Dingsdag telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure met bepaling, dat op Frijdag en Maandag behandeld zuilen wor den de Burgerlijke en Handelszaken welke spoed vereischen, en op Zaturdag en Dingsdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de Vacantie zijn op Woensdag deu 7 Sep tember dezes jaars. Middelburg, den 30 Mei 1842. In kennisse van mij Griffier, J. H. KOOLHAAS. Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag den 8 Julij, i' 22 25 n yy yy yy yy yy 23 26 6 9 20 23 Augustus r> De'Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt, in ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den Zevenden Julij 1842; en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend request onder overlegging van de noodige bewijzen, vóór den 20 ■dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge Voorzitter derzelve Commissie., Middelburg, den 7 Junij ^42. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. FRANKFORT den 3 junij. Uit Pisa wordt van den 19 mei gemeld, dat het onderzoek, wegens het jongste aldaar •door studenten gepleegde feit, geleid heeft tot het ontdek ken eener zamenzwering tegen de bestaande orde van zaken. De regering heeft, op het vernemen daarvan, dadelijk troe pen uit 'Livorno derwaarts gezonden, en eene commissie van onderzoek benoemd die begonnen is met het in hechtenis 1 némen van vijf studenten waaronder de drie plegers van het 1 jongste wanbedrijf. Sterke patrouilles trokken dag en nacht I door de straten, en toch vond men desniettegenstaande dik- werf 's morgens oproerige stukken aan de'muren aangeplakt. Er is sprake van te Berlijn, met vergunning der rege ring, eene openlijke toumooiplaats te herstellen. Lang heb ben tegen de invoering van deze ridderlijke liachaams-oefe- ningen tot hinderpalen gestrekt de woelingen, die in 1818 en 1819 uit de steekspelen zijn voortgevloeid. Men meent, dat de tijden en omstandigheden sedert derwijze veranderd zijn dat soortgelijke schadelijke gevolgen hieruit niet meer te duchten zijn. Men verzekert dat Rusland voornemens isdit jaar, eenen togt tegen de Circassiers op eene zeer groote schaal te ondernemen. KEULEN den 5 junij. Uit Hamburg verneemt men dat de gemeenschap aldaar, zelfs voor wagens, bijna geheel herstéld is. Den 28 mei gaf de bank kennis van het her vatten harer werkzaamheden. Eergisteren zijn de beide eerste Main-stoombooten op den Main aangekomen en zuilen binnen kort geregeld in de vaart op die rivier komen. LONDEN den 4 junij. Woensdag heeft de Koningin een levé gehouden, en daarin het adres van gelukwenschingen der beide parlem entshuizen wegens hare ontkoming aan drei- getia levensgevaar ontvangen. Het daarop gegeven antwoord is vervolgens aan de lords en gemeenten medegedeeld en luidt als volgt Mylords en Heeren Ik ontvang met hartelijk genoegen het getrouw en pligt matig adres der beide parlementshuizen. Ik ben den Almagti- gen dankbaarwiens liefderijke zorg mij tegen dit gevaar heeft beschermd. Ik vertrouw ootmoedig op de goede voor zienigheid Godsom mij tegen elk gevaar te behoeden vast in dit vertrouwen, en opregt in mijnen wenschom het geluk van mijn volk te bevorderen zie ik mij gesterkt en ondersteund door de vernieuwde verzekering uwer genegenheid en ver- knochtheid," In het hoogerhuis is de wet wegens de belasting op de in komsten eergisteren voor de eerstemaai gelezen. Daarna werd door lord Kinnaird de benoeming eener commissie van onderzoek naar de oorzaken van het heerschend gebrek on der de arbeidende klassen voorgeslagen, blijkbaar met het doel om de onlangs ingevoerde graanwet weder ingetrokken ce zien, gelijk dit ook door den hertog van Wellington op gemerkt en aangetoond werd. De voorsteller heeft dan ook zelf besloten aan de zaak geen verder gevolg te geven. Gisteren sloeg de kanselier der schackisc in het lagerhuis voor, de thans in kracht zijnde regtenopde suikers nog voor een jaar in werking te houden, uit hoofde de ook door hem gewensebte vermindering dier regten nog niet kon beproefd worden zonder de openbare inkomsten aan verdere verlie- zen bloot te stellen. De heeren Roebuck en Labouchere kwamen met amendementen ter baanhet eerste waarvan strekte om de vreemde suiker niet hooger te belasten dan die der Engelsche koloniën thans belast isterwijl het andere ten doel had, de regten van vreemde suiker op 30 schellingen, en die op koloniale suiker op 20 schellingen per centenaar, te verminderen. Beide deze motien zijn.echter verworpen, zoodat het voorstel der ministers aangenomen is. Er verspreidt zich nog weinig licht over den aanslag van Francis tegen het leven der koningin. De uitslag der voorloopige verhooren, die deze persoon heeft ondergaan, worden zoo veel mogelijk geheim gehouden. Hij is in de gevangenis van Newgate opgesloten en schijnt hoe langer zoo meer in te zien dat hij eene daad heefc gepleegd die hein het leven kan kosten. Daaraan ook schreef men het toe, dat hij gedurig aan den politie-beambtedie met hem is op geslotende verzekering doet, dat het pistool enkel met los kruid is geladen geweest. Die politie-beambte had echter in last om hem op geen zijner gezegden het minste antwoord te geven, en dit stilzwijgen verontrustte den misdadiger blijk baar ten hoogste. Indien het beweren van Francis omtrent het niet geladen zijn van het pistool waarheid behelsdezou men zijne daad wel niet anders dan aan de dolzinnige zucht om van zich te doen spreken kunnen toeschrijven. Er be staan echter redenen om te gelooven dat het pistool wel degelijk meteen kogel geladen is geweest. Die omstandigheid wordt met zoo vele woorden in de acte van beschuldiging vermeld, en sommigen der getuigen verzekeren stellig, dat Francis met vaste hand op de koningin heeft aangelegd en dat zij alleen aan de snelle vaart van haar rijtuig haar be houd te danken heeft gehad. Onder de getuigen behoort eene ter goeder naam en faam staande vrouw, die verzekert, dat zij Francis, een oogenblik voor hij het pistool te voor- schijn haalde, tegen een ander armoedig gekleed man heeft hooren zeggen: „De koningin 1 Waarom moet zij ook zoo veel aan de natie kosten Alleen om haar op zulk eenen grooten voet te onderhouden.moeten wij, arme lieden, zoo hard werken." Dit laacste was ook in zoo verre eene on waarheid, daar Francis in de laatste maanden, nadat hij, het blijkt nog niet duidelijk om welke reden het huis zijns va. ders had Verlaten meestal een lediglooper is geweest. liet opzetten van eenen tabakswinkel, die binnen weinig dagen weder te met liep, schijnt in dien tijd zijne voornaamste be zigheid geweest te zijn. Alverder is het aan geen twijfel onderhevig, dat Francis de persoon is geweest, die den dafi voor zijnen aanslag, op het oogenblik dat de koningin voor bijreed een pistool te voorschijn gehaalddoch spoedig we der verborgen heeft. 6 Het centrale criminele hof, voor hetwelk Francis te re-t moet staan, zal den 13 dezer zijne zittingen openen. Men meent echter, dat de zaak van den aanslag tot de cere<uzit- tingen van julij zal worden verschoven. Zoowel in de dagbladen als in de volksvergaderingen, die thans overal in het rijk tot het aanbieden van adressenvan gelukwensching aan de koningin, over hare bewaring door de Voorzienigheid, gerigt worden, wordt algemeen het be voelen uitgedrukt, dat Francis, indien hij werkelijk zoo schuldig is, als men reden heeft te veronderstellen, geener lei goedertierenheid mag ondervinden, maar tot een'afschrik kend voorbeeld voor anderen ter dood moet worden gebragt. De koningin en prins Albert hebben sedert het gebeurde mets in hunne gewoonte om dagelijks uit te rijden veranderd Intusschen heeft H. M. met haren gemaal de abdij van West minster bezocht en zich daar langs de grafsteden van hare voorzaten op den troon van Engeland en van zoo veel be roemde mangen, die in deze abdij hunne laatste rustplaats gevonden hebben, laten rondleiden. Welligt stond dit be zoek met den indruk, dien het doorgestane gevaar op het gemoed der koningin heeft gemaakt, in eenig verband. De Parijsche correspondent van een der dagbladen meldt verontrustende berigten omtrent den toestand der gezondheid van den koning der Franschen, waarover onlangs een con sult door beroemde artsen gehouden zou zijn, die eenparig verklaard hadden dat Z. M. aan reeds ver gevorderde wa terzucht leed. Het uitstel der reis van twee der Fransche prinsen naar Engeland wordt door dien correspondent aan deze oorzaak, niet aan politieke redenen, toegeschreven. Hij zegt ook dat de graaf de St. Aulaire alleen naar Parijs terugkeert om de ministers in het werk der verkiezingen te ondersteunen. b Over Marseille zijn tijdingen uit Oost-Indie ontvangen die deels ongunstig, deels gunstig luiden. De vesting Chuz! nee heeft zich aan de opstandelingen overgegevenonder be ding dat het garnizoen veilig naar Kaboul zou worden over* gebragt. Dat garnizoen bestond uit ongeveer 1000 man en de ondervinding heeft vroeger geleerd, dat op de trouw' der Afghanezen niet veel valt te rekenen. Van den anderen kant had de kolonel Pollock zich een weg door de bergpas sen van den Khyber gebaand en de forten welke haar be streken ingenomen, zoodat hij nu ongetwijfeld tot ontzet v-iï Jellaiabad zou oprukken. De generaal Sale had, bij een uitval uit laatstgenoemde plaatstde insurgenten overhoop geworpen. Ook waren door den generaal Knott eenige voordeelen aan de zijde van Kan dahar behaald, maar de generaal Eng/and had zich niet met hem kunnen vereenigen. Het gerucht wilde, dat shab Soojah vergiftigd en Akber-\thzn zwaar gewond was. PARIJS den 4 junij. Gisteren heeft de kamer der gede puteerden het'budget van ontvangsten voor 1843, met 225 tegen slechts 59 stemiften, aangenomen. Heden houdt zij hare voorlaatste zitting, en zal alleen den 14 dezer nog ver gaderen om de ordonnantie van sluiting der kamers te hoo ren lezen, wier uitvaardiging op den afloop der werkzaam heden bij de pairs wacht. De 9 julij schijnt voor den aan vang der verkiezingen bepaald te wezen. De som tot het doen van proefnemingen met nacht-tele- grafen aangevraagd, is door de gedeputeerden ingewilligd. De wet op de spoorwegen is door de pairs met 107 tegeii 55 stemmen aangenomen, na een amendement van den heer Barthelemy die slechts éénen grooten weg wilde, inct 100 tegen 64 stemmen ie hebben verworpen. Terstond na het sluiten der zitting zal de maarschalk Soult zich gedurende eene tnaand naar zijn landgoed te Sint-Aman4 begeven. Zijne krachten nemen merkbaar af, en zijii zoon de marquis van Dalmatie zou hem ernstig aangeraden heb ben het bestuur te verlatenom zijne overige dagen in rust door te brengen. Eerlang vertrekt de heer de Latnartine denkelijk naar Algiers, om zich van nabij met de Fransche volkplantingen in het noorden van Afrika bekend te maken. De beroemde schilder Femet heeft zich ce Havre naar Petersburg in. 1 gescheept. BRUSSEL den 5 junij. De hertogen yan Orleans en Ne mours die vrijdag li. in deu namiddag alhier waren aan. gekomen, zun gisteren den morgen reeds van hier naar Luxemburg vertrokken, om aldaar Z. M. den Koning der Nederlanden te ontmoeten. Het geschilpunt, «f de Koning j,ec regt zal hebben om de burgemeesters der gemeenten buiten den gemeenteraad te kiezen, dan niet, welk vraagstuk de kamer van sfgevaar-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1