MIDDELBURGS CBE COURANfi N°. 02. Diiigsdag 1842. 24 Mei. V\ fJnbltcatuii. N1E U WST IJ DINGEN Bclgte. ücbcrlattben. "GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. In aanmerking nemende, dat de Longziekte zich onder shet Rundvee van de Wed. M. Mathijse, wonende onder Middelburg aan de 'Oude 'Haven heefc geopenbaard zoo dat •werkelijk eene Melkkoe, ten gevolge daarvan is afgemaakt; Gelet op de bepalingen van art. 9, jo, 11, 12, 13 en 44 van het Reglement ter voorkoming van de verspreiding der Longziekte onder het Rundvee, in deze Provincie, goedgekeurd bij Zijner Majesteit's besluit van den 5 Januari; jongstleden No. 69. Hebben goedgevonden Achtervolgens art. 9 van gemeld Reglement a. Door de Longziekte besmet te verklaren de Oude Mid- delburgsche Havenalwaar het Rundvee van voormelde Wed. Mathijse zich bevindt, mitsgaders het geheele territoir van Stads Middelburgsch-Amliachtgelegen tusschen de Nieuwe Haven, den Straatweg van Mid delburg naar Vlissingen en de Stads Buitenvesten. b. Als verdacht te verklaren de aan voorzeid territoir grenzende Gemeenten ArnemuidenNieuwlandRit- them en Koudekerke. Zullende alzoo voor zoo veel het sub. a. vermelde terrein gangaat, tot aan de opheffing dezer bepalingen, geenc-rlei in-uit- of vervoer en uit de sub. b. vermelde Gemeenten geen uitvoer van Rundvee, anders dan met speciale toe stemming van den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie mogen plaats hebben terwijl al het zich op of in Stallen en Weiden \ati de Wed. Mathijse, bevindende Vee, achter volgens art. 11 des gemelden Reglements, door de zorg van den eersten Provincialen Vee-artsdoor het wegsnijden des haars op de regter bil van het dierin den vorm van een gelijkzijdigen driehoek, zal worden gemerkt. Wordende ieder die het aangaat ten ernstigste aangemaand, zich dien overeenkomstig te gedragenten einde zich vrij te waren van de straffen en boeten, bij het Reglement tegen de verspreiding der Longziekte onder het Rundvee in deze Provincie, op de overtredingen van de daarin vervatte be palingen bedreigd. E11 zal dit besluit ten genoegzame getale worden gedrukt, ten einde door de zorg van Burgemeesters en Wethouders van Middelburg en van Arnemuidenen van Burgemeesters en Assessoren van NieuwlandRitthem en Koudekerkete worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is. Middelburg, den 20 Mei 1842. Gedeputeerde Staten voornoemd, SPRENGER. Ter ordonnatie van dezelve VAN DER HEIM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien de Publicatie van Heeren Gedeputeerde Staten van den 20 dezer maand, houdende kennisgeving dat de Long. ziekte zich onder het Rundvee van de Wed. M. Mathijse wonende onder deze Stadaan de Oude Haven heeft ge openbaard, zoo dat werkelijk eene Melkkoe, ten gevolge daarvan, is afgemaakt. En gelet op art. 14 van het Provinciaal Reglement ter voorkoming van de verspreiding der Longziekte onder het Rundvee. Brengen het bovenstaande, onder verwijzing tot opgemel- de Publicatie, ter kennisse van de Veehouders in deze Stad en op derzelver Ambachten met aanbeveling en waarschu wing. aOm tegen deze verwoestende ziekte op hunne hoede te •zijn, hun Vee steeds zoo veel mogelijk afgezonderd en bui ten gemeenschap met ander Vee te houden, zich vooreerst van den aankoop van Vee te onthouden en geen Vee van anderen op hunne Stallen of Weiden toe te laten. b. Om van het ontstaan van eenige ziekte onder hun Vee dadelijk aan den Heer Burgemeester dezer Stad kennis te ge ven terwijl het verzuim daarvan de zoodnnigen aan de boete en gevangenisstraf zal blootstellen, daartegen bij het Wet boek van Scrafregt bedreigd, c. Om zich ingeval van .het ontstaan der ziekte onder 'hun Vee, naar de aanwijzing van het Openbaar Gezag, en maar die der Vee-Artsen sciptclijk te gedragen en in ailes ihet van hen gevorderd wordende te volbrengenalsmede ■om alles te vermijdenwat strekken kan om de ziekte te •doen ontstaan en voort te planten, zullende de afwijking of thee verzuim hiervan, volgens Art. 10 der Wet van den 30 Mei 1840 Staatsblad no. 16), hun het genot doen ver- Siezen van de tegemoetkoming welke voor het verlies van foecten gevolge der Longziekte omgekomen of afgemaakte Wee, uit het ;Fonds van den-Landbouw wordt verstrekt on verminderd de straffen die aan de zoodanige» als de be smetting hebbende voortgeplant-, volgens de bestaande bepa lingen z-euden kunnen worden opgelegd. En opdat een -iegelijk hiervan "kennis drnge zal deze wor den gedrukt, -afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan .ten Raadhuizè der .Stad Middelburg, den 23 Mei J842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, - A. M-. B E C I U S. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE- LAND zal hare gewone Zomer-Vergadering houden binnen Middelburgin de Abdij, op Woensdag, den 15. Junij 1842, des voormiddags te elf uren; zullende op Don derdag, den 16. dier maand, des morgens te acht uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboortezich, ten minste acht dagen te voren bij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. den 23 Mei 1842. Secretaris. Ontvangen uit de collecte van 11. Zondag namiddag, Nieu we Kerkeene gift van A. B.voor het Zendeling-Genoot schap groot 1 JAC. JOAN. van DEINSE, Thes. des Genootschaps. HAMBURG den 17 mei. Van verscheidene kanten zijn hier reeds aanzienlijke geldsommen ter ondersteuning van de behoeftigen ontvangen en met ware dankbaarheid verneemt men de werkdadige pogingen, welke alornme niet alleen in Duitschemaar ook in vreemde landen, aangewend worden om de ramp, welke deze stad getroffen heeft, te helpen lenigen. In den oogenblikkelijken nood dergenen die van have en goed beroofd zijn is door de milde toevoeren van eetwaren en andere levensbehoeften genoegzaam voorzien en aanvankelijk worden reeds de wondenwelke de ver schrikkelijke brand geslagen heeft, naar vermogen geheeld; maar terwijl men bezig is rnet het nemen van maatregelen tot herstelling van het verlorene, blijkt de grootheid van de ramp en de daardoor teweeg gebragte ellende met eiken dag meer. Behalve de tallooze armen, welke vooral onder de bewoners van de Sr. Jacob's wijk gevonden wordentreft men meer en meer lieden van de zoogenaamde middel-klassen aan welker vooruitzigten allerdroevigst zoo niet hopeloos zijn. Ook ditmaal, gelijk gewoonlijk, zijn het de middel-klassen, welke de ramp het meest getroffen heeft. Uit naauwkeu- rige opgaven is nu gebleken, dat de waarde der 1740 ver brande woonhuizen eene som van 47 millioen mark bauco ^omstreeks 38 millioen guldens) beloopt. Met inbegrip der pakhuizen wordt het aantal der verbrande gebouwen berekend op 2368. Gisteren heeft de senaat eene openbare aankondiging ge daanwaarbij aan allen, die in de dagen des gevaars hulp, of naderhand ondersteuning aan de behoeftigen verleend heb ben daarvoor dank betuigd wordt. Tevens worden de in gezetenen vermaandom ook verder mee moed voort te gaan in het herstellen der geledene verliezen en daarbij bovenal het algemeer.e welzijn in het oog te houden. Omtrent het weder opbouwen van het verwoeste gedeel te der stad is nog niets bepaald. Men verwacht echter, dat dezelve daarbij eene aanmerkelijke verfraaijing zal on dergaan en dat de nieuwe straten volgens een algemeen plan breeder en regter aangelegd zullen worden. Het aantal der bij den brand omgekomen menschen is nog niet bekend maar hetzelve is gewis grooter dan in den be ginne vermoed werd. Onder het puin der verbrande gebou wen woi den nu en dan lijken g-evonden. Ouder de overblijf selen van een otizer grootste logementen zijn, naar men zegt, niec minder dan 22 lijken gevonden meerendeels van lieden welke verdacht voorkomen van iu liet gebouw binnengedron gen te zijn 0111 te stelen. Het schijnt dan ook maar alte waar te zijndat vee! dieven.gespuis op de been is ge weest, hetwelk in de bedreigde of verlatene woningen bin nendrong om te rooven. Verscheiden dezer boosaardige el lendelingen zijn .e midden van hun misdadig werk omgeko men enkele andere, welke ontdekt waren, zijn door het verbolgen gemeen afgemaakt. Naar het schijnt zijn het deze omstandigheden, welke aanleiding hebben gegeven tot de geruchten van biandstichting en tot de onrustbarende op schudding, welke nu en dan in de stad heerschte. PARIJS <.en 19 mei. De kamer der afgevaardigden, die eergisteren een aanvang heeft gemaakt met de beraadsla ging over de staatsbegrooting voor 1 R43is reeds tot de be- handeling van de bijzondere hoofdstukken overgegaan, en heelt gisteren dat betrekkelijk de eerdienst aangenomen. Op voorstel van hec gouvernement en door de commissie' van het budget ondersteund i<n hec traktement van den aartsbis schop van Parijs van 25,000 op 40,000 fr. gebragc. Van den anderen kant heefc de kamerop hec voorstel van den heer Delesserteene vermeerdering van 160,000 fr. ten be- i hoeve der Procestancsche geestelijkheid gestemd, Te Biest heefc men met een van Por: nn-prince aan gekomen vaartuig ongunstige tijdingen uit Haïti ontvangen. Bij het vertrek van het vaartuig heerschte er in Port-au- Prince eene groote gisting van hec volk tegen den president ij0ijci die gevoed werd door de vijandige stemming welke tegen laatstgenoemden in de wetgevende kamers bestond Men zeide dat de president de kamers wilde ontbinden maar vreesde dat dit hec sein kon worden van eene openbare uit barsting, waarbij de president van zijn-leven niec zeker was indien de talrijke te Porc-au-Prince vereenrgde troepen hec volk niet in toom konden houden. De uit Napels ontvangen dagbladen berigten van vrees- selijke ongelukken, die in Calabrie door overstroomingen veroorzaakt zijn geworden. Bruggen werden weggerukt, huizen omver gehaald en een aantal personen verdronken in de vloeden. BRLSSEL den 20 mei. Sinds eenigen rijd begeeft zich een groot aantal werklieden, die vroeger in de fabrieken in Belgie overvloed van werk haddendoch die thans in de grootste armoede verkeeren, naar Frankrijk. Om deze land verhuizing zoo veel mogelijk tegen te gaan, heefc de admi nistrateur der openbare veiligheid aangekondigd, dat de werk lieden, die z-ich naar Frankrijk begeven, met hec doel om in de fabrieken geplaatst te wordenvan behoorlijke papieren behooren voorzien te zijndaar in het tegenovergestelde ge val de Fransche poücie dikwerf verpligc isdeze liedeB naar Belgie terug te zenden. trrj5 ENHAGE den 20 mei. Heden ochtend zijn Prins en Prinses Frederik der Nederlanden over Berlijn naar Petersburg vertrokkenter bijwoning van e feesten, die aldaar, bij de viering van het asjarig huwe lijk van HH. MM. den Keizer en Keizerin van Rusland, zu.len gehouden worden. De adjudanten van den Bosch, kolonel-ter-zee, en majoor Barre vergezellen HH. KK. HH. De Prins en Prinses denken den 23 te Berlijn aan te komen, ten einde aldaar Z. M. Koning IVillem Frederikgraaf van Nassaunog een bezoek te geven. Z. M. de Koning heefc op deszelfs reis naar Zwolle, den 18 dezer, -Harderwijk en Kampen bezochtzijnde Hoogst- dezelve des avonds van dien dag in eerstgemelde stad aange komen; overali's Z. M. met de kennenlijkste blijken van liefde verknochtheid en eerbied ontvangen. Naar men verneemtzal eerlang aan de Tweede Kamer der Stacen-Generaal een aanmerkelijk gewijzigd ontwerp van wet, nopens het notariaat, worden aangeboden. Thans hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Geoeraal het wets-ontwerptot regeling van het batig slot der Overzeesche bezittingen in 1842, onderzocht. De afdeelingen hebben met bijzondere belangstelling dit ont werp, met de toelichtende memorie en bijgevoegde stukken, gelezen. Zij beschouwen dit voorstel als van het allerhoogl ste gewigcomdat de medewerking der Staten.Generaal daarbij voor de eerscemaai wordt ingeroepen tot de ten uit voer legging van eene bijvoeging, ten jare 1840 aan arr. 59 der grondwet gebragc. Zij gelooven dus in dezen niec angstvallig genoeg te kunnen voortgaan ten einde te verhoe den dat de eerste schrede op dezen nieuwen ongewonen weg niet soms in het vervolg blijke een misstap geweest te zijn! De afdeelingen nebben dienvolgens begrepen vooral te moeten onderzoeken, of en in hoeverre bij dit ontwerp aan de voorschriften van art. 59 der grondwec wezenlijk worde voldaan. Het is velen, 11a eene gezette overweging en ver gelijking van dit ontwerp met het laatste lid van gezegd art. 59 voorgekomen, dat haar besluit hieromtrent ongunstig moet uitvallen. Zij zien immers bij de grondwet duidelijk voorgeschreven, dat bij de wet zal moeten geregeld worden net gebruik van een batig slot, beschikbaar ten behoeve van het moederland, en zijn van Oordeeldat deze uitdrukkin gen opgenomen in eenen gezonden zinniet wel iets anders unnen beceekenen, dan dac doof'de wetgevende magc zal geregeld worden die som, welke, na afbetaling van al de uitgaven en kosten der Overzeesche bezittingenbatig in kas zal overblijven. Zij vinden nu bij hec wets-öntwerp 111 stede der regeling van het gebruik van een zoodanig zui ver batig slotslechts gewag gemaakt van een vermoedelijk batig slotvan een slot dac nog slechts geraamd is op eene ronde som van ƒ4,900,000, waarvan de raming zelve nc erkend wordt, zoo onwis te zijn, dat bij de vermelding der genoemde som nog weder de alles geheel onzeker makende uitdrukking gevoegd wordt, „of zooveel meerder of min der als dat batig slot zal bevonden worden te bedragen." Alles, merkt men aan, is mitsdien bij dit oncwerp zoo onbepaald gesteld; alles is, blijkens de memorie van roelich- ting nog zoo afhankelijk van onzekere -prijzen en uitkom sten dac hierin geenendeels kan gezegd worden geregeld te zijn een batig slot, beschikbaar ten behoeve van het moeder land welk woord beschikbaar ook nog het reeds od zich zelf duidelijk denkbeeld van een batig slot meer opheldert en zonder eenigen twijfelnaar het oordeel der afueelingen aantoont dat bjj de wetin art. 59 beoogdeene regeling moet plaats hebben van een beschikbaar zuiver, bekend als .11 natura voorhanden batig slot, geenszins van een onzeker vermoedelijk saldo. unzeiter Vele kunnen dus in de voorstelling vandit geheel onbepaald wets-onnverp geenszins de getrouwe opvolging zien van het laatste l,d van art. 59 der grondwet, en zijn van oordeel dat zoo lang de mogelijkheid voorde Regering zelve niet aanwe- zig is om een bepaald zuiver batig slot te kennenen het ■gebruik daarvan door de Sta ten-Generaal bij eene wet te doe,, ïegelen, het opvolgen van deze verordening der grondwet

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1