MIDDELBURGS CUE A N T. N°. 67. Zaturdag 1842. 4 Junij, frr Sra^UffilSg Ï'SmK'! BESTUREN en ADMINISTRATIEN' NIEUWSTIJDINGEN. ■ZDmtscïtlrtMÖ. jfvaukrijfe. üebcviatibcti. De DISTRIC 1 S-COMMISSlE van liet Fonds ter aan- ••moediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden alhier gevestigdbrengt bij deze ter keunis van de Ingezetenen in het eerste District dezer Provincie •dat de opbrengst van de jaarlijksche Collecte ten behoeve van het Fonds, welke met overleg der Plaatselijke Besturen in den loop der vorige maand heeft plaats gehad, heeft be dragen als volgt Transport f 581,155 Te Melis en Marieke 10,80 N.enSt.Joosland? Oostkapelie O.enW.Souburgs Ritthem Serooskerke St. Laurens c.a.# Vrouwenpolder Westkapelie c.a.* Zoutelande Te Middelburg f 451,95 Vlissingen Vere Aagtekerke Arnemuidenc.a.* Biggekerke c.a.= Domburg Gapinge Grijpskerke c. a.s Kleverskerke Koudekerke 52.38 13,54;* l°,53* 6,28* 5.82 9,25 7,00 9,90 1,65 12,84 Transportere 581,15S Te Zamen 671,885 Onder mededeeling hiervan, betuigt de Commissie voor die ruime bijdragen ter verbetering van het lot onzer ver minkte Krijgslieden en der nageblevenen van gesneuvelden haren welmeenenden dank, met aanbeveling ter verdere be hartiging dier weldadige Vaderlandsche Instelling. Middelburg, den 1 Junij 1842. DE STOPPELAAR, President. Z. SNIJDER Secretaris. De COMMISSIE van SPIJS-UITDEELING aan Min vermogenden te Middelburg maakt bij deze bekend dat zij op heden, volgens gewoonte, heeft gedaan rekening en ver antwoording harer administratie over het afgeioopen Winter- saizoenbij welke gelegenheid aan de belanghebbenden is gebleken, dat, gedurende gezegd tijdsverloop, onder de Be hoeftige klasse van Ingezetenen ruim twee-en-zestig duizend Porticn voedzame Soep zijn uitgedeeld onder welk bedrag niet is begrepen een buitengewoon Kooksel van 1300 Por den, voor rekening van een achtingswaardig Ingezeten bin- nen deze Stad. De Commissie rekenc zich verpligtonder vermelding van het vorenstaande, openlijk hulde alhier te moeten doen voor het vertrouwen, hetwelk derzei ver Medeburgers bij vernieu wing in haar gesteld hebben, en tevens namens hare hulp behoevende Stadgenooten den meesten dank te betuigen voor de zoo ruime tegemoetkoming, welke daardoor aan hun in het barre jaargetijde wederom is verstrekt. De Commissie betuigt ook te gelijk hare erkentelijkheid aan Heeren Commissarissenwelke door hunne tegenwoor digheid bij de uitdeeling zoo veel mogelijk hebben toege- bragtom dezelve met orde te doen afloopen. De Commissie in het vertrouwen verkeerendedat zij in hare handelingen overeenkomstig het verlangen van de edel moedige gevers heeft werkzaam geweest, en de verzekering kunnende geven, dat deze Spijze door hare arme Stadgenoo ten met graagte en tevens met eerr dankbaar gevoel is geno. tenbeveelt deze Inrigting aan de welwillendheid van de meervermogende Medeburgers. Middelburg, den 2 Junij 1842. Namens de Commissie voornoemd II. du BUISSON BECIUS Secretaris. 10, oos 8,90* 7.12 4.43 9,18 16,6is 11,58* 3,48 8,60 FRANKFORT den 29 mei. Volgens berigten uit Athene van 12 dezerhadden zich den 18 der vorige maand op verscheidene punten van den Peloponnesus hevige schokken van aardbeving doen gevoelenvooral in het oostelijk ge deelte van dat schiereiland waar zij aanzienlijke schade •hadden aangerigt. In Spana was een schok gevoeld die omstreeks 30 sekonden duurde en onder de bewoners alge- ■meenen schrik verspreidde dien dag en den volgenden nacht 'het'haaide zich dit verschijnsel nog verscheidene malen. In Mistra was de schudding nog sterker dan in Spana; a'ldaar stortten verscheidene huizen en een gedeelte van het school gebouw in; terwijl een ontzettende rotsklomp van den top vau den berg Mistra losgerukt werd en midden in de stad «ederstortte. Te Calam.es werden mede verscheidene hui- .aen vernield. Het meest leden door de aardbeving Areopo- Sis waar vijftig ,en Octyle waar zestien huizen instortten; «drie meiisohen werden gewond en een gedood. De minister vau oorlog had zich uit Athene naar Napoli- di-Romania begeven ten gevolge van onaangename toonee- lcn welke onder de officieren der bezetting aldaar hadden! plaats gegrepen en waartoe de steeds toenemende haat der 1 ■Grieken tegen de vreemdelingen aanleiding scheen te heb ben gegeven, Eenige der Fransehe schepen die met den admiraal La- suste in den Piraeus waren aangekomen, hadden geene vrij - stelling van de quarantaine kunnen verwerven omdat de kinderpokken aan der/.elver boord hccrschten, en daarom die I haven weder verlaten, waar de admiraal slechts met twee schepen en eene stoomboot gebleven was. Van goederhand verneemt men, dat de adel in Pecers- burg 60,000 roebels zilver voor het ongelukkige Hamburg gegeven heeft. KEULEN den 3! mei. Het stadje Bergain het groot hertogdom VVeimar, is den 24 dezer bijna geheel afgebrand. Van de 110 huizen heeft men er slechts 35, benevens de kerk en het schoolgebouw, kunnen redden; 400 huisgezin nen zijn daardoor van have en huisvesting beroofd. PARIJS den 29 mei. De henogen van Orleans en van Nemours staan op het punt 0111 Parijs te verlaten ten ein de achtereenvolgende de onder hun bevel staande troepen in oogenschouw te nemen. De beide prinsen zullen hunne in spectie beginnen met de bezettingen van Givet, Meziéres, Verdun en andere vestingen aan de Maas. Zij zullen zich vervolgens naar het kamp van St. Omer begeven en de maand julij tot het bezoeken van Metz, Nancy, Luneville en Straatsburg besteden. Onmiddellijk daarna, en wel in de eerste helft van augustus zal er eene bijeentrekking van troe pen plaats hebben. Men verzekert, dat de prinsen gelijktij dig met de opening der stendenvergadering van het groot hertogdom Luxemburg uoor den koning der Nederlanden in persoon zich in die rigting aan onze grenzen zullen bevin. den en dat er te dier gelegenheid eene zamenkomst tusscben die doorluchtige personen zal plaats hebben, discussien over het budget van marine zijn in de zitting der kanier van afgevaardigden gisteren voortgezet. Vrij lang heeft men zich bezig gehouden met een amende ment van den heer Lacrossestrekkende om het cijfer 'van dit budget met eene som van bijna drie millioefien francs te verboogen, ten einde de acht linieschepen en tien fre gatten die men wilde opleggen in staat van disponibiliteit te houden. Dit voorstel werd door den admiraal Lalande en den minister van finantien Lacave Laplagne bestreden. Met warmte door den heer Dufaure verdedigd werd het amen dement echter door eene aanzienlijke meerderheid van de ka mer aangenomentot groot genoegen van de oppositie die vermeende daarmede eene grooie overwinning op het ministe- riete hebben behaald. Terwijl de ministeriele bladen het gewigt van bovenge melde beslissing omtrent de zeemagc zoo gering mogelijk voorstellen trachten de tolken der tegenpartij daaraan veel beteekenis te geven. Dit is" zegt de Constitutionnelhet blad der partij van den heer T, hiersde meest in 'c oog vallende nederlaagdie de overvredelievende staatkunde van het kabinet lijden kon. Zeldzaam ziet men een ministerie hardnekkig het geld weigeren dat de kamers daaraan aanbie den. Hier gold liet echter niet het fmantiewezen maar En- land hetwelk aan de ontwapening onzer vloot veel waarde hecht, en aan hetwelk de plaats gehad hebbende stemming zon derling zal mishagen. De kamer heeft de uitgestrektheid harer pligten begrepen en wij prijzen haar daarvoor hoogelijk. Hare 'beslissing van heden is de duidelijkst mogelijke uitlegging van haar (bij de beraadslaging over het antwoord op de troonrede) aangenomen amendement wegens het verdrag over het rest van onderzoek." De revolutionnaire National vangt een artikel over het zelf de onderwerp aldus aan Wij gelooven dat als de heden Lij de kamer plaats ge had hebbende stemming te Londen bekend zal zijn de En- gelsche drukpers verdubbeling van woede en hoon tegen al wat den Franschen naam draagt zal laten doorblinken. Onze kamer bezit, bij andere in ons oog min prijslijke hoedanig heden ten minste die van de Engelsche regering te wan trouwen en de beleedigingen die dat bestuur ons heeft aan gedaan diep in het geheugen te houden. Gedurende de te genwoordige zitting heeft de kamer geene enkele gelegenheid verzuimd om hare' verwijdering van alle Engelsche staatkun de hare gevoeligheid over de handelwijze der onderteeke- naren van de verdragen van julij '1840 aan den dag te leggen. Men beschuldigt onze natie van wuftheid en vergeetachtig heid, maar er zijn beleedigingen, die men door den tijd slechts te diepei gevoelt. Niemand, in Frankrijk heefc aan de onder drukkers van Syrië kwijtschelding verleend niemand wil -dat ons land zich aan Engelands heerschzuchtige aanmatigin genal worden zij door het mom van menschenliefde en negermin bedekt, onderwerpe, en de natie, hoewel zij den vrede wenscht en bemintzou zonder eehig leedwezen het oogenblik zien naderendat zij het kanon kon lossen om zich over zooveel beleedigingen eindelijk te wreken. De ka mer zelve, en dat strekt haar tot eere deelt in dit opzigt c.e nationale denkwijze. Zij heeft er heden een nieuw be wijs van gegeven. Wij roemen haar daarvoor openlijk en onvoorwaardelijk.1' Onlangs kwam zekere Gerard tegen den avond Parijs binnen, door de barriere van Charenton. Mee zijn houten 1 been zijn knevelbaard en verbrand aangezigc zou men hem gehouden hebben voor een invalide van het Afrikaansche le gerdoch voor het geoefend oog der waakzame ambtenaren was er iets in zijn voorkomen en houding dac dit- weder- sprak en, buitendien zijn houten been was veel dikker dan die gewoonlijk zijn. Hij werd dus aangehouden en, o wonder] zoodra hij van het houten been ontslagen was, liep hij op i zijne .beide gewone beenen vlug weg, doch'werd achtervolgd j ■en ingehaald. De andere ambtenaren hadden, intusschen1 vijf kannen wijngeest in het houten been gevonden. Nog een ander middel tot smokkelarij is ontdekt, namelijk eene onderaardsche pijpdoor langdurigen arbeid tot stand ge- bragten een huis op de buitensingel verbindende met den kelder van een huis binnen de stad. 's GRAVENHAGE den 31 mei. De Koning is gisteren avond van Soestdijk in deze residentie teruggekeerd. Z. M. had zich van Soestdijk naar het Loo begeven om Z. M. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau, H. K. H. dé Prinses Albert van Pruissen en de Gravin van Nassau te verwelkomen, die op het genoemde lustslot waren aan gekomen en heeft de vreugde gesmaakt van zijnen door- iuchtigen Vader in goeden welstand te mogen ontmoeten. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Sophia vertrek ken donderdag naar Soestdijk. Heden namiddag ten half vier ure zijn HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen in deze residentie aan gekomen en hebben hunnen intrek in het paleis in het Noordeinde genomen. Dadelijk na hoogstderzelver komst zijn de Prins van Oranje en Ptins Alexander HH. KK. IIH. ko men verwelkomen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap - ten geleide van een ontwerp van wetbetrekkelijk de maatschap pij van weldadigheid. In deze boodschap wordt te kennen gegeven, dat het ingestelde onderzoek omtrent de zaken der maatschappij nog niet tot genoegzame rijpheid is gekomen om, op grond daarvan, eenig voorstel te doen; en dat der halve bij dat ontwerp wordt voorgedragen om in afwach ting van den uitslag van dat onderzoek, de tijdelijke voor ziening in de behoeften der maatschappij, welke vroeger tot 1 julij aanstaande was vastgesteld tot het einde van hetloo- pende jaar te verlengen. Het ontwerp behelst de twee volgende artikelen Art. 1. Aan de regering wordt een crediet geopend, ten beloope van honderd en veertig duizend gulden (ƒ140,000) om daaruit, onder zoodanige voorwaarden als zij zal noodig achten, aan de maatschappij van weldadigheid de betalingen te doen, welke zij tot instandhouding dier instellinggedu rende bet jaar 1842, zal geraden oordeelen. Art. 2. De som, bij het voorgaande artikel vermeld, zal worden bestreden uit hetgeen de uitgaven vermeld in de begrooting van onderscheidene hoofdstukken der Staats-uitga- ven over 184», zuüen blijver, beneden de sommen daar voor toegestaan. De commissie voor de verzoekschriften doet verslag on der anderen bij monde van den heer Michiels van Verduwen op een adres van 12 opgezetenen der zoogenaamde Stads- ambachcen van Middelburg, die hunne bedenkingen voordra gen tegen het ontwerp nopens de zamenstelling der gemeente besturen waarbij, naar zij meenen, hunne belangen nlec genoegzaam worden behartigd. Hoewel de commissie van gevoelen was, dat de voorge stelde vraag welligt meer bij de opmaking van het stedelijk reglement van Middelburg zou te pas komen, vermeende zij toch uit hoorde dat in het aan de overweging van de Ka mer voorgestelde ontwerp van wet omtrent de bevoegdheid om deel te nemen aan de provinciale en plaatselijke besturen art. 45 dusdanige bepalingen voor de andere steden "voor komen, tot de overlegging tér griffie van dit adres temogen adviseren. 6 De heer Snouck Hurgronje het woord gevraagd hebbende zegt, dat hij geene bedenkingen heeft tegen het nederle^gen van het verzoekschrift ter griffie; maar dat hij tocht als me: willende dat inen daaraan meer waarde hechte dan het verdient, moet aanmerken dat in dit stuk menigvuldigon- naauwkeurigheden en onwaarheden voorkomen. Nog is door voormeld lid der commissie rapport uitgebragt op een adres van den lieer J. H. van Opdorpheel- "«n vroedmeester te Arnemuiden, mede over het ontwerp van wet op de zamenstelling der gemeentebesturen, en wel bij zonder over het wenschelijkedat de bepaling, volgens welke geene leden van den raadassessoren of wethouders en burgemeesters, elkander in een te naaulven graad van verwantsahap mogen bestaan ook op de secretarissen worde toegepastdaar dezen veeltijds ten platten lande grooten in vloed op het gezag kunnen hebben. Ook voor dit adres heefc de commissie de nederlegging ter griffie voorgesteld waarmede de Kanier zich ten opzigte van beide verzoekschriften heeft vereenigd. 's GRAVENHAGE den 1 junij Z. M. de Koning ver trekt morgen naar Luxemburg. Uit Luxemburg schrijfc men dat het kasteel alwaar Z. M. hoogstdeszelfs intrek nemen zal, een kwartier uurs van de vesting gelegen is Dingsdag den 7 junij zal Z. M. hoogstdeszelfs plegtigen in* togt in de stad doen, en zich alsdan naar het redering,- ho tel begeven alwaar de eerste zitting van de „enden des lands zal geopend worden, s - Gisteren namiddag is Z. Exc. de sckout-bij-nachc en directeur-generaal van marine C. Rijk, n,et zijne fami lie,n deze residentie aangekomen, en heeft zijnen intrek in den Ouden Doelen genomen. Dezen morgen ten 12 ure heeft Z. M. den heer Rijk ten gehoore toegelaten zaakgelastigde van den H. Stoelvice-snperior der Ilollandscbe zending, ontvangen hebbende eene circulaire mis- sive van Z. Exc. den minister van Staat., directeur-generaal

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1