MIDDELBURGSCHE C OURAIV T. llff IV0. 37. Zaturdag sSC.Hl 26 Maart. 1842. NIEUWSTIJDINGEN. Buitdcftlaub. Jranfcrijfc. Sclgic. 2Ücöcdrtttöcn. 'tY. De abonncments-prijs dezer Couranl is 2 y5voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr ao nre, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van én tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 20 maart. De stammen van den Kau- kasus hebben zich den zachten winter ten nucte gemaakcora op Russisch grondgebied bij herhaling te stroopeu. In het begin van januarij overvielen 8000 hunner de stad en vesting Kisljarwier garnizoen eenige dagen vroeger eene andere be steraming gekregen hadvernielden vele woningen, plunder den de inwoners uit en sleepten sommigen daarvan als gevan genen weg. Op het vernemen van dit treurig berigt had de luitenant-generaal Grabbe Petersburg terstond verlaten, om het bevel over de troepen, die tegen de bergvolkeren handelen moeten, weder op zich te nemen. KEULEN den ao maartOmtrent het vermelde aan de stoomboot Drususvan de Rhijn- en IJssel-maatschappij overgekomen ongeluk kunnen wij thans meer omstandig het volgende mededeelen; Genoemde boot was den 18 dezer, des morgens, met 11 passagiers en eenige vrachtgoederen van Keuier naar Amster dam vertrokken, toen anderhalf uur later, op de hoogte van Worringen de kapitein een gedeelte der scheepsmanschapin den treurigsten toestand en met brandwonden bedekt, uit de machine-kamer naar boven zag komen. De stoomwolken, waardoor zij gevolgd werden, deden duidelijk genoeg zien, dat er aan de stoomketel eenig ongemak ontstaan was maar de wijze hoe, bleef raadselachtig, omdat men geenerlei ont ploffing of uitbarsting vernomen had. De reizigers ontdek, ten het ongeluk eerst door het stil liggen van de booten door het gejammer der gekwetsten. Deze waren 9 in getal2 machinisten, 4 stokers, 2 matrozen en de scheepsjongen, waarvan de 3 laatsten even te voren naar beneden gegaan waren om koffij te drinken. De een uur na den Drusus van Keulen vertrokken Rotterdamsche stoomboot nam de reizi- gers en 6 der gekwetsten aan boord de laatstgenoemdenom hen te Dusseldorf in het hospitaal te doen brengen. De 3 anderen waren niet meer vervoerbaar; 2 daarvan stierven kort daarop, en voor het behoud van den derde, alsmede van 3 der naar Dusseldorf gebragten bestaat weinig hoop. De pas sagiers zwaaijen grooten lof toe aan de zorg en het beleid, door de ambtenaren der boot bij dit ongeval aan den dag ge legd. Nadat de machine-kamer weder toegankelijk geworden wasontdekte mendat aan het achterste einde van eenen der cylinders van den keteldddr waar die aan het vuur bloot staatde drukking van den stoom eene scheur in eene der platen, op eene zwakke plaats, veroorzaakt had, die om streeks 3 duim wijd was. De daaruit stroomende stoom en het kokende water hadden zich over het vuur heen en daardoor nog gloeijender geworden, in de machine-ka'mer ontlasten daar aan de manschappen het evenvermelde let sel toegebragt. Voor het overige was er niets anders op de boot beschadigd. PARIJS den 22 maart. De zaak der suikerwet geeft veel stof tot redeneringen. De minister Guizot heeftzoo men beweert, aan eene bezending van afgevaardigden uit de zeehavensdie hem onder het oog kwam brengendat het onafgedaan blijven dezer zaak den nood der koloniën groote- ïijks vermeerderen en aan den handel niet weinig schade ver oorzaken zou, geantwoord, dat de wet, waarbij de ver vaardiging van beetwortelsuiker verboden en de schadeloos stelling der fabrijkanten bepaald wordt, gereed ligt; dat ech ter hec ministerietoen het de kansen van de aanneming dier wet in de kamer van afgevaardigden begon te berekenen, tot de slotsom is moeten komen, dat de meerderheid in de kamer zich tegen haar zou verklarendat zulk eene verwerping eenen voor het ministerie zeer ongunstigen indruk zou maken en dat het dus zoowel in het belang der koloniën en van den handel als in dat der regering is, om de zaak tot de vol gende zitting te laten rustenals wanneer men zich vleijen mag, dat de openbare denkwijze-omtrent de noodzakelijkheid van het verbod der vervaardiging van inlandsche suiker gun stiger gestemd zal zijn. Intusschen beweert men in som mige dagbladendat de minister van koophandelde heer Cunin-Gridainedeze wijze van zien van zijnen ambtgenoot niet deelt, en reeds voor een paar dagen zijn ontslag heeft gevraagd. De kamer van koophandel van Nantes heeft het voorbeeld van die te Havre gevolgd en op het berigtdat het ministerie niet voornemens was om in deze zitting der ka mer de wet wegens de suiker in te dienen, haar ontslag ge nomen. Ook uit Bordeaux zijn sterke vertoogeu van den handelsstand ingezonden. Bijzondere berigten willen, dat bet ministerie zich gereed maakt om op zijne schreden te rug te keeren en de wet wel in te dienen. Er beeft een tweegevecht plaats gehad tusschen den heer Lacrosse lid van de kamer der afgevaardigden, enden heer Granier dc Cassagnachoofd redactenr van het dagblad le Globe, wegens een in dat blad voorkomend artikel, het welk de heer Lacrosse beleedigend oordeelde voor de nage dachtenis van zijn' overleden' vader, den schout-bij-nacht Lacrosse. Genoemde gedeputeerde is in het dijbeen ge kwetst geworden doch de kogel is er gelukkig uitgehaald en men vleit zich dat de wonde geene ernstige gevolgen zal hebben. Tot groot genoegen van de lieden van wetenschap en van alle die belangstellen in den na zoo veel jaren arbeids en inspanning verkregenen artesiaanschen put te Grenelle is het water, dat dusver steeds troebeligmet zand enklei vermengd was sedert acht dagen even helder geworden als het gezuiverd water van de Seine. Verscheidene leden van den stedelij Iten raad en van de akademie van wetenschappen zijn deze gelukkige verandering komen bezigtigen. Men zegt, dat de ingenieur Mulot nu eerstdaags overgaan zal om den put met metalen buizen te bekleeden. Verscheidene dagbladen hadden reeds sedert eenige dagen van een opstand onder de troepen te Petersburg gesproken. Thans deelt een hunner een partikulier berigt dienaangaande mede hetwelk echter even als de overigen nog grootelijks bevestiging verdient. Volgens dat berigt hebben de ontevre den soldaten, behalve het herstel van verschillende grieven van den keizer geè'ischt dat hij zijn leger bevel geven zou om naar de Slavonische, door de Turken bezette gewesten te trekken, om tot halp der onderdrukte Christenen aan te snellen. Bij weigering van dien eisch dreigden zij den groot vorst Alexander tot keizer uit te roepen. De keizer heeft zich toen aan het hoofd der getrouw gebleven regementen gesteld en de rebellen doen aanvallendie een wanhopigen tegenstand boden, maar eindelijk met verlies van verscheiden officieren en talrijke soldaten uiteen zijn gedreven. Te Pe tersburg en op andere plaatsen zijn arrestatién gedaan. Kei zer Nicolaas heeft bij deze gelegenheid den grootsten moed aan den dag gelegd. De berigtgever eindigt met uit deze en andere omstandig heden op te maken, dat de monarch vroeger of later genood zaakt zal zijn tegen de Turken te veld te trekken, BRUSSEL den 19 maart. De advokaat-generaal heeft ij^ hec hof van assisesin den verderen loop van zijn re- quisitoir, van nog een' derden brief gesproken, in 1839 gerigt aan den heer Fanderplasredacteur van de Lynx en te zijnen huize in beslag genomen. In dien brief, uit 's Gravenhage onderteekend door een' kapitein wiens naam onleesbaar is wordt het vurig ver langen te kennen gegevenom den gewezen Koning van Holland in Belgie terug te zien. Als postscriptum leest men in den brief: Leve Willem hij zalhoop ik, terug keeren Het publiek ministerie leidde daaruit een nieuw be wijs af, hoe, in spijt van geslotene traktaten en der diplo matie, er steeds in beide landen menschen zijn, die van eene restauratie droomen. De advokaat-generaal heeft daarna de feiten voor elk der beschuldigden onderzocht. Hij toonde aandat geen der getuigen die feiten heeft gelogen straft. Ilij heeft zich zeer ongunstig over de Crehen uitge laten die een ieder bedrogen heeft. Na door de politie af gewezen te zijnheeft deze een werkelijk aandeel aan het komplot genomen, en beweerd, dit in het-belang der rege ring gedaan te hebben, terwijl niets zoodanig voorgeven be vestigde. Dat hij intusschen door anderen ondersteund werd, bleek voldoende daaruitdat hij in october de zakken vol goud had terwijl hij in september nog twintig franken be delde om geneesmiddelen te koopen. Hetzelfde gebrek aan geld had ook Parent aan het complot doen deel nemen. Het geld hadden zij van den generaal Vandermeere bekomen die, evenzeer als Fandersmissen en Parijseen levendig aandeel aan de zamenzwering heeft gehad. Wat dezen laat sten betreftmen had hem voorgesteld als een goed admini strateurer waren echter 6100 franken bij hem gevonden; zoodanige som blijft bij een goed bestuurder niet ongeplaatst. Het bezit van dat geld vooral in dit oogenblik bewijst volgens het openbaar ministeriegenoeg, dat Parijs voor nemens was het land te verlaten en men ontvlugt niet, wanneer men zich niets heeft te verwijten. De advokaat- generaal trachtte ook het waarachtige der getuigenis van den majoor Kcssels aan te toonen die zich eene gevangenis heeft laten getroosten, om de drie eerste beschuldigden niet te verraden. Ten slotte concludeerde de advokaat-generaal tot het schul dig verklaren van vijf der beschuldigden te weten den ge neraal Fandermeereden voormaligen generaal Fandersmissen den intendant Parijs de Crehen en Parent. Omtrent me vrouw Fandersmissen zag het openbaar ministerie van de beschuldiging af; betreffende Joseph Fandersmissen, broe der des generaals, zou het, alvorens te beslissen, de mid delen van verdediging hoorenterwijl de beschuldiging tegen van Laethem slechts llaauw werd volgehouden. De advo kaat-generaal eindigde met de jury er opmerkzaam op tema ken, dat de zaak, waarmede men zich thans bezig hield, gewigtig wasen dat zijzonder het beleid en de stand vastigheid der regering, Belgie en de hoofdstad groote ram pen had kunnen berokkenen. Hij herinnerde de jury aan haren eed en aan het beginsel om wanneer er twijfel no pens een' beschuldigde bestaatdieu liever vrij te spreken doch hij vermaande haar tevensom zich door geene be schouwingen te laten wegslepen, en niet te vergeten, dat de vrijspraak van Scraasburg de beweging van Boulogne ten gevolge heeft gehad. Gisteren heeft de verdediger van den generaal Fandersmis sen het eerst het woord gevoerd. Deze zeidedat de ge heel exceptionele toestand, waarin zijn dient sedert 18*1 en sedert het vredes-traktaat met Holland verkeerd heeft hem noodzaakte zichalvorens tot de zaak zelve over te 'gaan met de gebeurtenissen van 1831 bezig te houden. Hiertoe overgaande, stelde hij den generaal in '1831 voor als een slagtoffer der gebeurtenissen van dien tijdslagtoffer in en sedert 1839 eener regstweigeringdaar men hem on der allerlei ijdele voorwendsels regters weigerde. In 1821 deelde hij met de meest invloed hebbende mannen en zelfs met den regent, den heer Sur let de Chokler, het denkbeeld niet eener bloote restauratie, maar eener vereenigin<r van Holland en Belgie met twee onderscheidene administraties De generaal, als militaire kommandant van Antwerpen deed de onder zijne bevelen staande officieren op helderen d'acbij eenkomen en deelde hun het aanhangige plan mede. In dat hagchehjk oogenblik vroeg de generaal zijne officieren om raad maar poogde geenszins hen in eene zamenzwering of oproe rige beweging te wikkelen. Op dat zelfde oogenblik zond de generaal een' officier naar den generaal Chassébevelheb ber der citadel, en naar den kapitein-ter-zee Koopman be velhebber der oorlogsflotille ten einde hun woord van eer te ontvangen dat geen Hollandscb soldaat den voet in Antwer pen zou zetten, bijaldien de Belgische troepen die stad moe ten verlaten, om te Brussel eene poging te doen tot hetdaar- stellen eener nieuwe orde van zaken. Bij den regent geroe pen om van zijn gedrag rekenschap te geven, begaf de ge neraal zich onverwijld naar Brussel en vond aldaar het op geruide graauw razende en tierende voor het paleis van den regent, luid schreeuwende om het hoofd van den kolonel Bor- remans. Hij ging midden door de menigte heen en vond eene veilige schuilplaats bij den regent. Twee dagen daarna droe»- deze aan den generaal het militair bevel over Namen op Lateren ten gevolge den raad zijner vrienden meende Fandersmissen het land te moeten verlaten. Na het vredes verdrag met Holland keerde hij terug, en kon nimmer ver krijgen om teregt gesteld te worden. Koninklijke besluiten en eene wet werden uitgevaardigd om te beletten dat eenige vervolging tegen hem kon worden aangevangen. Hij werd wederom in de kaders van het leger geplaatst; deze stellino- werd hem echter spoedig daarna wederom ontnomen door den val van een ministerie, dat van die stelling eene kabitiets- quaestie had gemaakt. Na dit overzigt nopens de antece denten van den generaal Fandersmissen, trad de verdedi-er in eene beschouwing der feiten van de beschuldiging. Hij tracht te aan te toonen, dat het kabinet, hetwelk dat van tlehee- ren Lebeau en Rogier opgevolgd is, tot eiken prijs iets vin den moest om deszelfs ministerieel geluk te verzekeren en zoo vond de regering het komplot. Zij moedigde de verkiik- ltei s aan ten einde naderhand aan de kamers te kunnen ze°gen Wij hebben het land gered want wij hebben eene vrees- seiijke zamenzwering verijdeld." Vervolgens heeft de verdediger van den generaal Fander meere het woord gevraagd. Heden is het pleidooi van dien verdediger voortgezet. Na hem was het woord aan den advokaat Rousselals verdediger van den intendant Parys. Bij het vertrek van den post was die advokaat nog aan het woord. BRUSSEL den 22 maart. De zitting van het hof van assises van heden is weder geheel aan het aanhooren der pleitredenen van de advokaten der beschuldigden in de zaak der zamenspanning tegen de veiligheid van den Staat gewijd geweest. Over het algemeen strekken die pleitredenen om te betoogen, dat de personenop wier getuigenis de be schuldiging voornamelijk berust, zulke verachtelijke, lieden zijn, dat hun in regten alle geloof moet worden geweigerd. De advokaat Roussel, die den intendant Parys heeft vèrde- digd, heeft die stelling vooral ontwikkeld, en beweerd, dac dit geheele regtsgeding, waardoor zooveel laagheid, vooral ook in het aanbrengen op hoop van belooning, aan het licht komt, aan de Belgen hunnen goeden naam buitenslands zon kunnen doen verliezen waarom de regering beter had o-,». daan het niet aan te vangen. De voorzitter heeft den ad vokaat wegens dit gezegde berispt. De befaamde Bartelsschrijver van den Patriote Bei gedie nog onlangs ter zake zijner aanvallen te^en den mi" nister Buzen zoo veel van zich heeft doen spreken is thans alhier gegijzeld, ter zake dat hij de geldboete van 10' 000 fr waartoe hij wegens het lasteren van den directeur-generaal der geneeskundige dienstFleminckveroordeeld is rier heeft kunnen betalen. AMSTERDAM den 23 maart. Naar men verneemtbeeft het bestuur dezer stad in aanmerking genomen de weinig geschikte localiteit, die er zich voordoet om eene groote massa van menschen te vereenigen aan het emplacement der

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1