MIDDELBURGSCHE C OIR A N N°. 57. Donderdag 1842. 12 Mei. JVanfcvijfc. !»- BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen, overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur, van den ia dezer maand Pro vinciaal Blad no. 45 bij deze op de Miliciens-Verlofgan- gersvan de Ligting van 1841 welke krachtens speciale beschikkingen in het genot van onbepaald Verlof en nog on gekleed en ongeoefend zijn, om op de hiernavolgende da gen, naar gelang van het Korps waartoe zij respectivelijk behoorendes voormiddags ten elf ure, te verschijnen op het Raadhuis dezer Stad, ten einde op de bepaalde tijdstip pen aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden overgegeven, om gedurende den tijd van drie maanden in werkelijke dienst te worden gesteldals Op Zondag den 15 Mei aanstaande, de Manschappen be- hoorende tot het 2de Regement Lanciers. Op Dingsdag den 17 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het iste Regement Artillerie. Op Vrijdag den 20 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 6de Regement Infanterie. Op Maandag den 23 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Regement Jagersen eindelijk Op Dingsdag den 24 Mei aanstaandede Manschappen behoorende tot het 2de Regement Artillerie. En worden mitsdien gemelde Verlofgangers, ter vermij ding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastge steld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dagen ure en plaatse aangemaand zullende, opdat niemand hunner hiervan onkundig zij, deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 April 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, NIEUWSTIJDINGEN. iDuitsritlanb. HAMBURG den 6 meiExtract uit een brief.Woens dag nacht ten één uur is alhier, in de Deichstrassein eene tabaks-fabriek een felle brand ontstaan, welke spoedig tot de belendende pakhuizen met voorloop oversloeg, waardoor de brand zoodanig toenamdat weldra de Nicolaï-kerk en toren, de Börsenhallehet oude beursgebouwhet raadhuis, het bankgebouw, met omstreeks 500 4 600 huizen, in de asch gelegd werdenbij het vertrek van den post hield de brand nog met dezelfde woede aanvergezeld van hevige omloopende winden, waarom men vreesde dat ook het nieu we beursgebouw, hetwelk van alle zijden door de vlammen omringd wasweldra zoude vernield worden. Ander berigt. Alies is hier in de uiterste verwarring. Sedert woensdag nacht 12 ure woedt de felste brand in on derscheidene rigtingen door de oude stad. De brand is be gonnen in de Deichstrasse, toen overgeslagen naar de eene zijde der Rödingmarktdaarop naar de HopfenmarktGrosse Burstah, Neue Burg, Alte-Wallstrasse Neue WallJohan- nisstrasse, Bohnenstrasse, Nicolaï-Kirche. Eene menigte gebouwen en huizen heeft men doen springen en neergehaald om den voortgang van de vuurwoede te stuiten. De bank en ook het raadhuis zijn afgebrandechter het zilver en de boeken gered. Niemand denkt aan affaires. De Börsenliste en Correspondent zijn niet verschentyialzoo beide de druk kerijen tot den grond zijn afgebrandalsook de "óude Bör senhalle, en de nieuwe beurs is insgelijks in gevaar. \Va. gens vol geladen met goederen gaan de poorten uit Mil lioenen zijn vernield, de assurantie-maatschappijen 'kunnen -onmogelijk de schaden betalen. Ook het postkantoor is in gevaar en de bureaus zijn naar St. Paul overgebragt De algemeene verwarring, schrik en ontzetting, die in de stad heerschen, zijn niet te beschrijven. Met ieder oogenblik komen nieuwe schrikberigten in omloop. De geheele Neue Walleene der grootste straten met aanzienlijke huizen be- 'bouwd, ligt geheel in eenen puinhoop. Dit oogenblik, 12 aire, begint ook de Juiigfernstieg te branden. ■Ander berigt. Deze regelen zend ik voor u naar Altona «p den .post. Heden is de geheele Neue Wall en de schoone fafade in de Jungfernstieg afgebrand. De straten zijn door Ben aandrang der hunne brandende huizen ontviugtende en andere lieden schier niet meer te passeren. Of de nieuwe beurs zal gered worden, is God alleen bekend. Aan affaires is natuurlijk niet te denken. Ik denk nog hierbij eene lijst zier afgebrande en nog brandende straten te zullen voegen. De brand woedt sedert gisteren nacht, 's morgens ten 1 ure, 1111 40 uren lang, met dezelfde hevigheid voort. Ik ben op het schrikkelijkste voorbereid,en schrijf 11 deze regelen na tuurlijkerwijze in verwarring en ha«s4» PS. Den 6 mei, ten 12 ure 's middags, waren door den grooten brand in Hamburg de volgende straten en publieke gebouwen in de asch'gelegd. Straten: Deichstrasse Steinwitce, Rödingsmarkt (ge deelte) Mönkedaram, Alte Walstrasse, Neue Wall (ge deelte), Adolphplacz (gedeelte), MühlenbrückeBohnen strasse, Neue Burg, Hopfenmarkt, Nicolaï-Kirchhof, Jung fernstieg (gedeelte). Publieke gebouwen: Alte Börse, Alte Wasserkunst (door buskruid gesprongen), Herrenmiihle (id. gesprongen), Ni- colaï-kirche benevens toren (geheel afgebrand), het Rathhaus (gesprongen). De enorm groote schade laat zich volstrekt niet begrooten, zij kan 50, 100 of meer millioen marks bedragen. Bij het vertrek van den post staat het schoonste gedeelte der Jungfernstieg en verscheidene der aldaar gelegene schoon ste hotels in lichtelnaije vlam. FRANKFORT den 6 mei. Met de te Weenen den a de zer aangekomen laatste post uit Konstantinopel is aldaar het berigt ontvangen dat Selim-bey eindelijk naar Syrië ver trokken is. Zoo als bekend is, werd deze, op aanhoudend dringen der vreemde vertegenwoordigers te Konstantinopel door de Porte bestemd om derwaarts te vertrekken ten einde den staat van zaken in den Libanon te onderzoeken en voor een meer geregeld beheer voorstellen te doen. <©roo!-i3cittauje. LONDEN den 7 mei. Het buis der gemeenten heeft nu ook al de overige artikelen der wet wegens de belasting op de inkomsten aangenomen, waarna door den minister Peel is aangekondigddat hij dingsdag eene algemeene schets vén het voorstel der regering wegens het tarief dacht te geven. Op voorstel van den minister Graham is de tweede le zing der wet op de bescherming der kerk van Schotland verschoven. In het hoogerhuis heeft de bisschop van Norwich petitien ingediend en ernstig ondersteund, tegen het te werk stellen van vrouwen en kinderen in de kolenmijnen, waar zü aan -"i-i-rtijcielingengevaren nntUoringen onderhevig zijn welke aie der slaven op de plantaglen ver schijnen te over treffen. Voorts is door lord Brougbam in dat huis een ont werp ter tafel gebragt en voor de eerste maal gelezen, be trekkelijk tot een doeltreffender onderzoek der betwiste ver kiezingen van parlementsleden. Een der Oost-Indische dagbladen behelst een nagelaten brief van sir fV. M^Naghtenden Engelschen gezant, die te Kaboul zoo jammerlijk vermoord is, waarin hij de En- gelsche troepen van lafhartigheid beschuldigt, en zich be klaagt dat de militaire autoriteiten hem tot de overgave ge dwongen hebben. Men wenscht hier dat deze zaak door het gouvernement in Indie ernstig onderzocht moge worden Hoewelbij het afzenden der laatste berigten van Nieuw-York nog niets wegens de instructien van lord Ash- burton bekend was, meende men echter uit zijne groote be langstelling in de vereffening der geschillen tusschen Enge land en de Vereenigde-Staten hoop op eene eindelijke schik king te mogen scheppen. Omtrent de grensquestie had hij zich in dadelijke gemeenschap met den gouverneur van Maine gestelddie de wetgevende magc deswege buitenge woon zou bijeenroepen. Wat vroeger omtrent den inval van een Mexikaansch leger in Texas gemeld was, blijkt zeer overdreven, indien niet ten eenemale ongegrond geweest te zijn; maar die van Texas bleven zich tot ernstige tegenweer gereed maken en zouden zells willigt de aanvallende partij worden. PARIJS den 7 mei. De kamer van afgevaardigden heeft na vroeger reeds eenige zinsneden van het eerste'artikel der wet betreffende de ijzeren-spoorwegen aangenomen te heb ben eindelijk heden dat artikel in deszelfs geheel aangeno men. Daarna zijn de beraadslagingen begonnen over het tweede artikel, bepalende de wijze, waarop de thans vast gestelde linien zullen ten uitvoer gebragt worden. Eergisteren en gisteren heeft de politie alhier bij onder scheidene personen bommen, kogels, patronen en zaken wel ke tot vervaardiging daarvan gediend schijnen re hebben opgespoord en gevonden, ten gevolge waarvan eenige lieden gearresteerd zijn, onder welke men Considère noemt, die reeds in de processen van Darmès en Quinisset is gewik keld geweest. Deze ontdekking heeft ter beurs niet den ge ringste» ongunstige» indruk te weeg gebragt. Gisteren, zijnde de 21 ste verjaardag van den dood van Napoleon zijner weder een aantal immortellekransen enbloe- men van allerlei aard aan den voet van de kolom Vendóme en voor de kapel St.-Jeróine, in de kerk der Invaliden, waar het stoffelijk overschot des keizers rustneergelegd. Men merkte op, dat een aar.tal oude krijgslieden voor dien dag hunne voormalige uniformen van den tijd des keizerrijks hadden aangetrokken. De beroemde schrijver Victor Hugo vertrekt eerstdaags naar Algerie en denkt vervolgens het Oosten te bezoeken. Hc-c gerucht wil, dat de generaal Bugcaud nog in den loop [dezer maand naar Frankrijk terug zal keeren. f Het is nu zeker dat het Fransch eskader de reede van 1 Toulon binnen weinige dagen zal verlaten. Het stadje Vicceaux, in het departement Cóted'Or, is in den avond van den 30 april, gedurende een hevig on- wederin den letterlijken zin door den regen en hagel over» stroomd geworden, zoo dat de velden geheel bedorven, een aantal rijtuigen en gereedschappen weggespoeld en verschei dene menschen, zoo in de straten als. in hunne woningen, jammerlijk omgekomen zijn. Te Barcelona hebben weder oproerige tooneelen plaats gehad. Ook sprak men daar van nieuwe pogingen der ver- eenigde Christino's en Carlistenom de rust in Spanje te verstoren. Eén dagblad van Marseille, !e Semaphoreverzekert, dat de koning van Sardinië een maatregel bevolen heeft, die aan den tijd der middeneeuwen doet terugdenken; hij had namelijk bevolen dat de Joden binnen drie dagen uit de stad Savona zouden verdreven worden, en hun in Genua eene afgelegen ellendige wijk tot uitsluitend verblijf aangewezen. 111 de te Rijssel uitkomende Echo du Nord leest men het volgende, der opmerking wel waardig artikel: In een onzer fabrijken heeft dezer dagen een voorval plaats gehad hetwelk, zoo men er niet spoedig ware bij ge weest van ernstige gevolgen had kunnen worden. Zonder dat men er eenige oorzaak van wist te ontdekken ontstond er eensklaps brand in de fabrijk. Geraadpleegd over wat bij mogelijkheid aanleiding hiertoe had kunnen geven was de heer Af...., na een onderzoek op de plaats zelve, van oordeel, dat de brand van zelf had kunnen ontstaan, door de werking van de zonnestralen op een pak katoen, door trokken van lijn-olie, extract van terebentijn en Antwerpsch- zwart, welk katoen gebruikt was geworden tot het schoou- maken der werktuigen. Om zich van de zaak te overtui genvroeg hij den fabrijkant om eene handvol van dat ka toen, en hetzelve in een blikken busje aan de werking der zonnestralen blootgesteld hebbende, ontvlamde het werkelijk na eene korte poos zoo geheel verbrandendedat er niets dan asch overbleef." IScIgie. BRUSSEL den 8 mei. In de kamer van afgevaardigden heeft gisteren de heer Cools aan het ministerie om ophelde- ring gevraagd nopens de in Holland loopende geruchten betreffende het eerlang tot stand komen der capitalisatie van het Belgische aandeel der schuld en den invloed welke de komst van den heer Rothschild te 's Hage daarop moet uit oefenen. De minister van finantien heeft zich achter het gebruikelijke formulier verscholen dac van hangende onder handelingen geene openlijke mededeeling kon gedaan worden Nogtans heeft hij den lieer Cools wel willen te kennen ge vendat aan de tusschenkomst van eenen bankier in de on derhandeling geen meerder geloof moest gchecfit worden dan aan zoo veel andere berigten die ter dezer zake reeds' waren verspreid geworden. De heer Cools heeft met d*ze opheldering genoegen genomen. ilcbcrlatiben. s GRAVENHAGE den 8 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Statén-Generaal van gisteren, zijn weder eenige verzoekschriften ingekomen welke in handen der com missie zijn gesteld. De commissiein wier handen, den 21 october jl.ge steld is eene missive van Z. Exc. den minister van binnen- landsche zaken, omtrent de jaarlijksche aftreding van afge vaardigden uit Zuid- en Noord Hollandwelke aftreding door de plaats gehad hebbende splitsing zeer ongelijk ge schiedtbragt haar verslag uit, bij monde van den heer van Rappard. De slotsom van dit rapport is, dac de meer derheid der commissie advizeert, om, aan den minister van binnenlandsche zaken, in antwoord op Zr. Excs. brief van den 18 october, kenbaar te maken, dat de Tweede Kamer zich niet geregtigd acht om den rooster voor de aftreding der leden uit Zuid- en Noord-Holland te wijzigen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten om het door den heer van Rappard uitgebragte rapport te doen drukken, ronddeelen en te verzenden aan de afdeelingen voor de maand april. De heer Frets bekomt hierop het woord, en verklaarc, dat de lezing van de requesten van Vaderlandsche reederijen die, ten gevolge der hooge inkomende regten welke in Bel gië op den invoer van viscb gelegd zijn, met eenen gehee- len ondergang worden bedreigd, hem te diep getroffen heeft om niet eene poging aan te wenden ten einde die treuricè gevolgen te verhoeden. Naar-zijne meenig behooren Neder land en Belgie zich over deze gewigtige aangelegenheid te verstaan. Men behoorc te beproeven Belgie te doen terug keeren van eenen maatregel, die, zijns bedunkens, even na- deelig voordat land zelf als voor ons is. Hij vermeent, dac de goede verstandhouding tusschen de beide volken zooveel mogelijk moet worden bevorderd. Zijns eracluens strijden de belangen in dezen slechts In schijn. Hij meende in eene zoo belangrijke zaak niet onverschillig te mogen blijven. Uit D» «bonnemenls-prijs deier Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Cents de regelmet uitzondering van Huwelqks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. O r r* T TT C.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1