MIDDELBURGS CHE C O U II A IV T. *€a N°. 32. Dingsdag 1842. ;$f^urn&s 15 Maart. mg tb BESTUREN en ADMNISTRAT1EN. (Öiroot-iïrtttauje. I 1,eer Vl?!1>>"ckxinspecteur generaal voor de geneeskundige NIEUWSTIJDINGEN. 25uttsdtlanï>. JvanRvijk, 3?clgie» iflebctriAti&ctt, 'r «-•.w'i'TC»- De abonnements-prijs dezer Courant is 2 70 voor drie maanden, en-franco per Post 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij hot einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien. behoort te geschieden des morgens vtftir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie» worden berekend tegen 22 Gents de regel, niet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. DIAKENEN der Nederduiische Hervormde Gemeente al hier maken bij deze bekend, dat het verzegeld pakje, ge vonden in de collecte bij de godsdienst-oefening van den 8 dezeraan deszelfs adres is bezorgd. Middelburg, den 14 Maart 1842. J. P. SOUTE, Praeses. N. HERHULST Wz., Scriba. LONDEN den 9 maart. In het huis der gemeenten is de j dienst des legers, begrooting van uitgaven voor de landmagt ter tafel gebragt, 1 ~T eei1, Antwerpsen blad leest mendat meer dan hon en, zonder veel tegenspraak^ hoofdzakelijk reeds aangenomen, j ^erc Ainsteruamscne assuiadeurs schriftelijk zouden verklaard De ministers hebben slechts eene .geringe vermeerdering, te! eboen, oac zij geene genegenlieid of lust hebben om den bo- weten van 1447 man, 1:1 vergelijking met de sterkte des lv- BETJE WAASDIJK, wonende te Ilellevoetsluisdoch thans verblijf houdende binnen deze Stad .wordt verzocht zich ten spoedigste ter Stedelijke Secretarie aan te melden, tot het bekomen van eene voor haar belangrijke mededeeling. BERLIJN den 7 maart. Z. M. de koning heefteen nieuw bewijs gegeven van zijne bezorgdheid voor de belan gen der Evangelische kerk door te bepalen dat hij jaar lijks op zijn' geboortedag en op nieuwjaarsdag telkens 6000 thalers, dus in het geheel 12000 thalers, zal bijdragen tot ondersteuning van behoeftige gemeenten tot verbetering van ,-de bezoldiging der geestelijken en tot het oprigten van nieu we predikantsplaatsen. Door deze bijdrage zal eenigermate en van lieverlede in eene dringende behoefte voorzien wor den. Er bestaan verscheidene gemeentenwelker leeraars slechts een inkomen van 300, sommige zelfs maar van 200 •thalers hebben. HAMBURG den 8 maart. Z. K- H. de groothertog van Mecklenburg Schwerin is gisteren morgen, in den ouderdom van 42 jaren, overleden. Zijn opvolger in de regering is de erf-groothercog Fredcrik Frans, geboren 28-februarij 1823. FRANKFORT den 8 maart. Te Weimar wi! men weten, dat de lunvelijks-verbindtenis cusschen Z. H den erfgrootlier- tog en prinses Sophia der Nederlanden den 24 junij zijnde •de geboortedag van den jongen vorst, plaats zal hebben. Z. M. de koning van Hanovcr is den 6 dezer naar Ber lijn afgereisd alwaar het gerucht in omloop was dat die mo narch het voornemen hebben zou zich later in die residentie te vestigen, nadat hij ten behoeve van den kroonprins afstand van de kroon zou hebben gedaan. Verder wil men te Berlijn weten dat Z. M. de koning van Palissen zich in het begin van julij naar Petersburg zal be geven tot bijwoning van het zilveren bruiloftsfeest des kei zers van Rusland 11a den afloop waarvan de keizerin haren doorluchtigen broeder naar Duitschiand zou vergezellen. Berigten uit Rome van den 19 februarij, door Dtiit- sche dagbladen medegedeeld spreken van eene zeer levendige wisseling van nota'sdie tegenwoordig tusschen de hoven van Rome en Petersburg zou plaats hebben ter zake van ■den toestand der Katholijke kerk in Rusland. Ook uit het koningrijk Polen ontvangt men menigvuldige klagten van de Katholijke geestelijkheidover de toenemende beperking van hare vrijheid en over de gevaren welke de kerk bedreigen. In brieven uit Petersburg van hec begin van februarij, wordt nader verzekerd dat het geschil tusschen de hoven van Rusland en Frankrijk vereffend is. De Fransche gezant de heer Périer en deszelfs echtgenoote, waren, bij gelegen heid van een bal ten hove door HH. MM. mee eene bui tengewone onderscheiding bejegend geworden. De heer v. Piutenieff werd eerlang van zijne bijzondere zending naar Parijs terugverwacht. Voorts wordt in deze brieven gemeld dat de generaal Crabbe, de bevelhebber van het tegen de Circassiers oorlog voerende leger, onlangs te Pétersburg was aangekomenver moedelijk om mondelings verslag van den stand van zaken te geven en over eenen nieuwen veldt-ogt geraadpleegd te worden. Voor den veldcogt van den verloopen zomer wa ren 40,cqo man bestemd geweest, en dezelve had desniette genstaande evenmin als de vorige eenigen beslissenden uitslag opgeleverd. Men sprak nu van het aanwenden eener nog grootere krijgsmagt. KEULEN den 8 maart. Onze Stadscourant behelst een' herderlijken brief van den bisschop en coadjutor von Gcissel, aan al de Kathol ijken van het aartsbisdom. Daarin ivordc op de genade des Hemels gewezen, welke de gebeden der getrouwe Kntholijken verhoord heeft en aan de onge lukkige geschillen een einde heeft gemaakt. De bisschop wijst voorts op zijne zending, welke is die des vredes als brengende hij uit den mond van den regtvaardigen en zacht- aardigen koning, de liooge verzekering mede van deszelfs landsvaarderlijke welwillendheid voor de ingezetenen en der- zelver kerk. De bisschop eindigt met zijne kudde te ver manen tot de bekrachtiging van alle deugden, tot godsdien stigheid eerbied voor den koningonderdanigheid aan de overheid, onderlinge liefde., enz. Igers in hec vorige jaar voorgesteld. De krijgsmagt zal al- zoo bestaan uit 122,568 man waarvan 26 940 in Oost-Itulie. Men schrijft in goeden ernst uit Wjndsordat verschei dene familien uit Londen aldaar aangekomen zijn, om zich voor de gevolgen der aardbeving te hoeden door welke, vol gens de reeds vermelde oude voorspelling die hoofdstad in den loop dezer maand vergaan moeten welke zich tot eene oppervlakte van ten hoogste 8 mijlen zal bepalen; waarom eenige liefhebbers te Windsor plan hebben naar llounslow te reizen om van daar die groote gebeurtenis in veiligheid en op hun gemak te aanschouwen 1 De berigten van het vasteland van Oost-Indie, dezer ■dagen over Frankrijk omvangen, zijn thans door andere aan gevuld die de algemeene verslagenheid en ongerustheid nog vermeerderd hebben, daar zij den val van Kaboul en de ver nieling van een dapper en aanzienlijk leger vermelden. Het garnizoen, 6000 man sterk, niet langer in staac om koude en honger te verduren, had besloten uit te trekkenteneinde zich een uitweg te banen of te sterven. Zoodra was het niet aan het moeijelijkste gedeelte van den weg genaderddie van alle kanten door bergen is ingeslotenof het zag zich door eene ontelbare menigte opstandelingen overvallen. Drie da gen van onafgebroken gevecht volgden maar het gebrek aan ammunitie was de oorzaak dat de Engelsche soldaten zich als schapen moesten laten slagten, zoodac van de 6000 man ruim 5000 zijn omgekomen. De officierdie> het treurig nieuws te Bombay heeft overgebragc, zag 7 zijner mede-officieren voor zijne oogen vermoorden. Zeventien vrouwen van deze en anderen zijn als gevangenen weggevoerd, PARIJS den 10 maart. Dl de zitting der kamer van afge vaardigden van heden is het ontwerp van wet, wegens het aangevraagd millioen als buitengewoon crediet voor de ge heime fondsen, met 219 tegen 142 stemmen aangenomen. In de nabijheid van St. Omer zal die jaar een kamp van 6 h 8000 man worden opgeslagen, TeToulou wil men weten, dat ongeveer 7000 man al daar naar Afrika zullen worden ingescheept. Het bewind heeft beslotenom het aantal der gewa pende stoomschepen nog aanmerkelijk te vermeerderen. Het zal voortaan bestaan in 5 stoomfregatten elk van 550paar denkracht; 15 stoomfregatten, elk van 450; 20 stoomboo- ten van 320 k 220, en 30 van 160; in alles 70 bodems, in stede van 40, gelijk bij de ordonnantie van 1837 was bepaald. Volgens een dagblad van Bordeaux, zouden de moei- jelijkheden wegens het overreiken der geloofsbrieven door den heer de Salvandythans vereffend zijn door de overeenkomst, dat de vertegenwoordiger van Frankrijk aan het hof van Spanje voortaan niet meer den titel van ambassadeur, maar dien van niinister-plenipotentiaris dragen en als zoodanig zijne geloofs brieven den regent ter hand stellen zal. In antwoord op eene vraag van den lieer Mendez Figo jieeft de president van den Spaanschen ministerraad de heer Gonzalez de verzekering gegeven dat het gouvernement alles wist wat bij de uitgewekenen omging en op alle gebeurtenis sen voorbereid was. Tevens heeft hij de handelwijze der Fransche regering regt doen wedervarenen gezegd dat men deze niet met de altijd tot zamenzwering geneigde uitgewe kenen verwarren moest, met bijvoeging dat Spanje niet de minste reden had om zich over het Fransche volk of gouver nement te beklagen. Volgens loopend gerucht zouden de ultraliberalen te 1'ar- celona pogingen tot opstand gedaan hebben die echter ter stond waren verijdeld. Tc Valencia hebben den 26 februarij andermaal oproerige bewegingen plaats gegrepen, maar ins gelijks zonder gevolg. BRUSSEL den n maart. Uit het voortgezet verhoor der beschuldigden wegens hec complot is onder anderen geblekendat de zanienzweerders ten doel hadden koning Lcopold en zijne gemalin in verzekerde bewaring te nemen en hec zenden van een Fransch legerkorps in Belgie door de bedreiging te verhinderen, dat zij beide in zoodanig geval onverwijld zouden worden onthoofdt Gisteren is de majoor Kessels als getuige opgetreden, en heeft verhaald hoe de generaals van der Meere en van der Smissen hem den 25 september des vorige» jaars, ten huize van den intendant Parijs, over de ontevredenheid der be volking en van het leger onderhouden en met een plan tot omverwerping van het gouvernement bekend gemaakt hadden, j Het hof van appel alhier heeft het vonnis bevestigd,! den van de iint sh Qti'.n-, of hare lading, voor ce reis van Antwerpen naar Noord-Amerika te verzekeren. Zulks schijnt in verband te staan met de zaak der schadevergoeding, en de bedreigingen, welke Noord-Amerika deswege zou gedaan hebben. MIDDELBURG den 14 maart. Z. M. heeft, bij be sluit van den 5 maart 1842, 110. 61, goedgekeurd, het door den directeur-generaal van oorlog, onder dagteekening van den 2 te voren, vastgesteld reglement opeen fonds, hetwelk door onder-officieren tot de verschillende wapens behoorende mitsgaders door eenige militaire beambten door middel van jaarlijïtsche bijdragen zal worden bijeengebragt om daarnic aan den deelgeregtigde die, onder toekenning van eene geldelijke belooning, de dienst verlaat, eene som uit te keerengelijk staande met driemalen het bedrag van de achtervolgens door hem gefourneerde gelden over welke som hij evenwel alsdan ook in dtervoege geheel of gedeeltelijk zal kunnen beschikken dat aan hem of aan zijne wettige huis vrouw of aan beiden, eene lijfrente worde verzeke°rd, of wel dat hij, met behoud van zijn regt op hec kapitaal, om dit ten allen tijde terug te kunnen nemen daarvan jaarlijks de rente geniet; of eindelijk, om bij zijn overlijden, aan zijne na te lacene weduwe of ten behoeve van zijne geheel onderlooze kinderen, tot dat deze den ouderdom van 16jaren zullen bereikt hebbeneene jaarlijksche toelage bij wijze van pensioen te doen uitbetalen terwijl bovendien het uit. zig't bestaat, dac, bij overlijden van een deelgeregtigde tij. dens deze nog in militaire dienst is, naar gelang van zijn, gedurende het huwelijk, gedane bijdragen, aan zijne na te latene weduwe of ten behoeve van zijne geheel onderlooze kin deren beneden den leeftijd van 16 jaren, tijdelijke uic- keeringen zullen kunnen geschieden. Gemeld fonds, dat mee den 1 mei aanstaande in werking zal komen, zal, onder het oppertoezigc van den directeur-ge neraal van oorlog, worden beheerd door drie officieren com missarissen, waarvan er telken jare één aftreedcom door eenen anderen te worden vervangen, en aan wie een officier speciaal met de werkzaamheden belast, zal worden coege- voegd. De beschikbare gelden worden ten spoedigste ten behoeve van het fondsin hec groocboek der nationale werkelijke schuld ingeschreven. Jaarlijks worde door commissarissen aan den directeui-ge- neraal van oorlog rekening en verantwoording gedaan, en de deelgeregtigden worden daarna omtrent den staat van bet fonds onderrigc. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. goedgevonden op voordrage van den directeur-generaal van oorlog, hec vroeger bepaalde bij het besluit van 28 februarij 1827, no. 134, volgens hetwelk aan de officieren der genie, met het beheer van buitengewone werkzaamheden belast, maandelijks toelagen kunnen worden verleend in het belang der schat kist, zoodanig ce wijzigen, dat die toelagen voortaan niet meer zullen kunnen worden genoten voor buitengewone werkzaamhedenwelke binnen de vestingentot gewone standplaatsen aan de officieren der genie aangewezen zullen worden uitgevoerd of die in den omvang der vestingwer ken tot de plaats zelve behoorende tot stand moeten wor den gebragt zullende die toelagen in het vervolg alleen worden toegekend voor buitengewone werkzaamheden op eenigen afstand van de vesting en binnen den kring van vier uren verrig: wordende; terwijl daar buiten de toepassing aan vangt van het bepaalde omtrent de schadeloosstellingen aan de officieren der genie te verleenen, die buiten hunne ge wone standplaatsen, met verkenningen, opnemingen en ande re veldwerken beiast worden. Z. D. H. de Erfgroothercog van Saksen-Weimar ver loofde van H. K. II. Prinses Sophia der Nederlanden is des avonds van den 8 dezer in de residentie aangekomen en aan 's Konings paleis afgestapt. Bij de stedelijke regering van Rotterdam is thans aan hangig een ontwerp, 0:11 de binnenstad van goed versch j drinkwater te voorzien, en de omliggende polders, en wel vooreerst den Coolpolder, met schoon water te ververschen. Den 10 dezer heeft het dotp Scheveningen weder een ramp getroffen. Eene stortzee bij gelegenheid van den storm uit hec Noordwesten sloeg van eene zich in zee be vindende visscherspink hec roer af, en tevens twéé'personen., zijnde de stuurman Jan de Jager en zijn zoon Machielover boord, met dac ongelukkig gevolg, dat beide den dood in de golven gevonden hebben. Het vaartuig is door den hevi ge» wind kort daarna naar het strand gedreven. Men schrijft uit Drenthe, dat ook te Wapse gemeen- waarbij de beruchte Bartels Wegens laster veroordeeld is toete Diever, en te Lhee, gemeente Dwingeloó hec epizpö- eene boete van to,ooo fr.als schadevergoeding voor den 1 tisch mondzeer, of tongblaaronder het vee heerscludoch

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1