MIDDELBURGSCHE 0 A IV N°. 63. Donderdag 1842. 26 lei. BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. Publicatie. .NI EU WSTÏj I) IXGEX. IDmiödtlantL JViuifcrijfï. belgis. ilebedaubcn. De abonncments-prijs dezer Courant is 2 ^5voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling .geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ®e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vo'iïr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelgks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet óp zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien de Publicatie van Heeren Gedeputeerde Staten van den 20 dezer maandhoudende kennisgeving dat de Long ziekte zich onder het Rundvee van de Wed. M. Mathijse wonende onder deze Stad, aan de Oude Haven, heeft ge openbaard, zoo dat werkelijk eene Melkkoe, ten gevolge daarvanis afgemaakt. En gelet op art. 14 van het Provinciaal Reglement ter voorkoming van de verspreiding der Longziekte onder het Rundvee. Brengen het bovenstaande, onder verwijzing tot opgemel- de Publicatie, ter kennisse van de Veehouders in deze Stad en op derzelver Ambachten met aanbeveling en waarschu wing. a. Om tegen deze verwoestende ziekte op hunne hoede te zijnhun Vee steeds zoo veel mogelijk afgezonderd en bui ten gemeenschap met ander Vee te houden, zich vooreerst van den aankoop van Vee te onthouden en geen Vee van anderen op hunne Stallen of Weiden toe te laten. b. Om van het ontstaan van eenige ziekte onder hun Vee dadelijk aan den Heer Burgemeester dezer Stad kennis te ge ven terwijl het verzuim daarvan de zoodanigen aan de boete en gevangenisstraf zal blootstellen daartegen bij het Wet boek van Sirafregt bedreigd. c. Om zich ingeval van het ontstaan der ziekte onder hun Vee, naar de aanwijzing van het Openbaar Gezag, en naar die der Vee-Artsen stiptelijk te gedragen en in alles het van hen gevorderd wordende te volbrengenalsmede om alles te vermijden, wat strekken kan om de ziekte te doen ontstaan en voort te planten, zullende de afwijking of het verzuim hiervan, volgens Art. to der Wet van den 30 Mei 1840 Staatsblad no. ró)hun het genot doen ver liezen van de tegemoetkoming welke voor het verlies van het, ten gevolge der Longziekte omgekomen of afgemaakte Vee, uit het Fonds van den Landbouw wordt verstrekton verminderd de straffen die aan de zoodanigen als de be smetting hebbende voortgeplant, volgens de bestaande bepa lingen zouden -kunnen worden opgelegd. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKF.RKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B ECI U S. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SINT-LAURENS c. a. verwittigen bij deze de belangheb- denden dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar eenen aanvang nemen zal op den 3 Junij aanstaande en eindigen den 5 daaraanvolgende; terwijl op Zaturdag den 4 Junij bij gelegenheid derzelve Kermisnaar den Ring zal worden gereden. Sint-Laurens c. a., den 25 Mei 1842. Burgemeester en Assessoren der Gemeente voornoemd HUBERTUS REKKER, Ter ordonnantie van dezelve, P. VAN DE GRAFT Secretaris. T)e COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND .brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voordragten mogten willen doenof hierbij eenigzins belang hebbendat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburg, op Woensdag en Donderdag, den 15 sCti 16 Junij 1842, des voormiddags ten 10 ure. Middelburg den 24 Mei .1842. Op last der voornoemde Commissie J. H. LIEBERTSecretaris. HAMBURG den 20 mei. Eergisteren is de spoorweg tus schen deze stad en Bergedorff voor het publiek geopend. De voorstellingen in den schouwburg zijn eergisteren we ider aangevangen en de opbrengst der eerste daarvan is door .de directie geheel ten voordeele der noodlijdenden door den brand aangewend. De kweekelingen uit het weeshuis, dat voorloopig tot ïaadhtiis dienen moet/zullen niet naar Lubeck zoo als eerst gedacht wasmaar naar Harvestehute buiten de Dampoort, worden overgebragt. Door de hulpvereeniging is de tweede lijst der ingekomen giften publiek gemaaktwelke zoo talrijk zijndat men hoop voedt weldra voor den stand der handwerkslieden die zoo veel geleden heeft, genoegzaam te kunnen zorgen. FRANKFORT den 20 mei. Zoodra de ramp van Ham burg ter kennis van den Oostenrijkschen keizer is gekomen, heeft Z, M. inschrijvingen en inzamelingen, ten behoeve der slogtoffers van dat onheil, in %lle deelen zijner Staten bevolen. De groote raad van Tessin heeft den 9 dezer het werk der herziening van de grondwet aangevangen. Bij de behan deling van het eerste artikel, dat de R. K. godsdienst tot die van het kanton verklaart, wilden eenige geestelijken daarbij gevoegd hebben dat iedere andere godsdienst verboden zou wezen, hetwelk echter met groote meerderheid is verworpen. PARIJS den 21 mei. Na eenige discussien hebben de ge deputeerden heden het budget van buitenlandsche zaken aan genomen. Het voorstel van den heer Glais Bizoindie eene vermindering van 15000 francs op het traktement van den ambassadeur in Spanje begeerde, is door hen verworpen. Het meer en meer veld winnend gevoelen dat de ophan den zijnde verkiezingen zeer nadeelig voor de tegenwoordige ministers uit zullen vallenheeft ter beurs een nadeeligen indruk gemaakt. Ook verzekerde men, dat de maarschalk Soult zich stellig verklaard heeft na, den afloop dier ver kiezingen het bestuur te zullen nederleggen. Graaf Molé zou openlijk aan zijne vrienden gezegd hebben datzoo hij weder aan het bewind mogt komeneene zij ner eerste verrigtingen bestaan zal in het herstellen der diplo matieke betrekkingen met Spanje, door de benoeming vaneen gezant, die zijne geloofsbrieven aan den regent Espartero moet overreikenen dat zijne keus voor dien post niet op den heer de Salvandy vallen zal. Men verzekert thans stellig, dat de gezant van Napels te Parijs de tusschenkomst van het Fransch kabinet in de geschillen tusschen de Nederlandsche regering en die der beide Sicilïen heeft ingeroepen, Ten huize van een werkman in behangselpapier, die zich eenige dagen geleden van het leven beroofd beeft, zou de politie papieren van gewigtigen politieken aard gevonden en dien ten gevolge onderscheidene huiszoekingen gedaan heb ben. Uk officiële staten blijktdat de binnenlandsche sui- kerteelt dit jaar bijna vier raiilioen ponden meer dan in het vorige jaar heeft opgeleverd, en dat bijna vijfmillioen pon den meer verbruikt zijn geworden. Als een bewijs van de hooge nuttigheid der spaarban kendieue het navolgendeBij gelegenheid des huwelijks van den hertog van Orleansschonk die prins eene som van 160,000 fr. voor de behoeftigen. Van die som werd door de uicdeelers, 40,000 fr. in despaarbank gelegd en de boek jes daarvoor verkregen elk nagenoeg 20 fr. als eersten in leg houdende, aan 1760 behoeftige kinderen der hoofdstad ter hand gesteid. In het jongst afgeloopen jaar werd men begerig te weten wat er van die boekjes geworden was en bevond, bij onderzoek, dat er nog 1698 in handen waren en mitsdien niet meer dan 62 ingewisseld tegen den inleg. De eerste inleg van 40,000 fr. in de 1760 boekjes bevat, was intusschen op eene merkwaardige wijze aangegroeid en bedroeg in de overgeblevene 1698 die nog in handen waren, 136,000 fr. Hoe veel nut kon er onder de mindere klassen langs dien weg gesticht worden. Menige gift zou bewaard blijven en vruchten dragen zoo zij in een spaarbankboekje werd ge daan. De spaarzaamheid zou er door bevorderd en menige verspilling, waartoe buitengewone geschenken meestal'aan leiding geven tegen gegaan worden. BRUSSEL den 22 mei. Gisteren avond, tusschen 9 en 10 ure, ontstond alhier, in eg» pakhuis met hooi, lompen enz. een brand die eene wijl vrij gevaarlijk dreigde te wor den en uit hoofde der ligging van het brandende gebouw voor iets soortgelijks ais te Hamburg deed vreezen. Aan de buitengewone kracht-inspanning der brandblusschers, door windstilte begunstigd-, is het echter gelukt het vuur te be dwingen, doch het pakhuis is geheel uitgebrand. Een spoortrein is onlangs in Noord-Amerika gestuit ge- worden door de tusschenkomst- van wezens, waaraan men zulk eene kracht niet ligt zon hebben toegeschreven. Een stoomsleper namelijk, met 10 of 12 waggons achter zich, werd midden in zijne vaart gestremd door eene ontzettende hoeveelheid in digcen drom voorttrekkende rupsen, die de ijzerschenen meer dan eene mijl ver overdekten. Na dui zenden dier insecten verpletterd te hebben heeft de trein ■eerst weder zijne vorige snelheid terug kunnen krijgen. 'sGRAVENHAGE den 22 mei. Morgen zal de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal eene bijeenkomst houden met HII. Exc. de ministers van financiën en van justitie, over het ontwerp van wet betrekkelijk de hypothecaire inschrijvingen. Dingsdag aanstaande zal de Kamer, naar men verneemt, weder eene zitting houden. In de afdeelingen zijn thans de meeste der aangeboden ontwer pen en voorstellen onderzocht. Men verzekertdat de Ka mer weldra beraadslagen zal over verschillende aauhangige on derwerpen en dat het nieuw reglement van orde der Kamer een der eerste punten zal zijn waarmede zij zich zal bezig houden. Z. M. de Koning der Franschen heeft den majoor der genie Merkesadjudant van Z. M. den Koning, begiftigd met het ridderkruis der orde van het legioen van Eer, als eene hulde aan de wetenschappelijke werken van gezegden officier welke ook in Frankrijk niet onbekend zijn gebleven en op prijs worden gesteld. Het schijnt te blijken, dat men bij de oprigting van het Limburgsch-Luxemburgsch contingent in eene dwaling is vei vallenbetrekkelijk de sterkte die dat korps zou moeten hebben, zoodat er niet twee escadrons kavallerie en twee bataiilons infanterie waarvan men bereids de officieren be noemd cn aangesteld had 3, maar van ieder slechts éér. zal moeten blijven. Voorts wil men wecen dat voor Limburg geen contingent onder die benaming althans zou gefor meerd worden, en dus het verkleinde korps alleen deun aam van Luxemburgsch contingent zal dragen. Wat van de nu als overkompleet te beschouwen officieren zal worden zal nader moeten blijken. De directeur-generaal van marine heefc ter kennis van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragc, dat, ter aanwijzing van twee voor de scheepvaart gevaarlijke pun ten in bet vaarwater, leidende langs Scheelhoeks Zandbank in den Zuidwal van Goeree naar Middelharnisin dat vaar water zijn geplaatst twee tonnetjes, als: een op de noord- westpunt van de zoogenaamde Scheelhoeks- of Middelbank op het merk de toren van Goedereede, tusschen de steê van de weduwe Lokkers, en eene andere boerenwoning, bin nen die van de weduwe Lokkers gelegen; een tweede of binnenste tonnetje op de uitstekende zuid-westpunt der ge zegde Middelbankop het merk:,de kerk en molen van Stel lendam in elkander, en de toren van Goedereede twee scheeps lengten bewesten eene groote boerenwoning buiten Stellen dam, beide op eene diepce van 3 el 80 duim, gerekend mee laag water; terwijl verder op de gronden van den Zuidwal, welke met hoog water somtijds ondervloeijen drie bakens zijn,gesteld als: het eerste of buitenste op liet merk: de to ren van Goedereede in een arbeidersbuisje; het tweede, op het merk de toren van Goedereede in eene groote boeren woning buiten Stellendamen het derde baken, op 1iet merk: dwars van de tweede boerenwoning binnen Stellendam. De Javasche Courant van den 5 januarij j|. behelst hét volgende Zekere in de kampong Tjikadokan op het land Telok- Poetjong (Ooscer-kwarcier der Bataviasche ommelanden) woonachtige inlander, met name Bapa Kaira, in den na middag van den 28 december 1841 omstreeks 2 ure, uit het nabijgelegen bosch komende, werwaares bij zich begeven had om eenig hout te kappen, werd onverwachts door twee tijgers aangevallen. Op het geschreeuw van zijnen zoon die in de nabij heid van net bosch zich bevond en het gevaar zag, waarin zijn vader verkeerde, kwamen eenige der kampong-bewoners in aller ijl ter hulpe snellen, doch niet tijdig genoeg, om het leven van den ongelukkigen Bap>a Kaira te redden wiens hoofd reeds geheel verbrijzeld was. De tijgers op het geschreeuw van het naderend kam pong-volk op de vlugt gegaan zijnde, lieten het gehavend en verscheuid lijk op de plaats liggen, hetwelk kort daarna door de aanverwanten van den overledene ter aarde werd besteld. Intttsschen werden op last van den schout van Bekassie op verschillende plaatsen vallen gezet, ten einde zoo mo gelijk de tijgers te vangen. Gelijk men verwachtte, bleven deze dieren dan ook in de omstreken der kampong rondzwerven, blijkbaar met het inzigcom het overschot van hunne prooi op te sporen daar een der tijgers onophoudelijk naar dezelve bleef zoe ken, in de nabijheid der plaats, waar zij den buic hadden gemaakt. De kampong-bewoners, voor hunne veiligheid vreezen- de en de mogelijkheid veronderstellende, dat de tijgers de plek vinden zouden waar hec overschot van Bapa Kaira begraven lag, besloten, op aanmoediging van den schout Jager, om het uitwerksel der gestelde vallen niet af te wach ten maar door eenen gezamenlijken aanval te trachten zich van hunne gevaarlijke vijanden te ontdoen'. Deze poging gelukte naar wensch en werd bij die ge legenheid door een der broeders van Bapa Kaira een spre kend voorbeeld van koelbloedigen moed gegeven De. kring, welken het gewapend kan^ong.volk had ge vormd om de tijgers te omsingelen, zich al „nauwer en naamver stuttende zoo vertoonde zich weldra aan hun oog een der tijgers, zijnde het wijfje, dat door eenen geweldi gen sprongop genoemden broeder van Bapa Kaira zich een weg poogde te banen uit den hem omsluitenden kring. Deze .poging werd echter door den moedigen broeder

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1