MIDDELBURGSGHE T. N*. 30. Donderdag 1842. 10 Maart. m BESTUREN en ADMINISTRATIES. |JuMicatic. IHtuistcric uiiti JfiitAucicu. HEN'GSTEN-KEUR. NIEUWSTIJDINGEN. Söuitsriilanö. vo o t--J3 ci 11 «i ti i c. JfcAufc rijk. £>elgtc. flcbcciaubcii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In. en Op gezetenen dat bij Hun Edel Ach tb. is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzon den, liet kohier der Grondbelastingvoorliet dienstjaar 1842, met tiitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om, Tia bekoinene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig ste het door hem verschuldigde te kwijten onder herinne ring tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor- ■den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Couraric ge- plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Maart 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BESTUUR DER DOMEINEN. Op Vrijdag den 1 April 1842, den middags ten 12 ure, zal Boor den Ager.t van het Domein ten overstaan van den Notaris Lankhorstresiderende te GOES, 111 eene der Zalen van het Raadhuis dier Stad, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting voor den tijd van zeven jaren, van het SCHOR, genaamd Zuidvliet, gelegen onder de Gemeente Wolphaarcs- dijk, bij het Kadaster bekend onder No. 481, 482 en 483 van Sectie A., en ter grootte van 40 Bunders, 88 Roeden cu 50 Ellen. De conditiën dezer Verpachting leggen ter lezing ten Raadhuize voornoemdalsmede in het Logement de Zout keet ten Raadhuize der Gemeente Wolphaartsdijkalsmede ten Kantore van den Agent en van den Notaris voornoemd, bij wie tevens nadere informatien te bekomen zijn. De Agent van het Domein J. C. de BRUYN. De COMMISSIE van LANDBOUW in Zeeland brengt ter kennis der belanghebbendendat de DEKHENGSTEN in het District Walcheren, Nieuw- en St. Joosland, welke voor het jaar 1842 zijn goedgekeurd, behooren aan: Pieter Geschierete Griipskerke; Idriaan Bliekte Nieuw- en St. Joosland; Abraham Krijgerte St. Laurensen Pieter Kodde te Oostkapelle. Middelburg, den 7 Maart 1842. J. H. LIEBERT, Secretaris. FRANKFORT den 4 maart. In bijzondere berlgten uit Konstantinopel van den 9 februarij leest men De onderhandelingen tusschen den Engelschen gezant cn de Verhevene Porte hebben reeds een aanvang genomen. Niettegenstaande dezelven zeer geheim gehouden worden, is •er toch het een en ander van uitgelekt. Zoo zou de Porte ■de door sir Strafford Canning voorgestelde schikking ver worpen hebben, volgens welke zij de kwijtschelding der we gens den Syrischen veldtogt aan Engeland nog verschuldig de gelden zou moeten aannemen in plaats van het millioen drachmen dat zij van Griekenland ontvangen zou. Zii zou de hare schuld onverwijld aan Engeland willen uitbetalen Biaar dan ook vorderen dat Griekenland zoo eveneens de zij ne aan haar voldeed. Verder zou de Engelsche gezant de vaststelling en uitbetaling der pensioenen voor weduwen en weezen van de in den genoemden veldtogt gesneuvelde En gelsche matrozen en spldaten als ook voor de tiit dién strijd afkomstige invaliden alles naar Engelschen maatstaf bere kend van de Porte gevorderd hebben. Daar toch deze lie den niet voor hun vaderland maar in den strijd voor eene vreemde magt gesneuve'd waren kon het ministerie aan het parlement niet voorstellen om deze pensioenen uit de Engel sche schatkist te betalen. Op de vordering van Engeland zou de Porte tot nog toe geen beslissend antwoord gegeven Hebben." In berigten van de Turksche grenzen van 21 februarij, wordt gemeld, dat de vreemde gezanten te Konstantinopel (met uitzondering van den Russischen, die deswegenadere Instructien uit St. Petersburg verwachtte, en dus vooreerst geheel onzijdig blijven wilde), den'II februarij aan de mi nisters der Porte een nadrukkelijk vertoog tegen de aanstel, ling van een Tnrkschen gouverneur in den Libanon zouden gedaan, en gevorderd hebben, dat een Christelijk emir tot opvolger van den afgezetten emir Fl-Kass'vn zon worden benoemd. Het antwoord der Porte zou ontwijkend geweest zijn. Dezeltde berigten melden uit Wallachye, dat in Bncba- Terst.ernstige onlusten ontstaan waren die in korten ttj.d zulk eene hoogte bereikt haddendat vorst Ghika genoodzaakt was geweest zijne hoofdstad te verlaten. De nieuwe Protestaiusche bisschop van Jeruzalem, doctor Alexandreis (gelijk reeds met een woord gemeld is) na met een Engeisch fregat te Jaffa aangekomen te zijn, den 20 jannarij van daar naar de hoofdstad van Palestina op reis gegaan. De Engelsche consul-generaal, kolonel Rose I heeft hem daarheen vergezeld. De te Jeruzalem gevestigte Engelschen en Amerikanen zijn hem te geinoet geredenen ook de bey dier stad heeft zich mee eene eerewacht van Turksche ruiters bij den stoet van Europeanen gaan voegen. Daardoor is de intrede des bisschops te Jeruzalem zeer pleg- tig geweest. Hij was door honderden ruiters omringd toen hij den 21 januarij de Betlilehemsche poort binnenreed, en werd door de troepen der stad met eebewijzen ontvangen. Toevallig kondigde juist op dat oogenblik het geschut de aanvang van het Bairam-feest voor de Muzelmansche be volking aan. De echtgenoot des bisschops, die zich in eenen zwangeren toestand bevondvolgde hem in eenen door muilezels gedragen palankijn. De heer Alexandre heeft den volgenden dag den arbeid aan zijne kerk in oogenschouvv gaan nemen, die op het hoogste gedeelte van Jeruzalem wordt gebouwd. Aan het hoofdgebouw dier kerk zal de Gothische stijl worden gevolgd, doch de torens daarvan zul len in den smaak der minarets van de Turksche moskeen zijn. De Paus heefc bij een bevelschrift van den 22 fe bruarij, openbare gebeden bevolen, ter zake van den treu- rigen toestand der godsdienst in het koningrijk Spanje. LONDEN den 5 maart. De koningin en prins Albert zijn dingsdag avond van hun uitstapje naar Portsmouth te Brighton terug gekeerd. Nog dienzelfden avond en op nieuw den volgenden morgen zijn beide naar den zeekant gereden, om getuigen te zijn van het indrukwekkend schouwspel dat de zeedoor het stormachtig weder hoog opgejaagd aan bood. De heeren Buller en Hastie hebben op nieuw amen dementen in het ontwerp der graanwet willen brengen, maar door sir R. Peel is hun te verstaan gegevenhoe wensche- iijk hec was dat men den tijd van het huis niet langer door het uitlokken van herhalingen der reeds zoo dikwijls gehoor, de redeneringen roofde. Berigten uit Nieuw-York loopende tot den 15 februarij, houden geenerlei staatkundig nieuws van eenig belang in. Inmiddels blijkt het uit deze berigten dat nieuwelings eene boot en verscheidene watervaten behoord hebbende aan de vroeger verongelukte stoomboot de Presidentdooreen ander schip op zee opgevischt en te St. Nicboias aangebragt zijn. PARIJS den 5 maart. Het ontwerp van wet, waarbij 80,000 man uit de klasse van 1842 onder de wapenen ge roepen worden is door de kamer der gedeputeerdenmet 229 tegen 10 stemmen, aangenomen. Verscheidene ministeriele bladen wederleggen het ge- rncht, dat de Fransche regering in eene nieuwe zamenzwe- ring tegen de rust van Spanje betrokken zou wezen. Zij betoontzeggen zijwel is waar gastvrijheid aan ruim 20,000 uitgewekenen maar op diezelfde gastvrijheid zouden de aanhangers der thans bovendrijvende partij aanspraak mogen maken, wanneer eene nieuwe omwenteling hen het land deed ruimen. Frankrijk verlangt evenmin een zijner prinsen als een zoon van don Carlos op den Spaanschen troon te plaat sen; al wat het in zijn eigen belang en in dat van Spanje verlangen moet, is dat de kroon in geen ander geslacht dan dat van Lodewijk XIK en Philips K Overga. Volgens de verzekering der legitimisten zijn te Parijs verscheidene groote bestellingen voor de huwelijks verbindte- nis van den hertog van Bordeaux gedaandie reeds in de maand mei te Petersburg plaats zou hebben. De luitenant-generaal Rampon pair van Frankrijk, is alhier den 2 dezer, in den ouderdom van 83 jaren, overle- den. Reeds ten jare 1792. in dienst getreden onderscheid de hij zich in Italië, Egypte en Duitschland, bestreed in 1809 de Engelschen te Vlissingenverdedigde Gorinchem in 1814, tot op de overgave, en werd in 1815 door den keizer met de verdediging van een gedeelte van Parijs belast. Sedert bragc hij het' overige zijner dagen buiten openbare betrekkingen behalve die van lid van de kamer der pairs door. BRUSSEL den 5 maart. Bij koninklijk besluit zijn HH. KK. HH. de hertog Frederik Willem Alexandcr van Wnrtemberg en prins Frederik Willem van Pruissen tot groot- kruissen der LeopoltTs orde benoemd. De minister van financiën heeft heden aan de kamer van afgevaardigden een wets-ontwerp op de suiker aangebo den. Na de verzending van hetzelve wets-ontwerp naar de afdeelingenheeft de kamer het geheim comité hervat, om daarin over de wet op de schadevergoeding te beraadslagen. De tijdingen uit de provinciën houden treurige berigten over de schade die de stormen van de vorige week hier en daar hebben aangerigtvooral aan den arbeid van den oos telijken spoorweg zijnde er onder anderen 3 bruggen door de overstrooming van de Vesdre weggesleept, een gedeelte van de aardebaan en vele materialen vernield. *s GRAVENIIAGE den 7 maart. Uit Berlijn schrijft men den 3 dezerdat Z. M. de koning van Truien san Z. K. H. prins Frederik Hendrik der Nederlanden de orde van den Zwarten Adelaar heeft geschonken. Zoo men verzekert, is de baron Molleruzthans bui tengewoon gezant en gevolmagtigd minister aan het hof van Weenen, als zoodanig naar Petersburg verplaatst, en de baron van Heeckeren voormalig gezant in Rusland tot Zr. Ms. minister bij het Oostenrijksche hof benoemd. Naar men verneemt, heeft het Z. M. behaagd, Z. Exc. en heer luitenant-generaal Meijerthans gepensioneerd, in den adelstand te verheffen. Men meldt, dat door Z. M. zijn benoemd tot inspecteurs over de krankzinnigenhuizen in het koningrijk der Nederlanden, de heer Schröder van der Kolk, hoogleeraar aan de hooge school te Utrecht, en de heer Feith referen daris bij het ministerie van binnenlandsche zaken. De nieuwe coadjutor van hec Keulsche aartsbisdom, de heer von Geisselis den 4 dezer te Keulen met groote piegtigheid ontvangen en heeft zijne bediening aanvaard. Het heefc Z. M. Koning Willem Frederikgraaf van Nassau onlangs behaagd aan de maatschappij van moeder lijke liefdadigheid te Wesczaan welke onder hoogstdes'zelfs bescherming in 1830 is opgerigt, eene bijdrage van 100 te verleenen. Ook is door genoemden Vorst wederom eene gift van ƒ1200, ter uitreiking aan de behoefcigen onder Apeldoorn, geschonken. Eenige vreemde dagbladen maken gewag van eenen op. stand onder de seraf-arbeiders op het eiland Banda een op. stand die hec nederschiecen van een vijftigtal dier veroordeel den zon hebben gevorderd, alvorens de rust hersceld was. De bij het departement van koloniën ontvangen tijdingen van Batavia hoezeer loopende tot dezelfde dagteekeningals die der bovenbedoelde berigten (26 october jl.), maken daarvan hoegenaamd geene melding, evenmin als de parciku- liere brieven. De bewoners van Banda bestaan uit de eigenaars der spe. cerij-perken (meestal Europeanen of derzelver afstammelin gen), en de in die perken arbeidende Oosterlingen, grootcn- deels misdadigers, door de regebanken tot dwangarbeid en verbanning veroordeeld. Wanneer onder zulk eene verzame ling van menschen rustverstoringen ontstaan, kan dit geene bevreemding baren en ook geenszins tot maatstaf dienen voor de algemeene gezindheid van de bevolking der Moluk- kos, welke mee deze misdadigers (meest Javanen) niets ge meens heeft en met hen in geene aanraking komt, vermits, zoo als hier boven gezegd is, Banda geene andere bevol king heefc dan de perkeniers en hunne arbeiders. Staats-Ct.j Te Maaseijck was, den 28 februarij, zekere Cuppers bezig met zijn zoon een boom om te houwen. De vader wil een stuk hout oprapen, bujgc naar den grond cn onc- vangc een houw van zijn zoon in het hoofd. Deze schreeuwt om hulp, doch te vergeefs, De vader leefde slechts zoo lang, dat hij kon verklaren dat zijn zoon onschuldig wasde. wijl hij het ongeluk aan zijne onvoorzigtigheid te wijten had. De overledene laat eene weduwe en zeven kinderen na. De pogingen tot hiertoe aangewend om de turf' door zaïnendrukking een' geringeren omvang te doen verkrijgen zijn tot hiertoe mislukt, wijl de wacerdeelen die afgescheiden wer den tevens het beste gedeelte der brandbare zelfstandigheid medevoerde. Een jonge Berlijner schijnt geslaagd te zijn om hec water zuiver uit te persen en de overige bestand— deelen te behouden. De uitvinding is van gewigt voor Ne derland en men wil ook dat de heer staatsraad Lipkens zich onledig houdt om eene pers-machine volgens die uit vinding te doen vervaardigen. Een middel om de vliegen en wepsen van de paarden te houden dat in den laatsten zomer in vele stoeterijen van Frankrijk en Engeland met het beste gevolg is toegepastbe staat hierin, dat men de paarden met een afkooksel van wal- notenbladeren over het geheele lijf waschc. AMSTERDAM den 5 maart. Volgens eenen brief van den 5 februarij uit Philadelphia zelf, verwachtte men daar alstoen met vasc vertrouwen, dat de bank van Pensylvanie binnen eenen zeer korten termijn de renten op de schuldbrie ven van dien staat zou betalen. De brief voege er bij, dac de remises herwaarts met de eerste gelegenheidna die beta ling gedaan zonden worden. Berigten uit Paramaribo, van 6 jannarij II., behelzen, dat op den laatsten dag van het afgeloopen jaar, even na den middag, in een der gebouwen van het fort Zeelandia brand is omstaan, die noodlottige gevolgen had kunnen heb ben door de onmiddellijke nabijheid van een kruidmagazijn. De door den gouverneur-generaal genomen maatregel van voorzorg, om hec kruid, zoo lang het zonder gevaar ge schieden kon uit het magazijn naar boven 's winds in ze kerheid te brengen en, voor zoo ver daartoe geen tüd meer was, het kruid door het opwerpen van water onschadelijk tè maken, heeft het springen van dac kruidmagazijn verhoed- terwijl men voorts, met behulp der brandspuiten, zoo van de ter reede liggende schepen, als die uit de stad, in wei nig meer dan een uur tijds den brand volkomen meesier ge- worden is. De schade heeft zich alleen bepaald tot het afbranden van eene dakverdieping en het verlies van eene hoeveelheid scher pe patronen. Bij dit ongeval hebb'ei) de zee officieren cn schepelingen

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1