MIDDELBURGS CHE COURANT. lii N*. 33. Donderdag 1842. 17 Maart. NIEUWSTÏJ DINGEN. SDuitdrfilanb. (Broot-'Ëcittauje. Jam uk rij ft. Bclgic. ücbctrlatibcti. Dc abon nemen ts-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men dexelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. D. Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regetmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. De"lve moeten niet op zeget geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. PR ANK FORT den 10 maart. Den a dezer is te Kop penhagen een gedeelte der bevolking dier hoofdstad en van •den omtrek bijeengekomen om te beraadslagen over het sedert 1 ■eeltige jaren reeds in onderscheidene provinciën van Denemar- ken geopperde plan, betreffende de afbetaling der Staatsschuld j •door vrijwillige bijdragen onder het opperbestuur van eeti nationaal commicé te Koppenhagen. In deze bijeenkomst 'heeft men besloten aan Z. M. te verzoeken, om niet alleen persoonlijk daartoe te mogen bijdragen, maar ook deswege ie mogen onderhandelen met die bewoners van Denemarken buiten de hoofdstaddie deze vaderlandsche onderneming reeds hunnen bijval toegezegd hebben. Verder is Z. M. verzocht, te bepalen, dat een commitë benoemd wordehet welk die vrijwillige bijdragen zal in oncvang nementot zoo lang de deelnemers aan deze onderneming personen zouden kunnen kiezen welke, met de directie voor de Staatsschuld -de ontvangen sommen overeenkomstig derzelver bestemming zouden gebruiken, enz. Z. M. de koning van Denemarken heeft de deputatie, welke dit verzoek overbragt, allermin zaamst omvangenen verklaard dat hij hoopte dat voorstel te zullen kunnen aannemen. De nieuw benoemde bisschop van Regensburg, de heer Riedelheeft dezer dagen den eed in handen van Z. M. •den koning van Beijeren afgelegd. Volgens de Augsburger Allgemeinc Zeitung heeft de koning bij die gelegenheid aan den prelaat het volgende geantwoord Gij hebt drie waar dige uitstekende voorgangers gehad. Het is mijn wensch •dat gij onder dezen voornamelijk Sailer tot voorbeeld kiest, in vvien een waarachtig apostolische geest leefde. Wat ik voof het welzijn onzer heilige kerk gedaan heb, toont mijne weldra zeventienjarige regering. Ik ben een vijand van het fanatismushetzelve bewerkt het tegendeel van wat het be doelt. Mijne Beijeren moeten vroom zijn, maar geene fij- melaars. Ik herhaal het, Sailer strekke u ten voorbeeld; ofschoon hij thans miskend en verguisd wordt, was hij be zield van den waren chrisceiijken zinen werkte daardoor ten goede." Dit zijnzegt genoemd bladwoorden van eene hooge beteekenisen wij zouden ons niet aan het verwijt willen blootstellen van ze niet te hebben openbaar gemaakt. Volgens berigten uit Konstantinopelvan den 16 februa- rij, heeft de Engelsche gezant, sir Stvadford Canningden •9 dezer eene nota bij de Porte ingediend waarin hij de ge noegdoening verlangt voor eene beschimping der Engelsche natie in Syrië aangedaan. Te Jernzatem was namelijk door eenige potsenmakers in het openbaar eene pop met roode uniform verbrand en daarover door den gouverneur -dierstad hartelijk gelagchen. Te gelijk heeft genoemde gezant zich ?in die nota bezwaard over het niet erkennen van den nieu wen Protestantschen bisschop te Jeruzalem door de Turk- «che overheid. Volgens diezelfde berigten was de grootvizier voornemens het muntstelsel te veranderen, en de vroegere slechte en bij na geene waarde hebbende munten te vernietigen en door be tere meer waarde hebbende munten te doen vervangen. Reeds was een groot aantal van deze op de landsmunt voorhanden. LONDEN den 12 maart. Gisteren heeft de eerste mi nister Peel de sedert lang tegemoet geziene finantiele mede- deeltngen gedaan, en is aangevangen met de belofte van de waarheid zonder overdrijving te zullen openbaren. Uit zijn verslag blijkt, dat het vermoedelijk te kort in de inkomsten, zot dekking der uitgaven voor het met 5 april eindigend jaar benoodigd niet minder dan 2,350,000 ponden sterling beloo- pen zal, en voor het volgend jaar, naar de tegenwoordige ra ming der belastingen 2,569,000 ponden zou bedragen. Hier bij zou echter denkelijk nog eene aanmerkelijke som gevoegd moeten wordendie het gouvernemeiic tot voortzetting van den oorlog tegen China en tot daarstelling van openbare wer ken zal moeten aanvragenwaardoor het te kort minstens to: 4.000,000 ponden sterling stijgen zou. Tot bestrijding van dit te kort meenc de regering tot geene nieuwe geld-leening de toevlugt te moeten nemen maar stelt voor Engeland en Schotland eene belasting van ongeveer 3 pet. op de inkomsten voor, die echter niet drukken zou op al degenen wier inkomen minder dan 150 ponden sterling bedraagt, terwijl men in Ierland, in plaats van deze belas ting eene verhooging van den accijns op de sterke dranken verlangt. Met de aanzienlijke meerderheid van 284 tegen 176 stemmen, heeft het lagerhuis, in de zitting van woensdag, tot de tweede lezing der graanwet besloten, en het voor- stel van lord Ebrigton verworpen om die lezing voor onbe- paalden tijd uit te stellen. In het huis der lords is door graaf Stanhope aangekon digd, dat hij, wanneer over de tweede lezing dier wet in dat huis beraadslaagd moet wordende verwerping van dat voorstel zal voorslaan. - De treurige staat der zaken in Oost Indie heeft den heer S. IVirtley aan sir R. Peel doen vragen weike officiële be rigten dienaangaande bij de regering ontvangen waren. De eerste minister antwoordde hoofdzakelijk, dar hij wel reden had sommige der verspreide geruchten voor gegrond te hou den maar echter tevens om te vertrouwen dat men zich niet al te zeer moest verontrusten. Dit kon hij hierbij voegen dat het gouvernement alles zou aanwenden om voor te komen dat de oogenblikkelijke tegenspoed nog ergere gevolgen na zich sleepte, in de overtuiging dat het parlement zijne mede werking tot niets zou weigeren wat tot behoud van het ge zag van Engeland in Oost-Indie strekken kon. De orkaan van II. donderdag heeft zoowel in deze hoofd stad als op andere plaatsen van Engeland, ook langs de zee kust, beduidende schade aangerigt. PARIJS den 12 maart. De bestuurder van het tijdschrift la Modede heer Walshen de verantwoordelijke uitgever daarvan zijn heden door de correctionele regthank tot drie en twee maanden gevangenisstraf en tot geldboeten van 3000 en 2000 franken veroordeeld ter zake van pogingen om door middel van vrijwillige inschrijvingen zich voor eene geld boete schadeloos te doen stellenwaartoe la Mode vroeger veroordeeld was. In den Moniteur vindt men de volgende merkwaardige bijzonderheden omtrent de nieuwe stad, die de Franschen weinige jaren geleden, aan de golf van Bona, in hunne Afri- kaansche bezitting, hebben beginnen aan te leggen. Phi- lippeville breidt zich van dag tot dag op eene verbazing wekkende wijze uit. Binnen acht maanden zijn daar meer dan 800 huizen gebouwdde bevolking is in minder dan twee jaren van 1800 tot 6000 zielen gestegen. Drie jaren geledenbedroeg de waardij van den invoer aldaai nog geene 800,000 franken; het volgende jaar klom zij tot wee mil- lioen. en in 1841 is op dit ptint voor niet minder dan 15 milltoen ingevoerd. Er zijn aldaar voor nagenoeg een mii- lioen franken aan tolregten ontvangen. Indien deze snelle vooruitgang zich blijft handhaven, zal Philippeville weldra eene der blogijendste zeehavens van Algerie zijn." De Gazette de Madridvan den 5 maart, behelst den tekst van het adres in antwoord op de troonrede zoo als hei door de afgevaardigden is aangenomen. Overigens zijn de dagbladen en brieven uit Madrid van belang ontbloot. Men beschouwde het ministerie als bepaaldelijk bevestigd. De beraadslagingen der kamers van het congres hebben geene de minste belangrijkheid, BRUSSEL den 14 maart. In de zitting van gisteren van het hof van assises is de laatste getuige ten bezware der be schuldigden in de zaak van het komplot tegen den Staat, ze- kere drukker Ch. Graux gehoord geworden. Zijn getuigenis leverde niets van belang op. Daarop is de eerste getuige op het verzoek der beschuldigden opgeroepende op 11011- activiteit gestelde generaal Daine, gehoord geworden. Zijne verschijning in de geregtszaal bragt eene lange opschudding te weeg. De heer .7. van Crombruggheburgemeester der stad Gendvoormalig lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, is eergisteren in den ouderdom van 71 jaren over leden. Bij den storm van den 10 is de dijk achter de citadel van Antwerpen, bij het zoogenaamde Melkhuisdoor den hevigen wind en hoogen vloed doorgebroken. Terstond zijn 600 man van het garnizoen derwaarts gezonden, aan wie het gelukt is, door inspanning van krachten, den dijk wederom digt te maken. 's GRAVENHAGE den 13 maart. De Staats-Courant behelst heden een koninklijk besluit van den 9 dezer waar bij op voordragt der gedeputeerde Staten van Noord-Hol land het getal van acht schooldistrictenwaarin dat ge west is verdeeld geweest, uitgebreid wordt tot elften einde de zamenstelling der provinciale commissie van onder wijs in voldoening aan art. 2 van het besluit van 2 januarii 1842, wat aangaat de godsdienstige gezindten van hare leden zoo veel mogelijk in evenredigheid kunne worden gebragt met de onderlinge godsdienstige verhouding van de bevolking van dat gewest. Tevens bevat dit besluit de benoeming of be vestiging der schoolopzieners voor eik dier districten. Door Z. M. is, bij besluit van den 11 dezer, een eervol emeritaat verleend aan de volgende predikanten, als aan .7. van Allente Veesen .7. F. Burgerhoudtte Elle- woutsdijl: P. G. Marl, te ZwijnclrechtN. Borsboomte Axel; P. Penonte Ten Boer; A. J. Hartmante Gas- selte en P. Mounierte Rotterdam. De minister van financiën heeft bekend gemaaktter uitvoering van art. 3 der wet van den 27 december 1840, dat het gezamenlijk bedrag der schatkist-biljettenkrachtens die wet uitgegevenop den eersten dezer beliep eene som va» f 3,377>Soo. Het heeft Z. M. den koning van Pruitsen behaagd, den wei-edel. zeergel. heer F. A. IV. Miquel, med. doctor te Rotterdambij eigenhandig schrijven eene gouden medaille te doen toekomen, als een blijk van erkentelijkheid voorliet aanbieden aan hoogscdenzelven van een door hem uitgegeven werk, over het plantengeslacht der Cicadeën. De beroemde geschiedschrijver en hoogleeraar te Göt- tingendr. A. H. L. Heerenis den 6 dezer in 82 jarigen ouderdom overleden. In het jaar 1833 is door den Koning aan den kerkeraad der Hervormde gemeente te Paramaribo uit de koloniale fond sen een renteloos voorschot van f 20,000 verleend geworden 0111 gezamenlijk met de bijdragen van de leden dier gemeen tete worden aangewend voor den opbouw eener nieuwe kerk, waarvan die gemeente, sedert den brand van 1821, was verstoken geweest, welk voorschot in jaarlijksche ter mijnen moest worden terug betaald. Die terugbetaling was evenwel voor den gemelden kerkeraad hoogst moeijelijk uit hoofde van den min verinogenden toestand van het grootste gedeelte der leden van de Hervormde gemeente te Paramaribo, vvaarom de kerkeraad in het afgeloopen jaar, de kwijtschel ding daarvan aan den Koning heeft verzocht, in welk ver zoek door Z. M. is bewilligd bij besluit van den 28 augus tus 1 84' »o. 22. Dit besluit heeft aanleiding gegeven tot een dankadres aan Z. M. waarin gemelde kerkeraad zijne le vendige erkentelijkheid voor die weldaad aan den Koning be tuigt. Men schrijft uit Sloten den ti dezer: Gisteren isdoor den verschrikkelijken storm endoor stort zeeën beloope», na verlies van zeilen, 111 zinkenden staat, niec ver van hierin het Haarlemmermeer vastgeraakt het met steen geladen en naar Haarlem bestemde tjalkschip ge naamd de Jonge Harm waarop zich bevonden de schipper H. J. Kuipersmee zijne vrouw en zes kinderen, welke al len in de golven een gewissen dood hadden moeten vinden zoo zij niet door den moed van de te Blokzy! te huis be- hoorende schippers en schippersgezellen, genaamd Sipke Mijnden en Hendrik KeurPieter Aikker en Wouter Mas- tenbroek, waren gered geworden. Deze edelmoedige men- sclienvriendenmet hunne vaartuigen het meer opgevaren doch om den storm teruggekeerd zijnde, zagen niet zoo spoe dig een vaartuig in nood, of aarzelden niet met een bootje, waarvan zij gelnkkigiijk voorzien waren, de redding der daarl op zich bevindende menschen te beproeven hetwelk dan ook met dat gelukkig gevolg bekroond is, dat, na eene inspan ning van drie uren, alle acht gered waren, en hoewei het laatste der kinderen reeds levenloos scheen, is het, na on vermoeide pogingen, almede gelukt het in het leven te be houden. Nu zijn allen voorloopig in het algemeen wees- en armhuis alhier opgenomen in de hoop het gezonken vaartuig spoedig weder vlot te krijgen en te kunnen betrekken, waar op echter, uit hoofde der lading en het aanhouden van den storm, weinig hoop is, in welk geval het gemelde gezin van alles beroofd en in de uiterste ellende gedompeld is." Den 11 dezer is van Harderwijk te water naarVlissin. gen vertrokken een detachementsterk 30 onder-officieren en manschappen, om den 16 aan boord van Zr. Ms. schip Prins Willem Irederik Hendrik te worden geëmbarqueerd en naar de Wesc-Indien te worden overgevoerd. GOES den 14 maart. Onze stad heeft heden het treffend verlies te betreuren van eenen harer beste burgers, den heer J.Kruijssehoofd-onderwijzer op de stads armen-en weezen- scnool (waarop hij zelf onder onzen verdienstelijken tegen woordige!! onderwijzer op eene stadsschool, .7. van der Pijl% gevormd was), voor welke betrekking hij zoo uitmuntend ge schikt was en welke hij met de hoogste zorg gedurende ruim 12 jaren behartigde. Eene korte ongesteldheid, te hevig voor zijn door inspanning verzwakt gestel, maakte op 35jarigen leeftijd een einde aan zijne nuttige werkzaamheid, waarom nij 200 vve' a's 0I» zijne zedelijkheid door rijken en armen werd hooggeacht, en waardoor hij bijzonder voor de iaat- sten ten zegen was. De alhier sedert zes jaren bestaande zondagschoolwaarin hij insgelijks met grooten ijver werk zaam was, zelfs boven opgenomene verpligting, en waarop vele bejaarden onder zijne zachte en doeltreffende leiding ais kinderen leerden en ongelooflijke vorderingen maakten, lijdt een bijna onherstelbaar verlies. MIDDELBURG den 16 maart. De Staats Courant van maandag II. geeft de volgende berigten uit Suriname, als zijn de voor de kennis van den tegenwoordigen toestand dier ko lonie niet onbelangrijk: Door eene doelmatige en spaarzame aanwending van 's lands penningenen de bekwame medewerking van den majoor der artillerie Engelberts zijn, onder het ijverig bestuur van den heer Rijk, veIe en belangrijke voorzieningen daargesteld in den toestand der publieke gebouwen en werken, zonder- dat zulks tot eene vermeerdering van uitgaven heeft aanlei ding gegeven. liet fort Nieuw-Amsterdamdat kort tevoren sieclus uiterlijk de gedaante van een versterkt fort hadis geheel hersteld en in behoorlijken staat van tegenweer gebragt. Het fort Zeefandia is verbeterd door Tiet bouwen van uien-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1