MIDDELBURGSCHE C O 'feïl.b-l N°. 47. Dingsdag 1842. 19 April. t'-l'FTEï €£WO<i)S BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. ifycvvk bev iïlatcn ea CScwigten. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, Bcficukmaïiittg. NIEUWSTIJDINGEN. Suitscliïatib. ©root-Bïiltattje. JfvNmfitijfc. Bclgic. ücbcrianbcn. 'Sr In aanmerking nemende da:, naar aanleiding van de Ko- tiinklijke besluiten van den 28 September 1819 Staatsblad no. 49), en van den 30 Maart 1827 {Staatsblad no. 13), jaarlijks een Herijk van al de Nederlandsclie Maten en Ge- wigcenwelke in omloop zijn gebragt en in den Handel ge bruikt worden, behoort plaats te hebben; Gelet op het Reglemenc op den Herijk in deze Provincie, van den 15 Februarij 1822; Gezien de missive van Zijne Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 4 November 1841 no. 96, 2de Afdeeling Besluiten Art. 1. De Herijk over het jaar 1842 van de Nederland- sche Maten en Gewigten, welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gewigten, Lengte-matenInhouds-maten voor drooge warenVocht maten voor den Handel in het klein en in het groot, mits gaders van de Wisse, zal in het iste, 2de en 5de District dezer Provincie worden aangevangen met den 2 Mei aan staande en gesloten op den 1 Augustus daaraanvolgende zul lende de aanvang van den Herijk in het 3de en 4de District nader bepaald worden. Art. 2. De letter X zalovereenkomstig bovengemelde aanschrijving, voor de Ijk letter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigten, benevens het bijzondere merk van den Arrondis- semencs-ijker worden afgedrukc of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-ijkers zullen, overeenkomstig Art. 5 van voorschreven Reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den Herijk vaceren in die Gemeen ten van derzelver Arrondissement, als door ons bij resolutie van den 10 April 1840 no. 26 zijn aangewezen, en op de dagengedurende welke zij niet ir. de Gemeenten buiten hunne Woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags hunne Kantoren geopend houden om aan de Ingeze tenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner Maten en Gewigten. Art. 4. Zij zullen Van de uren, waarop hunne Kantoren zullen geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeentenniec tot den Herijk der Maten en Gewigten ten hunnen Kantore zullen vaceren, aan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door Publicatie en door insertie in de Stedelijke of in de binnen derzelver Stad meest gelezen wordende Courant, aan de belangheb benden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wethouders of Assessoreu der Gemeente, in welke zij, in overeenstemming mee het bepaalde in Art 3 cot den Herijk zullen vacerenvan hunne op handen zijnde komst ten min ste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehon- den zijn, de Burgemeesters en Assessoren der andere Ge meenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerddaarvan kennis te geven, ten einde de Ambtenaren, Publieke Admi- nistratienKoopliedenWinkeliers en andere belanghebben den door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den Herijk zal worden gevaceerd, en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten, mitsgaders de strijkels der halve en kwart Mud den te doen herijkenzullende de Plaatselijke Besturen be halve de ten deze vereischte openbare bekendmakingtevens zoo ve/el mogelijk de belanghebbende Ingezetenen hunner Ge meente welke zij weten dat van Maten en Gewigten ge bruik maken, te hunnen Huize eene waarschuwing of ken. nisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten wor den uitgenoodigdom aan den Arrondissements-ijkervöór den aanvang van den Herijk, of bij deszelfs komsc in de Gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners ihunner Gemeente, welke uit hoofde van hunne betrekking- of hun bedrijf verpligt zijn gebruik te maken van Maten of Gewigten. Toe het opmaken dezer lijsten zal het "Register der Pa- tentpligtigen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en Publieke Administra- tien, welke in derzelver Ambts-betrekkingen van Maten en sGewigtentot het constateren van leverantien of werken, ge bruik moeten maken; wordende, met betrekking tot de' za- menstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauw- keurigheid aanbevolen, opdat in dezelve uitsluitend alle er kende ijkpligtigenen geene andere dan de zoodanigen wor den opgenomen. {Het vervolg hierna.') 'De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie SEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben- <den datten gevolge van eene vereischt wordende herstel ling aan de dubbele Draaibrug te Sluiskil, op het Kanaal van Neuzen, de passage van 'Rijtuigen over gemelde Brug, gedurende den tijd van achttien dagente rekenen van den 20 April 1842, zal gestremd zijn. Middelburg, den 15 April 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII.. FRANKFORT den 13 april. In sommige dagbladen wordt een berigc uic Berlijn medegedeeld volgens hetwelk bij de Pruissische regering een ontwerp aanhangig zoude wezen om de zoogenaamde permanente commissien der onderschei dene provinciale stenden-vergaderingen tegen augustus in ~die hoofdstad te zamen te roepen ten einde gezamenlijk over scaats-aangelegenheden geraadpleegd te worden. Ofschoon reeds meermalen van zoodanigen maatregel gesproken isbe hoeft dit berigc nog bevestiging. In de dagbladen vindt men nog een berigc uit Berlijn den 9 april, waarin gemeld wordt, dat aldaar bij voortduring de gunstigste tijdingen uit Rome, betreffende de kerkelijke za ken ontvangen worden. Onder anderen zou, naar men verzekerde, de Paus dikwijls eigenhandige brieven aan den koning zenden, waarin Z. H. de meest vriendschappelijke ge voelens aan den dag legde. De spanning, welke toe dus ver cusschen Rome en de Pruissische regering bestaan had scheen derhalve geheel opgehouden te hebben. Ook het ge schil wegens het bisdom Trier was, naar men verzekerde, uic den weg geruimd, ten genoegen evenzeer van de geeste lijkheid als van de wereldlijke magc. De berigten uit Konstantinopel van 23 maart houden in, dat de Porce een nieuwen commissaris benoemd heeft, om den staat van zaken in Syrië te onderzoekenen wel den voormalige» gouverneur van Srnirna Selirn-bey die voor eetiigen tijd met eene zending aan de Ooscenrijksch- Bosnische grenzen belast is geweest. Tot een bewijs van den rijkdom der heeren Rothscliild wordt gemeld, dat bij gelegenheid van het huwelijk des oud sten zoons van den heer Carl von Rothschildmet zijne nicht te Londen aan den bruidegom door zijnen vader eene som van 100,000 p. st. (ƒ1,200,000 Ned.) geschonken is terwijl door de bruid eene som van 180,000 p.st.( ƒ2,160,000) is bijgebragc. LONDEN den 13 april. In het huis der lords is de tweede lezing der wet op den invoer van granen tot aanstaanden maandag uitgesteld. Ongemeene drukte heerscht in de meeste zeehavens door het gedurig inschepen van troepen naar Oost-Indie en China. Zeventien menschen hebben 11. zacurdag, door de ont vlamming der lucht en daarop gevolgde uitbarsting in eene der kolenmijnen nabij Manchester, jammerlijk het leven ver loren. Laatstleden vrijdag is de generaal sir IV. Houstondie in de expeditie tegen Walcheren het bevel over de reserve voerde, en zich vroeger in Egypte bijzonder onderscheiden had, in yyjarigen ouderdom op zijn landgoed in Kent overleden.' De zeetnagc der Vereenigde Staten bestaat thans uit 11 linieschepen 17 fregaccén 18 korvetten 2 brikken 9 goe- letcen 4 stoom- en 3 transportschepente zamen 64 vaartuigen. PARIJS den 13 april. Gisteren is in de kamer der pairs eene levendige woordenwisseling ontstaan over het opbrengen van twee Fransche schepen door Engeische kruisers, op het vermoeden dat zij slaven aan boord hadden. Hoewel de mi nister Guizot ophelderingen dienaangaande gegeven heeftschijnt het algemeen gevoelen in Frankrijk zich .langs hoe meer te gen het nieuwe verdrag wegens het regt van doorzoeking, en tegen de misbruiken te verklaren, tot welke de verdragen van 1831 en 1833 aanleiding geven. In den afgeloopen nacht is de heer Caltieraide-de- kamp van den minister van oorlog met eene gewigcige zen ding naar Oran vertrokken. Te Touion zijn verscheidene brieven uic Algiers en Oran ontvangen, welke daarin overeenstemmen dat zich een groot aantal Marokkanen in het beylick van Tleraecen vertoond heeft. BRUSSEL den 13 april. Gisteren is brand ontstaan in de kazerne der Annonciadenwelke door het regetnent der gui- des is bezet. Deze brand scheen nog al een ernstig aanzien te hebben, en daar, bij het ontdekken van het zoogenaamde /complot, in octoberdit gebouw was aangegeven, als eene der kazernenwelke in brand zouden hebben moeten wor den gestoken, ontbrak het niet aan verschillende geruchten omtrent de oorzaken van deze gebeurtenisen werden er ook eenige buitengewone militaire maarregelen genomen, ter hand- handhaving van de goede orde. Men is echter het vuur spoe dig meester geworden zonder dat er eenige wanorde is be speurd en men heeft een nanuwkeurig onderzoek gelast, ten einde de oorzaak van den brand op te sporen. Den 15. Men heeft een ontwerp in gereedheid ge bragt voor eene geheele reorganisatie van het Belgische le ger en eene commissie benoemd, onder voorzitting van den generaal Evain, om heczeive te onderzoeken. Men heeft tot dus verre de oorzaak van den brand in de kazerne der Annonciaden niec kunnen ontdekken. Sedert eenige» tijd trachten de voorstanders van de par tij der liberalen hunnen aanhang te versterken door het stich ten van zoogenaamde clubs of gezelschappen in welke de aangelegenheden van den dag worden besproken. Dit vindt bijzonder in de Waalsche provinciën en wel bepaaldelijk iu i Luik plaats. Dat de tegenpartij krachtige middelen kan aanwenden, en ook werkelijk aanwendt, om dit te verijde len, behoeft wel geen betoog. s GRAVENHAGE den 14 april. Eergisteren is alhier uit Berlijn een courier aangekomen, die zeer ongunstige be rigten omtrent den toestand der gezondheid van Z. M. Ko ning Willem Frederikgraaf van Nassau overbragt. Deze engten hielden in dat Z. M. door eene zware bezetting op de borst was aangetastwelke bedenkelijke gevolgen kon na zich slepen. De nader en ook heden ontvangen berigten zijn echter veel geruststellender, en men heeft de gegronde hoop op hoogstdeszeifs behoud en spoedig herstel. Z. K. H. de Prins van Oranje neemt langzamerhand in beterschap toe. AMSTERDAM den 13 april. Na den afloop van een di ner van ongeveer 60 couverts ten hoveis de Koninklijke Familie in den schouwburg verschenen, en aldaar met de grootste blijken van eerbied en genegenheid ontvangen. Heden heeft eene luisterrijke presentatie van dames plaats gehaddaarna is weder groot diner ten hove gehouden. Den 15. Gisteren avond hebben HH. MM. en de verdere alhier aanwezige Vorstelijke Personen het tweede concert van de toonkunstige maatschappij Caecilia in den stads schouwburgmet hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerden zijn daarbij door eene zeer talrijke menigte met een algemeen en herhaald vreugdegejuich begroet. H. M. de Koningin heeft den eicel en waardigheid van beschermvrouw dezer nuttige en liefdadige instelling wel wil len aanvaarden. De uitvoering der muziekstukken, onder het bestuur van den verdienstelijken van Breewas allerloffelijksten ge. tuigde zoo wel van de bekwaamheid als van de onvermoei de vlijt der toonkunstenaars. Heden heefc Z. M. mee de Prinsen de fabriek van den heer Dixon bezochtwaar onder anderen het ijzerwerk voor de brug van den ijzeren wegover het Spaarne te Haarlem wordt vervaardigd en heefc Z. M. dien heer de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. II. M. heefc heden ochtend een dejeuner bij mevr, de barones van Brienendame van het paleis, gelieven aan te nemen, en heeft het voortreffelijke kabinet schilderijen door wijlen den heer van Brienen verzameldbezigtigd. Op de gisteren avond voortgezette veiling van de na- gelatene bibliotheek van wijlen den heer tmmerzeelzijn de handschriften van verscheidene oudere en nieuwere dichters verkocht geworden; onder deze is de collectie handschriften van tnr. W. Btlderdijkwaarbij verscheidene onuitgegevene (catai. 110. 9 32), voor 141 en de afzonderlijke hand schriften van verschillende in "den muzen-almanak geplaatst of ter plaatsing ingezonden, (no. 77—206), voor 120 beide door den heer J. Radink gekocht. MIDDELBURG den 18 april. Door Z. Exc. den minis ter van binnenlandsche zaken is aangekondigd, dat de op den 31 maart II. plaats gehad hebbende herbesteding der werken aan het kanaal van Neuzen naar Sas-van-Genc en der killen van de daarop uitloopende sluizen en verdere werken ten gevolge van den te hoogen aannemingsprijsis geïmprobeerd geworden en dat eene nieuwe herbesteding van dat werk is bepaald op donderdag den 21 dezer, des voormiddags ten 10 ure, aan het lokaal van het provinciaal gouvernement te Middelburg. Naar men verneemt heeft Z. Exc. de minister van justitie, in eene circulaire aan de ambtenaren van het publiek ministerie, kennis gegeven van zijne optreding als zoodanig, en hun over verschillende punten zijn gevoelen medegedeeld. Onder anderen moet Z. Exc. genoemde ambtenaren hebben aangespoordaanceekening te houden van datgene wac hun voorkwam in de nieuwe wetgeving verbetering te behoeven, ten einde, bij voltooijing derzelvedaarop de noodige aan- dachc zou -kunnen worden gevestigd. Tevens worden ge melde ambtenarenzoomen verzekert, uitgenoodigd, die oude wetten en verordeningen op te geven, welker vervan ging of afschaffing geheel of gedeeltelijk, wenschelijk zon de zijn. De minister moet vervolgens hec hoogeonafhan kelijke standpunt aanwijzen, waarop, zijns inziens, de reg eer in Nederland staat, en het verlangen uitdrukken dat die onafhankelijkheid met in het oogbonding van de grondwet en de daarop berustende wetten en regelingenten zeerste worde gehandhaafd. Uitgaande van hec verheven standpunt, dat de regeer hier te lande inneemtacht Z. Exc. het min kiesch dat tot de vervuiling daarvan verzoeken worden ge daan hij vertrouwtdat zulks in hec vervolg zal worden nagelaten, en hec den Koning zal worden overgelaten, zon der onderscheid van rang of geloofsbelijdenis, maar alleen het oog slaande op kunde en braafheid, regters te kiezen of te benoemen. Eindelijk moet Z. Exc. te kennen geven, dat hij de vrij heid van drukpers in den ruimsten zin verstaat, 'en terwijl hij de losbandigheidwaar die tegen de wetten zondigtwil hebben geweerd, de vrijheid cot uiting -der gedachte als een kostbaar grondwettig regt aanmerkt. Presidenten directeuren der Nederlandsche bank hebben bekend gemaaktdat heeren commissarissenna examinatie en approbatie van de balansover het afgeloopen boekjaar verschenen 31 maart 184*2-, opgemaakt, de uitdeeling, of

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1