MIDDELBUUGSCHE C O U E A N ar°. 35. Dingsdag 1842. 22 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. De RECTOR van het Gymnasium IUustre maakt bekend, •dat de gewone halfjaarlijksche promotie zal plaats hebben op Woensdag, den 23 dezer, des middags te 12 ure, in het Kerkgebouw der Engelsche Gemeente wordende alle Ge- minnaars der Oude Letteren uitgenoodigd 0111 deze plegtig- heid met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 20 Maart 1842. H. POLMAN KRUSEMAN. Het laatste en derde INVITATIE-CONCERT van het Muzijk-Collegie Uit Kunstliefde isuit hoofde der Christen en Joodsche Feestdagenmoeten worden uitgesteld en zal plaats hebben Donderdag den 7 April 1842. MIRANDOLLEPresident-Directeur. NIEUWSTIJDINGEN. 2Dnit0c{tIattb. BERLIJN den 15 maart. Dezer dagen is hier, met toe stemming der censuur, een geschrift van den heer Bulow-Cutn- meroween land-edelman in Pommerenuitgegeven, waarin met eene hier te lande ongewone vrijmoedigheid over het be stuur en de geldmiddelen des rijks gehandeld en eene ont- •wikkeling van het stelsel van volks-vertegenwoordiging als noodig aangeprezen wordt. Onder anderen beweert de schrij ver, op grond van door hem medegedeelde bescheiden, dat de staatsschuld in de laatste tijden geenszins ten bedrage van ruim 66 millioen thalers verminderd maar veeleer met een bedrag van 790,943 thalers vermeerderd isterwijl boven dien het staatsvermogen eene vermindering van omstreeks 50 vmillioenen heeft geledenvooral door den verkoop van domein goederen. Het geschrift heefc hier zeer veel opzien gebaard en terstond aanleiding gegeven tot een tegenschrift, waarin voornamelijk de financiële bedenkingen des schrijvers be streden worden. KEULEN den 16 maart. De hier gevestigde commissie voor de voltooijing van onze domkerk heeft met eenparige stemmen besloten, om den coadjutor des aartsbisschopsden iheer von Geissel, het eere-voorzitterschap der commissie op te dragen, en de prelaat heeft dit eerbewijs dadelijk aan genomen. Het regerings-district Keulen bevatte op het einde des vorigen jaars 442,903 inwoners (behalve de militairen), waarvan 73,145 in de stad Keulen. Volgens de godsdiensti ge gezindheid was die bevolking verdeeld in377,957 Ka- tholijken 59,936 Evangelischen, 4985 Israëliten, 25 Men- noniten. In genoemd jaar zijn 102 gemengde huwelijken ge sloten te weten 74 van Evangelische mannen met Katholij- lte vrouwen en 28 van Katholijke mannen met Evangelische vrouwen. Op het einde van het jaar 1816 beliep de bevol king van het regerings-district slechts 324,63a zielen. <f5tr#0t~Btrittanje. LONDEN den 16 maart. De finantiele plannen van sir R. Peel zijn reeds maandag in het hoogerhuis ter sprake ge bragt en wel door lord Brougkamdie zijn oogmerk te kennen gaf om in de zitting van vrijdag eene reeks van voor stellen dienaangaande ter tafel te brengen. Het eerste daar van zou zijn het huis te doen verklaren dat men nooit dan onder zeer buitengewone omstandigheden de toevlugt tot eene directe belasting op de inkomsten moest nemen ten tweede, dat zoodanige belasting geen deel der gewone inkomsten ■moest uitmakendewijl zij uit haren aard tot talrijke kne- 'velarijen en andere misbruiken kon aanleiding geven; verder, dat zij zoodanig moest worden geheven als voor alle klassen •van ingezetenen het gemakkelijkst was; dat tusschen inkom sten uit bezittingen en tusschen die uit werkzaamheden voortspruitende onderscheid moest worden gemaaktdat het met de wetten van gezonde staa tkunde en regtvaardigheid streed, mindere inkomsten van belasting vrij te stellen behalve in fnet geval dat volstrekte onmogelijkheid tot betaling bestaat -en eindelijk dat, wanneer het van den eenen kant de pligt -der bevolking is de belasting te dragen door het parlement •opgelegd het van den anderen kant ook de pligt des parle- ments is het volk door de striktste zuinigheid te ontheffen, ■en de belasting in te trekken zoodra de gewone inkomsten ,des lands van hare tijdelijke verachtering hersteld zullen zijn. .In de zitting van gisteren heeft zijn lordschap het ter tafel brengen van deze voorstellen tot eenige dagen later verschoven. Al de officieren in dienst der Oost-Indische compagnie welke zich thans met verlof elders bevindenhebben met uitzondering van die welke hoogere rangen dan dien van luitenant-kolonel bekleeden bevel bekomen om zich bij hun ne regementen in Indie te voegen. Gedurende den sform van den 10 dezer is een kolen- schip dat van Londen kwam, bij Southena totaal veronge lukt, en zijn 13 personen, waaronder eene vrouw en een kind, daarbij in de golven omgekomen. Volgens brieven uit Mexico heeft tusschen de troepen dier republiek en die van Texas een gevecht plaats gehad in hetwelk de laatsten terug zijn gedreven. De inwendige toestand van Texas wordt in die brieven als zeer jammerlijk voorgesteld. Alhier uit Konstantinopel ontvangen brieven houden in, dat de Turksche regering besloten schijnt te hebben de zee- roovers in den Archipel geheel uit te roeijen en het tot dat einde bestemd eskader onder den admiraal IValker met nog tien schooners en brikken te vermeerderen. PARIJS den 16 maart. Men zegt dat Engelsche agenten alhier aangekomen zijn, om zich met het gonvernement over de middelen te verstaan tot daarstelling eener telegrafische liniedie van Londen door Frankrijk naar Calcutta loopen en zich door Italië, Griekenland, Syrië en de Roode 2ee tot in Indie uitstrekken zou. Het schijnt dat een Engelsch ingenieur de mogelijkheid van dit groote jwerk heeft aange toond en alzoo het middel gevonden om Londen en Parijs in spoedige gemeenschap met het vasteland van Indie te brengen. Het sedert lang verspreidde geruchtwegens een hu welijk van den hertog van Bordeaux met de Russische groot vorstin Olgawas tot hiertoe geenszins op eene ofiiciele wijs bevestigden thans zeggen dezelfde bladenwelke het hadden opgenomen, dat de onderhandelingen dienaangaande zoo goed als afgebroken zijn, ten gevolge der overtuiging van keizer Ntcolaasdat zijne toestemming tot zoodanige verbindtenis met eene oorlogsverklaring aan Frankrijk gelijk zou staan, De beroemde Cherubinidie kort geleden voor zijne betrekking van directeur van het conservatoire de musique bedankt heeft, is gisteren overleden. Hij had den ouderdom van 82 jaren bereikt. Heden had hier in de voorstad Monttnartre eene zon derlinge begrafenis plaats. Men zag namelijk den corbillard des pauvres, of den lijkwagen met welken de armste lieden kosteloos afgehaald en ter aarde besteld worden, naar het kerkhof rijden, gevolgd door 30 rijtuigen en meer dan 500 lieden uit de fatsoenlijke standen te voet. Bij het onderzoek bleek hetdat de corbillard bet lijk bevatte van een gewe zen magistraats-persoondie bij zijn testament bevolen had hem met geen ander rijtuig dar. dat der arme lieden te be graven en de som van 1500 fr.waarop de kosten zijner begrafenis anders waarschijnlijk zouden hebben komen te staanonder de behoeftigen te verdeelen. In eene van de wijken dezer hoofdstad, die van Mon- torgueilverspreidde zich gisteren plotseling het gerucht dat een wachthuis in de straat Mauconseil aangegrepen, de soldaten ontwapend, ja zelfs volgens sommigen omhals ge- bragt waren. Spoedig bleek het echter, dat er slechts, en wel van den kant der militairen, een tooneel van bijna onbe grijpelijke wanorde was voorgevallen. Omstreeks 9 ure des morgens stonden twee personen niet ver van het wachthuis te praten. De schildwacht gaat naar hen toe en gelast hen zich te verwijderen. Over zulk een bevel verwonderd, ma ken zij de aanmerkingdat het aan een paar menschen niet verboden is op straat een gesprek te houdenmaar de schildwachtdoor de ondervonden tegenkanting verbitterd grijpt een der praters bij de kraag. Terwijl hij dit doet valt hem zijn geweer uit de handenen spoedig bemerken de toegestroomde voorbijgangersook uit andere teekenen dat de schildwacht beschonken is. De oploop heeft intus- schen de geheele wacht doen uitkomenen nu blijkt het dat niet alleen de schildwacht, maar al de manschap en zelfs de korporaal zoo dronken warendat zij bezwaarlijk op hunne beenen konden staan. Natuurlijk vreesde men voor ongeluk ken, maar alles liep beter af dan men gedacht had; een com missaris van policie deed de soldaten door municipale gardes in het wachthuis brengen en den post voorloopig door de zelve bezetten. Naderhand bevond men, dat een gedurende den nacht in het wachthuis opgebragt persoon de militairen op brandewijn getrakteerd had. Men heeft tijdingen uit Algiers tot den 10. De gou verneur-generaal was den 6 naar Blidah vertrokken, waar hij omtrent acht dagen zou blijven. De gemeenschap tus schen Oran en Mostaganem was thans zoo veilig, dat men ge rust alleen van de eene naar de andere plaats kon gaan terwijl kolonisten en kooplieden zich twintig A dertig in getal ver- eenigden om de reis naar Mascara voort te zetten, zonder eenige hindernis te ontmoeten. Overigens behelzen deze be- rigten niets van belang. Naar men zegt heeft onze regering bevel gegeven, om al de Spaansche uitgewekenendie zich sedert eenigen tijd aan de grenzen verzameld haddennaar het binnenste van Frankrijk te voeren. Het Spaansch gouvernement betoont de uiterste waak zaamheid zoo wel op de plannen der uitgewekenen als op die der revolutionaire partijwelke te Barcelona en elders werkzaam is. Eene bende van ongeveer 100 man, door zekeren Felip aangevoerd stroopt sedert eenigen tijd in het Lampourdansche dorpeiTafZWafe SCha"ins en waPei,en van de bewoners der België» mU™USSFL d<in 16 maart- Heden is het verhoor derge- de advoküo? T hCt C°mpl0C apSe,00Pen- Daarna heeft de advokaat-generaal zyn requisitoir genomen. Hij vingaan met eenige algemeene beschouwingen, ten doel hebbende om aan te toonen, dat, niettegenstaande de hechte gronden waarop Belg.e, ten gevolge van het vredes-traktaat mel Holland gevestigd was, er sedert dien tijd lieden zijn, die niet ophouden zich met droombeelden eener herstelling van net huis van Oranje bezig te houden. Voorts hee^t het openbaar ministerie gewezen op twee brievenwaarvan bij het regtsgeding geene melding is gemaakt, en welke door het regterlijk gezag in beslag zijn genomen. Een brief is gevonden bij den oud-kolonel Bornemans; daarin wordt ge sproken van milem IIdien men als den beminden vorst en den wettigen koning van Belgie beschouwt. Die brief zou in verband staan met eene op den 6 december 1840 te Brus sel gehoudene vereeniging, bij gelegenheid van den verjaardag van koning Willem II. De tweede brief, bij den graaf de Gloes in beslag genomen, is geteekend Alfredde zoon, en met het postmerk van Brussel „aar Maastricht bestemd. Daarin worden denkbeelden eener restauratie geopperd, en gezegd dat men gereed is om zijn bloed voor de edelste der zaken te storten. De advokaat-generaal heeft daarna een uitge breid vertoog gedaanom aan te toonen dat het bewind de zamenzwering niet uitgelokt heeft, en er dus geene agenten tot dat einde aanwezig zijn geweest. Na het voorlezen van dit eerste gedeelte van het requisi toir is de zitting geschorst geworden. Het gerucht, dat het inde vaart brengen van de British Queen zou zijn uitgesteld gewordenis niet bevestigd. Het vertrek van dien dodem van Antwerpen naar Nieuw-York is op 4 mei, 7 julij en 7 september bepaald. De vrachtpen- nmgen zijn verre beueden het Engelsche tarief, en voor el- ken passagier, zonder de verpleging, op slechts 20 pond st. gesteld. r BRUSSEL den 18 maart. Gisteren heeft de advokaat generaal de Bavay zijn requisitoir, ten laste der beschuldig den ten einde gebragt, en heden hebben de advokaten der aangeklaagden een begin gemaakt met hunne verdigingen en wel in de eerste plaats Deronswelke voor den generaal van der Smissen is opgetreden. De toeloop der nieuwsgie rigen blijft even aanmerkelijk. 6 Hetgeen omtrent het besluit der gedeputeerden be treffende de schadevergoeding, is gemeld, wordt bevestigd' Voor de verbrande koopwaren wordt voor 4I millioen voor de vernielde huizen 3 millioen verleend daHs bijna zooveel als is gevorderd. Voor het verloren onroerende goed wordt niet meer toegestaan dan een half millioen, dat is ruim een tiende van het gevorderde, en voor het verlies ten gevolge der overstroomingen wordtin stede van ruim 7 millioen i| verleend Op dit bedrag zijn reeds 1,234,920 franken verstrekt. De belanghebbenden oordeelen dat de gedepu teerden uit vrees aan den vreemdeling hebben toegekend hetgeen zij billijkerwijze aan den inlander verschuldigd waren! Men heeft aan de kamer der gedeputeerden voorge steld om aan de weduwe van den generaal Buzen ter za ke van de gewigtige door haren man bewezene diensten een jaargeld van 3000 fr. te verzekeren. De centrale afdeeling heeft eenstemmig begrependat dit voorstel behoorde te worden aangenomen. Bij de openbare beraadslaging over die onderwerp zullen echter wel waarschijnlijk eenige bedenkin gen in 'c midden worden gebragtvermits de naam van den overleden minister, bij de behandeling van het regtsgeding zeer dikwijls is genoemd, en juist niet altijd ten genoege' van den onpartijdigen toehoorder. iSlebeelanbeti. sGRAVENHAGE den 18 maart. Omtrent den opvol ger van Z. Exc. den minister van justitie is nog wel niets stellig bekend maar van goederhand wordt echter heden ver zekerd dat de heer mr. F. van Hall, deken van de orde der advokaten te Amsterdam, tot die betrekking benoemd zou wezen. De Nederlandsche en Belgische regeringen hebben den 6 november 1841 eene overeenkomst gesloten, betrekkelijk de wederkeerige terugbetaling der onderstands-en onderhouds- gelden, van weerszijde voorgeschoten aan hulpbehoevende onderdanen van beide koningrijken. De uitwisseling der r- tificatien dezer overeenkomst heeft den 22 februarini in de residentie plaats gehad. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. pensioen, wegens verngte kerkelijke dienst, toegekend aan de navolgen! gende Roomsch-Kathohjke geestelijken-. 5. Ut berg, rustend pastoor der gemeente Ou de-Ton ge inniger, rus: nd pastoor der gemeente Hengelo; C. Arts, pastoor der ge meente IJeumen, en P. Robijnsrustend pastoor der gemeen te Gorinchem. s ~7 clirecteur"Êeneraal van marine heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt, dat, tot aanduiding van De abonncments-prijs deier Courant is 2,75, voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ©e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtfdr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering vanlwi^ Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Gents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1