MIDÖELBÜRGSCHE COURANT. BP. 31. Zaturdag 1842. 12 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Ulatianale ittilitic. NIEUWSTIJDINGEN. Bwiteetrlanb. Sïuttöcïilanb. ©rool-ISirittaiijc. Bclgic. ütebcvlauDen. De abonncments-prijs deicr Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertenticn behnort te geschieden des morgens vdfir io ure, indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennisse van al degenen die daarbij eenig belang mogten hebben dat de tweede Zitting van den Militie-Raad voor het iste Militie-Kanton zal plaats hebben op Donderdag den 24 dezer, des voormiddags ten tien ure, op het gewone Lokaal in de Abdijbinnen deze Stad en dat voor denzelven moeten verschijnen al de in dit jaar ge loot hebbende Personen, welke vermeenen regt op vrijstel ling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand, om zich op voorschrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te vervoegen. En op dat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Vorrjaars-Vergadering houden bin nen Middelburgin de Abdij, op Woensdag, den 6. April 1842, des voormiddags te elf uren; zullende op Don derdag, den 7. dier maand, des morgens te acht uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van édn of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboortezich, ten minste acht dagen te voren, bij den School-Opziener van hun District ïullen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. den 11 Maart 1842. Secretaris. GENEVE den 2<5 februari]. De commissie uit de staat regelende vergadering heeft thans het ontwerp eener nieuwe grondwet voltooid en de eerste discussie daarover geëindigd. Algemeene verkiesbaarheidverkiezingen bij arrondissemen ten en eene groote vermindering in het aantal leden van den vertegenwoordigendeii raad en den staatsraad, zijn de grond slagen waarop dat nieuwe werk gevestigd is. Gisteren heeft de tweede beraadslaging eenen aanvang genomen. Maar en staatregelende vergadering en nieuwe grondwet hebben sinds eenige weken veel van hunne vroegere belangrijkheid ver loren sedert gewigtiger belangen de aandacht tot zich ge trokken hebben. Van dien aard is de betrekking tusschen Protestanten en Katholijken welke laatsten zeker door al gemeene verkiesbaarheid en verkiezingen naar arrondissemen ten eenen aanmerkelijken en in de toekomst aan de Prote stanten gevaarlijk toeschijnenden invloed op de regeringsza ken zouden kunnen erlangen; voorts een vlugschrift van Fazy Pasteur (een der voormalige hoofden van het genoot schap van 3 maart), waarin de alarmklok geluid en zelfs van de noodzakelijkheid gesproken wordt, om de Protestant- sche stad van hec Katholüke platte land af te scheiden alsmede een door meer dan 3000 Protestanten (bijna een der- de van de gezamenlijke kiezers des lands) aan de staatrege lende vergadering ingediend verzoekschrift waarin voor de Protestanten van Geneve dezelfde waarborgen verlangd wor den, ais de Katholijken ingevolge het traktaat van Turin voor hunue kerk genieten. Deze twee geschrifcen, alsmede de veelvuldige gesprekken over de veranderingen welke in de betrekkingen der Protestantsche kerk tot den staat en in hare inwendige inrigting, door eene nieuwe grondwet noodzakelijk worden, veroorzaakten hier eene groote godsdienstige opge wondenheid waarbij men echter zoowel aan de belangstel lende bezorgdheid der P rotestanten als aan de gemagtigdheid der Katholijken regt moet laten wedervaren. FRANKFORT den 5 maart. Ten aanzien van het ver spreiden van oproerige geschriften onder een deel der Russi sche krijgsmagc, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, leesc men, in een door het dagblad van Augsburg medege deeld berigt van de Russische grenzen, den 18 februari}, nader de volgende bijzonderheden Uit Petersburg meldt men, dat onlangs aan verscheidene onder-officieren der garde-regementen naamlooze brieven in handen gesteld zijnwaarin zij tot oproer aangezet wor den nademaal men hen ondc de heftigste uitvallen tegen de regering en den keizer, op de hardheid waarmede zij be handeld worden, op de slechte betaling, op de veelvuldige gewetenloosheid hunner hoofden, op de aanstaande vermin deringen des legersenz.opmerkzaam zoekt te maken. De onder.officieren hebben echter deze brieven aan hunne offi cieren ter hand gestelden hierdoor een blijk gegeven van hunne goede gezindheid. De keizer, over het voorval zeer getroffenmoet het strengste onderzoek hebben be volen. Intusschen meent men dat dit weder eene proef is van de voortdurende werkdadigheid der Poolsche uitgeweke ne!] die door hunne zendelingen onophoudelijk hunne mis. dadige ontwerpen trachten te bevorderen." De collecte in de Evangelische kerken der Rijn-pro vinciën ten behoeve van het nieuwe bisdom van Jeruzalem, heeft bereids beduidende sommen opgebragc. Te Elberfeid alleen is de som van twaalfhonderd daalders ingezameld. LONDEN den 6 maart. Volgens brieven uit Lissabon van den 28 februarijwas er eindelijk een nieuw kabinet gevormd. Hoewei de hertog van Terceira president van den minister-raad is, zal de heer Costa Cabralde hoofdaanleg ger der laatste omwenteling, en nu tot minister van binnen- landsche zaken benoemd vermoedelijk den meesten invloed uitoefenen. De portefeuille van justitie is aan den heer Mello e Carvalho en die van finantien aan den baron de To- jal opgedragen, terwijl de departementen van buitenlandsche zaken en marine nog slechts ad interim worden bestuurd. De politiek der nieuwe ministers ten opzigte van Enge- land en andere vreemde mogendheden zal van die hunner voorgangers niet verschillen. Men vermaakt zich hier te regt met den bijgeloovigen angst van sommige lieden die aan de voorspelling van ze keren starre-wigchelaar uit het begin der dertiende eeuw hechten, volgens welke deze hoofdstad in maart van het jaar 1842 door eene aardbeving zou worden verzwolgen. Be halve andere redenen, die het geloof aan zoodanige voorzeg gingen verbiedenheeft de ondervinding reeds ten overvloede geleerd hoe bedrogen men daarmede uitkomt. PARIJS den 7 maart. Uit Madrid loopen de berigten tot 28 februarij. De regering ontving van alle kanten verzeke ringen van verknochtheid en aanbiedingen om daarvan door daden te doen blijken. Bij gelegenheid van zijn' verjaardag heeftEspastero dege- lukwenschingen van alle burgerlijke en militaire autoriteiten ontvangen, en hun gezegd, dat hij, gesterkt door den bij stand der natie, niet vreezen zou alle despoten der wereld het hoofd te bieden. Eerstdaags zou de heer Mendez Vigo in de vergadering der corres hetgene thans in Frankrijk om- gaat ter sprake brengen. De minister van finantien had eene circulaire uitgevaardigd wier doel is den verkoop der geestelijke goederen gemakke lijker te maken, en alle hinderpalen uic den weg te ruimen welke zich in de provinciën tegen dien verkoop mogten op doen, Men heeft hier brieven van Maica gedagteekend den 1 dezer. Dien morgen was de stoomboot Great Liverpool met de Indische brievenmaal aldaar van Alexandria aangeko men. De jongste tijdingen uic Afghanistan bleven zeer ver ontrustend voor de Engelschen luiden. Sir IV. Mac Nach ten, afgezant aan het hof van shah Soojahzou den "25 december, gedurende een onderhoud met het opperhoofd der opstandelingen door dezen op eene laaghartige wijze zijn om- gebragc. Een dagblad zeide ook dat de generaal Elphinstone ten gevolge van een aanval van jicht was overleden. Uit China liepen de berigten tot 13 december, en spraken van eene nieuwe expeditie tegen Canton, wier inwoners an. dermaal het verdrag hadden geschonden, en van de terug, keering v<.n sir H. Pottingcrdie dagelijks te Macao ver wacht werd. I11 een alhier uit Londen ontvangen brief worden de ge beurtenissen op hec vaste land van Indie nog treuriger af geschilderd en gezegd hoe zich in de Engelsche hoofdstad het geruchc verspreid had dat de geheele divisie van den ge neraal Elphinstone door de Afghanezen in de pan was ge hakt, welke tijding bij het ministerie bekend zou zijn, dat haar echter geheim hield, in de hoop dat meer gunstige be rigten uit China daartegen weldra zouden kunnen opwegen. BRUSSEL den 7 maart. Met hof van assises heeft he den zijne zevende teregezitting in de zaak der zamenspan- ning tegen de veiligheid van den Staat gehouden. Uit de verklaringen der daarin gehoorde getuigen is onder ande ren stellig geblekenwat men tot nu toe slechts bij geruch te wi<t, dat de sedert overleden minister van oorlog, gene raal Buzenmet een bode van zijn ministerie, in de ijzer gieterij van Berry in eene der voorsteden van Brusselte genwoordig is geweest toen aldaar de kanonkogels gego. ten Werdendie door een der hoofdbeschuidigden Crchrn De Advertentie» worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot tes regels is/i,So en voor lederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, aUoo het regt van tegel wordt betaald. waren besteld. De Belgische regering moet dus wel vooraf tot 111 de minste bijzonderheden van de handelingen der in de zamenspanning betrokkene personen onderrigt geweest zijn. Van Ostende meldt men, van den 3 dezer, dat de stoomboot.the City of Edimburghkapitein J.C.Hastvan Londen, bij hec binnenkomen der haven van Ostende is ge- strand. De passagiers, ten getale van 33 alsmede de equi. pagie, zijn gered geworden; de boot zal waarschijnlijk ver loren zijn hebbende reeds zes voet water in hec ruim. 's GRAVENHAGE den 8 maart. Z. M. Koning JVillem Fredertk Graaf van Nassauen H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen hebben weder in den nu afge- loopen winter de gewone giften uitgereikt ter ondersteuning van behoeftige personen, met brandstoffen, kleeding-en lig gingstukken, uit welke giften ruim driehonderd huisgezinnen gedurende eenige weken geregeld eene niet geringe uitdee- ling ontvangen hebben. ^en verneemtdat Z. M. de Koning gisteren, ineen bijzonder gehoor, ontvangen heeft den baron de Boislecompte buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Frankrijk b, hec'Nederlandsche hof, die, namens zijnen souverein, belast was om Z. M. den Koning der Nederlanden te over handigen de versierselen van het grootkruis der orde van hec Legioen van Eer. Bij besluie van den waarnemenden gouvernenr-generaat van Neêrlands Indieis de invoer van opium in entrepot op Java en Madura, anders dan voor rekening en een behoe ve van hec gouvernement, verboden. Den 3 maart is te 'Hoorn de eerste steen gelegd ter herbouwing van de op deh 3 augustus 1838 door den brand vernielde groote kerk en toren. Aan den Helder is den 5 dezer de doodstraf voltrok ken aan .7. Meydematroos bij de Nederlandsche marine, wegens een'den 22 september II. gepleegden moord, onder verzwarende omstandighedenveroordeeld om opgehangen te worden. Zijn verzoek om gratie aan Z. M. den Koning wa« gewezen van de hand. Het getal der schipbreukelingen, welke van den 1 no vember 1840 rot ultimo november 1841 door de zorgen der Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij gered zijn, bedraagt 20; dat der geredde personen, van af de oprigcinz dier maatschappij, 543, 6 AMSTERDAM den 7 maart. Hec heiwerk voor het nieuwe beursgebouw is eergisteren voltooid. Het getal der palen, waarop het gebouw zai rusten, bedraagt omstreeks 2300; dat voorde waterleiding en verlenging der riolen 800. Men vleit zich dat bet metselwerk in dit jaar tot aan den beganen grond zal kunnen worden opgetrokken. In den voorgaande» zomer werden alhier verscheidene vervaischte coupons van 04,75 in omwandeling gevonden. De policie kwam op het spoor en arresteerde zekeren C. E. Baijer. Heden heeft die zaak voor het provinciaal geregts- hof gediend. Na dat de beschuldigde door den advokaat Kuhn was verdedigd, is hij, bij arrest van het bof, schul dig verklaard aan het des bewust uitgeven in junij tot sep tember 1841, van verschillende coupons nationale werkelijke schuld, waarvan de uitgedrukte geldswaarde, door verande ring en bijvoeging van cijfergetallen en letters, tot een hoo- ger bedrag was opgevoerd dan waarvoor dezelve door de respective administratie-kantoren waren uitgegeven, en der halve van het des bewust gebruik maken van vervaischte ge- schiifcen van koophandel, en dienvolgens veroordeeld tot brandmerk eene tepronksteliing op een schavot gedurende een uur, confinement van 10 jaren, boete van 50 en In de kosten van den processe. GRONINGEN den 7 maart. Wjj hebben van goeder hand het berigt ontvangen, dat H. M. de Koningin, die ons instituut voor doofstommen, in den voorleden zomer, met een uitstekend genoegen heeft bezocht, ten biijke daarvan al spoedig daarna op de gedachte is gekomen, om de kosten van een paar kinderen van hec instituut voor hoogstdeszelfs eigene rekening te nemen, en onlangs tot dat einde heeft be sloten, om het beloop van het volle kostgeld voor twee kin- ren bedragende te zamen 500 in hec jaar, aan hec insti tuut jaarlijks te schenken, in te gaan op den dag (27 jU|y 1841), waarop H. M. het instituut met een bezoek heefc vereerd. Door deze belangrijke en tevens minzame beschik Icing, welke Neerlands weldadige en beminnelijke Koningin zoo zeer kenmerkt en toe roem verstrekt, Zal deze in meer dan een opzigtvoor onze stad gedenkwaardige dag, voor onze vaderiandsche school voor doofstommente Groningen Et™ »0l aandoenlijke Wij hebben (zegt onze Courant) een berigt ontvangen over cwtsten, welke teDragten, in Vriesland, tusschen sommige ingezetenen en den grietman aldaar bescaan en aan- leiding tot dadelijkheden gegeven hebben. Reeds lang bestond er tusschen vele inwoners van Dragten en omstreken en den heer Harinxma thoe Sloten, grietman van Smailü'garUndeene verkeerde verstandhouding. De

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1