MIDDELBUBGSCHE C O N v'"^r -• 'MM n N*. 53. 1842. PROGRAMMA. Dingsdag 3 Mei. BESTUREN és administratief ^Departement nan J^titancien. NIEUWSTIJDINGEN. iDuitschlaub. (Broot-Brittaiiie. /vanïtrijli. iöelgic. £lcbcrlattdcn. &111TEN £W0()N De abonnements-prijs dezer Courant is/3,75, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. m De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Agentschap van het Domein, ie SAS-VAN-GENT. OPENBARS VERPACHTING van 'GRONDEN en PVATERENbehoorende tot het Domein van het Departement van Oorloggelegen te NEUZEN en te BRESKENS. Op Donderdag den ip Mei 1842, des voormiddags om 10 ure, zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent daartoe behoorlijk geautoriseerd te NEUZEN in het Lo gement bewoond bij J. C. Steenkampten overstaan van den Notaris Eermandel, residerende te Sas-van-Gent, in het openbaar voor den tijd van één jaaringaande den 1 Mei 1842verpachten, in acht onderscheidene Perceelen Eenige Gronden en Waterenbehoorende tot het Domein ran Oorlog en gelegen te Neuzenen Op Vrijdag den 20 Mei 1842, des voormiddags om 10 ure, te BRESKENS, in het Logement genaamd ie Canon ePOr, bewoond bij D. van Maleten overstaan van den Notaris C. O. Benteyn, residerende te Biervliet, mede voorden tijd van één jaaringaande als boven in zeven verschillende Perceelen Eenige Gronden en Wateren tot gemeld Domein van Oor log behoorendeen gelegen te Breskens Alles breeder omschreven bij de voorwaarden dezer Ver pachtingen, welke, voor zoo veel de goederen te Neuzen gelegen aangaat ter lezing liggen ter Plaatselijke Secretarie en in de Logementen bij Steenkamp en de Meijenaldaar; mitsgaders bij den Notaris Vermandeite Sas-van-Gent, en voor zoo veel betreft de goederen gelegen te Breskens, mede ter Plaatselijke Secretarie, en in de Logementen le Canon ePOr en Bellevuealdaar; terwijl van die voorwaarden al mede inzage kan genomen worden ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Het PLAATSELIJK BESTUUR der Gemeente OVER SLAG 5de District der Provincie Zeeland, zal op Vrij dag den 13 Mei 1842, des namiddags ten 2 ure, op het Dorp Overslagaldaar ten huize en Herberge van de We duwe Vincent D'llaze, in het openbaar aanbesteden: Het bouwen van een SCHOOLLOKAAL en ONDER WIJZERS-WONING, met de levering der benoo- digde Materialen. Waarvan de teekening, alsmede het bestek en de voor- waarden, voor de gegadigden ter inzage leggen bij den Bur-, gemeester te Overslag en den Secretaris Johannes Noske te Axel. BERLIJN den 26 april. Berigten uit Petersburg van 19 april melden, dat de minister van oorlog, vorst Tscherni- schef, van daar naar de Kaukasische provinciën is vertrok ken. In bijzondere brieven wordt aan deze reis een belang rijk doel toegeschreven hetwelk echter niet met zekerheid bekend was. Sommigen spraken van eene aanstaande vereeniging van een groot aantal Russische troepen in het zuiden des Rijkstot het houden van eene groote wapen oefening; anderen meenden, dat de reis des ministers ten doel had om de versterking en verzorging van den in den Kaukasus oorlogvoerende krijsmagt te leiden. Onze in Londen aangestelde consul, de geheim-raad Hebeler is den 19 alhier aangekomen met brieven en kost bare geschenken welke door de koningin Victoria voor on zen koning en hoogstdeszelfs gemalin bestemd zijn. Reeds den 20 werden deze aan den koning en de koningin in Pots dam overhandigd. Zoo als wij van goederhand vernemen, be staan deze geschenken: uit eene gouden wieg, benevens eene uit gekleurd goud kunstig vervaardigde min welke een zui gend kind in hare armen houdt, hetwelk sprekend op den prins van IVallis gelijken zon; uit een gouden zakpistool met een mechanismushetwelk bij het afbranden fijn ge- gewerkte instrumenten, ten gebruike bij het toilette voor schijn doet komen; uit eene met goud ingelegde tabaksdoos, waarop de voornaamste herinneringen aan den doop des prin sen van IVallis allegorisch voorgesteld zijn; uit 12 paar messen en vorken, welker hechten met blaauwe edelgesteen ten zijn ingelegd, terwijl de knoppen oic zeer kunstig ge werkte kroonen bestaan, en de klingen echte damascener zijn; uitvier bussen met kostbare snuiftabak; uiteenen scee- nen pot met ipgelegde zeldzame Indische vruchten en ein delijk uit twee colossale schapenbouten welke van de groot ste schapen uit Engeland zouden afkomstig zijn. Z. M. de koning heeft bij besluit van den 19 octobcr 1841 nader bepaald, hoedanig te handelen jegens de zich in Memèl gevormd hebbende wederdoopers-sekte.Het is de wil van Z. M., dat deze sekté niet erkend worde doch evenmin verlangt hoogstdezelve met gestrengheid die te be handelen daar men met grond verwachten kan, dat zij, bij eene behoorlijk behandeling, van zelve zal uitsterven. De verschillende overheden zullen daarom vooreerst niets anders doendan op de aanhangers van die gezindheid voortdurend laten werken door daartoe geschikte geestelijken, terwijl zij verder zullen moeten zorgen dat de nieuwgeboren kinderen, welken die scheurmakers den kerkelijken doop onthouden, in de kerkelijke registers zullen opgeschreven worden als niet gedoopten. FRANKFORT den 26 april. De koning van Beijeren is den 22 dezer te Napels gearriveerd en heeft onverwijld zijne reis naar Palermo voortgezet. Te Capua, waar thans een groot legerkamp is opgeslagen, werd hij door den Napelschen monarchaan het hoofd van zijnen generalen staf, ver welkomd. LONDEN den 27 april. Het huis der gemeenten heeft eergisteren een aanvang gemaakt met de afzonderlijke over- weging van elke der bepalingen van het ontwerp van wet op de belasting van de inkomsten. Verscheidene voorstellen tot verandering der voordragt zijn met eene groote ministe riele meerderheid verworpen. Insgelijks heeft de meerder heid een voorstel afgewezen, hetwelk de strekking had om het regt van successie voor onroerende goederen te ver- hoogen. Naar aanleiding van daaromtrent gedane, vragenheeft de minister Stanley gisteren in het huis der gemeenten verklaard, dat het gouvernement de naar Port-Natai uitgewekene Kaap- sche-boeren niet als een onafhankelijk volk zal erkennen, en zich daadwerkelijk zal verzetten tegen elke poging van hen om zich onder de bescherming eener vreemde mogend heid te stellen. Voorts gaf de minister ce kennen dat wel is waar last was gegeven toe het weder bezetten van Port- Natalmaar dat hij niet dacht dat het tot eene botsing tusschen de Britsche krijgsmagc en de boeren zou komen, want dat bet nemen van maatregelen tegen ben denkelijk onnoo- dig zou wezen vermits onder hen reeds veel tweedragt heerschte en zij waarschijnlijk binnen kort zouden inzien, dat zij eenen verkeerden stap hadden gedaan met het bezet ten van de genoemde landstreek zonder vergunning van het gouvernement, en wel te meer, omdat zij geen ander vooruitzigt hadden dan van gedurig met de vijandige Kaffer stammen te zullen krijg voeren. Onder de ijzerwerkers in Dudley is eergisteren een op. stand uitgebroken, ter zake van het verminderen der arbeids- loonen. Detachementen dragonders en ettelijke policie-agen- ten zijn uit Birmingham derwaarts gezonden, en zijn er in geslaagd om de oproerlingen te verstrooijenterwijl dezel ve op het punt waren van een gebouw, waarin de werkba zen vereenigd waren, te vermeesteren. Een aantal opstan delingen zijn daarbij gekwetst geraakten een 401a! gevan gen genomen. Volgens de laatste opgaven werd de stad door de militaire magt genoegzaam bewaakt, maar hadden de werklieden in den omtrek eene dreigende houding aangenomen. PARIJS den 28 april. Heden avond is de hertogin van Nemours te Neuilly bevallen van een prins, aan wien door den koning den naam van graaf van Eu is gegeven. BRUSSEL den 28 april. Heden wordt verzekerd, dat Z. M. de koning den 2 mei aanstaande Parijs zal verlaten, om den daaraanvolgenden dag alhier aan te komen. Men wil, dat hoogstdezelve inden loop van den zomer de stad Coburg zal bezoeken. De Fransche dagbladen melden, dat de kolonel Bo'remans in Parijs koning Leopold op eene verregaande beleedigende wijze 'neefc bejegend en geven zulks op als eene reden, waarom aan denzelven gelast zoude zijn geworden het Fran sche grondgebied te verlaten. Hier te lande verzekert men echter, dac zulks niet met de waarheid overeenkomt; dat gemelde officier gedurende zijn verblijf in Parijs den koning der Belgen nimmer heeft ontmoet, en zich bij geene gele genheid op den voorgrond heeft gesteld dat dus de wille keurige handelwijs van het Fransche bewind aan anderetot dus ver onbekende oorzaken, moet worden toegeschreven. 'sGRAVENHAGE den 28 april. Den 25 dezer is te Berlijn het volgende bulletin uitgegeven aangaande den ge zondheidstoestand van Z. MKoning IVillem Frederik Graaf van Nassau. Z. M. de Graaf van Nassau heeft eenen genisten nacht gehad, en ïuec enkele kleine tusschenpoozen geslapen. De toestand van den doorluchtigen patiënt verbetert zich in al le opzigten." 1 De afdeelingen van de Tweede Kamer der Stacen-Ge- ncraal hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek van het nader ontwerp nopens de hypothecaire inschrijving, j terwijl zij ook hebben geraadpleegd over het ontwerp van het nieuwe reglement van de orde der Kamer. De afdeelingen zijn voorts ook bijeengekomen over het ontwerp van wet nopens hec notariaat, waaromtrent zij hare nadere beschou wing aan de Regering zullen doen kennen. De Staats courant behelst een koninklijk besluit, waar- bij, een einde gevolg- ce geven aan de, van regeringswege toegezegde herziening der bestaande pensioenen en de daarbij, genoten wordende toelagen, mitsgaders van de wachtgelden, om zoo doende indien mogelijkhet bezwaar daarvan voor de schatkist ce verminderen eene Staats-commissie benoemd wordewelke zich onledig houden zal met de voorloopige herziening der bestaande pensioenen van de daarbij genoten wordende toelagen, mitsgaders van de wachtgelden, en, in verband met de uitkomst, welke de intrekking of wijziging van sommige derzelven die niet op de algemeene verorde ningen of op voldoende gronden van billijkheid rusten, zou de kunnen opleveren, aan den Koning een bepaald voorstel aanbieden omtrent de maatregelendie het meest geraden zullen voorkomen, ten einde het doel der herziening te be reiken. De minister van financien zal aan de Staats-commissie doen mededeelen de lijsten der pensioenen, toelagen en wachtgel den die het onderwerp en de verdere opgavendie den grondslag van hare beoordeeliug zullen uitmaken. De Staatscommissie zal bevoegd zijn om bovendien van de hoofden der overige departementen van algemeen bestuur zoodanige nadere inlichtingen te vragen, als zij tot hec vol- brengen van hare taak vermeenen zal noodig te hebben. Zij zal haar uit te brengen advies vóór den 1 julii dezes jaars aan Z. M. inleveren. In een vlugschrift, dezer dagen openbaar gemaaktbe treffende hec groot belang van de Nederlandsche zee-vissche- rij en tot betoog, dat hec/oodzakelijk is, geene middelen noch voorzorgen te verzuimen welke zouden kunnen strek ken om dezen tak van nijverheid voor verval te bewaren wordt het aancal der daartoe gebezigde bodems begroot op 1603, te weten: voorde haring-, kol- en beugvaart 20; sloepen en bazanen 45 bommen 208schokkers enz. 230 en de vaartuigen voor de Zeeuwsche visscherijen 230. De bemanning dezer bodems vordert 8280 personen. Derzei ver waarde wordt op/ 4,253,000 begroot, en de jaarlijksche on kosten aan hout, ijzer, touwwerk, zeilen, voorraad en wat des meer zij, op niet minder dan f 3,773,000. Volgens berigten uit Arnhem, is in den namiddag van den 23 dezer, in de gemeente Wehleen hevige brand ont staan, die binnen zeer korten tijd 7 woningen, het armhuis en de school had in de asch gelegd. Slechts" met de uiter ste inspanning was het gelukt de verdere verspreiding van den brand te stuffen, waardoor 10 huisgezinnen schier van alles beroofd zijn geworden, MIDDELBURG den t mei. Het vrijdag den 29 april, weder gehouden jaarlijksch examen in hec Godsdienstig Israë litisch instituut, Chesed Ncgnurimis als naar gewoonte ten genoegen van hen die hetzelve hebben bijgewoond afgeloo. penen heeft bij vernieuwing de blijken opgeleverd van den ijver en de welwillendheid welke door bestuurders en on derwijzers aan deze zoo nuttige inrigcing wordt besteed; die dan ook wederkeerig door de betoonde vlijt en de gemaakte vorderingen der 40 aanwezige leerlingen de zelfvoldoening wegdragen van niet nutteloos werkzaam te zijn geweest. Deze aangename gewaarwordingen zijn bovendien nog aan merkelijk verhoogd geworden door de gunstige medewerking der stedelijke regering, welke, zich genoopt ziende om tot het daarstellen eener bewaarschool het instituut te doen verplaat sen, het daarhenen heeft bestuurd, dac het tegenwoordig schoollokaal niet minder doelmatig en ruim is ingerigt als he^t vorige; terwijl eindelijk de vereenigde commissie van toezigt over hec schoolwezen dezer inrigcing daarbij het genoegen smaakt, van de verzekering te kunnen geven, dat van de ontvangene bijdragen tot instandhouding van deze zoo doelma tige inrigcing een allezins gewenscht gebruik gemaakt wordt, Op den 1 dezer is van hier per stoomboot naar Ber- gen-op-Zoom vertrokken de staf en het 2de bataillon van hec 5de regement infanterie, sterk 18 officieren en 296 onder officieren en manschappen; terwijl op dienzelfden dag 11 of ficieren en 170 otider-officiereii en manschappen behoorende tot het ïste regement infanterie, mede met scheepsgelegen heid alhier zijn aangekomen. HET ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN s heeft op W oensdag den G April 1842 gehouden des-zelfs Algemeene V ergadenng 111 het Museum te Middelbur He VoorzitterJonkheer B. HE JONGE, opende de Vergadering met een Terslag ran s Genootschaps werkzaamheden en hef 'een l>i hetzelve voorgevaLen sedert <le laatst gel,ouden Algemeene Ver- gadenng in Mei 183/: - De Schrijver van de Verhandeling onder de spreuk Ver! zijn we, o Werktuigkunde, enz.," als antwoord op de in 1881 au-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1