MIDDELBüRGSGHE C O U RAIV T. TX°. 36. Donderdag 1842. 24 Maart. Jranfcvijfc. BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. Publicatie. iïliuiötcicic tfatt Jftttancieu. Qlbucrtcultc. NIEUWSTIJDINGEN. 23uit0chlaub. ©troot-firittanje. üeberlanben. v,V'^Ö!g3y^ De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert dat, van heden af, ten zijnen Kan tore, xtillen worden uitbetaald de Interessen der Lijfrenten over den jare 1841 5 alsmede de Ridder-Soldijenover het vierde kwartaal 1841. Middelburg, den 23 Maart 1842. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtb. zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zondende Suppletoire Kohieren No. 9, 10 en n, van de Personele Belasting, voor het dienstjaar i8|£, met uit- noodiging aan een iegelijk wien zulks aangaatom na be- komene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijtenonder herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten be staan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden ai Maart 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BESTUUR DER DOMEINEN. Op Vrijdag den 1 April 1842 den middags ten 12 ure zal door den Agent van het Domein ten overstaan van den Notaris Lankhorstresiderende te GOES, in eene der Zalen van het Raadhuis dier Stad, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting voor den tijd van zeven jaren, van het SCHOR, genaamd Zuidvliet, gelegen onder de Gemeente Wolphaarts- dijk, bij het Kadaster bekend onder No. 481, 482 en 483 van Sectie A., en ter grootte van 40 Bunders, 88 Roeden en 50 Ellen. De conditiën dezer Verpachting leggen ter lezing ten Raadhuize voornoemd alsmede in het Logement de Zout keet ten Raadhuize der Gemeente Wolphaartsdijk, alsmede ten Kantore van den Agent en van den Notaris voornoemd, bij wie tevens nadere informatien te bekomen zijn. De Agent van het Domein J. C. DE BRUYN. Op den 29 Maart aanstaande zal met het wegbreken van de Bestrate BRUG buiten de Duinpoort der Stad Vlissin- gen een' aanvang worden gemaakt, en de Passagie langs die Brug, gedurende acht k tien weken, voor Rijtuigen ge- stremd wezen. FRANKFORT den 18 maart. Na de aankomst eener stoomboot, die depeches voor den Engelschen gezant over- bragthebben zich te Konstantinopel allerlei geruchten om trent Syrië verspreidonder anderen, dat het geheele gebergte in opstand was en dat de Drusen en Maroniten na zich vereenigd te hebben het geheele Turksche garnizoen van Deir.el-Kamer over de kling hadden gejaagd'. Wat nog het meest zeker is schijnt het berigt te wezen, dat de nieuwe bisschop van Jeruzalem gedurende het houden van zijne eer ste leerrede, door het volk met steenen en slijk is geworpen, en dat geene Turken maar Christenen zich daaraan schuldig hebben gemaakt. Reeds vroeger wist men dat die prelaat het aanbod van 7Vz«/r-pacha om bij hem zijn intrek te nemen van de hand gewezen en zijn verblijf ten huize van een Protestantsch leeraar gekozen had. Bijzondere berigten uit Stockholm, van den 8 dezer maken melding van een zonderling verschijnsel, hetwelk zich' onder de bevolking van sommige gewesten van Zweden en vooral in de provincie Jönköping openbaart. Aldaar heerscht namelijk eene soort van godsdienstige zinsverbijstering onder de jonge lieden van beider kunne, van 10 tot 16 jaren, die voorgeven door eene bovennatuurlijke kracht bezield te zijn tusschen beide in eene voor hunnen leeftijd ongehoorde geest drift geraken, in her openbaar prediken en voorspellingen doen. Zij hebben een ongemeenen toeloop en in sommige kerspelen heeft men reeds vergaderingen van 1000 of 1200 menschen gezien, die zamengevioeid waren, 0111 deze kin deren te zien en hunne voorspellingen, die meest verschrik kelijke ongelukken betreffen aan te hooren. I11 het eerst had men aan deze zaak minder gewigt gehecht maar het kwaad is allengs zoo toegenomen dat de regering begrepen heeft maatregelen daartegen te moeten nemen. Aan de geestelijkheid en de geneesheeren in de districten, waar deze tooneelen plaats hebben zijn bevelen gezonden om. in overleg met de plaatselijke besturen, middelen te beramen, ten einde deze jeugdige geestdrijvers - tot bedaren te brengen en te genezen, waarin men op sommige plaatsen door eene gepaste geneeskundige behandeling reeds geslaagd is. Tevens is een advokaat-fiscaal derwaarts gezonden, om krachtige maatregelen te nemen, ten einde alle openbare za- menkomsten van dien aard als de bovengemelde tegen te gaan, hetgeen de plaatselijk overheden tot dus verre te vergeefs beproefd hadden. Sommigen willen dit verschijnsel in verband brengen met de verspreiding der beginselen, welke in Stockholm gepredikt worden door eenen Engelschen methodist, Scott genaamd, die zich aldaar sedert verscheidene jaren ophoudt, vele aan hangers, ook onder de hoogere standen, telt, zelfs de mid delen heeft weten te vinden om een eigen bedehuis voor zij ne volgelingen te stichten, en thans door de Luthersche geestelijkheid voor het consistorie van Stockholm aangeklaagd is, als beginselen verspreidende, die in het algemeen scha delijk en strijdig zijn met de in Zweden als godsdienst van staat erkende Luthersche godsdienst. Te Stockholm baarde deze zaak veel opziens. DUSSELDORP deii 19 maart. Gisteren morgen isaan boord van de den Rijn afkomende stoomboot Drusus, van de Rijn- en IJssel-maatscbappijbij Hitdorf een ongeluk ge beurd. De ketel kreeg in de machinen-kamer een lek waar door de aldaar aanwezige machinist, stoker en dekjongen al- lerdeerlijkst gebrand zijn. Twee hunner zijn op de plaats zelve gestorven, de derde leeft, maar kon niet vervoerd worden. Zes minder erg gekwetsten zijn, door eene later van Keulen afgevaren stoomboot der Nederlandsche maatschap, pijnaar onze stad gebragt en worden in het gasthuis al hier verzorgd. LONDEN den 19 maart. Sir R. Peel beeft maandag in het lagerhuis medegedeeld, hoe de koningin hem haar voor nemen had te kennen gegeven om zicheven als hare onder danen, aan de bélasting op de inkomsten te onderwerpen, bijaldien het parlement zoodanige belasting voor de behoeften des rijks noodig mogt achten. Naar beloop der inkomsten van de kroon gerekend, de civile lijst, en de opbrengst der kroonlanden in Engeland en de koloniën daaronder begrepen, zou deze bijdrage alleen ongeveer 25000 p. st. beloopen. Bijaldien het plan der regering mogt doorgaan, zullen de nieuwe belastingen eene som van ruim vier millioen 310,000 ponden sterling opleveren en na aftrek van het bestaand te kort en der kosten tot wijziging van het tarief der inko mende regten vereischt, een overschot van 530,000 ponden sterling in de schatkist laten hetwelk in de eerste plaats tot vermeerdering der krijgsmagt in Afghanistan tot voortzetting van den oorlog tegen China en tot evenwigt tegen de ver mindering van sommige regten, welke het gevolg van nieu- we handeltraktaten zou kunnen zijn, aangewend zouden wor den. De aandacht blijft voortdurend genoegzaam uitsluitend op den finantielen maatregel des eersten ministers gevestigd. De pogingen van lord Brougham daartegen in het hoogerhuis hebben schipbreuk geleden. Eenige leden van het vorig be wind hebben zich nu in het lagerhuis daartegen aangekant maar sir R. Peel heeft hun in ronde bewoordingen verweten, dat zij de schuld waren, dat men tot zulk.eenen buitenge wonen maatregel de toevlugt moest nemen; dat hij zich sterk genoeg gevoelde door de ondersteuning van de meerderheid in het huis en de ondersteuning der bevolkingom dien maat regel voor het algemeen welzijn door te zetten en dat het hem geen leed deed de vorige bewindslieden eene scherpe oppositie tegen zijne middelen tot herstel van 's lands finan- tien te hooren aankondigen, De hertog van Norfolk is gisterenin den ouderdom van Y7 jaren overleden. Hij was door geboorte de eerste hertog van Engeland en lid van den raad der koningin. Hij werd lang gehouden voor het hoofd der Roomsch-Katholijke partij in Engeland doch sedert eenige jaren had hij zich aan die partij onttrokken ofschoon hij in de Roomsch-Katho lijke godsdienst bleef leven en daarin gestorven is. Men is druk bezig met het toerusten der 10,000 man, welke voor den oorlog tegen de Afghanistanen bestemd zijn. Het bevel over dit korps is opgedragen aan den generaal Henry Hardtngeeen krijgsman van beproefden moed en veeljarige ondervinding. Den 15 is de Vindictiveeen schoon fregat, met 40 lange 32ponders en 10 lange 68ponders, en voerende de vlag van den schout-bij-nacht sir T. Cochranenaar China afgezeild. Er staan nu op de koninklijke werven 18 nieuwe linieschepen, 14 fregatten en 16 oorlogssloepen op stapel. De dag van den 16 is voorbij gegaan, zonder dat de voorspelde aardbeving plaats heeft gehad. Zoo als wij reeds gezegd hebben, hadden de meeste zich hier bevindende Ie ren, wier geldelijke middelen hun het doen der kosten ver oorloofden, de stad reeds in voorbaat verlaten, om den ge- duchten dag in hun vaderland te gaan verbeiden en door brengenmaar onder de niet geringe menigte, welker mid delen haar dit niet veroorloofd hadden, was het alarm, ge kerm geween ja zelfs handenwringen en gillen verbazend en verschrikkelijkieder oogenblik waanden zij het begin der schokken te gevoelen, die hen levend in de zich open splijtende aarde zouden verzwelgen. Het waren hoofdzake lijk de zuidelijke wijken der stadwaar men deze tooneelen zagen hetgene niet weinig toebragt om den schrik ten top te jagenwas het onverhoeds opkomen van een onweder bij hetwelk zich twee of drie zware donderslagen deden hoo' ren, vergezeld van bliksemstralen die de lucht als in vuur en vlam schenen te zetten. Tegen den avond wilden ook zelfs de armste Ieren niet langer blijven en in Londen over nachten de stoombooten en spoorwagens werden overkropt van reizigers, die zich zoo ver mogelijk van het gevaarlijke puin wilden verwijderen. Tusschen hen die onwrikbaar vast stelden, dat Londen den volgenden dag een nieuw Pompei! zoude zijn, en hen die daaraan niet geloofden, of zelfs de zaak slechts in twijfel trokken kwam her hierover tot een twisten, hetwelk op verscheidene punten tot een feitelijk vechten oversloeg. In een woord, het is in die wijken der stad een dag en vooral een avond van verwarring geweest en thans ziet men de meeste uitgewekenen weder van alle rigtingen terug komen. PARIJS den 19 maart. Het regeringsblad kondigt aan dat 111 den raad van ministers besloten is dat de wet op de suikers dit jaar niet aan de kamers zal worden aangeboden. De prins de Joinville zal in de eerste dagen der vol' gende maand wederom het bevel over het fregat la Belle Poule gaan aanvaarden. Dit schip zal zich, vergezeld van twee brikken naar de Chinesche wateren begeven. 's GRAVENHAGE den 22 maart. Bij koninklijk besluit van den 18 dezef is het volgende bepaald: Gezien ons besluit van den 23 februarij jl., no. 62 houdende benoeming van eeneStaats-commissieom, op den voet, bepaald bij ons besluit van den 29 september 1841 Staatsblad no. 38) te onderzoeken de algemeene rekenine aantoor.ende de hoegrootheid der koloniale remises in goederen en tn geld, en het gebruik van die remises gemaakt in het jaar 1841 „Op het rapport van onzen minister van koloniën van den 18 dezer, lett. E. no. 37, ons de voornoemde alge meene rekening aanbiedende, vergezeld van het proces-ver- baal der zittingen van de voormelde Staats-commissie Overwegende, dat de in dat proces-verbaal uitgedrukte eenparige bevinding der commissie leidt tot de goedkeuring der aangeboden rekening, behoudens de nadere overweging van eenige door de commissie geopperde denkbeelden Hebben besloten en besluiten Art. 1. De door onzen minister van koloniën opgemaak te algemeene rekening, aantoonende de hoegrootheid der ko loniale remises in goederen en in gelden het gebruik van die remises gemaakt, gedurende het jaar 1841, wordt goed gekeurd zoodanig als dezelve is gehecht aan het tegenwoor dig besluit. Art. 2. De bij ons besluit van den 23 Februarij jl no. 63 1 benoemde Staats-commissie wordt ontbonden met dankzegging voor den door haar verrigten arbeid." Bij koninklijk besluit van den 19 is de heer mr. F. A. van Halllid der provinciale Staten van Noord-Hol land en advokaat te Amsterdam met den laatsten dezer maand benoemd tot minister van justitie. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, aan 2. M. den Koning der Franschen de versierselen van het groot-kruis der militaire Willems-ordeen aan HH. KK. HH. den Hertog van Orleans en den Prins van Joinvilledie der orde van den Nederlandschen Leeuw te doen aanbieden. Onlangs heeft Z. M. de Koning, bij besluit, de be palingen vervat in de artikelen 2 3 en 4 van het konink lijk besluit van den 20 december 1828, no. 19, toepasselijk verk.aard op alle zoodanige militairen, tot wier opneming in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen door den reg- ter de vereischte magtiging zal zijn verleend, overeenkomstig de voorschriften, vervat in de wet van den 29 mei 1841 {Staatsblad no. 20), en tot wier ontslag uit de militaire dienst door het departement van oorlog wordt besloten en zulks ook dan wanneer zij niet onder curatele zijn gesteld met dien verstande nogtans, dat de verpleging dier personen in geen ander dan in een geneeskundig gesticht voor krank zinnigen zal kunnen plaats hebben. Door Z. M. zijn bij besluit van den 16 dezer benoemd Tot verificateur der registratie van de tweede klasse in de provincie Zuid-Holland, de heer mr. J. C. van de Watering thans ontvanger der registratie te Vlissingenen tot ontvan ger der registratie te Vlissingen, de heer IV. L. van Sons- beeckthans ontvanger der registratie te IJsselmonde. Vrijdag morgen heeft een hevige brand de boeren hof stede Meulenbelteven buiten Zwollegrootendeels vernield bij welke ramp 19 stuks vee in de vlammen zijn omgekomen! MIDDELBURG den 23 maart. Heden werd alhier de halfjaarlijksche promotie aan ons gymnasium gehouden. De uitstekende jongelingen A.J. van Deinse, H. .7. van der Heim en .7. P. Slegtmet prijzen begiftigd en op eene loffelijke wijze van de orde der candidaten naar de academische lessen bevorderdbielden bij deze gelegenheid redevoeringen de eerste de Somnto Scipiotiisde tweede de Carolo Magno de derde; de Bello Punico Secundo. Vervolgens werden be- voidcrd: van de 2de klasse naar de tweede orde der iste klasse P. Alvarez van Diggelen, A. M. Fokker en .7. van der Feende twee eerste met prijzenvan de eerste orde

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1