MIDDELBURGSCHE N°. 65. Dingsdag 1842. 31 lei. sü-. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. .Üc&crïau&öcltc «inbc-JB»i«iteft$j i j NIEUWSTIJDINGEN. Satitedtlaub. ©rooI-Sdlfaaje. Jr.rnfcvijfi. België. üc&ctrlattbcti. -y «ta De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge- veild worden Te AMSTERDAMop Woensdag den 29 Junij 1842, 43,105 Kranj. en Kanass. Java SUIKER") 400 Kisten DITO j llggende aloaar* 7,322 Kranj. en Kanass. DITO 1 200 Kisten DITO j te Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-cond'itien in tij;! ?.ul- len worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Mei 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zalop Donderdag den 2 Junij aan staande, des middags ten twaalf ure, in het Schuttershof van St. Joris, rekening doen harer administratie over het afgeloopen jaar; wordende de Heeren Inteekenaren verzocht, 0111 dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 30 Mei 1842. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUSSecretaris. Ontvangen ten behoeve van het Zendeling-Genootschap, uit de collecte van 11. ZondagNieuwe Kerk voormiddag 10, namiddag f 1en Oost-Kerk namiddag f 3. Jac. Joan. van DEINSE Thesaurier des Geuootschaps. FRANKFORT den 24 mei. Volgens berigt uit Napels van den 11 dezer, was toen het uitrusten van oorlogsche pen, met uitzondering van eene korvet, gestaakt. Men be schouwde het geschil met Nederland zoo goed als vereffend. De alhier aan de huizen der ingezetenen gedane col lecte ten behoeve van de noodlijdenden te Hamburg heeft opgebragt de aanzienlijke som van f 81,731. Door de col lecten in de tot het Frankforter gebied behoorende dorpen en door andere bijdragen van dien aard is deze som vermeer derd tot 87,983 II. HAMBURG den 24 mei. Een gedeelte van de Pruissi. sche pioniers, welke werkzaam zijn geweest aan het herscel len der bruggen en andere dergelijke werkenis reeds voor eenige dagen van hier vertrokken, en er blijfc slechts eene kleine afdeeling van die troepen achtervoornamelijk om te helpen aan het doen springen der bouwvallen, die opgeruimd moeten worden. Eergisteren is het zilver, hetwelk tot dus ver in het gebouw der bank bewaard werdovergebragt naar de daarvoor ingerigte kelders van de nieuwe beurs. Buiten de poorten gaat men ijverig voort met het bouwen van woningen voor degenenwelke tot dus ver wel onder dak gebragt, maar nog niet behoorlijk gehuisvest hebben kunnen worden. Met behulp van de uit andere plaatsen ontvangen wordende geldsommen wórden de ingezetenen die door den brand geheel van hun bestaan beroofd zijn gaandeweg zoo veel mogelijk in staat gesteld om hunne be- Toepen of neringen weder op te vatten. Tot dus Ver laat het zich aanzien, dat de buicenlandsche verzekerings.maat schappijen voor zoo veel zij bij den brand betrokken zijn de geledene brandschade ten volle zullen vergoeden doch zeer treurig is het vooruitzigt dergenenwelke hunne eigen dommen bij de hier gevestigde maatschappijen verzekerd had den. Dientengevolge is gistereii door de daarbij betrokkene en ook door andere ingezetenen een verzoekschrift bij den senaat ingediendwaarbij deze dringend verzocht vvo.rdt om een gedeelte der uit het buitenland inkomende liefdegif ten te besteden tot ondersteuning der bedoelde maatschap pijen. LEIPZIG den 20 mei. Eergisteren werd alhier eene bij eenkomst gehouden van de Vereeniging der Protestantsche vrienden. Uit de voorafgegane uitnoodigingen en uit de aan spraak, waarmede de voorzitter de vergadering opende, ver nam men het volgende nopens den oorsprong en het doel de zer vereeniging. Een aantal geestelijken, in het eerst in Pruissenhad zich vereenigd om zich te verstaan omtrent de hoofdtrekken van een op het echte eenvoudige Evangelie .berustend niet door steile dogmatische begrippen van een •vroeger tijdvak beperkt, maar evenmin door eene coomelooze oppositie tegen al het positive ontzenuwd geloof, en om •voor dat geloof met vereenigde krachten werkzaam te zijn. De eerste vergadering van dit genootschap had omstreeks het •midden van het vorige jaar te Gnadau eene tweede veel talrijker in den herfst te Halle en kort daarna eene derde te ■Magdeburg plaats gehad. Ook de tegenwoordige vergadering Tiestond voor het meerendeel uit geestelijken, .zoowel uit het koningrijk Saksen en het hertogdom Altenburg, als uit de na burige Pruissisehe provinciën Anhalt enz. Daarbij hadden zich evenwel nog een groot aantal andere personen van hein de en verre gevoegd. Als het algemeenc doel, en in zeke ren zin als de leus van het genootschapwerd afgesproken opbouw van het Rijk Gods naar het zuivere eenvoudige Evan gelie, in den geest der Proternantsche kerk, in het licht van onzen tijd en met alle de middelen der 19de eeuw. Het werd niet doelmatig geoordeeld eene meer bepaalde geloofs belijdenis vast te stellen, waardoor de leden zouden gebon den zijn; integendeel begreep men, dat een ieder op zijne wijze en naar zijne innerlijke overtuiging, voor het algemeene doel, den opbouw van het Rijk Gods, werkzaam moest j zijn, mits slechts zijne denkwijze en werkzaamheid den j stempel droeg van eenvoudigheidvan waarheidliefdevan toepasselijkheid op het leven e.i van bezadigde zucht om van het oude gebruik te raakeio oor de ontwikkeling wan het nieuwe. Hieruit volgde, dat de aard der vergadering meer die eener vriendschappelijke en openhartige wisseling van denkbeelden dan die eener eigenlijke vereeniging voor een bepaald doel wezen moest; en zoo was het ook. De aan wezigen deelden elkander hunne denkbeelden over verschei dene punten van het godsdienstige en kerkelijke leven mede, zonder dat eenig bepaald besluit genomen werd. De bijeen- j komst, waaraan wei 300 personen deel namen, eindigde met 'een eenvoudig middagmaal, waarbij gepaste opgeruimdheid heerschte. Het genootschap is voornemens een stichtelijk weekblad uit te geven, om daardoor den kerkdijken zin dei- gemeenten en derzelver vatbaarheid voor echt Evangelische waarheid te bevorderen. LONDEN den 25 mei. Het huis der gemeenten houdt zich hoofdzakelijk met het nieuwe cnriefbezig, en bereids is een aantal artikelen daarvan aangenomen. Eeu amendement van den heer Milesstrekkende 0111 de belasting op het buiten- landsch vee naar het gewigt te regelen, ten einde de binnen- landsche landbouw en veeteelt niet al t'e veel benadeeld mog- ten worden, is met 318 tegen 113 stemmen verworpen, bij welke gelegenheid lord J. Russell en vele andere whigs het ministerie ondersteund hebben. In het hoogerhuis vroeg lord Campbell eergisteren aan den lord kanselierof het gouvernement ook bedacht was op het nemen van maatregelen, waardoor het opsluiten der reizigers langs de spoorwegen voorgekomen zou worden. Zijn lord schap gaf daarop een antwoord dat vrij wat misnoegen ver wekte hij zeide namelijkdat hij nog dienzelfden morgen in een der rijtuigen was opgesloten geweest, geene nadeelige gevol gen daarvan had ondervonden en voor zichzelven geene ver andering ten deze begeerde. Meer voldaan is men over de inlichting, gisteren door den graaf van Ripon op de bij her haling gedane vraag gegeven. Deze minister toch gaf de ver zekering, dat de directien dier spoorwegen waar het opslui ten der reizigers nog plaats vond, ernstig uitgenoodigd wa ren om deze gevaarlijke gewoonte in het vervolg vaarwel te zeggen. Het Oost-Indisch schip the Georgia, te Newcastle te huis behoorendeis den 1 aprilop de terugreis van Cal- cutta naar Engeland, in volle zee in brand geraakt, en be nevens de lading wier waarde op ongeveer 20,000 ponden sterling geschat wordteene prooi der vlammen geworden. Bo vendien betreurt men het verlies van den kapitein Mitchell en van 4 andere zeelieden die zich met eene der booten hadden willen redden, maar daarmede omgeslagen en door de golven verzwolgen zijn. De stuurman en het overige scheeps volk hadden de andere boot te baat genomen en zijn door een voorbijvarend schip gered. PARIJS den 26 mei. De kamer der* afgevaardigden gaat met een buitengewonen spoed met de behandeling der be- groocing voor 1843 voort. Gisteren heeft zij het geheele budget der openbare werken goedgekeurd en vervolgens de discussien over het oorlogs.departement aangevangen; zi) heeft in weinige uren voor eene som van 300 millioen fr. toegestaan welke spoed de oppositie ruime aanleiding geeft om zich over de ligt,vaardigheid der kamer te beklagen. De.Monsieur kondigt aan, dat de koning aan den heer Rumpfminister-resident van de Hanze-sceden alhier, eene som van 20,000 fr. voor de siagtoifers van den brand te Ham burg heefc ter hand gesteld. De inschrijvingdie door de bankiers alhier voor hetzelfde menschiievende doel geopend is, levert reeds een gezamenlijk bedrag van 125,954 f-'- op. Ter gelegenheid van de discussie in de kamer over het oorlogs.budgetgeeft het Journal des Débats een overzigt van de militaire magt in Algerie en hetgeen door en voor dezelve sedert het vorig jaar aldaar gedaan is. He: leger, dat op het laatst van 1840 in Algerie een cijfer van 6o,opo it 65,000 man bedroeg, is achtervolgelijk in 1841 tot op 80,000 man gebragt. Sedert het laatst van maart 1841 zijn op alle punten onophoudelijk expeditien uitgevoerd zelfs gedurende den winter zijn de militaire operatien niet ge staakt telken vijf maanden zijn de vestingen Medeah en Milianah geregeld van alle noodige levensbehoeften en ver dere middelen voorzien geworden in de geneeskundige dienst was eene aanmerkelijke verbetering gebragt; te Medeah en Milianah waren onder anderen hospitalen ingerigc voor 400 ziekendie verbeteringen waren intusschen hoog noodzake lijk geweest, naardien toch het getal zieken in den zomer van 1841 tot meer dan 15,000 gestegen waswaarvan 6500 j naar Frankrijk waren geëvacueerd. Ook met betrekking tot j de kampering en kazernering had men al het mogelijke gedaan om beter in de behoeften van den soldaat te voorzien. De jongste berigten uit Afrika spreken van een nieuw voordeel dat de onvermoeide generaal Changar nier op dc Ara bieren had behaald. Naauwelijks te Medeah aangekomen waar hij een groot konvooi door meer dan 2000 lastdieren gedragenhad gebragtberaamde hij eene expeditie in drie kolonnen die hare rigting moesten nemen naar het vlek Aloula en het bosch Karasasde gewone verblijfplaats der Hadjouten en der ruiters van het kalifaat van Abd-el-Kader. De gecombineerde beweging viel naar wensch uit800 stuks hoornvee werd buit gemaakt en ruim 200 Arabieren, waar onder aanzienlijke personaadjesgevangen genomen. Men verzekert heden met veel nadruk, dat het huwe lijk van den oudsten zoon van don Franciseus dc Paula met Isabella II van Spanje eene besliste zaak is. Dadelijk 11a de terugkomst van den jongen prins uit 's Hage zou het huwe lijk doorgaan. Ook moet de heer Onis uit Madrid afgezon den zijnom hem van 's Hage terug te halen. Uit Porc-au-Prince wordt van den 10 april j 1. geschre ven dat de president Boyer, dien dag, de zitting der wet gevende kamers geopend had en dat dezelve rustiger had plaats gehad dan men na de gisting, die er sedert eenigen tijd ontstaan was, had kunnen verwachten. Voor het oogen- blik scheen de rust weder verzekerd te zijn. De president had echter, ter handhaving der rust, strenge maatregelen genomen. Zoo had hij aan onderscheidene vertegenwoordi- gers die men vermoedde dat in de kamer der gemeenten eenige onrust zouden verwekken, den toegang tot°de kamer verboden. Een groot aantal leden der oppositie had zich hierop verwijderd en een protest tegen deze handelwijs op gemaakt. Toen deze leden de vergaderzaal wenschten bin nen te tredenstonden er krijgslieden voor den ingaug ge schaard om hen zulks te beletten. BRUSSEL den 27 mei. Men beklaagt zich te Antwer pen, dat het Belgische gouvernement tot dus ver geen con- sul te Amsterdam heeft aangestelden dringt aldaar aan op eene spoedige vervulling dier, in het belang van den koop- mans-stand zoo noodzakelijke betrekking. Bij de verkiezing der leden van de provinciale raden zijn bijna al de personen, die dit jaar als zoodanig moesten aftreden herkozen. De liberalen beschouwen dit als eene zegepraal. Hunne tegenpartij geeft zich de moeite niet dit tegen te spreken, en men houdt zich wel overtuigd, dat deze uitslag van geen invloed op den gang der openbare aangelegenbeden zal zijn. 's GRAVENHAGE den 25 mei. Z. M. de Koning is he den morgen van hoogstdeszelfs togt naar Overijssel, een deel van Groningen en Drenthe, in deze residentie teruggekeerd. Heden morgen, hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een aanvang gemaakt met het ont werp van wet nopens het veefonds te onderzoeken. Bij dat ontwerp wordt onder anderen bepaald, dat, te rekenen van het in werking brengeu der onderhavige voordragt, uit het fonds voor den landbouw geene schadevergoeding meer zal worden gegeven voor vee, hetwelk ten gevolge eener ziekte van welken aard ook gestorven is. I11 de memorie van toelichting, bij dit ontwerp gevoegd, wordt, onder anderen gezegd, dat de voortdurende verwoes- tingen der longziekte de uitgaven tot eene hoogte hebben doen klimmen, welke, ondanks de jaarlijksche opbrengst der belasting, spoedig eene geheele uitputting van het fonds zou ten gevolge hebbenindien op den tegenwoordige!) voet moest worden voortgegaan. De opbrengst der belasting be droeg in 1841 ƒ121,315,08; dezelve kan gemiddeld op 120,000 begroot worden. Gedurende dat jaar beliepen de uitgavenzoo veel men kan nagaanreeds de som van 429,670,94! waarbij nog komt het vermoedelijk bedrag der declaratien over het laatste kwartaal van 1841die echter nog niet alle ingekomen zijn 70,000te zamen/499;67o,94j! Ter voorziening in deze uitgaven, en in de eerste helft va*) 1842, heeft men van het kapitaal eene som van 1,600,cco moeten afschrijven, zoodac hetzelve thans nog maar bestaat uit f 2,957,000. 's GRAVENHAGE den 26 mei. In de zitting van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn ingeko men vier verzoekschriften als t 1van ingezetenen uit Mid delburg en Arnemuiden, die hunne bezwaren doen kennen over de ontwerpen van wet nopens liet stem- en kiesregc, en 2van ingezetenen en kooplieden te Maastrichtopens den aan te leggen spoorweg in het hertogdom Limburg. Ver zending aan de commissie. De beraadslagingen worden geopend over het rapport der commissie, in wier handen gesteld is eene missive van Z, Ext', den minister van binnenlandsche zaken, met daarbij gevoeg de stukken, betrekkelijk de jaarlijksche aftreding van de F. den wegens de provinciën Zuid-Holland en Noord-Holland Bij het slot van dat rapport wordt, gelijk bekend is voor gesteld, aan Z. Exc. kenbaar te maken, dat de Ka nier ziciï niet geregtigd acht om den bestaanden rooster van aftredn;.- van de leden der Kamer, zoo voor Zuid-Holland als voor Noord-Holland ce wijzigen. Mén gaat hierop ter stemming over32 leden verklaren zich voor en 8 leden tegen de slotsom van het rapport Der halve acht de Kamer zich ongeregtigd den rooster van af treding van de leden van Zuid-Holland en Noord-Hollard' veranderen. De commissie tot de verzoekschriften heeft wijders in deze

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1