MIDDELBUUGSCHE COüRAMTi N\ 49. Zalurdag «8(2. 23 April. nieuwstijdingen. •riêkD- BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. publicatie. S3uitöcftla«&. Jfrawfcrijfs. Jicbcrianïïcu. H. VAit Zuvi.lv van Nïkvelt." HADRIANUS JUNIUS K4tOï*r&SC. jV' BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen, overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur, van den 12 dezer maand (Pro vinciaal Blad no. 45 bij deze op de Miliciens-Verlofgan gers van de Ligting van 1841 welke krachtens speciale beschikkingen in het genot van onbepaald Verlof en nog 011. gekleed en ongeoefend zijn, om op de hiernavolgende da gen, naar gelang van het Korps waartoe zij respectivelijk behoorendes voormiddags ten elf ure, te verschijnen op het Raadhuis dezer Stadten einde op de bepaalde tijdstip pen aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden overgegeven, om gedurende den tijd van drie maanden in werkelijke dienst te worden gesteld als Op Zondag den 15 Mei aanstaande, de Manschappen be- hoorende tot het 2de Regement Lanciers. Op Dingsdag den 17 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het iste Regement Artillerie. Op Vrijdag den 20 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 6de Regement Infanterie. Op Maandag den 23 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Regement Jagersen eindelijk Op Dingsdag den 24 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 2de Regement Artillerie. En worden mitsdien gemelde Verlofgangerster vermij ding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastge steld, tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dagen lire en plaatse aangemaand zullendeopdat niemand hunner hiervan onkundig zij, deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 April 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. De PRESIDENT der KAMER van KOOPHANDEL en FABRIJKEN der Stad Middelburgdaartoe door de Neder - iandsche Mandei-Maatschappij uitgenoodigd roept bij deze op de Stemgeregtigde Deelhebbers in genoemde Maatschappij die zich onder het Kies-Collegie van Middelburg hebben ge- rangscniktom te compareren op Maandagden vijf-en-twintig sten April aanstaande, des voormiddags ten elf ure in de groote Raadzaal op het Stadhuis, ten einde alsdan over te gaan tot de benoeming van eenen Commissaris ter vervul ling der vacature, ontstaan door de aftreding in dit jaar van Jonkheer Mr. P. J. BODDAERT. Middelburg, den 15 April 1842. De President voornoemd, S P R E N G E R. I- RANKFORT den 17 januarij. Het voorloopig comitté •van de Dtiitsche kolonisatie.maatschappij te Hamburg het- welk een plan gevormd had om op de Chatham-eilanden eene Duitsc'ne volkplanting te vestigen, heeft den 14 dezer eene bekendmaking uitgegeven, houdende, dat de Engelsche rege ring hare toestemming geweigerd heeft tot den afstand der ge noemde eilanden, door de Britsche Nieuw-Zeeland-maatschap- pij tot het bedoelde einde te doenen het comitté zich dien volgens ontbonden heeft. Te Hamburg is een genootschap opgerigtom zich de arme landverhuizersdie zoo menigmalen bedrogen en in hun ongeluk gevoerd worden aan te trekken en hen met raad en daad bij te staan in betrekking tot de overvaartneerzet ting, aankoop van goederen, enz. Men beschouwt dit ge nootschap als voor het menschdom zeer heilzaam. c°nsticutionele raad van Geneve heeft in zijne zit ting van den u dezer, met verwerping van alle amendemen tenhet 19de artikel der nieuwe constitutie, waarbij het ge tal der leden van den grooten raad op 170 bepaald wordt met 63 tegen 44 stemmen aangenomen. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat de aanzien lijkste Joden te Dusseldorp zich bezig houden met gelden te verzamelen om als bijdrage te dienen tot den bouw van den Keulschen Dom. Uit Crailsheim in het Wurtembergsche wordt het vol gende geschreven: Heden verliet ons de rondreizende eigenaar'eener mena gerie van wilde dieren, om dezelve in eene naburige opper- ambts-stad voor de nieuwsgierige blikken der provincie-bewo ners ten toon te stellen. Onderweg wierp de voerman, die de overbrenging aangenomen had, het rijtuig om, waarbij de kooi van eenen door deszclfs wildheid vooral wanneer hij- gevoederd werd en niet genoeg verzadigd wasberuchte tijger, aan stukken en hierdoor het dier in vrijheid geraakte. Het dier nam oogenblikkeliik de vlugt en is nu de schrik van geheel het omliggende landdat met honden knuppelssabels mest- hooi- en ovenvorkenen waar zulks aanwezig is ook met allerlei soort van schietgeweer, op het roofdier ja'gt maakt." Behoorde men nietof door de hokken sterker te maken of doorindien zulks doenlijk is, de dieren gedurende den vervoer aan den ketting te leggen de mogelijkheid van zoo danige ongelukken te voorkomen PARIJS den 18 april. Een ordonnans van den generaal Lamoricibreden 7 dezer van Oran te Algiers aangekomen, heeft zeer gunstige berigten uit Mascara medegebragt. Ge noemde generaal had namelijk eene expeditie geëindigd die 22 dagen geduurd en tot onderwerping van verscheidene stammen gestrekt heeft, terwijl anderen, die weigerden zich te onderwerpen, zwaar getuchtigd zijn. Achttien dagenlang heeft hij zijne troepen ten koste -Ier Arabieren gevoed 500 gevangenen, 1800 stuks horenvee en eene -menigte paarden medegevoerd en de Hac'nems zoo grooten schrik aangejaagd dat zij denkelijk tot onderwerping zullen genoodzaakt wezen. Onder de gevangenen bevindt zich de kalif El-Berkanidie als de regterhand van /lbd èl-Kadcr werd aangemerkten ver moedelijk naar Frankrijk opgezonden zal worden. Heden verspreidde mendat de regering per telegraaf bengt van te Madrid uitgebroken maar terstond gedempte troebelen ontvangen zou hebben. 's GRAVENHAGE den 20 april. Tot heden namiddag zijn er alhier uit Berlijn geene nadere tijdingen ontvangen omtrent den gezondheids-toestand van Z. M. Koning IVillem Frédcrikgraaf van Nassau. Ten gevolge van Zr. Ms. last, is, onder dagteekening van den 19 dezerde navolgende circulaire afgezonden aan alle de heeren leeraars der Protestantsche kerk: Op het oogenblik dat men grond meende te hebben zich te vleijen niet de hoop op eene gunstige wending der ziekte welke Z. M. Ko ning IVillem Frédcrik Graaf van Nassau te Berlijn heeft getroffen zijn berigten van hedenkelijken aard ontvangenwelke zelfs voor het leven doen vreezen van het eerbiedwaardig hoofd onzes Koninklij ken Geslachts. Gelijk hij den aanvang der regering onze geëerbiedigde Koning de behoefte gevoelde aan Goddelijke hulpen verlangde dat zijn volk zich met hem zou vereenigen in het gebed vinde ik mij ook thans door Hoogstdenzelve gelastin voor zijn hort zoo treurige om standigheden de leeraars der Protestantsche kerk uit te noodigen hun ne gemeenten voor te gaan in het ernstig smeekgebed tot den Aller hoogste ten einde het leven van den grijzen Vorst moge worden ge spaard en een slag nog moge worden afgewend die liet Koninklij ke Iluis, ja het geheele volk door hem zoo vele jaren geregeerd in diepen rouw zou dompelen. Hartelijk zullen hiervan boude ik mij verzekerd leeraars en Ge meenten zich in den gebede vereenigen 'om het leven en het herstel der gezondheid van den achtbaren Grijsaard af te smeeken voor wien zoo groote herinneringen ons hooge belangstelling inboezemen en wiens bijzondere weldadigheidook zelfs na het. nederleggen der regering, zoo vele dankbare harten aan zich heeft verbonden. Onze God en ader verhoore genadig, in Jezus Christus, onze wenschen en gebeden. De Minister van Staat, heiast met de Generale Directie - voor de zaken der Hervormde Kerk enz. Gelijksoortige aanschrijving wordt ook verzonden aan de Israëlitische gemeenten. De minister van Staat, directeur-generaal voor de zaken van de Roomsch-Katholijke eeredienst, heeft, onder dagtee kening van den 19 dezer, no. de navolgende circulaire aan de hoog-eerwaarde heeren kerkvoogden der onderschei dene districten uitgevaardigd De Koninghet bedroevend herigt ontvangen hebbende dat HoogstdeszeUs teederbeminde VaderZijne Majesteit Koning Willem redelik Giaaf van Nassau, door eene ernstige ongesteldheid aange tast in eenen gevaarvollen toestand verkeertheelt in deze treu rige omstandigheid met een ootmoedig vertrouwen liet oog gevestigd op den Heer van leven en dood, in de vertroostende hoop, dat de gevreesde gevolgen van die ongesteldheid genadiglijk mogen worden afgew end wanneer daartoe aan den Almagtig'e vereenigde gebeden worden opgedragen gepaard met vurige stoeekingen dat het den Allerhoogste goedgnustig heilage het zoo dierbare leven van den grijzen Vorst, die ons gedurende eeue reeks van jaren heeft p-ere- geerd nog lang te sparen, Hoogstdenzelve nieuwe levenskracht schenkendeopdat de ziekte in eene spoedige beterschap verkeere en het Koninklijk Gezin, met het geheele vaderland zich aizoo wel dra dankbaar verblijden moge over het volkomen herstel der gezond heid van dien doorluclitigen en eerbiedwdardigen Stamvader van ons Vorstelijk Huis. Ingevolge het geëerbiedigd verlangen des Koningsheb ik de eer u Koog-eerwaarde hiervan keunis te geven onder hijvoegin" van Zr. Ms. wensch, dat u hoog-eerwaarde de in deze omstandigheid' pas sende openbare gebeden gelieve uit te schrijventen einde het zoo vurig verlangde behoud en herstel van Z. M.' Koning Willem Frédc rik Graaf van^ Nassau in al de kerken van uw ressorteenstemmig en met een Christelijk vertrouwenvan den Koning der Koningen worde afgesmeekt. a De Minister van StaatDirecteur-Generaal voor de zaken van de Roomsch-Katholijke Eeredienst de Peiiciiï." De lenen van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal zijn dezer dagen aangeschreven tot het hervatten hunner werkzaamheden op den 26 dezer maand. De heer A. van der Hoop bankierlid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal enz. enz., is door Z. M. den keizer aller Russen tot ridder der St. Anna-orde benoemd. - Men verneemtdat Z. M. de koning van Pruissen ontvangen hebbende een exemplaar der werken over onze Oost-Indische bezittingen, van den generaal-majoor en oud- raad van Nederlandsch Indie, jonkhr. mr. G. Nahuys van Burgstaan dien generaal een eigenhandigen brief heeft ge schreven, met betuiging van zijnen dank en genoegen, en hem daarbij tevens de groote gouden inhuldigings-medaille •heeft toegezonden. AMSTERDAM den 29 april. Na het openen van de he den alhier gehoudene vergadering van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappijheeft de ingenieur-directeur verslag gedaan van den loop der werkzaamheden over de drie afre- loopen maanden, waarna de balans over het jaar 1841 aan de tegenwoordig zijnde deelhebbers is rondgedeeld. Uit deze balans blijkt, dat er over het jaar 1841 eenbati-- saldo is geweest van 56,383 80. Daarna dóór den presi dentin omvraag gebragt zijnde, of de tegenwoordig zijnde deelhebbers eemge aanmerkingen op de balans hadden, werd dezelve algemeen goedgekeurd. LEYDEN den 19 april. Gisteren morgen is in onze stad eene gedenkwaardige daad van edelmoedige zelfsopoffering ver- rigc. In de Oude Vestbij het Nosocomiumviel hét kind van schipper J. Heimerberg van de schuit in het water zijn knecht, Jacobus van Vehendie pas bij hem in dienst was gekomen, beraad zich niet, maar springt dadelijk ter hulpe het kind achter na, met dat gelukkig gevolg, dat hij het krijgt en behouden aan degenen die op de schuit ston den overgeeft. Naauivelijks echter is. deze schoone daad verrigt, of de edelmoedige redder zinkt in de diepte weg en hoewel, op zijne beurt, spoedig uit het water gehaald toonde hö echter geene teekenen van leven meer, °en ihon het aan de kunst niet gebeuren, dien edele in het leven te rug te roepen. Zijn naam is waardig om in gedachtenis te blijven, daar dezelve is van een' man, die, om het leven van een ander te reddenhet zijne heeft opgeofferd. ASSEN den 18 april. Sedert eenigen tijd heeft zich te Echtengemeente Ruinenonder de schapen het klaauw- zeer vertoond aisnu zijn ook eenige koeijen en jonge beesten aldaar door het klaauw- en mondzeer tevens aangetast zon- der dat evenwel een dezer dieren tot nog toe aan gezegde ziekte is overleden. De noodige maatregelen tegen de ver spreiding dier ziekte zijn genomen. MIDDELBURG den 22 april. Op eergisteren werd in de Koorkerk alhier ontbloot het gedenkteeken ter eere van den beroemden Nederlandschen geleerde Hadrianus Junius daargesteld op last en op kosten van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen, na tot de plaatsing daarvan in ge melde kerk de gunstige toestemming van heeren kerkvoog den te hebben bekomen. Het bestaat in eene witte marme ren plaat, hoog 1,46 en breed 1,17 gevat in een sierlijk lijst werk van graniet marmer, met wit marmeren ornamenten en consoles. Op de plaat leest men in vergulde romeinsche letteren het volgende opschrift: v TER GEDACHTENIS VAN DOOR ZIJNE GELEERDHEID EEN SIERAAD DER AVI EEUW GEBOREN TE HOORN EN IN DIT KERKGEBOUW BEGRAVEN IIET ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN MDCCCXLII Het ontwerp en de bewerking van dit gedenkteeken was door het genootschap toevertrouwd aan de heeren IVs. van Uije Zonen, en de nette en juiste uitvoering van hét ge heel heefc allezius aan den wensch van het genootschap be antwoord. De gedenksteen is geplaatst midden aan den noordelijken muur der kerk, juist bij de plaats waar thans nog de graf zerk van Junius ligt. Ilec vorig gedenkteeken, hem door zij nen zoon Petrus Junius opgerigt, was sedert lang verdwe nen. Wij verheugen ons dat die verlies thans op eene waardige wijze door het Zeeuwsch genootschap der weten schappen is hersteld, en dat de man, dien de beroemde Lip- sius voor den geleerdsten Nederlander na Erasmus verklaar de; de man die door velen het licht van Holland en het sieraad zijner eeuw werd genoemd, thans eene hulde Ontving waarop zijne verdiensten zoo regtmatige aanspraak hadden. (Wij herinneren wijders onzen lezeren aati het artikel van den heer P. Scheltemageplaatst in den Alg. K. en Letterbode 1840 no. 12, alsmede aan het vroegere van den heer Lasn- brechtsen van Rittkem, in hetzelfde tijdschrift 1817 no. 2.) Het vroeger aangekondigde concert van den heer H* Fieuxtemps en mevrouw Koning"Buys heefc op gisteren avond alhier plaats gehad. De hoog gespannen verwach ting der muziekminnaren is dan ook niet teleurgesteld de beide virtuozen zijn met de meeste voldoening gehoord en met geestdrift toegejuicht geworden. Ook de broeder van den heer Vieuxtempseen dertienjarige veel belovende pia nistaccompagneerde op eene verdienstelijke wijze. Wij moe ten dus toestemmen dat de lof, welke onderscheidene dagbla den deze buitengewone talenteu vroeger hebben toegebragt niet overdreven is. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het Z. M. den Koning heefc behaagd op de vereerendste wijze aan den heer Vieuxtemps te doen toekomen een juweelen ring naamcijfer, en aan mevrouw Koning-Buys een prachtiu- ver sierde bracelet, als blijk van Zr. Ms. hooge tevredenheid over de verdiensten door beiden op het concert in Fe li:c M - i fitis aan den dag gelegd. Den 18 dezer is te 's Gravenhage het lijk van wijlen i den heer .7. Fastréonderwijzer aan de koninklijke muziek school op eene plegtige wijze vergezeld van een aantal vrienden en leerlingen ter aarde besteld. Vroeger was de verdienstelijke overledene ook hier ter stede een wacht on derwijzer en kapelmeester der dienstdoende schutterij

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1