MIDDELBURGSCfïE C O U R A IV N°. 60. Donderdag 1842. 19 Mei; BESTUREN en AD MIN IS TRATIEN Befcetibtnalung. Slanfocstebing. NIEUWSTIJDINGEN. ZDuitetftlattb. (6troot-I3rittatijc. Jrankrijfe. üle&ctrlaubcit. 1 i De abonnements-prija dezer Couranl ij a 75 voor drie maandenen franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtfr'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven tqn, alzoo het ragt van tegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat, ten gevolge van eene vereischt wordende her stelling aan de dubbele Draaibrug te Sas-van-Gentde pas sage van Rijtuigen over gemelde Brug gedurende den tijd van veertien dagen, te rekenen van den 18 Mei 1842, zal gestremd zijn. Middelburg, den 14 Mei 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszelfs indispositie, SPRENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. De ADMINISTRATEUR van *s Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers der Directe Belastingen op de woonplaatsen der belanghebbendenzullen worden uitbetaald ds Ridder-Soldijen over het eerste kwartaal 1842. Middelburg, den 19 Mei 1842. De Administrateur voornoemd P. POUS. Op Vrijdag den 27 Mei 1842, des voormiddags ten elf ure, zal, door het KERKBESTUUR der Roomsch-Katho- lijke Gemeente van ZIERIKZEE, als daartoe door de Com missie van Oppertoevoorzigt derzelfde Gemeente gemagtigd, ten overstaan van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland of door den Ingenieur daartoe van zijnentwege te magtigenin het Logement van den Heer J. Swartste Zierikzee, worden aanbesteed: Het verbeteren van het Front en veranderen van de Por talen der Kerk aan genoemde Gemeente toebehoorende met de leverantie van alle de daartoe vercischte Ma- terialen en Bouwstoffen. Het bestek, waarop deze aanbesteding zal geschieden, zal met de teekening ter lezing liggen in het Bureau van den weigenoemden Hoofd-Ingenieur te Middelburg, en bij den Secretaris van het voornoemd Kerkbestuur te Zierikzeeter wijl twee dagen vóór de Aanbesteding de noodige aanwijzing in loco zal gedaan worden. Het Kerkbestuur voornoemd C. STOLK, Pastoor. Ter ordonnantie van hetzelve, De Secretaris, B. W. VERMUNT. HAMBURG den 13 mei. Langzamerhand beginnen zich de openbare bezigheden op den vorigen voet te herstellen. Het verlies van openbare gebouwen wordt door het inruimen van andere eenigermate verholpenzoo zal denkelijk het groote weeshuis voorloopig tot raadhuis dienen. Eene commissie van architecten onderzoekt welke der afgebrande openbare gebouwen nog voor herstelling vatbaar zouden wezen. De vreemde troepen verlaten van lieverlede de stad. Op velerlei wijze leggen de ingezetenen wier bezittingen gespaard zijn de werkdadigste menschenliefde jegens hunne zwaar bezochte medeburgers aan den dag. Eene geneeskundige hulpvereeni- gmg heeft zich gevormd en ook de vrouwen verzaken ha ren roem van hulpvaardigheid niet. De koning van Hanover heeft den senaat allen vereisch- ten bijstand doen aanbieden. Van den koning van Denemar ken is een eigenhandigen brief van deelneming ontvangen en soortgelijke brieven zijn door de groothertogen van Olden- burg en Mecklenburg-Schwerin aan den senaat gerigt. Bo vendien weet men reeds dat de Hanoversche kamers eene som van 100,000 rijksdaalders uic de openbare kas derwaarts ge zonden hebben. Bij de verbrande kerkgebouwen in vroegere opgaven ver vat, moeten nog twee der Israëlitische synagogen gevoegd worden. LONDEN den 14 mei. Eergisteren avond heefc het vroe ger aangekondigde gecostumeerd bal ten hove plaats gehad. Sedert de dagen van Karei II had men zulk een' verblin denden luister niet aanschouwd. H. M. de koningin droeg eene gouden kroon met groote edelgesteenten van allerlei kleur, omzet. De voornaamste edellieden waren, gelijk II. M. en prins Albertin de pachtigste costumes van de 15de en 16de eeuw uitgedost. Nadat er verscheidene dansen hadden plaats gehad, volgde een souper in de groote diner zaal waar het goud en zilver der smaakvolle serviesen en de pracht van het overal aangebragtc groen en gebloetnte nog meer uitkwamen door het schitterend licht, dat van al- lerwege in de zaal weerkaatste. Het onheil van Hamburg heeft ook hier het meeste medelijden opgewekt. Men heefc terstond eene inschrijving ten behoeve van de ongelukkigen aldaar geopenddie met zoodanige belangstelling werd ontvangen dat reeds gisce- ren ongeveer 8500 ponden sterling uit de eerste inschrijvin- gen zijn afgezonden, welke inschrijving men ten minste op 10,000 p. st. 120,000) kan rekenen. Men meent ook hier, dat, indien men in Hamburg moed blijft behouden het na eenige jaren de vreesselijke ramp zal kunnen te bo ven komen en men zelfs dat gedeelte der stad hetwelk verbrand isbeter zal kunnen optrekken. Men weet toch dat het afgebrande deel het oudste der stad is. Brieven uic Hamburg behelzen treurige bijzonderheden no pens het afmaken van eenige Engelsehen aldaar, bij de ver bittering der gemoederen die ontstaan was door de verden kingdat Engelschen den brand hadden helpen aansteken. Men spreekc, onder anderen, van eenige personen onzer na tie die met steenen om den hals in het water zijn geworpen. Onze dagbladen betuigen dat het medelijden met de zware ramp, die algemeen in Londen heerschcen de soed waar mede men hulp van hier zendtde beste bewijzen zijn dat geen onedele naijver tegen de Duitsche stad heeft bestaan waaruit verfoeijelijke daden zouden zijn voortgevloeid. Men heefc berigten uit de Vereenigde-Scatenvan den 28 april, hebbende de Creat JVestern den overtogt in I2§ dag van Nieuw-York gedaan. Dit is de spoedigste stoo.m- reis die over de Atlantische zee gedaan is. Deze tijdin gen luiden vrij gunstig wegens den staat van handel en de geldmarkt. De aankomst van den Britschen gezant had het vertrouwen merkelijk hersteldde vrees voor eene vrede breuk met Engeland week genoegzaam geheel. De dagbladen van Philadelphia melden, dat de Engel- sche tooneelspeelscer, miss Hamelin den tooneelspeler£w/'»g achter de caulisses met eenen dolk doorstoken heefc, zoodac hij op de plaats dood bleef. De daderes is ontvlugc. PARIJS den 13 mei. Verscheidene lieden welke bij de noodlottige gebeurtenis op den spoorweg van Versailles ge liefde betrekkingen verloren of zelve kwetsuren bekomen heb ben willen de directie der spoorweg-maatschappij een pro ces aandoen. Inmiddels wordt de instructie dier zaak, onder de leiding van den procureur des konings den heer Jallon ijverig voortgezet. De beide wielen en de door midden ge broken as der eerste locomotief zijn eer griffie gebragt, al waar ook al de gevonden kostbaarheden kleedingstukken enz. die aan de verongelukten of gekwetsten behoorden zorgvul- nedergelegd zijn. Hoe groot in de daad de indruk op de gemoederen der bevolking is geweest, kan men hieruit afleiden, dat, wat oproerhongersnood het voor de muren verschijnen der te gen Parijs verbonden legers van bijna geheel Europa nim mer hebben vermogen uit te rigtenhet bekend worden der tijding in een der schouwburgen (dien van het Palais RoyaT) het laten vallen van het gordijn heeft doen verlangen en den volgenden avond ai de schouwburg-zalen bijna ledig zijn verbleven. In deze hoofdstad hebben zich eenige bankiers en kooplieden vereenigd om eene inteekening te openen voor de ongelukkigen door den brand te Hamburg. Aan het hoofd derzeive bevinden zich de gebr. Rothschild voor 10,000 fr. Het geheel bedrag der inteekening was bereids 62,500 fr.hier niet onder begrepen eene door het algemeen bestuur der bank van Frankrijk tot dit oogmerk bestemde som van 15,000 franken. Bij den minister van oorlog zijn depeches uit Algerie ontvangen, waaruit blijkt dat de expeditie onder den gene raal Bedeau den 29 april de troepen van Abd-el-Kader in de bergpassen van Bab-Taza aangevallen, van alle zijden afge sneden, meer dan 200 man gedood, een 8otaI gevangenen gemaakt, den vijand op de vlugt gejaagd en tot op de hoogten van Aln-Kermouss vervolgd heefc. De Franschen telden 25 dooden en gekwetsten. Als gevolg van dit gevecht verwacht te men de terugdrijving der Arabieren tot de Marokkaansche grenzen, en de geheele onderwerping der stammen op den linkeroever der Tafna. Op bijstand des keizers van Marokko scheen de Emir niet te mogen rekenen. 's GRAVENHAGE den 16 mei. In deze residentie is aan gekomen de baron Rengershofmaarschalk van Z. M. Ko ning Willem Fredcrik graaf van Nassau, komende van Ber- j lijn. De toestand van Z. M. blijft steeds gewenschc, en hoogsrdezelve neemt dagelijks in krachten toe. Veie leden van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal zijn ten gevolge van het ingevallen pinksterfeest, huiswaarts 1 gekeerd. Men verwacht dat op het einde dezer week, of in j het begin der volgendehare werkzaamheden zullen worden j hervat. Dezer dagen is alhier overleden de. heer B. II. Goudri- aan hoofd-ingenieur bij de algemeene dienst van den wa terstaat bij het departement van binnenlandsche zaken. Een Belgisch blad verhaalt, dat twee oude liefhebbers van het kaartspel, Jean Baptiste Vannestevan Roulers, die den 5 junij 1740, en een Franschman, met name Jae- ques Supet, die den 4 augustus 1739 geboren is, den 11 dezer buiten Roulers nogmaals eene partij gemaakt hebben waarbij zij zoodanig in hun spel verdiept waren, dac zij de talrijke omstanders naauwelijks opmerkten, en zich den tijd niet gunden hunne vragen te beantwoorden. AMSTERDAM den 14 mei. Donderdag jl. werd alhier gehouden de zestiende algemeene vergadering van het Neder- landsch genootschap Tot zedelijke verbetering der gevange nen onder voorzitting van den heer W. H. Suringar. Uit het jaarlijksch verslag van den staat en de werkzaam, heden des genoocschaps is geblekendat 842 personen heb ben gedeeld in het godsdienstig onderrigtvan wege hec ge nootschap verleend; 448 genoten onderwijs in het lezen, schrijven en rekenen, en aan 102 is arbeid verschaft. Het getal der jeugdige veroordeeldenbeneden de acht tien jaren, van beide de seksen, die, van de meer bejaar de gevangenen afgescheiden, onafgebroken deelen in het school- en godsdienstig onderrigt, van wege het genootschap gegeven bedroeg op den laatsten december des vorigen jaars 167. Door deze vergadering is, onder anderen, tot lid van ver dienste benoemd Z. K. H. Oscarkroonprins van Zweden en Noorwegen, die over de gevangenissen een werkje ge schreven heeft, en zeer veel belang in deze gewigtige zaak stelt. Wij vernemen van goederhand, dat de administratie der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij steeds de meeste zorgen aanwendt tot beveiliging der passagiers: dat voor eerst de wagens nimmer gesloten worden; dac er reeds sedert eenen geruimen tijd de stellige order gegeven is, nimmer twee locomotiven voor den trein te plaatsenen dat men de voorkeur geeft meerdere treinenmet een kwartier uis- schenruimte, te doen vertrekken, om daardoor de aan wezige reizigers hec vervoer over de ijzerbaan te bezorgen. Heden voormiddag is er brand ontstaan in de timmer- loods, op de werf de Dageraad, bij het Funen, aan het einde der hoogte van den Kadijktoebehoorende aan den scheeps-timmerman en tapper Pieter Hijmanswonende aan die werf, no. 13. De gemelde loods is geheel, en het hou ten woonhuis grootendeels uitgebrand. Drie stadsbrandspui ten en twee van 's Rijks werf hebben tot de blussching me degewerkteen der geaffecteerden van de spuit heeft het on geluk gehad bij die gelegenheid zijn regcer-been te breken. In den nacht van zaturdag op zondag 11., omstreeks half een ure, vermeende een der bewoners van den Heiligen Weg, nabij hec huis van arresceen bijzonder gedruisch on der den grond te hooren hetgeen hem deed vermoeden dat er welligc door eenige gevangenen poging tot uitbreken gedaan konde worden. De cipier als nu hiervan verwittigd heeft bevonden, dac de zaak werkelijk zoo was maar is de uitbre kers zoo snel met zijne suppoosten overvallen dat hun de tijd ontbroken heefc om het in hunne hokken reeds open- gebrokene weder te stoppen en alzoo voor zijn oog te ver bergen. Hierdoor was nu alles in een oogenblik verijdeld. VEENHUIZEN den 10 mei. Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld worden dat een detachementsterk 74 man, behoorende tot de bedelaars-kolonisten zich vrijwillig heb bende aangegeven tot de militaire dienst in de Oost-Indien na vooraf behoorlijk examen te hebben ondergaan, heden naar Groningen is opgerukt. Onderscheidene van hen hadden reeds te voren den militairen stand leeren kennen, en som migen waren zelfs in de Oost-Indien geweest. Men mag zich van zulke gezonde, krachtvolle manschappen wat goeds beloven. Men verneemt, dat hun voorbeeld reeds weder an deren heefc opgewektom zich insgelijks aan te melden. Men is hier chansen wel met zeer goed gevolg, werkzaam in het graven van turf door eigene bevolking meest bestaande uit bedelaars-kolonistenen eenige opmer king mag het verdienen, dat twee ploegen v.an de werklieden bestaan uit Israëliten over wier vlijt en arbeid men zeer voldaan is. Het is een bewijs dat ook de Israëliet den ar beid niet schuwt, en dezelve niet minder dan de Christen daartoe geschiktheid heeftindien hem slechts de gelegenheid daartoe geschonken wordt, en hij de behandeling ondervindt op welke hijals mensch zoowel aanspraak heeft als dè overige inwoners onzes vaderlands. GOES den 14 mei. De aanhoudende droogte begint ook in ons eiland nadeelig te werken. De wintergewassen die i meer wortelvast zijn, lijden hierdoor niet zoo zeer al's hec in het voorjaar uitgezaaide, waaronder vooral het vlas Hoe- wel de meeplant hier niet ongunstig staat, als in'andere J Zeeuwsche e.landen, zoo wordt echter de planting der nieu- we belet. Ook hec gras komt weinig bijterwijl hieraan j groote behoefte isomdat de stalvoeder- voorraad verbruikt is. Eindelijk is zelfs 'het drinkwater reeds hier en daar schaars.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1