J. P. de Yries STOOMJAGTEN, MiddelburgDordrecht Dotter dam GorinchemDordrecht, Middelburg ZEETIJDINGEN. ADV EHTENTIEN. De Makelaars A. van den Broecke Jz.Z. SnijderJ. J. de Kanter en P. de Bruyneals last hebbende van hunna Principalen, zullen op Donderdag den 24 Maart 1842, des avonds ten zeven ure precies, ten overstaan van den Notaris A. van den Broecke Adr. s.in de Bovenzaal van de Han- del-Societeitte Middelburg, publiek aan den meestbiedende te koop aanbieden STOOM JAGT DE STOOMBOOT DE SCHELDE, 9l 9i het tekenden Oostwal van liet Kornwerder Zand zittend wrak, dezer dagen-e'eó drijf baken met kruis, zwart en wit geverwd, is geplaatst;'doch dat de schippers en gezagvoerders, wel ke het vaar\ysaer de Boontjes bezoeken, bovendien op de ligging van' 'Bic-wrak worden indachtig gemaakt, hetwelk is zittende op de merken Pingjum eene winds boomslengte benoorden 'den molen van Surigmet laag getij vier palmen ónder' water, ten einde zich voor aanzeiling te kunnen be hoeden wanneer het daarbij geplaatst baken mogt zijn ver dreven, weggeslagen of afgezeild. Men verneemt dat den 13 april aanstaande wederom publieke aanbestedingen zullen plaats hebben van stations gebouwen voor den spoorweg, en wel te Amsterdam en te Utrecht. Gisteren morgen is te Leyden brand ontstaan in een pakhuis op de Hoogewoerd hetwelk gedeeltelijk tot berging van wolgedeeltelijk tot het maken van cigaren gebezigd werd en geheel is uitgebrand, terwijl ook de belendende gebouwen schade hebben geleden. GRONINGEN den 17 maart. Wij vernemen, dat met den 1 april aanstaande de Hollandsche post alhier des avonds ten 5 ure zal aankomenzoo dat alsdan de ingezetenen de zer stad de daarmede aangebragte brieven nog dienzelfden avond per omgaanden post zullen kunnen beantwoorden. In den nacht van den 14 op den 15 dezer, omstreeks II ure, komt een der zonen van den landbouwer/. H. duur- semawonende onder Niezijlin gezelschap van een paar huurliedenvan eene landverhuringen ontdekt niet ver van zijne ouderlijke woning zijnde in hetzelve een ongewoon licht en vermoedt brand. Daarop zijne schreden verhaastende, ziet hijdat eenige dieven in den zoogenoemden melkenkel- óer, daarin door braak geraakt, bij een door hen ontstoken lichtbezig zijn de daar aanwezige goederen en eetwaren te stelen. Onderwijl hij in overhaasting zijne ouderen wekt nemen de dieven de vlugtdoch worden door genoemden eenen knecht zijner ouderen slechts ten halve gekleeden de buren, die onderwijl aangekomen zijn, achtervolgd, en twee van hen gegrepen; zijnde de een, die zich niet dan na eene ernstige tegenweer te hebben geboden, heeft over gegeven herkend voor een persoon die reeds vroeger om erg vergrijp, twaalf jaren is opgesloten geweest. Beide zijn bereids der justitie in handen gegeven; zijnde van de twee die ontvlugt zijn naar men hoortreeds door eenen hun ner gevatte makkers de namen opgegeven. Een onzer landbouwkundigen beschouwt het van groot belang, dat aan de landgebruikers in deze provincie bekend gemaakt worde, welk veelvuldig gras de weilanden opleve ren wanneer dezelve bemest worden met duiven- of hoer.- dermest, en verzoekt ons daarover het volgende mede te deelen Men mag veilig vaststellenzoo als genomene proeven hebben bewezen, dat een zak duiven- of hoendermest gelijk staat met een ordinair voer gewone mest van koeijen en paar den. Om het land hiermede behoorlijk te mesten, strooije men de mest van duiven of hoenders dun over het weiland en neme dan een ouden bezem en vege de mest daarmede in. Proefondervindelijk is mij de doelmatigheid van zulk eene bemesting gebleken door de groote hoeveelheid graswelke het land, dus behandeld, opleverde. MIDDELBURG den 21 maart. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft aangekondigd, dat de op den 16 december 1841 plaats gehad hebbende aanbesteding van het herstellen der boorden van het kanaal van Neuzen naar Sas- van-Gent, en der killen van de daarop uitloozende sluizen, mitsgaders het uitbaggeren der bestaande ondiepten in dat kanaal, en het onderhoud tot den 1 october 1842, met in begrip der vereischte materialen, ten gevolge van den te hoogen aannemingsprijsis geïmprobeerd geworden, en dat mitsdien eene herbesteding van dat werk en onderhoud zal plaats hebben op donderdag den 31 dezer, des voormiddags ten tien ure, aan het lokaal van het gouvernement van Zee land alhierzullende drie dagen te voren het kanaal zoo laag mogelijk worden afgetapt. Men meldt ons als eene bijzonderheid uit Neuzen dat te dier plaatse, op den 19 dezer maand, de personen van Jacobus Dregmansoud 84 jaren, en Elisabeth Sckeeleoud 80 jaren derzelver twee-en-zestigjarige huwelijks-vereeniging hebben gevierd, terwijl man en vrouw het geluk hebben hun- ne verstandelijke vermogens geheel en al te bezitten en steeds eene volmaakte gezondheid te genieten. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van den 17 dezer: Bij vonnissen der arrondissements.regtbank alhier, van den 3 en den .15 maart jl.zijn de personen van H. van Esch en Megensbeiden woonachtig te Ossveroordeeld ieder tot gevangenisstraf van een jaar en boete van 25 onverminderd verbeurdverklaring en kostenwegens het ver. koopen binnen deze stad van boterwelke bedriegelijk met water was doormengd. Die vonnissen mogen strekken zoo wel tot afschrik aan henwier geweten voor zulk een snood bedrog niet te rugdeinst, als om de ingezetenen attent te maken op eene praktijk welke zich van tijd tot tijd vertoont en waarvan zij dan te dikwerf de slagtoifers worden." Men meldt uit Zwolle het volgende: „Op den 4 maart 11. des avonds had er het volgend ongeluk plaats in het graafschap Bentheiin tusschen Ulzen en Nienhuismen zegt door dronkenschap des voermans. De zoogenaamde post- of snorwagen, komende van Zwolle, onderneming van .7. van Ankttm en Maten die aldaar gereden wordt door den voerman Prins uit Nienhuis geraakte van den weg af en viel omver in eene diepe sloot. In den wagen was gelukkig maar ééne passagier, een dienstmeisje, en niet veel goed, doch het meisje zoowel als wagen en goederen werd door den voerman verlaten die met zijne paarden doorreed. Ge lukkig dat er eenige menschen van Nienhuis komende, op het angstgeschei spoedig toesnelden, anders zou die passagier gewisselijk eene prooi des ongeluks geworden zijn." De weduwe van den beroemden componist Mozart is dezer dagen in den hoogen ouderdom van 85 jaren aan eene beroerte te Salzburgoverleden. Wegens de tegenwoordige gesteldheid van de kolonie Suriname wordt ten slotte nog het volgende medegedeeld: De staat van den landbouw is in de kolonie Suriname in het algemeen gedrukt door de buitengewoon lage prijzen der koloniale producten in Nederland. Het getal der nog in bewerking zijnde plantagien en gron den bedraagt 383. Hieronder zijn 106 suikerplantagien waarvan 46 van stoomwerktuigen zijn voorzien. Op de overige plantagien worden de suikermolens door water of door muilezels in beweging gebragt. Voorts zijn er 129 koffij-50 katoen-, 2 cacao- en 1 Indigo-plantagien. De overigen zijn kleine kost- en kweekgrondendie geene producten voor den uitvoer leveren. De oogst is in het jaar 1841 niet onvoordeelig geweest. Gedurende het gemelde jaar zijn afgescheept geworden 31 millioen ponden suiker; 1,700,000 ponden heele koffij; 239,000 ponden gebroken koffiji| millioen ponden gezui verd katoen ruim 85,000 ponden ongezuiverd katoen ruim 86,000 ponden cacao; ruim 78,000 gallons rum ruim 99,000 gallons melassieen eindelijk 638 ponden indigo. Dit resultaat verschilt niet veel van dat van het jaar 1840. De gemelde producten zijn uitgevoerd geworden met 82 Ne- derlandsche en 32 Amerikaansche schepen. De handel met Britsch en Fransch Guyana is van weinig belang. De uitvoer bestaat in jeneverprovisienmaïs en andere min belangrijke artikelen. De handel met de Ne- derlandsche West-Indische eilanden heeft zich bepaald tot eenige kleine ladingen zout, waartegen dram, melassie en maïs derwaarts is uitgevoerd. De invoer uit Amerikabe staande uitsluitend uit provisien, heeft in 1841 bedragen eene waarde van 415,800, welke is gedekt door den uit voer van melassie en door remises in wissel. De wederafgifte van wissels op Nederland door de parti- kuliere West-Indische bank heeft gunstig gewerkt en men verwachtte dat de prijzen der goederen en levensbehoeften langzamerhand tot derzelver gewone hoogte zouden worden teruggebragt. Het Christendom maakt zigtbare vorderingen. In de stad worden vele Heidenen gedoopt, die belijdenis des geloofs in eene der Christelijke gemeenten afleggen. De verspreiding des Christendoms op de plantagien wordt door de Moravi sche broeders met onbezweken ijver voortgezet, ofschoon zij niet overal even welwillend worden ondersteund. Het onderwijs is, in verhouding tot de geringe hulpmid delen die aanwezig zijnop eenen goeden voet. Het school geld is matig, zoodat het voor de min of meer gegoeden geen bezwaar oplevert. De kinderen der minvermogenden worden gratis onderwezen. VLISSINGEN den 21 maart. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Immanuel, J. P. Kierulff, van Buenos-Ayresmet huiden; the AnnP. Saijert, van Pernambucomet suiker; de KareiC. Nieberding, van Tabasco; EugéneJ. G. Reenersvan Huil, en Lelt, T Frockettvan Jerisnie, alle drie met stukgoederen; Carl Heinrich, C. Valentin, van Montevideo, met huiden. Voor Brussel: Mathilda, M. Michaelsen, van Grange- mouth met ijzer; le PerceverantT. A. de Vriesvan Bor deaux, met wijn. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: IndustryC. Cramer, naar Bor deaux, met stukgoederen; MinervaB. Brix naar Huil, met vlas en schors; RobertD.G.Meyer, naar Cadix, met ballast; de WindhondE.Langhetee, naar Rio-Janeiromet stukgoederen; Canulle, J. West, naar Dartmouth, met schors ColumbineW. Robertson, naar St. Domingo, met ballast; VelocityA. M. Mould, naar Dublin, met vlas en schors. IJzendijke, den 18 Maart 1842. Heden beviel van eene DOCHTER,7. M. Trompge liefde Echtgenoot van J. BREVET, Burgemeester en Notaris. Heden overleed tot mijne innige droefheid na een kort doch smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoot, E. M. SCHEERS, in den ouderdom van 36 jaren. Goes M. J. KRIJGER, den 19 Maart 1842. Chirurgijn en Vroedmeester. Dienende deze tot kennisgeving aan Vrienden en Beken den zoo hier als elders. Heden overleed na eene kortstondige ziekte onze waarde Vaderen Behuwd-VaderABRAHAM de MOOLENAAR, in den ouderdom van 54 jaren. Namens de Kinderen en Behuwd-Kinderen Middelburg A. WIJKHUYS. den 19 Maart 1842. OP Woensdag den 23 Maart 1842, des avonds ten 8 ure zal de Notaris Mr. A. F. Siffli, in de Bovenzaal der Handel- Sociëteitin den Langendelft te Middelburg Wijk H. No. 14 in het openbaarbij opbod en afslagaanbieden te verkoo- peneen HUIS en ERVE, zijnde beneden een PAKHUIS en boven een WOONHUIS, op den Korendijk te Middel burg, Wijk P.No. 82, bij het Kadaster bekend Sectie'C. Numero 551 ter grootte van 78 Ellen. Voor de Grondbe lasting over het loopende jaar aangeslagen op f 10, 50. Gezegd Huis en Erve is daags vóór en op den dag der Verkooping te zien, van des morgens tien tot twaalf en des namiddags van drie tot vijf ureop vertoon van een Permis sie-biljet, te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris, bij wien de Koop-conditien acht dagen vóór de Veiling ter lezing zullen liggen. PUBLIEKE VERKOOPING Woensdag den 23 Maart 1842, des voormiddags om tien ure, op de Bovenzaal van de Handel-Sociëteit in den Langendelft, ten overstaan van den Notaris A. Stuart Makkers en getuigen, van eene extra mooije Verzameling BLOEMPLANTEN en GEWASSEN, aangebragt door den Heer Ferschajfeltvan Gend. Hec snelzeilend gekoperd Nederlandsch FREGATSCHIP AZIA, bekend op de Bevrachtingslijst der Nederland- sche Handel-Maatscbappijbenevens deszelfs INVEN TARIS; zijnde gemeld Schip, ten jare 1830 te Mid delburg gebouwd en ten voorleden jare vertimmerd en nieuw gekoperd, lang 39 Ellen óo Dm., wijd 7 Ellen 35 Dtn.hol 6 Ellen 16 Dm., hoog tusschendeks on- - der de Balken van het Groot Luik 2 Ellen 4 groot 797 Tonnen; in Junij 1841 uit de Oost-Indien geretour neerd en thans liggende in de Kaai binnen voornoemde Stad. Het genoemde Schip is twee dagen vóór en op den Ver koopdag te zien, op vertoon van een Permissie-Biljet, ver krijgbaarbij bovengenoemde Makelaars, bij welke ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. NB. De Verkoop van het bovengemelde Schip zal ge schieden bij Inschrijving, en verder bij Opbod en Mijning. VERKOOPING van KOFFIJ, OP Maandag den 4 April 1842, des namiddags ten vijf ure, in den Prinsentuin te VLISSINGEN van circa 200,000 Nederl. Ponden min of meer beschadigde JAVA-KOFFIJ, voortkomende van de Lading van het gestrande Fregatschip de Stad Zierikzee gekomen van Bataviabestemd naar Mid delburg, beladen voor deNederlandsche Handel-Maatschappij. Des Zaturdags vóór en op den dag der Verkooping voor een ieder te zien. Informatien te bekomen bij den Heer BorghmansCom missionair aldaar. Brieven franco. TANDMEESTER wonende in den Langendelft, B. 151 is dagelijks te spreken of te ontbieden om over alle gebreken aan Mond en Tanden, en verder alles zijn vak betreffende, geraadpleegd te wordenalsook voor het inzetten van Mine rale en andere Kunsttandenof het plomberen met de nieuw ste daartoe uitgevonden middelen. Het abonnement voor een geheel Huisgezin is 6 per jaarwaaronder zal zijn begre pen een Tandmiddelwelks deugd geene aanprijzing behoeft. £en fatsoenlijk Jongeling, van goede getuigschriften voor zien zag zich gaarne geplaatst als ONDERMEESTER bezittende hij den 4deu Rang. Iemand hierop reflecterende gelieve zich te adresserenmet gefrankeerde Brieven onder de Lett. D. G.bij de Uitgevers dezer Courant. Een Burger JONGELING op eene Kruideniers-Affaire benoodigd adres bij van Benthem Jutting. varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Maart 1842. Van Middelburg Dingsdag 22, voorm. ö^ur. Woensd. 23, 7A Vrijdag 25, 10 Zaturdag 26, 11 ♦Zondag 27, 4§ Van Rotterdam Dingsdag 22, voorm. uur. Woensd. 23, 4 Vrijdag 25, 4 Zaturdag 26, 4 Zondag 27, 5 DE STAD GORINCHEM, varende tusschen en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Dagen en uren van vertrek gedurende de maand Maart: van Gorinchem Dingsdag 22, voorm. 11 ur. Donderd. 24,3 Zaturdag 26, 3! van Middelburg Woensdag 23, voorm. 7§ur. Vrijdag 25 p§ Maandag 28, n£ Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand Maart op de volgende uren: van Breskens Dingsdag 22, voorm. 9jUr. Woensd. 23, ioi van Vlissingen Dingsdag 22, voorm. Woensd. 23, Donderd. 24, Vrijdag 25 niet varen. Zaturdag 26, voorm. n| io§ Donderd. 24, Vrijdag 25, niet varen. Zaturdag 26, middag 12^ Van VLISSINGEN naar NEUZEN en terug. Vrijdag 25, voorm. 11 ure. Terug namidd. 2 ure. TER IJRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS,

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 2