MIDDELBUÜGSCHE C O U Si A IV s 1 N°. 48. Donderdag 1842. 21 April. BcfccnbwAfiitig. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belangheb bendendat het Suppletoir Kohier van het Patentregtvoor het 3de Kwartaal i8£| No. 4, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Couratit geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 April 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. NIEUWSTIJDINGEN. SDuittfchlanb. FRANKFORT den 15 april. De keizer van Rusland heeftop voordrag: van een zijner ministersvergunning verleend tot het slechten der vestingwerken van Petersburg, en bevolen de plaats daarvan in een park te herscheppen. AKEN den 15 april. De hier bestaande speelbank is mis schien voor altijd teniet gegaan, en zal, dit ten minste moet ieder edeldenkend mensch van harte wenschen den val van alle dergelijke geoctroijeerde roofnesten langs den Rijn 11a zich slepen, die tot Duitschlands schande lang genoeg hebben bestaan en langer zelf dan de Parijsche, welke een ieder zoo zeer verafschuwde. Om der regtvaardigheids wil moet men echter bekennen, dat noch in Oud-Pruissen, noch in de Oostenrijksche Statenmaar alleen bij ons aan den Rijn dergelijke hellen worden aangetroffen. ©vod-B ritfatt jc. LONDEN den 16 april. Woensdag heefc het lagerhuis de beraadslagingen over de belasting op de inkomsten hervat. Onder de voornaamste sprekers die zich nog daartegen ver klaard hebben behooren sir C. Napier en de heer O'Connell. Eindelijk is het tot eene stemming gekomen, en met de aan zienlijke meerderheid van 308 tegen 202 stemmen tot ver werping der resolutien van lord J. Russellen dus tot de nadere behandeling van het ministerieel ontwerp besloten. De koningin en de meeste leden der koninklijke familie hebben grootere of kleinere sommen bijgedragen tot voltooijing van het gedenkteeken voor den beroemden JValter Scott waartoe eene som van 12,800 p. st. vereischt wordt, van welke reeds ongeveer 11,000 p. st. is ontvangen. JfvMuti rijk. PARIJS den 16 april. De voorstellen der commissie we gens de spoorwegen komen hoofdzakelijk hierop neder, dat zoodanige wegen van Parijs zullen worden aangelegd naar de Belgische grenzenover Rijssel en Valenciennesvoor de gemeenschap met Engeland over eene later te bepalen plaats aan het kanaal; naar de Duitsche grenzen over Nancy en Straats burg; naar de Middellandsche Zee over Lyon Marseille en Cette; naar Spanje over Tours, PoitiersAngonlème en Baijonnenaar den Oceaan over Tours en Nantes, en naar het midden van Frankrijk over Nevers en Clermont, bene vens nog een weg, van de Middellandsche zee naar den Rijn loopende. De uitvoering der groote linien zal, gelijk de commissie verder voorstelt, door den Staat, de departemen- ten, de gemeenten en bijzondere personen gezamenlijk be kostigd worden. Het ministerie heefc tot de onverwijlde daarstelling van pene haven te Algiers besloten die behoorlijke ruimte tot berging van 25 linieschepen en 300 koopvaardijschepen heb- ben moet. Door de commissie voor het budget zal een spe ciaal crediet tot dit einde voorgeslagen worden. Terwijl door sommige bladen gezegd wordt, dacde aide-de- camp van den minister van oorlog die naar Oran vertrok ken is, den keizer van Marokko rekenschap wegens het on dersteunen van Abd-el-Kader vragen moetbeweren anderen dat het Fransch kabinet door de bedreigingen van het En- gelsche van maatregelen tegen dien vorst wordt terug gehou den naardien Engeland eenigen tijd geleden verklaard zou hebben, een aanval op Marokko als eene oorlogs-verklarino- tegen zichzelve te zullen aanmerken. Belgte. BRUSSEL den 17 april. De koning wordt tegen den 21 of 22 van Parijs te Brussel teruggewachtdoch zou zich kort daarna weder naar de Fransche hoofdstad begeven om den naamdag van koning Bodewijk Philips op den 1 mei bij te wonen. Donderdag namiddag heeft zich een lid van de kaïner der vertegenwoordigers, de heer van den tlovevaii Diest, voor Antwerpen in de Schelde verdronken. Naar men zegt had hij aanzienlijke sommen door beurs-speculatien verloren en zou dit hem tot zijn rampzalig besluit gebragt hebben. Hij laat eene troostelooze weduwe en zoon na. Volgens een staat nopens de instructie der miliciens uit de provincie Luik konden er van de 604 personen der ligting van 1841 292 lezen noch schrijven; en van de 594 miliciens der ligting van 1842 waren er 314 die niet het minste onderwijs genoten hadden. Een der Gentsche bladen berigtdat de Belgische bisschoppenop het voorbeeld van den aartsbisschop van Parijsmee gemeen overlegbesloten hebben om gevolg te geven aan de Pausselijke bulle betrekkelijk het instellen van openbare gebeden voor de afwending der onheilen, waaraan de kerk van Spanje is blootgesteld. De befaamde redacteur van den Patriore Beige Adolphe Bartelsis tegen den 21 weder gedagvaard voor de correctionele regtbank van Brusselop de aanklagt van den plaatselijken adjudant Boonwegens een nachtelijk voorval aan den grooten schouwburg. Uleberiatidett» Naar men verneemt zijn de militaire autoriteiten door het departement van oorlog aangeschreven, dat men bij de aanneming van vrijwilligers voor de koloniale dienst niet op zeer geringe gebreken zal zien, tnits zij geacht kunnen wor- den de physieke geschiktheid te bezitten om bij het leger te dienen. Op den voorlaatsten zondag heeft het dorp Haastrecht bij Gouda een groote ramp bedreigd, die echter gelukkig is afgewend. De stovendie in de namiddag godsdienstoefe ning gebruikt waren schijnen niet genoeg nagezien te zijn en stonden des avonds, daar zij bij elkander gezet waren in de kerk, gelijkelijk in brand, hetwelk bij tijds ontdekt werd. Gewisselijk is zulks eene nieuwe waarschuwing, daar op* meer plaatsen hieromtrent niec genoegzame voorzigtigheid wordt in acht genomen. Men meldt, dat in den nacht tusschen den 13 en 14 dezer de R. K. kerk en drie hofsteden in de gemeente Dus- senprovincie Noord-Brabandbijna geheel door de vlam men zün verwoest. AMSTERDAM den 17 april. Eergisteren morgen ten 7 ure heeft Z. M. de Koningvergezeld van de Prinsen Ale- xander en Hendrikbenevens van den Erfgroothertog van Saksen-PHeimar, den heer burgemeester P. Huidekoper Zr. Ms adjudant, den heer kolonel Hodshon en verder aanzienlijk gevolg zich te voet van het paleis naar de in aanbouw zijn de nieuwe koopmansbeurs begeven en deze belangrijke wer ken in al hunne bijzonderheden bezigtigd. Daarna heeft Z. M. de kweekschool voor de zeevaart met de meeste belangstelling in oogenschouw genomen en eelti ge verrigtingen der kweekelingen en verdere bijzonderheden met de meeste aandacht gadegeslagen. Van daar heeft Z. M. de fabrijk van den heer .Dixon bezocht, wederom aldaar met naauwkeurigheid alles nagegaan en bij die gelegenheid den heer Dixon met de ridder-orde begiftigd. Voorts heeft Z. M. zich begeven naar de nieuwe maatschappij Arti et Amicitu' waar Z. M. de welingerigte fraaije zaal met de verzameling schilderijen met alle blijken van belangstelling bezigtigd heeft. Des avonds woonde het hof een concert in de maatschap pij Felix Meritis bijwaarbij ook de heer Vieuxtempi zich een- en andermaal deed hooren. Gisteren avond heeft het zich naar den Franschen schouwburg begeven. Z. K. H. de Erfgroothertog van Saksen-PHeimar is dezen morgen ten half 10 ure naar 's Gravenhage teruggekeerd ter wijl HH. MM. de Koning en Koningin benevens de Prinses en Prinsen, de godsdienstoefening in de nieuvvekerk, onder het gehoor van ds. van Meeteren bijgewoond en daarna de diergaarde var. Natura Artis Magistra in de plantaadje be zocht hebben. GOES den 16 april. Men verneemt, dat er hoop bestaat om dit jaar wederom de stoombooc Laurens Kosterdie de dienst tusschen Rotterdam Gen: en Antwerpen verrigt en ook aan hec Goessche Sas aanlegt te water te zien. Men wil zelfsdat de maatschappij twee booten in de dienst zal brengen en ook voor de tusschenliggende plaatsen gelegen heid za! openen tot vervoer van goederen hetwelk zeer in het belang van den handel is. Het is te hopendat de maatschappij gelukkiger zal slagen als ten voorleden jare en moge bij de herstelling van het hoofd aan het Goessche Sas ktinnen gezorgd worden dat de aanlegplaats altijd vol doende was, zoo zou onze stad hierbij veel winnen. De bedoelde stoomboot, de bediening op dezelve enz., hebben zich bovendien reeds zeer aanbevolen. MIDDELBURG den 20 april. De Staats-Courant van den 19 dezer behelst uit 's Gravenhage hec volgende: HH. MM. de Koning en Koninginalsmede HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden Prinses Sophia en de Erf-Grootherrog van Saksen-Weimarzijn uit Amsterdam in deze residentie ceruggekeerd. Voor eenige dagen was alhier het berigt ontvangen dac Z. M.^ Koning Willem Frederik Graaf van Nassau door eene ernstige ongesteldheid was aangetast. De tot op gis teren uit Berlijn aangebragte tijdingen waren evenwel van eenen vrij geruststellenden aard, en gaven aanleiding om eene spoedige becerschap van den doorluchtigen lijder te verwachten. Maar de heden ontvangen berigten hebben de gunstige verwachtingen die men meende te mogen koeste renaanmerkelijk doen verflaauwen, en geven veeleer grond om voor een bedroevenden uitgang der ziekte te vreezen. Bij die berigten was hec navolgende bulletin gevoegd Berlijn den 15 april. Z. M. de Graaf van Nassau heefc gedurende den da" var. gisteren veel gesluimerden slechts van tijd tot tijd gehoestwaardoor veel taaije slijm werd uitgeworpen. De eetlust was niet bijzonder. Gedurende den nacht we'rd de hooge patiënt door herhaalde aanvallen van hoest verontrust die vooral van middernacht tot in den morgenstond plaats' vonden. Daarbij is de huid over het geheele ligchaam k!am* Dieffenbacii." Z. h. H. Prins Fredertk der Nederlanden is heden na middag van hier naar Berlijn vertrokken In ons vorig no. vermeldden wij 'de prijzen waarvoor een.ge handschriften van oudere en nieuwere dichters uit de nagelatene btbhotheek van den heer Immerzeel, verkocht wa ren; wij kunnen daarbij nog voegen, dat een exemplaar f' ft: i i' i, t5' De abonncments-prijs deicr Courant is f a y5voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Cents de regel, met uitzondering van Huwelgks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van éin tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Derelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. s GRAAENHAGE den 13 aprilDe heer directeur van het kabi net des Konings heeftop Zr. Ms. lastin januarij 11. onder ande ren aan het departement voor de zaken der Hervormde kerk enz. mededeeling gedaan van het Koninklijk besluit van den 2 derzelfde maand betrellende het lager onderwijsen heeft daarbij aan het mi nisterieel hoofd van gezegd departementdoor middel eener missive van den 15 der meergenoemde maand het navolgende geschreven Uit den inhoud van hetzelve besluit, als ook uit de aanschrijving van den heer minister van binnenlandsche zaken aan lieeren gedepu teerde Staten voor zoover die is medegedeeld in de Staats-courant van den 10 januarij 11. zal aan Uwe Exc. blijken dat de Regering geene termen heeft gevonden om af te wijken van de wettelijke beginselen volgens welke het lager onderwijs tot dusver is bestuurd geworden; beginselen krachtens welke onder anderen dat onderwijs is een belang van louter burgerlijk maatschappelijken aard buiten invloed van het leerstellige van eenig kerkgenootschap. Intusschen toonde de Regering bij de invoering van het verbe terd lager onderwijs in den jare 1806 den lioogen prijs welken zij er op stelde dat de schoolkinderen geenszins verstoken bleven van het onderwijs in de leerstellige begrippen van bijzondere kerkge nootschappen, gelijk dit "zigbaar is in de bekende aanschrijving van den secretaris van Staat voor de binnenlandsche zaken van den 30 mei 1306 aan de synode der Hervormde Nederduitsche en NVaalsclie kerken de kerkeraden der Luthersche Remonstrantsche en Doops gezinde gemeenten en de kerkvoogden der Roomsch-Katholijke ge meenten binnen de Bataafsche Republiek. Ook thans hecht zij* er niet minder groote waarde aan dat aan de schoolkinderen ieder naar de begrippen der kerk waartoe zij behooren grondig leerstellig gods dienstig onderwijs worde gegeven. Het is met inzigt om dat onderwijs zoo veel mogelijk te bevorde ren dat zij, luidens art. 11 van liet besluit, de schooUokalen te dien einde dagelijks beschikbaar' heeft gesteld terwijl zij in jfe meer gemelde aanschrijving aan de gedeputeerde Staten der provinciën reeds liet voornemen beeft geopenbaard om de kerkelijke autoriteiten der verschillende gezindheden op te wekken en uit te noodigen om te zorgen dat voor de schoolkinderen de weg tot het ontvangen van het bedoeld onderwijs al meer en meer worde geopend. Om aan het voornemen gevolg te geven draagt de Koning aan Uwe Exc. op, om langs zoodanigen weg, als door Uwe Exc. het meest gepast zal worden geoordeeld de geestelijkheid en de leeraars der verschillende gezindheden opmerkzaam te maken op het hoog belang hetwelk de Regering er in stelt, zoo als onder anderen blijkt uit arti kel 11 van liet besluitdat hij de handhaving van het beginsel om alle leerstellig godsdienstig onderwijs van de openbare lagere scholen te weren er met des te meer ijver voor worde gezorgd dat het be doeld onderwijs buiten den schooltijd met ruimte en grondig gege ven worde en om verder de geestelijken en leeraars aan te sporen, om ook van hunne zijde tot dat doel mede te werken niet aHeen door te volharden in de pogingen te dien einde tot hiertoe aange wend maar ook om met verdubbelden ijver gebruik te maken van iedere gelegenheid, die zich kan aanbieden om hoe langer zoo meer de schoolkinderen in dat leerstellig onderwijs te doen deelen en het zoomogelijk, daarheen te leiden, dat weldra geene dier kinderen meer van dat voorregt verstoken zijn. Uwe Exc. gelieve te gelijker tijd de geestelijken en leeraars aan te moedigen om voor zoo veel zulks ter bevordering van dit doel eenigzins dienstig kan wezen gebruik te maken van de bevoegdheid welke hun bij het 11de artikel des besluits is toegekend en zich te dien einde casu quo met de betrokken schoolopzieners of plaatselijke commissicn te verstaan." Tan de missive van gein. directeur van het kabinet des Koi.ings welke het vorenstaande bevat, is den 22 januarij jl. door deu minis ter van Staat belast met het departement voor de zaken der Hervorm de kerk enz., een afdruk gezouden aan elk Protestantsch leeraar met bijvoeging van het onderstaande He directeur van het kabinet des Konings heeft overeenkomstig Zr. Ms. bevelen hij missive van den 15 dezer, mij eene zeer belang rijke mededeeling gedaan betreffende het doel en de strekkin"- van het koninklijk besluit, met betrekking' tot het lager onderwijs" van 2 januarij 11. bijzonder ten aanzien van deszelfs 11de artikel. Ter verzekering van het heilzaam oogmerk daarbij aangeduid de bevordering namelijk van het leerstellig godsdienstig 'onderwijs der leerlingen op de openbare lagere scholen heb ik mij voorgenomen de synoden en andere kerkelijke coUegien welke a.in het hoofd der onderscheidene I'rotestantsohe kerkgenootschappen hier te lande zijn ge plaatst uit te noodigen om daartoe de meest voegzame maatregelen te verordenen. Dan ik oordeelde mij tevens verpligtinmiddels al de heeren predikanten reeds dadelijk daarmede hekend te maken door de toezending van een exemplaar der bovenvermelde gewigtige aan schrijving welke ik van wege Z. M. heb mogen ontvangen gelijk ik de eer heb zulks te doen hij deze."

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1