MIDDELBURG S C H E C O R A N T, W°. 51. Donderdag 1842. *ur»-n. 28 AprïL BESTUREN en ADMINISTR ATI EN. publicatie, NIEUWSTIJDINGEN, ©rooï-örittattfc. Jlcberlandcn. >-• is?, De abonncments-prijs dezer Courant is f a voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentièn behoort te gcschiedën des morgens vrftfr io ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst^ hebben. m De Advertentie» worden berekend tegen 22 CenU de regel, met uiUonderi„g van Huwelijkt-" Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van 4(„ tot tes regel» i, 5o en voor iedcren regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op „gel geschreven sijn, alsoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gelet op de resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den f April 1842, no. 19, Provin- ciaal Blad no. 43), betrekkelijk den Herijk der bevorens reeds geijkte en herijkte Lengtematen, Inhoudsmaten en Ge- wigten, voor het jaar 1842; Gezien eene missive van den Heer Arrondissements-ijker, van den 18 dezerno. 8 Brengen bij deze ter kennisse der belanghebbenden, dat met de Verificatie en Herijk der Lengte-Inhoudsmaten en Gewigten, binnen deze Stad, een aanvang zal worden ge maakt op Maandag den 2 Mei aanstaande, ten Huize van den Arrondissements.ijker alhier, op het Koorkerkhof A. No. iii en voorts alle dagen (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure, en zulks tot en met den 4 Junij daaraanvolgende, als wanneer het Kantoor tot het doen der IJktournée zal geslo ten worden. En dat, ten einde de werkzaamheden geregeld en met de meeste naauwkeurigheid zouden kunnen geschieden, door den Heer Arrondissements-ijker stipteüjk de navolgende orde zal worden in acht genomen, als: Des Maandags voor- en namiddags, voor de IJzeren en groote Koperen Gewigten van en boven het Nederl. Pond. Des Dingsdags voormiddagsvoorde kleine Koperen Ge wigten, en des namiddags voor het justeren en in orde bren gen der te ligt bevondene stukkenwelke alsdan kunnen worden afgehaald. Des Woensdags voor- en namiddags, voor de Lengte- en Inhoudsmaten voor drooge waren. Des Donderdags, voor de Maten en Gewigten der Land- lieden en bewoners der Landelijke Gemeenten. Des Vrijdags voormiddagsvoor de Vochtmate^, en des tiamiddags voor de groote Ijzeren Gewigten. Des Zaturdagsalléén des voormiddagsvoor het Medi cinaal Gewigt. Dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt en gereinigd moeter. worden aangeboden; zullende dezelve bij gebreke van dien, als wordende de verificatie daardoor on mogelijk gemaaktworden afgewezen. Burgemeester en Wethouders willen bij deze gelegenheid de In- en Opgezetenen, bij vernieuwing, opmerkzaam ma ken op de verpligtingen welke, zoo ten aanzien van het gebruik der Nederlandsche Lengtematen en Gewigtenals met betrekking tot het gebruik der Inhoudsmaten voor Gra nen, Zaden, Peulvruchten en Meel, en van de Vochtmaten voor den Handel in het kleintot den ijk en herijk der- zelve, op een iegelijk berusten, en tevens de belanghebben den waarschuwen, dat de Heer Arrondissements-ijker is ge autoriseerd, om zich door een opzettelijk onderzoek te over tuigen, in hoe verre door een iegelijk aan de voorschreven verpligtingen voldaan wordt, en dat de nalatigen zichzelven zullen te wijten hebben, de nadeelige gevolgen, welke uit die onderzoek voor hen zouden mogen voorcvloeijen. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedruktafgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 April ,842* Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der St^dTHO LEN zullen, op Woensdag den 11 IV1 ei 1842, des middags ten 12 ure, op het Stadhuis aldaar, in het openbaar presen teren te verpachten: het weghalen van den SECRETEN- MEST binnen dezelve Stad, voor den tijd van zeven aan- eenvolgende jaren, ingaande den 1 Januarij 1842 en e'in. digende den laatsten December 1848. Waarvan de conditiën ter Stads-Secretarie op de gewone uren ter lezing liggen Zon. en Feestdagen uitgezonderd. Tholen, den 23 April 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd WAGTHO. Ter ordonnantie van dezelve, W. J. van VOORST CATSHOEK. Door de Heeren Predikanten van Maastricht is, met veel aandrang, de Christelijke barmhartigheid onzer Landgenooten ingeroepen voor het talrijk en zeer behoeftig Huisgezin van een onlangs, in de nabijheid van de genoemde Stad, over leden Predikant. De Moeder van negen nog jonge Kinderen, reeds door «ene langdurige en gevaarlijke krankheid zwaar lijdende, verloor onverwachts har.cn Eehtgenoot, door waken .cn zor- gen uitgeput, in de kracht zijnes levens, en de nood, die ten gevolge der genoemde omstandigheden bestond, is, door den dood des Huisvaders, zeer hoog geklommen. De Predikanten der Hervormde Gemeente alhierbewogen met den toestand dezer ongelukkigenbrengen, daartoe uit- genoodigd dien bij dezen ter kennis hunner Stadgenooten I en zullen zich gaarne belasten met het overmaken der gif ten, welke tot het bovengemelde doelhun zullen worden ter hand gesteld. Middelburg, 23 April 1842. In aller naam, A. I. SNOUCK HURGRONJE. LONDEN den 23 aprilIn weerwil van den tegenstand door sommige ledeninzonderheid door de lords Stanhope Mahnesbury en Beaumontin het belang van den binnen- landschen landbouw geboden is in het hoogerhuis de wet wegens de regten op de granen eergisteren tenderden male gelezen en aangenomen. Insgelijks is in het huis der gemeenten de tweede lezing der wet aangaande de belasting op de inkomsten gisteren doorge gaan en wel met de meerderheid van 155 tegen 76 stem men welke laatste zich tnet het voorstel van den heer C. Bulier, tot een met verwerping gelijk staand uitstel, ver- eenigd hadden. Men verwacht echter nog sterken wederstand bij de discussien in comitté over de derde lezing. Zelfs van den kant der behoudende partij hoort men velerlei aan merkingen op onderscheidene bepalingen van het ontwerp ma ken, vooral ten opzigte der wijze van taxatie, en algemeen is men het daarin eens, dat het geheele plan, indien dan ook al door eene harde noodzakelijkheid gevorderd der natie een zwaren last zal opleggen niet alleen uit hoofde der gelde lijke opofferingmaar ook 0111 de talrijke moeijelijkheden mee de uitvoering verbonden. H. M. en prins Albert hebben zich gisteren naar Cla- remont begeven. Men spreekt van een gecostumeerd bal in de volgende maand ten hove te houden op hecvvelk de koningin en haar gemaal in het karakter van Eduard lil en zijne gemalin Philippa verschijnen zullen, terwijl niet alleen al de groot-officieren der kroon het costuum hunner voorgan gers uit die dagen moeten aannemen maar ook de gezanten der verschillende hoven uitgenoodigd zouden worden hunne landskleeding, zoo als die in de 14de eeuw was, te dragen. Men heeft in Engeland berigten uit de Vereenigde-Sta- ten tot den a april. De bondgenootschappelijke schatkist was toen in een treurigen toestand', zoo zelfs, dat aan velerlei verpligtingen niet voldaan kon worden en de zaken slechts door de uitgifte van papier gaande bleven. Het ontwerp van wet tot het sluiten eener geldleenirg voor het bondge nootschap van 12 millioen dollars bleef bij het congres han gende en eene poging vau den president Tylcrom, tot het gemakkelijker maken dezer geldleetiing, terug te komen op een vroeger besluit wegens de verdeeling van ledigliggende landen of den verkoopprijs daarvan cusschen de verschillende Staten is zonder gevolg gebleven. Er zijn belangrijke gebeurtenissen in Texas voorgevallen, die in de Vereenigde-Staten veel indruk hebben gemaakt. De Mexicaansche generaal Santa-Anna heeft een iuval in dat land gedaan en eenige plaatsen veroverd, Men verwachtte dat vele Noord-Amerikanen de bewoners van Texas te hulp zouden komen, en sprak van de afzending van een Noord- Amerikaansch smaldeel daarheen. PARIJS den 23 april. Naar gezegd wordthebben vele leden der kamer van gedeputeerden zich in de afdeelingen zeer sterk tegen onderscheidene gedeelten van het wets-ont- we'rp op de spoorwegen gekant. De dood der twee oude krijgslieden Moncey en. Clausel (welke laacste in den ouderdom van 70 jaren is overleden,) heeft het getal der maarschalken van Frankrijk tot op zeven doen verminderen, bijaldien men den maarschalk Marmónt die buitenslands woontniet medetclt. Onder die zeven over geblevenen zijn er nog slechts twee van de door Napoleon benoemdennamelijk de heeren Soult en Oudinot. Velen gelooven dat de tegenwoordige gouverneur-generaal van Al- gerie Bugeaudtot de genoemde waardigheid zal verheven worden en dat de graaf Molitor tot gouverneur der invaliden bestemd is. Men wil hier in bijzonderheden onderrigt zijn omtrent de voorwaarden op welke de beroemde tooneelspeelster Rachel zich tot eenige voorstellingen te Londen verbonden heeft, en zegt, dat zij voor eiken der zes avonden, op wel ke zij spelen wil200 ponden sterling ontvangen zalbe houdens het regt om eene benefiet-representatie te geven wier opbrengst voorloopig op 1000 ponden sterling geschat wordt. Kort na zijne aankomst te Madrid heeft de infant don Fraiicisco de Paule een bezoek bij den regent afgelegd waar bij de president vau den raad tegenwoordig was. Den vol genden dag is dit bezoek door Espartero beantwoord, die £jn voornemen aan den dag heeft gelegd om den prins een prachc.gen maaltijd te geven. Na verloop van eenige dagen dacht de infant met zijne familie over Aranjuez naar Sevilla te reizen en zich aldaar te vestigen. 'sGRAVENHAGE den 25 april. De berigten betrekke lijk den toestand van Z. M. Koning Willem Fredérik Graaf van Nassau, van den 21 heden alhier ontvangen, luiden gunstig doch de ziekte blijft toch nog van een zorgelijken aard. Uit goede bronnen kunnen wij verzekerendatin weer wil der veelvuldige en soms tegenstrijdige berigten, die zelfs "■JTt™* versPreid ziJn geworden, gedurende al den tijd dat Z. M. ongesteld is geweesthoogstdezelve genoeg zaam geen enkelen dag zijne gewone helderheid van gee« en lust toe werkzaamheid heeft verloren, zoodat zelfs nog aZf,""!7S' u| t eigenhandig door Z. M. geteekende stukken, alhier de kennel.jk.te bewijzen van dit laatste ontvangen zijn. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is den ai in Berlijn aangekomen. Gisteren had door het vallen van een der paarden voor het rijtuigwaarin zich H. M. de Koningin en Prinses S: ph,a bevonden, bijna een ongeluk van ernstigen aard kunnen plaats hebben Door het tijdig en gelukkig stil houden van her rijtuig hadden echter de Vorstelijke personen gelegen heid af te stijgen, en begaven zich vervolgens te voet zon der eenig letsel hoegenaamd ontvangen te hebben, naar het paleis. Bij besluit van den ao dezer, heeft Z. M. den staats- raad A. J. L. baron van den Bogaerde van ter Brugge, on der dankbetuiging voor de door denzelve bewezene diensten eervol ontslagen uit de betrekking van gouverneur der pro! vincie Noord-Braband in te gaan met den 15 mei aanstaande, en tot gouverneur der provincie Noord-Braband, in des- zelfs plaats en tevens tot staatsraad in buitengewone dienst, benoemd, den heer mr. A. J. Borretthans lid van den Raad van State. Bij besluit van den So dezer, heeft Z. M. den staatsraad A. J. L. baron van den Bogaerde van ter Brugge, benoemd tot hoogstdeszelfs opper-schenker. Bij besluit van den 21 dezer, heeft Z. M. tot leden van den Raat» van State benoemd den heer mr. van Sonsbeeckthans raadsheer in het provinciaal geregtshof van Overijssel; en jhr. ,7. A. C. A. van Nispen van Zevenaarthans districts commissaris van Doesburg en Zevenaar. Bij beslui, van den 19 dezer, is de luitenant-generaal graaf H. G. de Perponcherin hoedanigheid van buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister van Z. M. bij het hof van Pruissen, eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de veeljarige uvenge en getrouwe diensten, door hem als zoo- danig aan den lande bewezen. Door Z. M. is, bij besluit van dezelfde dagteekening tot s Konings gezant en gevolmagtigd minister bij het hof vau Berlijn benoemd A. C. J. baron Schim,„èlpenninck van der Oije, tot hiertoe buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Rusland. Tot Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minis. ter bij het hof van Rusland is, bij besluit van den ao de zer, benoemd de baron W. Mollerustot hiertoe buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Oos tenrijk. Bij besluit van den ao dezer, is tot Zr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Wee- nen benoemd JD. B. A. baron van Heeckeren. Bij besluit van den 20 dezer heeft Z. M.op derzei- ver verzoek, een eervol ontslag verleend: aan .7. Trouwals kapitein bij de isce compagnie van het iste half-bacaillon rustende ischutterij in het tweede district der provincie Zuid- Holland aan D. Dominicus, als kapitein bij de 3de com pagnie 3de bataillon der rustende schutterij in de provincie Zeeland; aan J. vat, den Brink, sis kapitein bij de 5de com pagnie 3de bataillon der gezegde schutterij aan J. I. Ben- teynals majoor bij het 4de bataillon dier schutterij; aan P. D. Buyzeals kapitein bij de 4de compagnie 5de ba taillon derzelfde schutterij. Bij dispositie van den minister van binnenlandsche zaken, van den. 21 april jI.is, staande de ongesteldheid vah den hoofd-ingenieur van den waterstaat B. H. Goudriaan spe ciaal belast met het beheer over de uitvoering der werken tot aanleg van den llhijn-spoorweg de ingenieur-wande iste klasse L. A. .7. van der Kun met de waarneming van des! zelfs dienst belast geworden. Het heeft Z. M. den Koning der Franschen behaagd eene gouden medaille van verdienste te doen uitreiken aar. den heer .7. H. Savert, kapitein der stoomboot Willem de Eerste, van Arasterdam op Hamburg, redder der o schip breukelingen van den Franschen logger, in octobcr 11. op de hoogte van Schiermonnikoog gestrand. Men verneemtdat de directie der Nederlandsche Ilan- del-maatschappijdoor middel eener circulaireaan de res-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1