ÜUIDDELBURGSCHE C O II *-. N°. 29. Dingsda 1842, -rt/'n BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. ïiotificatic* ^ctrucüitig DOMANIA.LE GOEDEREN. fflaat schappij tot ülut watt 't <3U0cwecti, NIEUWSTIJDINGEN. €Ocot-5«bic. 23uit0dtl<ut&. (örcot-Bviitaujc. JVanfetrijfs. O De abonnemcnts-prijs deier Courant is/2,75, voor drie maanden, en franco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij heleinde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adve-rtentiea hehnort te geschieden des morgens vrftfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is/z,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Da STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Exc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtb.. de Gedeputeerde Staten, is bepaald het navolgende 1. Dat de Jagt op Ganzen en Eendvogels binnen deze Pro vincie op den 10 dezer zal gesloten zijn, terwijl die op Watersnippen tot den 1 April daaraanvolgende wordt open gelaten met dien verstande echter, dat de laatste, wat de publieke Jagt aanbelangt, alleenlijk geopend blijft op het water, langs de Stranden en Oevers van Waterplassen en op lage moerassige Landen en bepaaldelijk is gesloten in en langs Bosschenalsmede op Bouw- en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. a. Dat gedurende de sluiting, bij de voorgaande bedoeld het rapen of zoeken van eijeren van Eendvogels anders dan op eigen of gehuurde Gronden Grienden of Rietvelden zal verboden zijn. 3. Dat de Visscherij binnen deze Provincie, van den 15 dezer tot en met den 31 Mei daaraanvolgende, zal gesloten zijn, na welk tijdstip dezelve op de gewone wijze weder zal mogen worden uitgeoefend; terwijl de Visschers van be roep de door hen vóór den aanvang der sluiting gevangen Visch tot op den 1 April aanstaande, zullen mogen ver- koopen. Dat van deze sluiting is uitgezonderd de Palingvisscherij welke echter gedurende den gesloten Vischtijd niet anders dan met Aalkorven van wisschen of teenen gevlochten en niet het Kruisnet zal kunnen uitgeoefend worden vermo gende nogtans die Vischtuigen alleen daar te worden gebe zigd, alwaar het gebruik derzelve niet volgens de Policie- Reglementen is verboden. 4. Dat een ieder die zich aangaande het bij de voorgaande bepaalde eenige overtreding mogt veroorloventot de straffen bij de wet bepaald zal worden vervolgd. En zal ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwen dedeze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gewoon is te geschiedenmitsgaders in het provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 4 Maart 1842. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. dat vaartuig tegen 3 ure des namiddags op de hoogte van bekwaamste jonge geleerdende hoogleeraar Middeldorfstaan. Braamspunt aan en stak vervolgens in zee. i Door ijver voor de wetenschappen gedreven, doet hij vrij- Omstreeks ten 4 ure in den morgen van den 5 werd men willigen afstand van den door hem aan de hoogeschool te aan boord eenen olieachtigen damp, vergezeld van eene zeer Kiew bekleedden leerstoel voor de zoölogie, ten einde de vafi PROVINCIE ZEFT.AND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. Op Maandag 5T !4 Maart 1842, des voormiddags om 10 ure, zal door dgn Agent van het Domein te Sas-van-Gent al of niet in tegenwoordigheid van den Heer [Ioofd-Inspec- ceur der Domeinen, ten overstaan van den Notaris Mr. F. van Deinseresiderende te HULST, in het Logement het Wapen van Zeeland, aldaar, worden overgegaan tot de Openbare Herveiling van Drie Perceelen ZAAILANDgelegen in de Gemeenten St. Jansteen en Westdorpe uitmakende de Kavels No. n, 12 en 14 van den Catalogus K.der op den 13 December 1841, in het bovengemeld Agentschap, gehoudene 5de Do- meinveilingwelke Catalogus voor den prijs van 30 Cents te bekomen is bij de Agenten van het Domein te Middel burg en te Sas-van-Gent, terwijl de algemeene en speciale voorwaarden van verkoop ter lezing leggen in het Hotel van hex Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ten Raad- huize te Hulst en ten Kantore van den Agent vau het Do mein te Sas-van-Gent. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. VERGADERING op Woensdag den 9 Maart 1842, des avonds ten zes ure. Rekening van de School-Com- missie Foor lezing en bijdrage. Nainens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris PARAMARIBO den 19 januari]. Het was op den voor middag van den 4 december, dat de schoener Robert Haynes door verscheidene alhier gevestigde kooplieden gecharterd en op welken zich als passagiers bevonden de heeren D. Ju- da J. JudaM. D. Sanches cn mr. D. Hoola van Nootcn de reede van Paramaribo verliet0111 naar de naburige kolo nie Demeiarij te stevenen. Met eenen gunstigen wind kwam onaangename lucht gesvaarterwijl des nachts eene steeds toenemende benaauwende hitte zich in de kajuit had doen ge voelen; al spoedig, bij het aanbreken van den dag, ontdek ten de matrozen, dat er een dikke rook uit het ruim opsteeg, hetgeen den kapitein deed veronderstellen, dat door het breken van een of meer flesschen vitrioolin hec vaartuig brand was ontstaan. Men ging terstond aan het werk, om eenige manden met eetwaren, die voorshands in het ruim gepakt waren, er uit te haleu en over boord te werpen; maar al dadelijk sloeg er een verschrikkelijke vuurgloed uit, die alle middelen tot behoud en redding van het vaartuig vruchteloos maakte. In dit ontzettend oogenblik sprongen zoowel de gezagvoerder en zijn volkals de passagiersin eene zoo genaamde small-boat; in dit ranke vaartuig moesten negen personen zich aan een onstuimig element toevertrouwen ter wijl zij op ongeveer 10 mijlen afstands van den wal zich bevonden, toen zij deze noodlottige gebeurtenis ontdekten. De spoed, waarmede zij den reddingloozen schoener verla ten moestenliet hen niet toe iets meer of andersdan een zeer geringen voorraad van levensmiddelen, mede te nemen; ten 3 ure des middags zagen zij voor het eerst landen na in het geheel bijkans dertien uren tusschen hoop en vrees ge dobberd te hebbenwerden zij door de zware golven op het strand gevoerd, zijnde hunne kleederen door het zeewater druipend nat en met slijk als overtogen. Met behulp vati eenige lucifers, die een der passagiers toevallig bij zich had, gelukte het hun vuur aan te maken, en, zoo goed mogelijk, hunne kleederen te droogen. Beroofd van levens middelen en inzonderheid van drinkbaar water, moesten zij in de opene lucht vernachten. Den volgenden morgen be gaven de passagiers zich boschwaarts, langs hec strand, de kapitein en zijn volk naar de small-boat, om op te nemen waar ter plaatse zij geland waren. Ten 12 ure des middags vervoegde de kapitein zich weder bij de passagiers, en be- rigtte hun dat zij zich op de hoogte van Nickerie en wel bij de Turlebank bevonden. Hierop besloten de gezamenlij ke locgenootenhoe vermoeid ookden weg door de bos- Men verbeelde zich de blijde aandoe ningen die hen bezieldentoen zijna eenen hoogstmoeije- lijken togt van verscheidene uren, tegen den middag in de verte de gebouwen der plantaadje Gordonspunt in hec gezigt kregen. Daar werden zij door den heer Gordon met al die hartelijkheid opgenomen en bijgestaan welke hun beklagens- waardigen toestand zoo zeer verdiende. Noodeloos zoude het zijn hierbij te vermelden, dat de West-Indische gastvrij heid alhier op de schoonste wijze werd ten toon gespreiden dat de edele gastheer en de zijnen als om strijd zich beijver den, om de onderscheidene behoeften der locgenooten te ver vullen. Nadat zij twee dagen bij den heer Gordon vertoefd hadden vervolgden zij hunne reis naar Nickerie en werden aldaar door den landschrijverden heer J. F. Gordon, op eene, dezen ambtenaar zeer vereerende wijze, ontvangen en ondersceund, terwijl aan de matrozen levensmiddelen uit de lands magazijnen werden toegediend. BERLIJN den 28 februari/. Heden middag heeft iti het paleis van Z. K. II. prins Albert de doop plaats gehad van de op den 1 dezer geborene prinsesdochter van 7. K. H. Z. M. koning Willem Frederik graaf van Nassau was be nevens HH. MM. den koning en koningin en de leden van hec koninklijk gezin, als doopgetuigen bij de plegcigheid tegenwoordig. FRANKFORT den 2 maart. Men schrijft uit Peters burg van de helft der vorige maand Het voornemen der akademie van wetenschappen, om eene onderzoekingsreis in de tot nu toe bijna geheel onbe kend geblevene noordelijke streken van Siberie te laten doen, zal nog in den loop van dit jaar uitgevoerd worden. Het daartoe betrekkelijke, door de akademie ontworpen plan, is reeds door den keizer goedgekeurd. Tot bestrijding der kos ten zijn 13,000 zilveren roebels uit de schatkist coegestaan. Door eene onafgebrokene briefwisseling, welke de akademie tot dus verre met de verschillende overheden in Siberie on derhield, overtuigde zij zich, dac de eenige in de oude we reld cot uog toe onbekend gebleven landstreek door geene be schaafde raenschen bezocht, en dientengevolge ook op alle geografische kaarten ormaauwkcurig voorgesteld in Rus landin hec noordelijke Siberië, aan gene zijde van Turu- chansk tusschen de rivieren Pjaesida en Chatanga gelegen is, en zich van hieraf tot aan de Ijs-zee uitstrekt. De ge melde expeditie belooft bij gevolg eene nieuwe gewigtige bijdrage tot de aardrijkskunde van ons vaderland. Slechts weinige, voor die moeijeliike taak geheel berekende mannen, zullen dezelve uitmaken, en er is voor hunne wetenschap pelijke nasporingen in die Poolstreken geen bepaalde tijd voorgeschreven opdat zij dezelven volkomen op hun gemak Aan het hoofd zal ecu onzer zouden kunnen volbrengen. leiding van deze nieuwe onderneming op zich te nemen. Met goedkeuring des keizers, zullen zich aan de expeditie nog eenige jonge letterkundigen aansluiten, belast met nasporin- gen omcrent de taalde zeden en de levenswijze der volks stammen, die het noorden van Siberie bewonen." In de dagbladen leest men een berigc van de Russische grenzen, van 18 februarijwaarin gesproken wordt van een ontwerp eener 4 pet. leening van 40 h 50 millioen zilveren roebels, voor het aanleggen van den ijzeren weg van Peters burg naar Moscou. LONDEN den 1 maart. H. M. Victoria en prins Albert benevens de verdere hofhouding zijn gisteren middag van het koninklijk paviljoen te Brightonte Portsmouch aange komen, alwaar gezegde vorstelijke personen op eene luister volle wijze ontvangen zijn. Al de artikelen der graanwet zijn in het lagerhuis aangenomen na de verwerping met eene groote meerderheid van sommige daarop voorgeslagen amendementen. De berigten uit Lissabon van 21 februarij houden in, dac| de opschudding ter gelegenheid van de jongste onwen- teling, genoegzaam had opgehouden, en dac de zaken meer en meer een rustig aanzien bekwamen. De ter eere van de omwenteling gegevcr.e volksfeesten waren zonder stoornis af- geloopen en H. M. had met haren hofstoet aan dezelve en aan hec daarbij in de hoofdkerk gezongene Te Deum deel genomen. Met de laatste tijdingen uit den Levant is hier be rigc ontvangen dat de Protestantsche bisschop van Jeruzalem de heer Alexauderden 21 januarij met zekere plegcigheid zijne intrede in die st«d heeft gedaan en door de Turksche overheden met veel onderscheiding bejegend is. Den 23 heefc de bisschop zijne eerste predikatie gedaan. De tijdingen uit China loopen tot den 1 december. Zij spreken van de verovering door de Engelschen van Hang- tschou-foowaardoor men waarschijnlijk de hoofdstad d"cr provincie Che-Kiang moet verstaan; van kenteekenen die zich op Amoy openbaarden om de Engelschen van daar te verjagen, en van vijandelijke toebereidselen der Chinezen te Canton. De hoofdzaak schijnt hier echter te zijn dat nog geenerlei Chineesch gezant zich bij den 'gevolmagcigde Pottin- ger had aangemeld, en dac de bevelhebbers der Engelsche zee- en landmagc besloten hadden, om zoodra hecjaargeuide gunstig was eenen aanval op Peking te doen. De Engelsche landings-troepen in China moesten, ten gevolge van dit laat ste plan, op 10,000 man worden gebragten er waren te Calcutta 16 zware transportschepen gehuurd, om de alzoo volstrekc noodzakelijke versterking over te brengeu. PARIJS den 3 maart. Het gerucht is heden vrij algemeen verbreid dat de minister Guizot het traktaat met Engeland heefc geratificeerd of zal ratificeren, doch onder zeker voor behoud. Van welk een aard -dit voorbehoud zoude wezen wordt niet gezegd. Graaf Lehonde in staat van disponibiliteic gestelde Belgische gezanc bij het Fransche hof, is alhier teruggekeerd, om zich uitsluitend met de familiezaken bezig te houden welke aanleiding tot zijn verzoek om tijdelijk ontslag gege ven hebben. Vrij algemeen denkt men, dat hem vooreerst geen opvolger zal worden gegeven maar dat de vereffening der bewuste zaken alvorens zal worden afgewacht. Door middel der telegraaf is alhier het volgend berigt van den gouverneur-generaal van Algerie ontvangen gedag- teekend uit Tlemecen, den 16 februarij: De groote stam van Beni-Hamer, die drie duizend rui ters in hec vefd bragcheeft zich onderworpen. Zonder aan matiging kan men zeggen, dat het geheele westelijk gedeelte der provincie Oran van de Seilel af tot de Marokkaansche grenzen eenige onbeduidende kleine scammen uitgezonderd onderworpen is. Abd el-Kader staat met twee- of driehon derd ruiters op genoemde grenzen. Hij wend: zijne laatsic schatten aan om eenige gelukzoekers aan te werven." Volgens officiële staten bedraagt hec getal der manschap pen, van 1792 toe 1842 in Frankrijk onder de wapenen ge roepen, niet minder dan veertien millioen en twaalf duizend van welke bijna vier millioen gedurende het tienjarig bestaan van hec keizerrijk gewapend zijn. Te Boulogne-sur-Mer heefc in den nacht van den 1 dezer een zware brand plaats gehad in het magazijn van den heer IJenry-Postel. Bij den vooregang welke de vlammen maakten, bleek het, dac de achttienjarige dochter zich uog in het huis bevond. Verschrikkelijk om te hooren was hec gekerm dier ongelukkige, welker redding onmogelijk was, wegens hec gebrek aan ladders en touwen om het hooge hangkamertje, waar zij zich bevond, te bereiken. Intus- schen maakte de brand ontzettende vorderingen. Haar broe der een jongman van drie en twintig jaren trotseert alle

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1