MIDDELBURGS CHE COUR A N 7 N". 41. Dingsdag F 1842. 5 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Hfitiattalc RliUtic. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van een ieder dien zulks zoude mogen aangaan, dat de derde Zitting van den Militie-Raad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervan gers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling, zal plaats hebben voor de Inwoners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militie-Kanton, op Woensdag den dertienden April aanstaande., des namiddags ten één uur, in de Abdij dezer Stad, en dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag ten behoeve van Plaatsver vangersdoor de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden gevaceerd op Woensdag den zesden Aprildes voormiddags van tien tot twaalf ure. Wordende -de belanghebbenden aangemaand om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad, tot het beoor- deelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaarsten nutte te maken daar de zooda- migen, welke deze Zitting van den Militie-Raad laten voor bijgaan, zich zullen blootstellen daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgen, aangezien de vergunning tot de vervanging bij het'Korpsvolgens de bepalingen der wet slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. - En opdat niemand hiervan onkundig' blijvezal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 25 Maart Ü842. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. -BE CIUS. NIEU W STIJDINGEN. 23nitedtlant». 'FRANKFORT den 29 maart. Volgens brieven uit'Kon- stantinopelgedagteekend den 9 dezer, zou tot de afzet ting van den grootvizier Izzet-Mehemed pacha zoo goed als besloten zijn waartoe de sultan eensdeels gekomen was om aan de met het ingevoerde stelsel van besparing ontevredene Turksche grootenanderdeels om aan de vreemde gezanten genoegen te gevendie zich over de onhandelbaarheid van dien staatsman bij alle voorkomende gelegenheden beklaagden. Ten opzigte der geschillen wegens het bewind in het gebergte van den Libanon heeft de Porte eindelijk toegege ven Omer-pacha teruggeroepen Mustapha-pacha tot seras. kier van Syrië benoemd, en tot het aanstellen vantwee vor sten, een uit den stam der Drusen en een uit dien der Maro- nitenbesloten, welke onder de bevelen van den seraskier staan zullen. De benoeming van Mustapha-pacha tot laatst genoemden post maakte die van een nieuwen minister van •oorlog noodzakelijk, waartoe men Halil-pacha bestemd acht te zijn. Onder de bejaarde arme lieden aan welke HH. MM. de keizer en de keizerin van Ooscenrijk, naar oud gebruik, op witten donderdag de voetwassching dachten te verrigten bevond zich een man van 108 en eene vrouw van 104 jaren. Uit Maagdenburg schrijft men Dezer dagen ontving onze stad een bezoek van een in Ruslatrd gevestigd hoogbejaard grijsaard, dat men wezenlijk merkwaardig mag noemen. Hij telt niet minder dan 119 jaren en is een geboren Duitscher, die te Freiburg aan de Unstrut het eerste levenslicht aanschouwde. Op zijn ipdejaar verliet hij Duitschland, reisde lang als slotenmaker rond vestigde zich later als zoodanig in Rusland, en werd eindelijk in de ^keizerlijke geweerfabrijk te Petersburg aangesteldwaar hij niettegenstaande zijnen hoogen ouderdom, tot nog voor kor tten tijd druk werkzaam was. De keizer, op dezen belang- wekkenden grijsaard opmerkzaam gemaakt'heeft hem naar -men verhaaltbij zich geroepen en hem toen de vrijheid ge- igeven om te zeggen wat hij bovenal wenschte. Nu gaf de .«stokoude man te kennen, dat hij niets meer verlangde, dan ahansna 100 jaren, zijnen geboorte-grond nog eenmaal weder te zien. Het verzoek werd hem natuurlijk coegestaan en .door de liefderijke voorzorg des keizers werd hij zelfs van een rijtuig voorzien cn hem een geneesheer op reis medege geven. Toen hij te Leipzig kwam had hij die stad juist in «eene eeuw niet meer gezien, want op zijn 19de jaar was hij wan daar, waar hij'het slocenmakerswerk geleerd had, naar 'buiten 's lands vertrokken. 'Hij hield er zich echter slechts een paar korte uren op daar zijn gemoed hem bovenal naar het dorp henendrong, waar hij, zulk eene lange reeks van jaren geleden, als knaap had gespeeld." Uit dc papieren van den voormaligen kanselier Beymc moet blijken, dat de overleden koning Frederik Wilhelm III Schiller uicgenoodigd heeftom in Potsdam te komen wo nen met een inkomen van 3000 t'naler en vrije hof-equipage. De ziekte en spoedig gevolgde dood van Schiller zijn de oor zaken geweestdat dit plan niet tot uitvoering is gekomen. Ware het volvoerd, men zou Duitschland geene verwaarloo- zing van zijnen grooten dichter te laste kunnen leggenge lijk nu dikwijls geschiedt. (Smiot-ötrittattjc. LONDEN den 30 maart. H. M. de koningin van Por tugal is den 16 dezer voorspoedig van een prins bevallen welke gebeurtenis te Lissabon groote vreugde heeft veroor zaakt. De Paus is uitgenoodigd om als doopvader te staan. Het ridderlijk standbeeld van lord Wellington is vol tooid in de werkplaats van den heer Waijatt te zien. De hertog is te paard voorgesteld in zijne regterhand den be- velhebbersscaf houdende, die hij als naar een slagcveld uit strekt, op het oogenblik dat hij zijne orders aan een adju dant schijnt te geven. Het paard is eene volmaakte afbeel ding van het beroemde paard Coppenhagedat Z. Exc. in den slag van Waterloo bereed. Het monument is 27 voet hoog, behalve de pedestal. Het standbeeld zal op 1 mei 1843de verjaardag des hertogsingewijd worden. Te Londonderry in Engeland zal eerstdaags een bui tengewoon groot stoomschip van stapel loopen. Het meet 1300 tonnen, buiten de ruimte voor de machine en 700 tonnen steenkolen. Het wordt gewapend met 44 stukken. Glasgow en de omstreken zijn 11. vrijdag door een he- vigen storm bezocht geworden die groote schade aangerigt en onder anderen een onvoltooid gebouw omver geworpen heeftwaardoor twee werklieden gedood en drie anderen zwaar gekwetst zijn. Uit Nieuw-York zijn hier berigten tot den 8 dezer ont vangen. Zekere John Sheridan Hogan een Ier van geboor tewas te Lockport voor den regeer gebragtals aangeklaagd van een dergenen te zijn welke de stoomboot Caroline ver brand hebben. Op het gerucht zijner arrestatie is groote gisting onder de bevolking ontstaan die gedreigd heeft zich met geweld van zijnen persoon te zullen meester maken en hem te zullen ophangenbijaldien de regering der Staten hem uit de handen der plaatselijke autoriteiten mogt willen bevrijden. Volgens sommigen is de gevangeniswaarin Ho gan was opgeslotenden volgenden morgen ledig gevonden en hij het gevaar op Canadeesch grondgebied ontkomen maar de waarheid hiervan scheen niet volkomen bevestigd te wezen. JVfttifctrijfc. PARIJS den 30 maart. Men verzekertdat op den naam dag des koningsdie den 1 mei invalt, de hertog van Ne mours tot onder-koning van Algerie, de prins van Joinville tot contre-admiraal en de hertog van Aumale tot maréchal- de-camp benoemd zullen worden. In de maand september zal de hertog van Mcntpensier jongste zoon van den koning, en chans ongeveer 18 jarenoud, bij het leger in dienst treden. Het hof van assises der Seine heeft het vonnis bekrach tigd waarbij de heer Delarocheverantwoordelijk uitgever van het dagblad le Nationaltot een jaar gevangenis en eene boete van 4000 fr. veroordeeld waswegens voor den per- soon en de regten des konings beleedigende artikelen. In de fabrijk der gebroeders Grand alhier zijn, op last van den hertog van Orleans, staatsiegordijnen en andere zij den stoffen vervaardigd, die alles wat het tijdvak van Bode wijk XIV van dien aard heeft voortgebragt in pracht en kost baarheid overtreffen en tot versiering van het groot salon in het paveljoen Marsan dienen moeten. België. BRUSSEL den 1 april. De Moniteur behelst een ko. ninklijk besluit van den 29 maart, waarbij de majoor der artillerie II. Kesselsdie bij het jongste regtsgeding zich op nieuw heefc doen kennenop non-activiteit wordt gesteld. Aan den militairen intendant Parijsdie bij het bekende regtsgeding is vrijgesproken is nadat de koning hem op reform had gesteld, een besluit van den minister van oorlog toegezonden, volgens hetwelk hij voortaan ce Nieuwpoort zijn verblijF zal hebben te houden. 'sGRAVENHAGE den 31 maart. Gisteren heefc de heer mr. F. .4. van Hall, nieuw benoemd minister van justitie, in handen des Koningsden gevorderden eed afgelegd. Z. Exc. heeft heden zijne betrekking aanvaard. Bij koninklijk besluit van gisteren is de minister van Staat, mr. II. J. baron van Doorn van Westkapellebenoemd tot grootmeester van het Huis des Konings, bijzonder belastom als zoodanig bij H. M. de Koningin ce fungeren. Tot dus verre is liet tijdstip, waarop de Tweede Ka mer der Staten-Generaal hare werkzaamheden zal hervatten nog onbekend. Het schijnt dat de jongste ministeriele ver andering, die plaats heefc gehad, tot eenig verwijl in de hervatting van de zitting aanleiding geven zal. Immers de nieuwe minister van justitie zal zich geheel en al op de hoogte moeten stellen van den staat der voordragten van wet, die op die oogenblik het onderwerp van overweging bij de Kamer uitmaken. Men verzekertdat het aanhangig ontwerp nopens de conflictenhecwelk zoo zeer tot de aftreding van den minister van Maanen heefc bijgedragen, zal worden in getrokken en door eene geheel andere voordrage zal worden vervangen. Ook verwacht men, dat er nieuwe gewijzigde ontwerpen van wet, nopens de hypothecaire inschrijvingen, hec notariaac en de burgerlijke pensioenen aan de Kamers zullen worden aangeboden. Men verzekert ook dat men zich bij de departemenren van algemeen bestuur bezig houdt met hec vervaardigen van on derscheiden ontwerpen van wee, en dat, onder anderen, van wege het departemenc van financiën, spoedig 11a de hervatting der zittingeneen ontwerp van wethoudende eenige wijzi gingen in het tarief der regten op den in-, uit- en doorvoer, zal worden aangeboden. De directeur-generaal van de marine heefc ter kennis van de zeevarenden gebragt, dat, blijkens eene bekendma king van het crinity-huis te Londen van den 3 dezeren ten einde het vuurschip van de Kentish-Knock bij dagonder alle omstandigheden met zekerheid te kunnen onderkennen te beginnen met 20 april aanstaande öf daaromstreeks, boven den gewonen bal, welke van den mast van dat vaartuig ver toond wordtnog een tweede bal van kleine afmeting zal worden geheschen. Uit de laatst ontvangene Indische berigten, afgezon den in het laatst van november, blijkt hoegenaamd niets van nieuwe onlusten op Sumatra en van eenen opstand onder de arbeiders op Banda waarvan door de Duitsche bladen eeni- gen tijd geleden is melding gemaakt. Aan die berigten onc- leenen wij nog het volgende.: De rooverijenvan welke het districc Benkoelen op Su matra en hec binnenland van Palembang zoo veel hebben te lijden gehad, waren ten gevolge van genomene maatregelen aanmerkelijk verminderd. In de residentie Palembang heeft men de indigo-teelt aan gevangen, waarvan gunstige resultaten verwacht werden. Op Java heersehte eene algemeene rust. Op het einde van september hadden eenige, vermoedelijk op het eiland Bali te huis behoorende vaartuigen zich op de zuidkust van Java vertoond, waarschijnlijk om de klippen, alwaar men eetbare vogelnestjes vindt, te berooven. Bespeurende, dat de plaatselijke ambtenaren op hunne hoede warenzijn zij onverrigter zake vertrokken. De stand van hec rijstgewas op Java bleef bijzonder gun stig en in sommige residencien was de oogst reeds zeer voor- deelig uitgevallen. Op de teelt van produccen voor de Eu- ropesche markt had daarentegen de aanhoudende droogte eenen nadeeligen invloed uitgeoefend. De tabak in Rembang stond zeer schraal. Het naar Nederland terugkeerende schip Hendrik Janka pitein Waphad in straat Sunda een zoodanig lek bekomen dat het naar Batavia had moeten terug keerengesleept door Zr. Ms. stoomboot de Hek la. NIJMEGEN den 1 april. Laatstleden woensdag avond, ten half 6 ure, had alhier een voorval plaats, dat veel nood- loctiger gevolgen had kunnen hebben. In de «Hezelstraat was men bezig aan een huis te werken en eenige uitbraak te doen. Alzoo deze hellende straat veel lager gelegen is dan de huizen achter de Groote- of St. Scephens-kerkzoo gebeurde hec, dat de vloer van een dezer laatstgenoemde hui zen van hetwelk de fondamenten ondermijnd schenen in viel, en met denzelven de bewoners, van welke de vrouw des huizes en haar 19jarige zoon groot gevaar liepen onder de puinhoopen om te komen. Door tijdig aangebragte hulp werden zij echter van onder dezelve gered, hoewel de vrouw deerlijk is gebranddoordien de brandende kagchel op haar was gevallen. De boven-verdiepingdie nog hangende was gebleven, was slechts door de moeder der genoemde vrouw bewoond, en deze werd eveneens gered, doch naauwelijks was dit geschied of ook de zolder van de bovenste verdie ping stortte mee alle geweld in, hectfelkindien dit eenige minuten vroeger was gebeurd, ongetwijfeld aan 7 menschen het leven zonde gekost hebben, Hec ingestorte huis behoort aan de Groote- ofSt. Stephens- kerk. De bewoners van de naastbij gelegen huizen hebben dezelve, uit vreeze van verder gevaar, verlaten. Een kanonnier, met name Martinus Poos, en Willem Ilid- dinkblaauwverwersktiechcverdienen met lofvermeid te worden, wegens hun kloekmoedig gedrag in de redding van de twee genoemden. MIDDELBURG den 4 april. Onder dagteekening van 31 maart, heefc Z. M. het.volgende besluit genomen," het welk mede onderteekend is door Z. Exc. den minister van justitie, den heer van Hall: Op de voordrage van onzen minister van justitie; Herzien het besluit van den 19 september 1823, 110. 132, betreffende den raad van ministers; lil overweging nemende de noodzakelijkheid, dat de hoof- «De abonncments-prijs dezer Courant is f 2 -j5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars, ©e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens yüór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1