MIDDELBURGS CUE COÜRAN T. W. 34. Zaturdas Ï842. 19 Maart. JfvAnfcvijfc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. flntiou.-ilc IWilitic. fhibli licafic. NIEU WSTIJDINGEN. SDuïtsdiiaub. (fk-oot-BrHtauje. België. ilcbcriandcn. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert dat, te beginnen met Donderdag den j •24 Maart 1842, zoo ten zijnen Kantore, als bij de respec- i ïive Ontvangers hunner woonplaatsen, zullen worden uitbe- taald de Traktementen en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provincie, over bet eerste Kwartaal 1842; wor- j kiende tevens ter kennis der belanghebbenden gebragt, dat opgemelde betalingen mi en in 'c vervolg, niet langer dan vier maanden na den verschijndag, op de gewone wijze zul len kunnen wordeit voldaan; zullende na 'dien tijd daartoe .eene expresse ministeriele autorisatie vereischt worden. Middelburg, den 19 Maart 1842. De Administrateur voornoemd P. P 'O U S. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennisse van al degenendie daarbij eenig belang mogten hebben dat de tweede Zitting van den Militie-Raad voor het iste Militie-Kanton zal plaats hebben op Donderdag den 24 dezer, des voormiddags ten tien ure, op het gewone Lokaal in de Abdij, binnen deze Stad,; en dat voor denzelven moeten verschijnen al de in dit jaar ge loot hebbende Personenwelke vermeenen regt op vrijstel ling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand., om zich op voorschrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te vervoegen. En op dat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Maart ,1843. -Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van .Hun'Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der In- en Opge zetenen, flat het Kohier voor de Stedelijke Belasting, be kend onder den naam van Omslag voor de LantaarnsBrand spuiten en Nachtwachtgelden voor het jaar 1842, door den •lieer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland in vorderbaar verklaard, gesteld is in handen van den Collec teur van dat Middel, door wien op Maandag, Donderdag •en Vrijdag van iedere weekdes namiddags van drie tot zes ure, ten zijnen Kantore op de Heerengracht, Letter M. No. 25 tot de ontvangst dezer Belasting zal worden ge vaceerd. Wordende een ieder aangemaand, om het bedrag van zij nen aanslag, stiptelijk binnen de daarvoor bepaalde en in de Aanslag-Biljetten vermelde vier termijnente voldoen, zul lende de nalatigenovereenkomstig Art. 12 der Ordonnantie gepubliceerd den 3 December 1829, door middel van dwang bevelenparate executie medebrengende, tot de betaling worden genoodzaakt. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Scads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Maart 184a. Burgemeester ien Wethouders voornoemd 'PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIU S. FRANK'FQRT den 13 maart. Op de grenzen van Mon tenegro, nabij Herzegowina, hebben weder bloedige coonee- len pbats gehad. Op het onverwachtst is eene groote me nigte Turken het als onzijdig aangemerkt grondgebied van Gra- bevo dat groótendeels door Christenen bewoond wordt bin nengedrongen heeft 7 herders het hoofd afgeslagen, 40 an deren als gevangenen medegevoerd en bovendien eene aan zienlijke kudde, het eenig eigendom der bevolkingt wegge- XjOöfd. Volgens een der dagbladen heeft de door zijne reisbe schrijvingen algemeen bekende vorst Pückler-Muskau zich door een val met zijn paard zoo zwaar bezeerd, dat hij zich gedurende langen tijd van krukken zal moeten bedienen. LONDEN den 1» maart. Het door den minister Peel voorgedragene plan ten einde de geldmiddelen op eenen be teren voet te regelen, zoo dat de uitgaven voortaan door de gewone Inkomsten gedekt worden, heeft ter beurze over het algemeen een gunstigen indruk gemaakt, en ofschoon het niet ontbreekt aan bedenkingen tegen onderscheidene bepalingen worden de grondslagen van het ministeriele plan ook door de voornaamste tolken der oppositie voorshands goedgekeurd, Van den kant der grondbezitters, welke reeds bij de voor gedragene graanwet eenigzins geleden hebben, zal de voor gestelde belasting op de inkomsten waarschijnlijk het meest bestreden worden. De bepaling, dat de Iersche landheeren welke genoegzaam altijd uit Ierland afwezig zijn, en alzoo, terwijl zij verbazende inkomsten uic dat land trekkenop geenerhande wijze bijdragen toe de welvaart van hetzelve, aan de genoemde belasting onderworpen zullen zijnvindt algemeen veel bijval en zal vooral ook in Ierland zelf een zeer goeden indruk maken. De handelstand is mede over het algemeen tevreden met de voorgestelde verminderingen van hec tarief der inkomende regter.; doch velen dringen er op aan dat ook de regten op de suiker verminderd zullen wor den. De invoer van ruwe grondstoffen voor de fabrijken zalvolgens het ministeriele planaanmerkelijk ontlast wor den, daar van dezelvenmet weinige uitzonderingen, een regt van ten hoogste 5 pet. zal geheven worden. Voor de tot een zekeren graad van bewerking gebragte grondstoffen is een inkomend regt van ten hoogste 12, en voor eigenlijke fabrijkwaren van het buitenland van ten hoogste no pet. voorgesteld. De jongste berigten uit de West-Indische koloniën, bepaaldelijk uit Demerary luiden gunstiger. De negers wa ren namelijk aldaar over het algemeen weder aan het werk gegaan, en men verwachtte, dat degenen, die zich nog weerbarstig betoondenweidra dat voorbeeld zouden volgen. PARIJS den 14 maart. De hertog van Orleans en zijne doorluchtige broeders hebben het plan gevormd om voortaan jaarlijks een bal ten behoeve der armen te geven, welk bal den r.aam van dat der prinsen dragen zalen de toegangkaar- ten waarvoor zeer hoog gesteld zullen worden. Aan eenen dezer dagen ten hove gegeven maaltijd heeft de koning zich met den beroemden heer de Remusat langdurig over den inwendigen toestand van China onderhouden, en zou door dien reiziger zijn ingelicht dat de Chinezen een leger van bijna vier miilioen soldaten bezittenvelen van welken thans met geweren naar het nieuwst model gewapend zijn, die de winzucht van sommige Engelsclien zeiven hun heeft bezorgd. Dezer dagen bad hier de volgende bijzondere afzetterij plaatseen boer passeerde de straat des St. Pèrestoen een soort van uitdrager hem waarschuwde dat hij iets verloor; de boer, naar zijne zakken voelende, ontkende zulks; de ander toonde hem een stukje papier, zeggende „dit vind ik daar toch achter u doch daar ik ongelukkig niet kan lezen zoo zeg mij slechts wat er op staat." De boer neemt het papier, zijnde een langwerpig vierkant met een vignet, en leest Goed voor zeven honderd veertig francs welke wij op zigt aan toonder dezes zullen betalen; (gec.) de gebroe ders Bruatbankiers, straat Hauteville." De boer, door winzucht bezield, trekt zijn vroeger ge zegde in en zegt eigenaar van dit stuk te zijn. De andere eisebe hierop eene belooning, waarop de boer hem 20 sous aanbiedt; doch de uitdrager vraagt of hij den gek mee hem scheert en eischt ten minste ibo francs. De boer wil hier niet van hooren maar de andere houdt vol en bedreigt hem naar den commissaris van policie te brengen, hem te gelijk bij de kraag pakkende. De boer bevreesd haalt nu zijne groote lederen beurs voor den dag en maakt zich voor eene zekere som van den uitdrager af. Dadelijk begeeft nu de landman zich naar de hierboven genoemde straat en vraagt naar den bankier Bruat, maar deze was niet bekend. De boer doet hierop zijne aanklagtdan de uitdrager was niet meer te vinden, zoodat eerstgeinelde zich troosten moest met de overtuiging dat ook hij niet naar behooreu had gehandeld. BRUSSEL den 14 maart. De minister van buitenland- sche zaken, de heer de Brieyheefc heden aan het hof van assises van Braband medegedeeld wat hem omtrent de bewus te zamenzwering bekend was geworden, nadat hij door den majoor de Saegher van de ontwerpen der zamenzweerders was ingelicht. Het blijkt hieruitdat de beweging gedu rende de september feesten had moeten uitbreken, door het overmeesteren van het geschut buiten de Namensche poort, het in brand steken van den gazometer en van de vergaderplaats der wetgevende kamershet plunderen der banken en het in hechtenis nemen der ministers van oorlog en binnenlandsche zaken, bij al hetwelk men op den bijstand'der bevolkingen van een deel der troepen meende te mogen rekenen. Zoodra de minister van deze ontwerpen verwittigd was, had hij zijne ambgenooten daarvan kennis gegeven en met hen maatregelen genomen om de zaamgezworenen die met elkander een maaltijd houden moesten gelijktijdig te vatten, maar bij gebrek aan geld had die maaltijd geen voortgang gehad en was alles rustig afgcloopen. Ook uit de raededeelingen van den minister schijnt bet te blijken, dat de generaal van der Smissen en diens broeder, benevens de generaal van der MccreParent en de intendant Parys de hoofden van het complot hebben uitgemaakt. 'sGRAVENHAGE den 15 maart. Bij koninklijk besluit van heden is aan den heer mr. C. F. van Maatienop zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten der loopende maand een eervol ontslag verleend als minister van justitie, met benoeming van denzelven tot minister van Staet, Bij besluit van den 12 dezer heeft Z. M. aan jonkhr. mr. S. van IVclderen baron Retigersovereenkomstig zijn verzoekeervol ontslag verleend als lid van de Tweede Kamer deT Staten.Generaalmet het begin der volgende ge wone bijeenkomst van de Staten-Generaal. Naar men verneemt heeft het Z. M. behaagd aan den ongelukkigen Leendert den Duik, te Scheveningeneene gra tificatie van f 40 te verleenen. Ten aanzien van hec ongevaldat in den storm van 11. donderdag te Scheveningen heefc plaats gehad toen de stuurman Jan C/iielse de Jager en zijn zoon Machicl van de visscherschuitgenaamd Prinses Sophia over boord werden geslagenverneemt men nog hec vólgende Deze schuit in 1834 met vergunning van H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, thans onze geëerbiedigde Koningin, genoemd zijnde naar Hr. Ms. Dochter, H. K. H. Mevrouw de Prinses Sophia zoo heeft bet H. M. de Ko ningin thans goedgunstig behaagd aan de diep bedroefde weduwen van beide genoemde zeelieden te gedenken, met, door tusschenkomst van een van Hoogstderzelver kamerheeren, ter beschikking van den weleerw. heer J. /f. Mculemans jongste predikant te Scheveningen, eene gift van ƒ150 te stellen, ten behoeve dier weduwen en van het nagelaten kind des zoons. Dankbaar werd deze koninklijke gift ont vangen, zij strekt op nieuw ten bewijze, dat Neerlands Koningin het zich steeds tot eene eer rekent, om daar, waar hulp vereischt wordtdoor liefde en weldadigheid het on geluk te lenigen en bijstand te bieden. AMSTERDAM den 16 maart. Naar men verneemt is op heden de persoon van ,7. C. de Breecommies bij het postkantoor alhier, bij arrest van het provinciaal geregtshof, wegens hec herhaaldelijk ontvreemden van brieven, met gelds waarde bezwaard, welke hem in zijr.e vermelde betrekking waren toevertrouwd, tot een confinement van 10 jaren en eene tepronkstelling op een schavot, gedurende een halfuur, veroordeeld geworden, GRONINGEN den 14 maart. Men heeft hier weder een verschrikkelijk voorbeeld van het gevaarlijke, om kleine kin deren alleen, zonder eenig opzigt te huis te laten, zijnde hec vijfjarig dochtertje van een weverskneclithetwelk op eene treurige wijze is verbrand. Het meisje schijnt met eene etensvork in hec vuur geroerd en bare kleederen alzoo vuur gevac te hebben. Zij heefc te vergeefs gepoogd den brand met waterdat in een blikken emmertjehetwelk omgekeerd naast haar gevonden werd, stond, te blusschen. Mogt dit on geluk toch op nieuw de moeders, en allen, aan wie de zorg over kinde.en is toevertrouwd, leeren, welke rampzalige ge volgen daarvan te wachten zijnen mogten de dagbladen niet te vergeefs tot meerdere omzigtigheid aansporen 1 Te Dragten hebben geene verdere ongeregeldheden plaat» gehad. De heer gouverneur der provincie Vriesland is al daar den 5 dezer aangekomen, ten einde in eigen persoon naar een en ander onderzoek te coen. Veten waren teregt over deze komst verheugdhetgeen dan ook het wapperen der Nederlandsche vlaggen hier en daar genoegzaam aantoonde. Nadat Zijne Esc, vvederzijdsche belangen gehoord had, heefc men beslotende klokke-scellen met derzelver klokken te re pareren met welk werk men dadelijk eenen aanvang heefc gemaakt. Er zal nu een reglement ontworpen worden, hou. dende bepalingenwanneer en hoe lang men in het vervolg zal mogen en moeten luiden. Het getal der militairente Dragten aanwezig, is vroeger niet juist door ons opgegeven, er zijn in alles 61 man, waaronder een kapicein en 2 luitenants. Ook zijn wij onderrigtdat, eenige dagen vóór het in. slaan van de glazen van den Burg, een paar jagthonden van den grietman allerwaarschijnlijkst vergeven zijn geworden; alsmede dat een paar policiebediendenwelke het klokluiden beleccen wilden, geslagen zijn geworden. De reden, waarom voor eenige dagen een man te Dragten gearresteerd en ge boeid naar Leeuwarden gebragt is, is niet ter onzer kennis gekomen. Een ingezeten van Leeuwarden, voor meer dan 14 weken door een van dolheid verdacht hondje in de lip gebe ten bad reeds lang alle vrees voor de gevolgen daarvan ter zijde gesteldtoen hij eensklaps door de vvacervrees werd aangetasc en niettegenstaande alle geneeskundige hulp, in drie dagenonder de grootste smarten en hevigste benaau wdhedeit zijn leven eindigde. Dadelijk zijn maatregelen genomen om de verspreiding van de ziekte te voorkomenen het is te wenschen, dat de bekendmaking van dit ongeluk moge strek ken om overal de waakzaamheid en het coevoorzigc op te wekken. Ook uit Luik wordt gemeld, dat de kolonel Silvaisvau het 3de regement jagers, aldaar in garnizoen, eenige dagen te voren door een kleinen windhond, die hem altijd verge zelde, gebeten zijnde, aan de watervrees omgekomen is. Des kolonels oppasser, door hetzelfde hondje gebeten is ouder de verschijnselen van diezelfde vreesseiijke ziekte in het hos pitaal bezweken. MIDDELBURG den 18 maart. Bij het onderzoek van het ontwerp van wet betrekkelijk het notarisambt, in dc af- deeltngen van de Tweede Kamer der Staten-Generaalheeft men .11 het algemeen hulde gedaan aan de zorgvuldige behan deling zoo der voorgestelde wetsbepalingen zeiven ais der memorie van toelichting. Men heefc omtrent eenige punten I nadeie ophelderingen verlangd, tegen sommige artikelen be denkingen in het midaen gebragtmaar echter vermeend d»t

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1