MIDDELBURGSCHE C O-U-R A M°. 68. Diugsdag 1842» .e\ 7 Juiiij. BESTUREN ex AD MIN1STR ATI EN. fhtbluaticu NIEUWSTIJDINGEN. ZBiiitdchlaufr. (0trr?öi'-33rütattïe. JVanferijfc. Sicfecrlaufccn. -Ck0 yi JDe abonncments-prijs deier Courant is/2 y5voor drie maanden, en franco per Post fa. De abonnementen worden voor niet minder dari drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ©e intending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakingen, waarvan de pqjs van één tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 20 dezer maand Provinciaal Blad no. 58), hou dende mededeelingdat Z. M., bij besluie van den i/den te voren No. 2, heeft bepaald, dat, ter zoo vee! mogelijke leniging van den rampwelke de Stad Hamburg getroffen heeft, vóór den to Junij aanstaande, in alle Steden en Ge meenten binnen dit Rijk eene COLLECTE aan de Huizen der Ingezetenen zal worden gedaan Brengen dientengevolge bij deze ter kennis der In- en Opgezetenen dezer Gemeente, dat de dag, tot het doen der voorzeide Collecte aan de Huizen, is bepaald op Woensdag den 8 Junij aanstaande, des namiddags tusschen twee en vijf ure. Burgemeester en Wethouders vertrouwendat Middel burgs- ln- en Opgezetenen vervuld met mededoogen over het lot van zoo vele hunner Nacuurgenooten die door den hun overkomen ramp van huisvesting en have zijn beroofd en tot volsiagene armoede zijn vervallen, mildelijk zullen bijdragen om het iot dier ongelukkigen te lenigen en dat derzei ver milddadigheid, die zoo menig werf bij vroegere ge legenheid zich allezins voordeelig heefc doen kennen, ook bij dezen zoo uitgebreiden ramp niet achterlijk zal blijven maar wederom door ruime, giften de pogingen zal helpen onderschragen welke van allerwege worden aangewend om de Ingezetenen dier ongelukkige Stad zoo veel mogelijk te hulp te komen. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Scads-Courant ge. plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 Mei I 842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad dit jaar een aanvang zal nemen op Maandag den 25 Ju lij en eindi gen op Zaturdag den 6 Augustusdat de Kooplieden of Vertooners van openbare Vermakelijkhedenwelke eene Standplaats verlangen, zich daartoe, met opgaaf der grootte hunner Kramen of Tentenin persoon of bij vrachtvrije brieven, zullen moeten aanmelden bij den fungerenden Markt meester, vóór Maandag den 18 Julij aanstaande, en dat, des voormiddags van dien dag, ten tien ure, voor zoo veel eerstgemelden betreft, in het lokaal op de Koopmans-Beurs, ten overstaan van den Heer Commissaris van Policie de Lpting tot het bekomen van Standplaatsen overeenkomstig ,de daarvoor bepaalde wijzezal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 Junij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. COMMISSARISSEN van het BEGRAFENIS-FONDS onder de Zinspreuk: UIT VOORZORGalhier gevestigd, onder Directie van D. de OUDE, berigcen bij deze, dat de Rekening van het Fonds over het jaar, verschenen 30 April 1842, door hen is opgenomen en in de meest volledige orde bevonden, en dat tot goedmaking der Begrafenis-kosten in 'het afgeloopen jaar, uit het Fonds bestreden, een omslag yan 1.9 procent van ieders Inleg zal verschuldigd zijn; ter! -wijl de Rekening gedurende de maand junij aanstaande, bij den Directeur, ter inzage zal leggen. Commissarissen nemen deze gelegenheid te baat, om de ■meer algsmeene deelneming in dit Fonds bij vernieuwing aan je bevelen, niet alleen aan minvermogendenmaar ook aan meer gegoeden en aanzienlijken, op dat deze door hun voor dbeeld de minvermogenden aanmoedigen tot het doen eener •geringe jaarlijksche opoffering, welke zoo zeer geschikt is ■om hunne nageblevene Betrekkingen fegen de anderzins veelal bezwarende uitgaven voor Begrafenis vrij te waren. Middelburgden 27 Mei 1842. Commissarissen voornoemd •DE STOPPELAAR, President -.• C. VIS. VAN VISVLIET. IL D. FOCKSecretaris. FRANKFORT den 1 junij. In de aan Servië grenzende I rgen Turksche distri heerscht voortdurend groote gissing on der de Christenbevolking, waartoe de dagelijks toenemende verdrukkingen en knevelarijen der Turken aanleiding geven. De Drusen in Syrië blijven zich tegen de Turksche autori teiten wapenen. UitWeitnar wordt geschreven, dat er zich in dien om trek eene bende brandstichters ophoudtwelke er zich op toelegt om woningen en geheele dorpen in de asch te leggen. In Messen-Darmstad heeft de tweede kamer der stenden de regering verzocht het uitventen van chemische zwavelstokken door rondreizende marschkramers te verbieden. In Hongarije hebben almede in het laatst van april en begin van mei vele en groote branden plaats gehad. LONDEN den 1 junij. Eergisteren avond, ongeveer ten 6 ure, heeft er een nieuwen aanslag op het leven van II. M. Victoria plaats gehad. Op gezegd oogenblik namelijk toen H, M. vergezeld van prins Albertin een open rijtuig, bespannen met 4 paarden, van derzelver avondtoertje uit het Green-park naar het Buckingbam-palêis terugkeerde, is er door zekeren John Francis ruim 20 jaren oud en timmerman van beroep een pistool geladen met eenen kogel op II. M. gelost, doch welk schot gelukkig deszelfs doelwit gemist heeft. Gnnelde Francis, welke, onm'ddelijk naliet plegen van het feit, door den politie-beamlue Tannerbijgestaan door eenen militair en enkele andere personen in verzeke- ring genomen is, blijkt, overeenkomstig het voorloopige ver hoor, hetwelk hij nog dienzeifrien avond aan het bureau van binneniandsche zaken, in het bijzijn van Hr. Ms. gezamen lijke kabinetsledenondergaan heefc, de zooti van een ach tingswaardigen man te zijn welke aan het machinerie-depar tement van den Covent-garden-schouwburg dezer hoofdstad verbonden is. Hij heeft echter reeds voor enkele maanden de ouderlijke woning in stilte verlaten, en sedert dien tijd eene vrij zonderlinge levenswijze geleid. Voorts is uit een twee de verhoorhetwelk zoowel de pleger van dezen aanslag als eeuige getuigengisteren namiddagaan het bureau van bin neniandsche zakeninsgelijks in de tegenwoordigheid van Hr. Ms. ministers, ondergaan hebben, nader gebleken, dat de bewuste Francis de zelfde persoon isdoor wien zondag na middag 11. (derhalve daags voor het bewerkstelligen van de zen aanslag), bij gelegenheid van de terugkomst van II. M. uit de koninklijke kapeleveneens een pistool op H. M. aan gelegd, doch alstoen niet gelost is", en aan welk feit, uit hoofde de dader zich uic de voeten gemaakt had alstoen geene verdere publiciteit gegeven isofschoon II. M. in per soon derzelver gemaal en de kabinetsleden van hetzelve on- derrigt waren. Onmiddelijk na den afloop van dit tweede verhoor, is John Francis van Tothill-fields gevangenis, in welke hij den nacnt van maandag op diugsdag doorgebragt had van daar naar de staatsgevangenis Newgate overgebragt. In de beide huizen van het parlement heeft men zich gis teren avond, op de voordrage van den hertog van Wellington en sir R. Pee!, het eerst met het opstellen vaneen adres aan II. onledig gehouden in hetwelk de eenparige afkeer van beide huizen uitgedrukt wordt over den jongsten afschu- welijken aanslag op Hr. Ms. leven, en tevens derzelver dank baarheid over het gelukkig ontkomen van II. M.door de leidende hand der Voorzienigheid aan het gevaar dat der zelver leven bedreigd heeft. Bewust adres zal heden namid dag, woensdag, aan H. M.op het paleis van St. James, overhandigd worden. De stoomboot Calcdoniain den ongemeen korten tijd van tien dagen van Halifax te Liverpool aangekomen, heeft het verblijdend berigt overgebragt, dat de regering der Ver- eenigde Staten alles aanwendt om de onderhandelingen met lord Askburton tot een gewenscht einde te brengen. De se cretaris van staat Webster had in dien geest een brief aan de gouverneurs van Maine en Massasuchets gerigten zich la ter in persoon naar Boston begeven om de bijeenrocping der vertegenwoordigers van den eersten dier staten en de benoe ming van commissarissen uit den tweeden te helpen regelen. PARIJS den 2 junij. Re prins van Joinville en de hertog van Aumaledie deze maand Engeland zouden bezoeken, hebben voor het oogenblik van deze reis afgezien. In tegenoverstelling van hare stemming op den vorigen dag, nopens den gevraagdeu bijstand voor een drietal com pagnieschappen van spoorwegen, heefc de kamer van afge vaardigden gisteren bewilligd in het voorscel van de com pagnieschap Lafittetot voortzetting van den weg van Parijs over Rouaan naar Havre. Voorts heeft de kamer een cre- diec van 200,000 fr. toegestaan om de kosten van de julij- feesten goed te maken. De kamer der pairs heeft gisteren de algemeene discussien van het groot ontwerp nopens de aan te leggen spoorwegen ten einde ge'bragc, en ook het eerste artikel aangenomen, waarbij de verschillende lijnen vastgesteld worden. Verschei, dene leden hebben bij die gelegenheid het woord gevoerd om ten voordecle van die lijnen te spreken «die .door -de kamer van afgevaardigden verworpen zijn terwijl de minister van openbare werken zijne reeds elders gedane belofte vernieuwd heeft, om het ontwerp van een spoorweg van Parijs naar Bresc tot het voorwerp van een speciaal onderzoek te maken. Op den spoorweg van Montpellier is wederom de as van eenen vierwieiigen stoomsleper gebroken, zonder dat zulks eenige verdere gevolgen heefc gehad. Dit is het derde voorbeeld van zoodanig voorval zonder verder ongeluk, cn schijnt alzoo het gevoelen te bevestigen, dat de beste maat regel van voorzorg ter voorkoming van zoo schrikkelijke on gelukken als die aan den linker oever van de Seine zijn ge weest, hierin bestaar, van eenen wagentrein nimmer met meerder dan eenen enkelen stoomsleper te bespannen. Het bewind heeft door middel van den telegraaf berigt ontvangen, dat de regent van Spanje, bij besluit van den 25 tnei, den heer Surra heeft ontslagen als minister van financiën en den heer Valle toe deszelfs opvolger ad interim heeft aangesteld dat dezelve tevens hec ontslag van den heer Camba als miniscer van marine heefc aangenomenen de waarneming van die betrekking voorloopig aan den tegen- woordigen minister van oorlog heefc opgedragen. De wetgevende vergadering heefc, in hare zitting van den 29 mei, welke 13 uren achtereen heefc geduurdverklaard dac het tegetiwoordig'e bewind het vertrouwen der kamer niet bezie, en of zal moeten aftreden, of overgaan tot eene ont binding der kamers. De bladen van Barcelonawaar steeds een zeer revo lutionaire geest heerschchebben onlangs eenen brief mede gedeeld die door de koningin-weduwe Maria Christina aan hare dochter de koningin Isabella heette geschreven te zijn, en voornamelijk strekte om die jeugdige vorstin tegen de ge malin van den infant don Francisco dePaule te waarschuwen. Dat stuk droeg velerlei inwendige bewijzen van onechtheid, en is dan ook.niets anders dan eene omwerking van een stuk' hetwelk in la Mode, een legicimistisch Parijsch tijdschrift' van 29 april, voorkwam en door partijhaat was ingegeven. Het blad le Toulonnais verhaalt het volgende blijk van ongehoorde stoutheiddoor drie Arabieren gegeveneen voorvalwaaruit men ten overvloede kan afnemen da't on ze vijanden in Afrika hoezeer in hec open veld en bij ge regelde legerbewegingen tegen onze meerdere krijgskunde iiiec bestand in dapperheid voor onze soldaten niet behoeven on der te doen en voor dezelve geenszins verachtelijke te genstanders blijven: Toer. men van Milianah terugkeerde (zegt dat blad) was het kamp betrokken en de soldaten be. gonnen eenige rust te genieten, toen eensklaps drie Arabieren in vollen galop de legerplaats binnen renden drie infante risten op hunne paarden rukten en er mede verdwenen alles zoo onbedenkelijk snel, dat niemand den tijd had 'of er slechts aan dacht, hun een snaphaanschot toe te 'zenden Men schreeuwde, geheel het kamp kwam in beweging de kolonel van het jste regement jagers springt te paard en' zet de roovers achternaeen kapitein en een jager volgen heut terstond. Onze drie dapperen, wier paarden minder belem merd waren, stonden op het punt 0111 de Arabieren in te halen en van hec paard te houwen, toen dezen hun de drie soldaten toewierpentwee n,og levend den derden dood. Te 11a besprongen hadden de Arabieren hen niet allen om het léven kunnen brengen. De gesneuvelde, die daartoe waar schijnlijk in meer geschikte houding op het paard la^ bad twee schoten in het onderlijf. Dezer dagen is te Vervins in hec departement de 1'Aisne eene vreemdsoortige bruiloft gehouden naardien het getal der tot het feest genoodigden uic vijf eenoogigen een kreupele, twee gebogchelden, een lamme en een blinde' was zamengesceld, 's GRAVENHAGE den 3 junij. Z. M. de Koning is gisteren avond ten 7 ure uit deze residentie naar het groot hertogdom Luxemburg vertrokken, Men verzekertdat de Koning-Groothertog den weg zal nemeri over Nijmegen Kleef, Aken en Trier. II. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Sophia zijn gis teren middag ten 2 ure naar Soestdijk vertrokken. HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexanderdie eergisteren morgen uit deze residentie naar hec Loo vertrok ken waren om een bezoek bij Z. M. Koning Willem Fre- derik Graaf van Nassau af te leggen, zijn gisteren van daar alhier terug gekeerd. Z. K. H. Prins Alexander is uit deze residentie naar Soestdijk vertrokkeuen heden nachc vertrekt de Prins van Oranje over Nijmegen naar Luxembnr' HH. KK. HII. Prins en Prinses Albert van pruissen .«f* eergisteren avond uit deze residentie naar het Loo vertrokken. De he.de jeugdige Spaansche Prinsen zonen van don Franc,sco de Pauk, zijn, na eenige gewesten en steden in dit Rijk bezocht te hebben alhier terug gekeerd en heb ben wederom hunnen .„trek in hec Hotel Bellevue genomen. Gisteren morgen hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal weder over de voordrage van wei nopens het notariaat gehandeld en hec - onderzoek Deswege ten ewde gc'bragt. Tegen den iniddSg 'is er eene zitting met

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1