MIDDELBUIiGSClSE C O U R A N SM Zaturdag 1842. 14 lei. JVanferijfc. N°. 58. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. PuMtcatic. N1E UW S TIJ]) I G EN «3uit0chlatib. iücöcrlanöcta. ssssaumsÊSSB» /-> RHatfe De abonncments-prijs dezer Courant is 2 j5 9 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertentie» worden berekend tegen aa Cents de regelmet uitsondering v«n Huwelijki- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot aes re«eU i«/i,5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Deielve moeten niet op zegel geschreven tijn, alioo het regt van segel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 4 Mei jl. Provinciaal Blad no. 54): Herinneren bij deze alle Belanghebbendenaan de be palingenvervat in de wet van 8 November 1815 (Staats blad No. 51), volgens welke alle pretentien ten laste van het Rijkbinnen zes maandenvolgende op het jaar waar over dezelve loopenzullen moeten worden ingediend, bij zoodanige AdministratienCollegien Autoriteiten of Amb tenaren als welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins gegeven hebben, op psrne van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd; wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdom zijne pretentien ten laste van het Rijk over het jaar 1841, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uiterlijken termijn, bij de wet vastgesteld, zijn de de laatste Juni/ aanstaande niet af te wachten. En zal deze worden afgekondigd en in deze Stads-Cou rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Mei 18412. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A- M. BECIUS. BRESLAU den 24 april. Een treurig voorval in bet dorp Breiersdorf, bij Lignitz, heeft hier het algemeen me delijden opgewekt. Een 13jarige knaap had op een stuk land haver gestolen, en was deswege, op bevel van den ambtmaneen zeer streng en hardvochtig man voor den nacht in een kelder opgesloten. -Ten 10 ure hoorde de op ziener den knaap angstig gillen: Om Gods wil laat mij er uitzij eten mij op." Deze meldde het terstond aan den ambtman, die echter zeitie: „Laat hem maar schreeuwen, hij wil er slechts uitj" De knaap gaat op dezelfde wijze voorten nog tweemaal gaat de opziener naar den ambt- man, die echter onverbiddelijk blijft. Tegen 12 ure ver stomde het geschreeuw, nadat men op het laatst nog slechts een zacht gekerm gehoord had. Den volgenden morgen vond men den knaap doodhet eene been geheel opgevretenhet gezigt vreesselijk mismaakt en het iigchaam opengereten. De kelder, welke den knaap tot gevangenis had moeten dienen, was sedert 25 jaren niet geopend, en de ratten hadden zich daarin zeer sterk vermenigvuldigd en den vreesselijken lang- zamen dood van den armen knaap veroorzaakt. De hard vochtige ambtenaar is.naar Jauer gevoerd en gevaiigen gezet, om zijn vonnis af te wachten. PARIJS den 9 mei. Eergisteren namiddag zijn de koning, de koningin en prinses Adelaïde van hier vertrokken0111 het paleis te Neuilly te gaan bewonen. Volgens sommigen zou door de Fransche regering een agent naar s Gravenhage gezonden zijn om pogingen tot be middeling der geschillen tusschen de Nederlandsche regering en die van Napels aan te wenden. Het eerste artikel der wet op de spoorwegen zoo als net, na de daarin gemaakte wijzigingen, door de gedeDuteer- den aangenomen is, luidt als volgt: Eene reeks van spoorwegen zal worden daargesteld allen van Parijs loopende te weten naar de Belgische grenzen over Rijssel en Valenciennesvoor de gemeenschap met Engeland, over een of meer punten aan de kust van het kanaal, welke later bepaald zullen worden; naar de Duitsche grenzen, overNancyen Straatsburg; naar de Middellandsche Zee, over Lyon Marseille en Cettenaar de grenzen van Spanje, over Tours, Poitiers, Angouléme, Bordeaux en Baijonne; naar den Oceaan, over Tours en Nantes naar het middelpunt van Frankrijkdoor Bourgesvoorts een spoorweg van Bordeaux naar Cette, door Toulouseen een van de Middellandsche Zee naar den Rijn, over Lyon Dy011 en Mutlhausen. Gisteren heeft op den spoorweg van den linker oever der Seine een ongeluk plaats gehadhetwelk de gansche bevolking dezer hoofdstad' met smart beeft vervuld gelijk het op ieder, die het vernemen zal, den diepsten indruk maken moet. De trein van 5^ ure keerde van Versailles naar Parijs terug, en was, zoo als gewoonlijk des zondags avonds liet geval isopgepropt met personen die den rust dag buiten Parijs hadden willen doorbrengen. Men had dan ook twintig wagens, ieder veertig personen bevattende, aangespannen aan twee stoomslepers. Met ongewone snel heid gHng de reis voorttoen eensklaps tusschen Bellcvue en Meudon de as van de eerste stoomsleper brak en deze in deszelfs vaart gestuit werd. De tweede stoomsleperdie onmiddellijk volgde botste natuurlijk met een hevig geweld in een oogenblik des tijds tegen den eersten aanzoodat de ze geheel werd verbrijzeld. Hierdoor viel het vuur uit de stookplaats tusschen de raiJsen door de zuiging van de lucht zette hetzelve onmiddellijk de tweede locomotive en de vijf eerste daarop volgende wagens in vlam. Deze vat- teden te gereeder vuurdaar zij ongelukkiger wijze versch geverwd waren. Een jammerlijk tooneei volgde toen. Op gesloten in hunne wagens, waarvan alleen de conducteurs de sleutels hebbenmoest een aantal van ongeveer veertig personen levend verbranden. Men zegt, dat allen die inde eerste en vijfde wagen gezeten waren aldus omkwamen. De passagiers uit het tweede derde en vierde rijtuig had den de portieren opengetrapt, en waren aldus aan den brand ontsnapt, doch velen hadden daardoor zware verwondingen bekomen, daar de brandende trein nog eenige oogenblikken deszelfs vaart moet voortgezet hebben, tot dat de tweede locomotive sprong. Natuurlijk zijn de berigten welke men nu van die lamp heeft, nog zeer uiteenloopendemaar haar luid van een onzer berigtgeverszou de uitbarsting van dien sleper zoo hevig geweest zijn, dat deszelfs onge lukkige conducteur daardoor zestig voeten hoog in de lucht geslingerd werd. De conducteur van den eerste was te ge lijk met den sleper, dien hij bestuurd had, verbriizeld. Het is nog niet mogelijk het aantal der slagtoffers te be palen die bij dit noodlottig geval zijn omgekomen, te min der dewijl velen tot asch verbrand zijnzonder eenig spoor van zich na te laten. Men heeft eenige lijken en verminkte ledematen naar Parijs overgebragt maar deze kunnen nog geen twaalf personen uitmaken. De gewonden zijn omtrent 150 in getal, eenige van deze zijn te Meudon gebleven alwaar enkele ook aan de gevolgen zijn overleden. Toen men te Bellevue den brand bemerkte, heeft men da delijk eene brandspuit benevens de noodige hulp afgezonden doch eer deze op de plaats kon aankomen was het onheil reeds voltooid. Slechts de achterste wagens heeft men kun nen redden en men is tot diep in den nacht bezig geweest om den brand te biusschen en de overblijfselen uit de asch bijeen te verzamelen. Het aanzien dat de Morgue heden opleverde was afgrijs- selijk. Men heeft daar de overblijfselen der slagtoffers ten toon gesteld, of zij welligt door hunne betrekkingen kon den herkend worden. Men heeft echter groote voorzorgen moeten nemenom gedrang en verwarring te voorkomen zoo groot is het getal der toegevloeide menigtewelke nog in het onzekere is omtrent het lot van den een of andere harer betrekkingen. Men rekent, dat sedert dezen morgen wel zes duizend personen voor den ingang der Morgue wa ren verzameld, om achtervolgelijk in die plaats van jammer den toegang te verkrijgen. Men verwijt de directie dat zij, ten einde haar voordeel van de ongewone menigte menschen te trekken, die naar Yetsailles reizen wilden, om de groote waterwerken te zien spelen, al te sterk heeft doen stoken, waardoor de as der voorste locomotief gesprongen zou zijn. Vijftien-honderd menschen hadden zich van dezen trein bediend. Dit ijsseltjk voorval herinnert aan den raad, dezer dagen door een Belgisch dagblad gegeven om in elk der rijtuigen op een spoorweg iemand te plaatsen met een sleutel daar van voorzienwaardoor de opening niet aan een of twee conducteurs zou zijn overgelaten, die in soortgelijke omstan. digheden of zeli reeds omgekomen of niet snel genoeg bij de hand kunnen zijn. Heden avond bleek hetdat het getal van bij deze ramp om gekomen personen 53 en dat der zwaar gekwetsten 40 be droeg; dat der minder gewonden kon nog niet worden op gegeven. De koning is ten hoogste over die voorval getroffen ge weest; hij heeft dadelijk zijn eerste geneeskundige naar de plaats van het ongeluk gezonden en zijn kasteel te Meudon ter beschikking der gewonde personen gesteld, van waar de zelve met schuiten naar Parijs zijn gevoerd. Uit Algerie blijven de tijdingen gunstig luiden. Het land tusschen OranMostaganem en Mascara is volmaakt rustig. De generaal d'Arbouville heeft deze plaats bereikt, zonder een enkel schot te wisselen. AMSTERDAM den 10 mei.- Wij zijn van goederhand onderrigt geworden, dat door de scheepsbouwmeesters J. R. Boelen en zoon een begin gemaakt is met de bouwing van het alhier gemaakt wordende drijvend droog dok, tot het re pareren en inspecteren van zee-schepen bestemd en waar van bet octrooi voor dit koningrijk verkregen is door eene reederij, onder directie van de heeren jlir. P. HartsenP. Huidekoper.7. P. Jannette WalenP. C. Gülcherals com' missarissen en ,7. D. Dietsals boekhouder. Wij wenscben onze stadgenooten en vooral de reeders van schepen geluk met deze onderneming, waarvan wij het welslagen bijna zou den durven verzekeren, .en waarvan het nut in Nieuw-York alwaar soortgelijke dokken reeds twee jaren in werking zijn I algemeen erkend wordt. 6 Uit de berigten van de kolonie Surinamein dato 5 april II., blijkt het, dat aldaar op sommige plantaadjen het gerucht verspreid was geworden, dat de slaven allen vrij waren; men voegt daarbij, dat zulks het gevolg is geweest van de verspreiding van zeker boekje, alhier in het laatst van het vorig» jaar uitgegeven, en de afschaffing van den slavenhandel betreffende; het blijkt verder, dat een gedeelte of de geheele magt eener plantaadje aan de stad Paramaribo is gekomen en hunnen vrijdom gereclameerd heeft. Wel is waar zijn die ongeregeldheden door de krachtdadige maatregelen de» gouverneurs-generaal ad interim gestildmaar het is niet te minder waardat het zwaard van Damocles den ar men kolonisten en plantaadje-eigenaren boven het hoofd hangt, want wie zal kunnen twijfelen wat de gevolgen zul len worden, indien deze ongeregeldheden zich vernieuwen zeker geene andere dan moord brand en de algeheele onder gang der volkplanting, en dit zoo veel te eerde- daar er heiaasi geene genoegzame militaire magt in de kolonie aan'- wezigis om de orde te handhaven. Men zal het naauwelijks gelooven en echter is het maar al te waar, dat er geene 150 man beschikbaar zijn om eene kolonie waarin 50 000 Ne gers zijn te bewaren en te beschermen, en dit 'op eenen tijd dat de emancipatie in de naburige koloniën Demerary en Berbice is ingevoerd, dat geheime zendelingen het land door kruisen, dat er welligt in Paramaribo zelf woelgeesten zijn die om welke reden dan ookmedewerken om de Negers op eens vrij te verklaren en welligt 0111 de Manken en wel gezinde kleurlingen te verjagen en het tweede bedrijf van St Domingodat tooneei van wreeden moord en brandstichting op te voeren. ROTTERDAM den n mei. Gisteren is op 's Rijks werf alhier met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. brik de Haai, van 18 stukken. MIDDELBURG den 13 mei. Door Z. M. is, bij be sluit van den 9 dezer, tot adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje benoemd de ritmeester J. M. graaf van Lijnen van het iste regement lansiers. Omtrent de reeds voor eenige dagen vermelde bevor dering en verplaatsing bij de Nederlandsche diplomatie leesc men thans in een dagblad van 's Gravenhage het volgende Jonkheer mr. A, .7. L. Strafenus zou bestemd zijn om als secretaris van legatie naar Londen te gaan jonkheer mr. L. P. J. van de Spiegel en de graaf van Bylandt zouden respectivelijk als secretaris van legatie naar Stuttgardt en Petersburg vertrekken; jonkheer E. M. A. Martin), thans zaakgelastigde te Washington zou naar Koppenhagen wor den verplaatst, de graaf JHemricourt, als zaakgelastigde van Stockholm naar Washington én jonkheer 7 C Gevers thans raad van legatie te Petersburg, els zaakgelastigde naa? Stockholm; de baron A. Bentink tot Nyenhuisthans lega- tieraad te Londen, zou als minister-resident naar Stuttgardt verplaatst geworden. 0 Uit Tilburg meldt men, dat Z. M., gedurende hoogst- deszelfs verblijf aldaar, met veel plegtigheid den eersten steen gelegd heeft van de kazerne weike voor zijne rekening ge bouwd wordt. De heer H. B. Beckers, burgemeester-aldaarheeft van Z. M. ontvangen eene som van 500, ter uitreiking aan het plaatselijk bestuur van Hilvarenbeek ten einde in de eerste behoefte te voorzien van de ongelukkig geworden inge zetenen, door den plaats gehad hebbenden brand op den 30 april II- Eerstdaags zal een aanvang worden gemaakt met hec graven van een kanaal tusschen Buitenrust over het Scheve- ningsche tolhek en de noord-west-buitensingel, voor reke ning van Z. M. den Koning men is in onderhandeling met het stedelijk bestuur over het leggen eener brugniet verre van den Haasmolen. Brieven uit Haarburgtot deii 6 dezerdes avonds ten 11 urebevestigen het in ons vorig no. vermeldde omtrent den vreesselijken brand te Hamburg, en brengen het aantal der toen reeds in de asch liggende straten op twintig daarbij voegende, dat dien morgen ook de huizen op den Monniks- datnden Drekwal en den Nieuwenwal aangetast waren. Het slot van een dier brieven luidt dus 11 ure des avonds. Volgens berigten van heden avond ten 7 i'reduurde de brand nog onafgebroken voort. Men had het uit Stade gekomen zwaar geschut in werking gebragt en hoopte 1111 door het ter nederschieten van meer gebouwen den verderen voortgang van het vuur te beletten. De Cor respondent en Börsenhalle zijn niet uitgekomen daar de werk plaatsen dezer dagbladen afgebrand zijn. Drie posthuizen zijn vernield, het Hanovcrsche, hoewel in de nabijheid van den brand maar buiten den wind gelegen, is tot nog toe verschoond gebleven. Van daar zijn heden meer buitenland- sche posten afgezonden." Een Antwerpsch dagblad zegt, door buitengewone gele genheid brieven uit Bremen van den 7 dezer ontvangen te

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1