MIDDELBURGSCHE S|1# COURAN rs°. ei. Zaturdag 3t?fc 1842. ^2 zzmxM 21 lei. *v» Jftaukvijk. 1 BESTUREN en ADMINISTRATIEF publicatie. NI EUWSTIJI)ING EN. 23uit0chlnub. üselgie, iilebetrianbcn. 4t ^r4yvji w. De abonrrements-prijs dezer Courant is f a 76voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dari drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ^De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdó'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regeimet uiUondering van Hnwelqks- Gebnorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot aes regels is f tSo en voor iederen regel daarboven 11 Cents. Dezelve moeten niet op ecgel geschreven zijn, aleoo het regt van tegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 29 April jl. nt>. 6, Provinciaal Blad 110. 49) houdende mededeeling van den uitslag der in de maand Februarij 11. plaacs gehad hebbende keuring der Springstleren Brengen, naar aanleiding van Art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Springstierenter kennis der belangheb bende [n- en Opgezetenen de namen der navolgende in de Gemeente aanwezige Stierenhouders, mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der gekeurde Springstieren, als: Cornelis Rijnierseeen vierjarige zvvart-bonte Stier, bij keuring goed. Cornelis Midavaineeen vierjarige vaal-boute Stier goed. Izaak Midavaineeen driejarige vaal.bonte Stier goed. .Jozias de Buck een driejarige rood-bonce Stiergoed 3 m Abraham Cidionseeen tweejarige vaal-zwart-bonte Stier afgekeurd. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsga ders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. FRANKFORT den 15 mei. Te Genève schijnt men voor nieuwe bewegingen beducht te zijn. De revolutionaire partij wil de regering omverwerpen, een provisioneel gouverne ment benoèmen en de constituerende vergadering dwingen haren arbeid in een nog meer democratische!) zin te hervat ten. Men rekende echter op den bijstand der militie in het beteugelen dezer dolzinnigen. Den 1 dezer verwijlde de koning van Beijeren nog al tijd te Palermo alwaar ook prins Willem van Prnissenon der den naam van graaf von Glatz met zijne beide zonen de prinsen Adalbert en IValdemaraangekomen was. Eene grooie menigte vreemdelingen bezoekt tegenwoordig Sicilië waar niets gespaard wordt om hun het verblijf aangenaam en gemakkelijk te maken. Ofschoon de geschillen tusschen de Napelsche en Neder- landsche regering nog niet waren bijgelegd zag men toch weidra eene vreedzame vereffening te gemoet. f c Pisa is dezer dagen do universiteit op nieuw ge sloten, wegens eenen moorddadige!) aanval van eenige stu denten op eenen professor aldaar, die, als verdacht van het wegzenden eeniger studenten voorgesteld te hebben in zij ne woning met stokken bijna doodgeslagen werd. Tevens beeft de regering van Toskanen, teil einde dergelijke toonee- ien voor het vervolg voor te komeneene reorganisatie der statuten van die universiteit bevolen. Te Rome is thans een belangrijk werk in het iicht verschenen, de beschrijving, namelijk, der zich in die stad bevindende obelisken met verklaring van de daarop geplaat ste hieroglyphen. Pater Ungarelli heeft het bewerkt. Onder dagteekening van den 28 april heefc Z. M. de koning van Denemarken een rescript uitgevaardigd betreffende de reorganisatie der Deensche landmagt. Bij dit rescript wordt onder anderen bepaald, dat de sterkte der infanterie van 150 kompagnien zal teruggebragt worden op 92 kom- pagnien dat de ruiterij thans 36 eskadrons sterk, zal ver minderd worden tot op 27 eskadrons; terwijl de artillerie tot nu toe 18 veldbatterijen tellende, voortaan niet meer .dan 12 veldoatterijen zal bezitten. Deze nieuwe organisatie .zal met den 1 julii aanstaande in werking komen. Uit Konstantinopel zijn de berigtendie' tot den 21 ■april loopen, uiterst onbeduidend. De Fransche oorlogsgoe- let Mesange was in den Bosphorus binnengeloopen. Men schrijft van Smyrna, dat de Oostenrijkschê coutrc- tadmiraal de Bandeira aldaar van een togt naar de wateren 1 wan den archipel was teruggekeerd, werwaarts hij zich met j teijne schepen begeven had, om de talrijke zeeroovers die 1 zich sedert eenigen tijd inzonderheid bij Cascel-Rosso ver- .toondenschrik aan te jagen. j PARIJS den 1.6 mei. PJeden beeft de kamer der gedept!- ■teerden na kortstondige beraadslaging, het ontwerp aange- ■nomen, waarbij het in jtmij 1841 goedgekeurd uitstel der j voordragt vaii.nieuwc bepalingen, omtrent de belasting op de binnenianifcche suiker«\, verlengdwordtterwijl nu echter' gelijktijdig door dc regering is beloofd dat zij de daartoe betrekkelijke reglementen in de volgende zitting ter tafel zal brengen. Slechts 25 der 245 aanwezig zijnde ieden hebben zich tegen dit uitstel verzet, hetwelk eenigen tijd geleden beweerd werd den tegenstond van allen te zullen ondervinden, die eenig belang bij den kolonialen handel hebben. Vele leden van de kamer der pairs leggen de genegenheid aan den dag om de wet op de spoorwegenzoo als die door de gedeputeerden aangenomen iste verwerpenen te vra gen dat zij door een ander ontwerp vervangen wordedat eens groote linie tot hoofdbeginsel heeftdie Frankrijk van het noorden naar het zuiden zou doorloopen. Den T3 is de ijzeren-spoorweg op den linker.oever der Seine van Parijs naar Versailles weder geopend geworden. De waggons bevattende onderscheidene dames die alzoo toonden door het plaats gehad hebbende noodlottige ongeluk niet af geschrikt te zijn. Men heefc de grootste voorzorgs.maatre gelen voor de veiligheid van den overtogt genomen. I11 plaats van slotendie het voor de reizigers onmogelijk maakten het portier te openen, zijn de reizigers thans in de gelegen heid gesteld het portier elk oogenblik, wanneer zij verkie zen van binnen en van buiten te openen. De locomotieven zijn thans alle van zes wielen. Tusschen den stoomtrekker en de waggons voor de reizigers zijn de wagens met de goederen en koopmanschappen geplaatst. Heden heeft alhier de plegtige begrafenis plaats ge had van het stoffelijk overschot van den schout-bij-nacht Dumont d'Urvilleen van zijne gade en zoon, die allen slagtoffers geworden zijn van het vreesselijk ongeluk op den spoorweg. De bevolking heeft buitengewone blijken van hoogachting gegeven voor den bekwamen man, wiens treurig uiteinde de smart over zijn verlies nog heeft verhoogd. Overal waar de lijkstoet voorbij kwam, stond het volk eer biedig stil en ontdekte men zich het hoofd. Bij voortduring blijft men nog in het onzekere, hoe groot het aantal menschen is, die bij het ongeluk op den spoor weg dadelijk omgekomen, of later aan hunne daarbij verkre- gene kwetsuren overleden zijn. De Moniteur heeft eene lijst dezer slagtoffers beloofd, doch nog niet gegeven. Vol gens een onzer dagbladen beloopt het heden niet minder dan 157' welk aantal meer dan driemaal zoo groot is, als dat, hetwelk van regeringswege is genoemd. De hoogleeraar Magendie heeft 31 lijken onderzocht, welke menbenevens een aantal afzonderlijke ledematen van onder de pninhoopen heeft weggehaald. Aan slechts twèe dezer lijken waren de onderste ledematen vastgehecht gebleven, en ook slechts twee hadden de hoofden behouden. De slotsom zijner bevinding is geweest, dat er nog geen voorbeeld is beleefd van eene zoo verschrikkelijke verwoes. ting van menschelijke ligchamen, in een zoo kort tijdsbe stek en op eene zoo uitgebreide schaal. Het lijf en het hoofd van een dezer ongelukkiger!welke eene lengte van vijf voeten vijf duimen moec hebben gehad, waren, door de werking van het vuur, tot iets meer dan eenen voet inge krompen. i Dezer dagen heeft zich weder een opmerkelijk voor beeld van snelle gemeenschap door middel der stoomvaart voorgedaan. De stoomboot Charlemagnedie den 10, des namiddags 6 ure, uit de stad Algiers vertrokken was, is den 12 te Marseille aangekomen, 11a slechts 45 uren voor dezen overtogt der Middellandsche zee te hebben besteed. Men is thans ijverig bezig in het herstellen en met nieu we kapellen versieren der hoofdkerk van St. Denis, die den 12 october 1793 ter prooi was aan de heiligschennis van het revolutionaire graauw. In de zuidelijke galerij is een ge* schildert! glas aangebrngt, waarop koning Lodewjk Filips staat afgebeeld die kerk met zijn hof bezoekende. De correctionele regtbank te Parijs heeft tjen 14 een buitengewoon streng vonnis tegen een dagblad gewezen welit vonnis echter ook volgens degenen die zich daarover het meest veibitterd toonengeheel en al met de wet van september 1836 overeenkomt. Het Parijscbe dagblad le Temps, hetwelk in eenen vrij gematigden geest geschreven plagt te worden, was namelijk i<5o malen achtereen in het lichcver- schenen zonder dat daarop de bij de wee gevorderde onder- teekening van eenen verantwoordelijken uitgever voorkwam. Niet zoo zee, weerzin oin aan de wet te gehoorzamen als wel een twist onder de eigenaren van het blad, schijnt 'oor zaak van dit verzuim geweest te zijn. Waarom echter de regeer! ij ke magt niet dadelijk eene onregelmatigheid als deze, die dag aan dag nieuwe geldboeten na 'zich sleepte, gestuit heeft, is niet duidelijk. Hoé dit ook zijn moge, de Pani sche regtbank heeft de eigenaren van den Tempt tot eene geldboete veroordeeld xiie met de opcenten niet minder dan 102,300 franken beloopt. Te gelijk houdt her vonnis in, dat het blad op zal houden te verschijnen. BRUSSEL den 17 mei De Moniteur houdt een berigc, ter gelegenheid van het te Parijs óp den spoorweg naar Ver sailles voorgevallen ongektk die het officieel blad aan drie oorzaken toeschrijft'het breken van de as der locomotief biet vier raderen, de sluiting der rijtuigen, de buitengewone snelheid door de concurrentie veroorzaakt. In Beleie had men in dit drieledig opzigt niets te vreezen hier worden 'geene locomotieven met vier raderen gevonden; de rijtuigen kon men naar goedvinden openende snelheid van vervoer was zoodanig dat er nimmer gevaar kon ontstaan. I„ drie jaren tijds hadden zich dan od de siirmr«7o0»n a«i3i» slechts drie gevallen van brand voorgedaan 24 assen van locomotieven waren gebroken en 273 railsdoch men had steeds zoodanige voorzorgen genomen dat de reizigers naau- welijks deze ongevallen hadden ontwaard. In het geheel was er van 12,400,000 reizigers op de spoorwegen, slechts één buiten eigen toedoen omgekomen. De administratie van de bank heefc eene inschrijving voor de ongelukkige Hamburgers geopend, en zelve voor 2000 franken ingeschreven. Gisteren is voor het hof van cassatie gebragt de z-aak van de heeren van der Meere van der Smissenvan Laethem en Verpraetop verzoek van hun raadsman Dedrijver is deze zaak echter drie weken uitgesteld. Zaciudag II. is er brand ontstaan in de werkplaats van den kunscvuurwerker Beaumont, teLaeken, dezelve mee al wat zij bevatte eenen prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE den 17 mei. Z. M. de Koning is he den namiddag ten 3 ure naar Overijssel en H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje heden morgen naar Stuttgardc vertrokken. Z. M, de Koning-Groothertog wordt tusschen 3 en 6 junij aanstaande te Luxemburg verwachtalwaar hoogscdezelve den 7 dier maand de eerste vergadering der stenden zal openen. Gisteren heeft, op de te dien aanzien gebruikelijke wijze, op liet paleis in het Noordeinde, de plegtige uitreiking door Z. M. den Koning plaats gehad van de keten der orde van het Gulden Vlies, welke door H. M. de koningin van Span je aan Z, K. H. den Prins van Oranje is toegekend. Heden heeft Z. M. het volgend besluit genomen: Wij WILLEM II enz Overwegende dat de stad Hamburg dezer dagen door eene verschrikkelijke ramp getroffen is Willende te gemoet komen aan het veelzijdig geuit ver langen, om deze zoo zwaar geteisterde vriend-nabuurlijke stad, naar vermogen, eenige leniging uit Nederland te ver schaffen Gezien het koninklijk besluit van den 22 september 182a (1Staatsblad no. 41) Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen 1. Er zal, vóór den tienden junij aanstaande, in alle steden en gemeenten binnen dit Rijk, door de zorg der plaat selijke besturen, eene schaal-collocte aan de huizen worden gedaan. 2. De opbrengst daarvan zal bestemd zijn ter zoo veel mogelijke leniging van de ramp welke de stad Hamburg ge troffen heeft. n-iuourg ge 3. De ingezamelde gelden zullen door de zorg van de hoofden der plaatselijke bestoren, op de gebruikelijke wijze, in s Rijles schatkist worden overgestort. 4. De deswege te ontvangen quitantien van overscorting zullenten spoedigste aan den gouverneur der provincie en door dezen aan onzen minister van binnenlandsche zaken worden ingezonden. 5. Nadat het geheele bedrag der collecte van alle steden en gemeenten bekend iszal deswege eene volledige speci- fike opgave door middel der Nederiandsche Staats-Couraut plaats vinden. 6. Onze minister van binnenlandsche zaken zalmet onze ministers van financien en van buitenlandsche zaken te rade gaan nopens de wijze om de ingezamelde gelden naar Hamburg over te maken. 7. Onze ministers van Staat, belast met dc directie der zaken van de eerediensten, zullen zorg dragen dachet plaats hebben der bovengemelde schaal-collecte ook in de kerken en bedehuizen der onderscheidene gezindheden tijdig worde afgekondigd. Onze minister enz." Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. bepaald, dac de di ie hoofd-opzieners der jagc voortaan zullen vervangen worden door eenen inspecteur der opper-houtvesterij, in welke betrekking aangesteld is de heer A. H. Eerster van Wulver- horsthoutvester in het iste jagtdiscricc der provincie Zuid- Holland. Zijnde tevens eervol ontslag uit de betrekking van hoofd-opziener der jagc verleend aan de heeren L. G. be rends JV. F, Briebeek en F. Gevers Door Z. M. is, bij besluit van 15 dezer, de ritmees ter .7. G. Wilbrenninckvoormalig adjudant bij den kolonet Roijen, in zijne betrekking van kommandant der iste brigade kavaller.iebenoemd tot adjudant bij den kolonel baron von Gagern, als tegenwoordig kommandant van diezelfde iste brigade kavallerieBij besluit van den 17 de/er zijn hij het wapen der artillerie benoemd: toe kapitein van de is-o klasse, de kapitein der 2de kl. J. G. Usenervan het -de ie* «uiltot kapiteins der 2de kl,, de kapiteins van" de ji.e kl,, ,v. baron van Ferschuer van den staf der axfill.,

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1