MIDDELBURGSCHE COUR A N N°. 59. Dingsdag 1842. 17 lei. iScfcettbmakhtg, Jxanfctrijk. BESTUREN ExY ADMINISTRATIEF. PROVINCIE ZEELAND. GUtibcdtebitfgcn. jUiTticnAlc iïlüitic. ^Unbf»£tcbittg, NIEUWSTIJDINGEN. S3uit0chlanb. <ör00t~I3ritt.itije. JXcbctrianbcn. De MINISTER van FINANCIEN, daartoe door den Koning gemagtigdbrengt mits deze ter kennis van het Pu bliek dat allen die genegen inogten zijn bij te dragen tot leniging van de ramp welke het naburig HAMBURG heefc getroffenof om de door hen ingezamelde liefdegiften op eesie zekere en onkostbare wijze aan hunne bestemming over te geven, daartoe de gelegenheid zullen hebben, door de- zelven te storten in handen van de ontvangers der accijnsen in elke gemeente; welke daarvoor kwitantie zullen afgeven en de gelden op de gewone wijze kosteloos zuilen verant woorden en storten zullende het gezamenlijk bedrag dier giften van Regeringswege aan het bestuur der vrije Stad Hamburg worden overgemaakt. Wekelijks zal het bedrag van de overstortingen door de Staats-Courant worden bekend gemaakt, met bijvoeging van de namen, initialen of andere kenteekenen van hen die zulks mogten verlangen. '6 Gravenhageden 13 Mei 1842. ROCHUSSEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat, ten gevolge van eene vereischt wordende her stelling aan de dubbele Draaibrug te Sas-van-Gentde pas sage van Rijtuigen over gemelde Brug gedurende den tijd van veertien dagen, te rekenen van den 18 Mei 1842, zal gestremd zijn. Middelburg, den 14 Mei 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Bij deszelfs indispositie, SPRENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. Op Donderdag den 2 Junij 1842, des voormiddags om 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad Gouverneur der Provincie Zeelandof bjj deszelfs af wezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie, aan het lokaal van bec Gouvernement te Middelburgworden aanbesteed De noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende Provinciale-kVaterstaats-werken en lVe«en ah 1. Aan de Veerdammen van het Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Aardendam buiten den Zee dijk beoosten het Fort Bath. 3. Aan de Contr'es-carpen der Stad Tholen. 4. Aan de werken behoorende tot het Posthaventje te Gorishoek. 5. Aan de Havenwerken der Stad Vere. 6. Aan de Havenwerken van Breskens. 7. Aan de Havenwerken van Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpe en den daarbij behoorende Steiger of Aanlegplaats. 9. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande Werken en Wegen, tot 1 Junij 1843. Zullende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie, waar zulks gewoonlijk geschiedt, en, ge durende drie dagen voor de Aanbesteding de noodige aan wijzingen worden gedaan; terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburgvoor de werken in het algemeenen bij de Ingenieurs te Zierikzee, GoesTholen en Breskens, voor de werken onder elks ressort behoorende, nadere informa- tien te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij deszelfs indispositie SPRENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gelet op Art. 1 van het Besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 9 October 1841 (Pro vinciaal Blad No. 79) Verwittigen bij deze de Verlofgangers welke zich in de Gemeente bevinden, dat allen zich zullen moeten vervoegen op Maandag den 23 Mei aanstaande, des middags ten 12 ure, op de Heerenbeurs alhier, voorzien van de Kleedingen kleine Equipementstukken welke zij van hun Korps hebben behouden, mitsgaders van het Attest HH., ten einde door den Heer Militie Commissaris te worden geïnspecteerdzul lende van deze Inspectie slechts zijn verschoond de zoodani- gendie zich met een tijdelijk verlof in hunne haardsteden bevinden, alsmede diegenen, welke met hunne Korpsen iu of in der tijd hebben afgerekend, en eindelijk dezulken die nog niec van Militaire Kleeding zijn voorzien. En worden mitsdien de belanghebbenden aangemaand zich ten voorschreven uur en plaats te doen vinden, ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrest, bij Art. 183 der Wet vermeid, welke aan de zoodanigen die van de Inspectie afwezig zullen blijven, zonder wettige re denen daarvoor te doen blijken, door den Heer Militie-Com missaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Couranc ge- plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. Op Vrijdag den 27 Mei 1842, des voormiddags ten elf nre, zal, door het KERKBESTUUR der Roomsch-Katho- lijke Gemeente van ZIERIKZEE, als daartoe door de Com missie van Oppertoevoorzigc derzelfde Gemeente gemagtigd, ten overstaan van den Fleer Hoofd-Ingenieur van den Warerstaac in de Provincie Zeeland of door den Ingenieur daartoe van zijnentwege te magtigenin het Logement van den Heer J. Swartste Zierikzee, worden aanbesteed: Het verbeteren van het Front en veranderen van de Por talen der Kerk aan genoemde Gemeente toebehoorende met de leverantie van alle de daartoe vereischte Ma- térialen en Bouwstoven. Het bestek, waarop deze aanbesteding zal geschieden, zal met dé teekening ter lezing liggen in het Bureau van den weigenoemden Hoofd-Ingenieur te Middelburgen bij den Secretaris van het voornoemd Kerkbestuur te Zierikzee; ter wijl twee dagen vóór de Aanbesteding de noodige aanwijzing in ioco zal gedaan worden. Het Kerkbestuur voornoemd C. STOLK Pastoor. Ter ordonnantie van hetzelve, De Secretaris, B. W. VERMUNT. HAMBURG den 10 mei. De brand heefc uitgewoed en se ert gisteren is alle vrees verdwenen dat de rookende puin- oopen van het afgebrand gedeelte der stad nieuwe vlammen zu1 ;en 1 oen opstijgen. De diepste rust heerschc; de autori teiten ïouden zich met doeltreffende maatregelen bezig; de ijver er burgers trachc de ellende der van huisdak beroofden en noodlijdenden te verzachten, en de hulpvereetiigingen die zich gevormd hebben oefenen bereids de weldadigste werking uit maar nog eenige tijd zal verloopen alvorens in de nood- wendigste behoefte van het oogenblik voorzien is want de maat van het onheil, dat onze vaderstad getroffen heeft, is maar al te groot. Met geene woorden is de erkentelijkheid uit te spreken voor den van alle kanten coegesnelden bijstand der naburige plaatsen, waartoe het zenden van milicairen uitHanover, Lu- beck en elders, gebragc moet worden. Gedurende den brand verspreidde zich onder het volk het gerucht, dat de moordenaars en brandstichters den ongeluk, ugen toestand der stad tot hunne schandelijke oogmerken mis- ruikten, maar dit gerucht, hetwelk tot het mishandelen van eenige menschen aanleiding heeft gegeven, wordt thansvan hoogerhand ten stelligste wedersproken, en verscheidene, op vermoeden gearresteerden, zijn bereids weder in vrijheid. Omtrent het beioop der schade en hec getal der omgekome nen wil men liefst nadere opgaven afwachten. Het eerste is ongetwijfeld hoogst aanzienlijkmaar zoowel de bank als alle handelhuizen beijveren zich, zoo veel mogelijk, in het voortzetten hunner betalingen, ten einde de goede dunk welke men van Hamburgs handel koestertniet verloren mo ge gaan. Het is zondag morgen omstreeks tien ure geweest dat men den brand bij de Dijkpoort meester werd. Dienzelfden dag ten twee ure des namiddags heeft de senaat de volgende be kendmaking uitgevaardigd: Vrienden en Medeburgers met de hulp van den Almn<*- tige en door de onvermoeide werkzaamheid en de ijzeren vol harding van onze burgers, onderhoorigen welwillende vrien den en naburen, is de vreesselijke brand beteugeld, die zulk een groot en schoon gedeelte van onze vaderstad verwoestte, en zoo als de zaken 1111 staan, durven wij hopen, dat hij niet verder voort zal woeden. Loten wij nu in onzen moed, in ons geloof, in onze broederlijke gemeenschap volharden laten wij al onze ge meenschappelijke krachten verder wakker houden. Ons geliefde, schooné Hamburg is niet verloren, en onze werkzame handen zullen, hoewel langzamerhandin maanden en jaren, dat weder op weten te bouwen wat het verschrikkelijk element in uren en dagen zoo snel vernielde. God zij met ons!" De weinige nieuwspapierenwelke hier gisteren en heden weder liet licht hebben kunnen zien, behelzen eene ernstige oproeping aan geheel Durtsehland en de verdere beschaafde wereld, om tot het behoud en herstel van Hamhurg mede te werkeneene oproeping die hier en daar reeds vooiioopig gebleken is niet vruchteloos te zullen blijven. In eene door het Pruissische bewind gedane oproeping tot het leveren van bijdragen wordt het aantal der genendie zonder woning zijn, begroot op 30,000. Algemeen wordt de goede geest geroemddie het gros der inwoners gedurende deze rampvolle dagen heeft gekenmerkt. LONDEN den 11 mei. De tijdingen wegens den geduch- ten brand te Hamburg hebben hier den diepsten indruk ge maakt. Ook het gebeurde op den spoorweg van Versaillesis met aandoening vernomen. Bovendien is berigt ontvangen aangaande het springen van den stoomketel der te Baicimore nieuw gebouwde stoomboot Medora gedurende den eersten proeftogc van dat vaartuig, waarbij 26 of 27 menschen om gekomen, 40 gewond en slechts 15 onverlet gebleven zijn, PARIJS den 11 mei. Men is alhier nog geheel vervuld van de ontzettende gebeurtenis, op 11. zondag voorgevallen en de bijzonderheden die men daarvan verneemt, bevestigen maar al te zeer dat de eerste berigten niec waren overdreven. Het getal der siagtoffers van die ratnp is nog aanmerkelijk geklommen door hec overlijden van velen der gekwetsten, en nog zijn er velen niec buiten gevaar. Men rekent thans dat meer dan 100 personen hec leven verloren hebben, en dat nog een getal van ruim 100 in de hospitalen verpleegd worden. Bovendien zijn er 15 k 20 van de reizigers, die geen letsel bekomen haddenalleen ten gevolge van den schrik, krankzinnig geworden. Het officieel verslag van het gebeurde door twee ingenieurs, op last van den minister van binnenlandsche zaken opge maaktbevestigt dat de zaak zich heefc toegedragen gelijk vermeld is, met die uicz ondering nogcansdat de tweede ioco- mocive niet is gesprongen, maar mede door den schok is verbrijzeld en haar vuur op den weg heefc laten vallen. Over deze vuurmassa zijn de eerste vijf rijtuigen van den trein, wier vaart zoo spoedig niet gestuit was, komen aan rollen en zoo doende in den brand geraakt. De eerste wagen heeft buitendien in den schok van den stooYnsleper dermate gedeeld,, dat de voorpaneelen geheel zi n ingedrukt en de zich daarin bevindende personen onvermijdelijk moeten veibrijzeld zijn. Alleen uit de achterste rijtuigen, die ver volgens waren stil blijven staan hebben de passagiers zich zonder letsel kunnen redden. Uit de eerste is bijna niemand ontkomen zonder eenige verwonding. Onder de siagtoffers die men te betreuren heefcbehoorc ook de admiraal Durnont d'Utvillebekend door zijne ont dekkingsreizen, waarvan de laatste naar de Zuidpool. Hij is met zijne echcgenooc en eenigen zoon van 15 jaren in het tweede rijtuig omgekomen. Flec onheil van den spoorweg heefc sedert eenige dagen de algemeene aandacht van de inhechtenisnemingen der .po litie afgetrokken. Hec schijnc dat hec getal der gegijzelden zeer groot is geweest, doch dat de meesten weder op vrije voeten zijn gesteld. ROTTLRDAM den 13 mei. Gisteren morden is brand ontstaan in de boerenwoningbehoorende tot het nabij 's Gra venhage liggende riddermatige huis de Binkhorst. Niettegen staande van verschillende zijden hulp toesneldeen zoowel uit s Rage als uit Voorburg twee brandspuiten daarbij tot blussc'ning zijn werkzaam geweest, is de gezegde boeren woning, met hooiberg, huisraad en al hetgene zich verder daarin bevond, eene prooi der vlammen geworden. De brand is door hec overslaan der vonken van eene in hec nabij gele gen land staande rieten beschutting ontstaan, bij het uitbre ken waarvan de landman afwezig wasdie door verlies van vee en andere rampen reeds veel geleden had e» door die nieuwe ongeluk tot diepe armoede is vervallen. Zekere Adriaan van Esclioud 30 jaren, van beroep timmerman geboren en wonende te Hilvarenbeek en in 1 837 reeds ter zake van diefstal vervolgd, is door de justitie iu hechtenis genomenals verdacht van brandbrieven gelegd en brand te Hilvarenbeek en elder gesticht te hebben. Vol gens hetgene men uit Breda schrijft, zou hec onderzoek reeds gevvigtige ontdekkingen opgeleverd en de justitie op hec spoor van andere misdadigers gebragc hebben. BROUWERSHAVEN den 12 mei. Dezer dagen is al hier tot verbetering van hec loc der arbeidende klasse eene onderlinge waarborg-vereeniging van arbeiders en werklieden opgerigt en zal op dezelfde wijze, als zulks onlangs te Zierikzee is ingevoerd, door de landlieden, waar de arbeiders in het werk zijn en die zulks met bereidwilligheid hebben op zich genomen5 pet. worden ingehouden en in hec fonds gestort, van al hetgeen door die arbeiderstusschen den 1 april en den Jaatsteu november wordt verdiend en hun die met eene toelage uit het fonds, gedurende Sof loderineesc drukkeude winterweken, worden teruggegeven. Naar men verneemt, is in de naburige gemeente Domme nede en Bloois insgelijks zoodanige waarborg-vereeniging tot stand gekomen, en doet zich de hoop op, dat zulks te Zon. nemaire mede eerlang zal plaats hebben Hoe wenschelijk ware het niet, dat 'zoodanige inrigtingen in alle landbouwende gemeenten werden ingevoerd en de Plaatselijke besturen zich allerwegen beijverden om dezelve ieder In den zijnen, tot stand te brengen; want daar hei hu der veld-arbeiders in den winter meestal beklagenswaardig is en velen soms toet talrijke huisgezinnen belast, alsdan mnr

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1