MIDDELBURGSCHE N°. 28. Zaturdag 5 Maart. BESTUREN en administratien NIEUWSTIJDINGEN. SuitscMauï*. Jfvaukrijfc. JJtibltc.itic. Belgic. üichctriAtidcn. De abonncments-prijs deicr Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantol bij heleinde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men deielve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Dood bekend makingen, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is f 11 bo en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt, in ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den Zevenden April 1842; en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend request onder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 4 Maart 1842. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. liet ARMBESTUUR van Domburg maakt bij deze dank bare melding van de ontvangst van 20 van V. Z. en D. te Middelburgaan den Burgemeester A. van der Meule ter hand gesteld. Domburg, den 2 Maart 1842. Namens het Armbestuur, W. LEHMAN de LEHNSFELD. BERLIJN den 27 febtuarij. De gezamenlijke bevelvoe rende generaals zijn naar deze residentie opontboden, 0111 over de nieuwe uniform van het leger en over het nieuwe reglement voor de velddienst, alsmede over de met het aan staande voorjaar weder te beginnen exercitien en oefeningen van het leger te beraadslagen. Mag men aan een in dehoo- ge kringen alhier verspreid gerucht geloof schenken, dan zal tevens de vermindering van het Pruissische leger op den voet van vrede, in overeenstemming met hetgeen door Rus land, Frankrijk en andere landen gedaan is, een punt van overweging worden. Reeds moet daarvan, zoowel in den staatsraad, als in het ministerie, het voor en tegen zijn ge wogen bij gelegenheid dat er van bezuinigingen in de staats huishouding sprake was. FRANKFORT den 27 febtuarij. De Pruissische staats courant van heden deelt thans de overeenkomst mede, wel ke den ia september des vorigen jaars gesloten is tusscheti den heer John (Vard, commissaris van H. Brittannische M., in naam der Nieuw-Zeelandsche maatschappij te Londen en den heer Sieveiingsyndicus der vriie stad Hamburg in den naam van eene nader op te rigten Duicsche kolonisatie-maat schappij betrekkelijk de overdragt aan laatstgenoemden van de, in de Stille Zuidzee gelegen groep derChattam-eilanden. Genoemd blad voegt er bij, dat de Hamburgsche maat schappij thans overvvijld zal overgaan tot uitrusting van ceti eerste schip, waarmede zich eene commissie naar Ware- kauri zal begeven om de Chattam-eilanden nader naauwkeu- rig te onderzoeken en in bezit te nemen. Prins IVillem van Pruissen is gisteren van Berlijn naar Italië afgereisd. De veldmaarschalk vorst Paskewitsch is uit Warschau te Petersbnrg aangekomen. Uit Konstantinopel schrijft men, dat de questie tusscheti de Porte en Griekenland hare oplossing meer en meer schijnt te naderen ofschoon eerstgemelde zich wegens de schade vergoeding voor grondeigendommen nog niet stellig ver- verklaard had. Het uitrusten van troepen werd weder ijverig voortgezet. Den 1 dezer was naar Natolie bevel gezonden om 800 man voor de dienst der artillerie aan te werven. Uit Breslau den 18 febtuarij wordt het volgende treu rig voorval gemeld Het zesjarig kind van eenen alhier woonachtigen slotenmakers baas was door de thans heerschen- echende keelontsteking aangetast on bevond zich onder ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben- den, dat het Suppletoir-Kohier No. 3 van het Patentregt tweede Kwartaal i8£t, door den Heer Staatsraad Gouver neur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. neeskundige behandeling. Door eene vriendin van het huis die meer vertrouwen in eene kwakzalverin dan in eenen be- proefden arts stelde, werd zulk eene vrouw, Ogehvicht ge- I heeten die wegens hare gevaarlijke beunhazerijen in het geneeskundige vak reeds herhaalde malen gestraft en bij twee j gelijkluidende vonnissen uit de stad gebannen was, doch aan welke men op dringend aanzoek harer kinderen en in aan merking van haar ziekelijk ligchaam en hulpeloosheid waar om zij in geene andere gemeente opgenomen zou geworden zijn tegen belofce van zich nimmer weder met geneeskun dige verrigtingen te bemoeijen veroorloofd had in de stad blijven bij de ouders van het zieke kind gebragt. Aldaar proefde zij de door den doctor voorgeschrevene artsenij, tveike reeds goede werking gedaan had, keurde dezelve af en beloofde stellig, het kind binnen drie dagen gezond te maken, bijaldien men het haar wilde toevertrouwen. De ongelukkige ouders lieten zich door deze beloften ver blinden en bewilligden dat hun kind door de kwakzalverin behandeld wierd. Deze legde nu aan het arme kind op drie verschillende plaatsen, pappen en bragt uit haren zak eene fiesch met zekeren drank te voorschijn, waarvan zij het kind eenen lepe! vol ingoot. Onmiddellijk na het ge bruik daarvan deden zich algemeene en geweldige stuiptrek kingen op, die oogenblikkelijk door den dood gevolgd wer den. Toen nu de ongelukkige onderen wilden weten, wat het wijf hun kind had ingegeven, goot zij in hunne tegen woordigheid het nog in de flesch aanwezige vocht op den grond uit, en trapte de ilesch aan stukken. Hoezeer 1111 wel de glasscherven verzameld en aan het geregt in handen gesteld zijn, kan men bezwaarlijk hopen, de vraag, wat de flesch eigenlijk bevat mag hebben, voldoende beantwoord te zien. Ondertusschen is het wijf gevat en wordt ondervraagd. PARIJS den 2$ februari/. Heden is inde kamer der gede puteerden door den heer Mauguin aan den minister van buiten- landsche zaken gevraagdof hij slechts tijd had willen win nen, en na de sluiting der zitting het tractaat wegens den sla venhandel ratificeren zou; waarop door den heer Guizot geant woord is, dat de Fransche regering nieuwe onderhandelingen wegens het regt van doorzoeken der schepen had aangevangen, maar dat hij buiten staat was te zeggen welke de uitslag dier onderhandelingen zijn of wanneer die uitslag bekend zou wezen. Dit alleen kon hij er nog bijvoegen dat men niets verzuimen zou om de onafhankelijkheid der vlag en de vei ligheid van den handel te handhaven. Terwijl dit antwoord levendige toejuichingen van den kant der ministeriele leden verwierf, riep de heer Mauguin den minister toe, dat het hem niet gelukken zou wijzigingen in het tractaat te ver werven en dat de toekomst het oordeel tusscheti hen zou uitspreken. Intusschen duidt de oppositie, tot welke de lieer Mauguin behoort, hem zijne voorbarige handelwijze zeer euvelnaar dien zij zich voorgenomen had hare vragen nopens die onder werp tot de discussien over de geheime fondsen te verschui ven, en nu vreest dat het antwoord van den heer Guizot alle nadere gelegenheid om op de zaak terug te komen afgesne den zal hebben. Eene woordelijke vertaling van dat zoo veel gerucht ma kend tractaat wordt heden door de dagbladen medegedeeld. Daaruit blijkt, ten opzigte van het punt in geschil, hoofd zakelijk, dat, met uitzondering der vaart in de Middel- landsche zee, en van die van eene Europesche zeehaven tiaar eene van Canada, Maine, MassachusetsNieuw-York, ConnecticutNieuw-Jersey MarylandDelawareVirginië of Noord en Ziiid-Carolina geen vaartuig aan een der con tracterende partijen behoorende, eene zeereis zal kunnen on dernemen zonder aan het regt van doorzoeking onderworpen te zijn. Volgens brieven uit Madrid van den 21 dezer waren de discussien over het adres in antwoord op de troonrede toen afgeloopen. Talrijke senaceurs hadden eene zamenkomst gehouden, om te beraadslagen of de senaat het tegenwoor dig ministerie openlijk en onvoorwaardelijk zou ondersteunen en de uitslag dezer bijeenkomst was geweest dat de meer derheid wijzigingen in het kabinet dienstig keurde. Niet alleen naar de grenzen van Portugalmaar ook naar die van Frankrijk werden troepen afgezonden. In Katalonie heeft de kapitein-generaal van Halen last bekomen 0111 alle bewegingen op de grenzen naauwlettend gade te slaan. Tengevolge der gisting, door de tijdingen uit Portugal te Barcelona ontstaan heeft de regering dier stad een besluit uitgevaaardigdwaarbij bevolen wordt allen die verontrus tende of valsche berigteu verspreiden ontniddelijk in hechte nis te nemen en aan het oordeel der regtbanken te onder werpen. Het legitimistische dagblad la France beweert heden op nieuw dat er in de hoofdstad door de aanhangers van de koningin Christina nieuwe aanslagen tegen het voorjaar wor den voorbereid, doch dat zoowel Espartero als het Engel- sche gouvernement volkomen van alles onderrigt zijnen I op de woelingen der Chriscino's een wakend oog houden. Er is mets zoo gerings en van zoo weinig aanbelang of het kan te Parijs aanleiding geven tot eene oproerige be weging door welke het leven der burgers wordt bedreigd. Zoo heefc er dezer dagen zulk eene beweging plaats gehad die, zoo men daaraan eene bijzondere benaming wilde ge ven, met die van het honden-oproer bestempeld zou kunnen worden. De Gazette des Tribunauxvan den ipfebruarij, geeft daavan het volgende verhaal: Eergisteren ten drie ure des namiddags, zijn de bewo ners van de straat GeofFroy-Lasnieren van de gracht des Onnes m opschudding gebragt door een' hond, die een waar oproer heefc veroorzaakt. I11 weerwil van de herhaalde waarschuwingen van de policie, bij welke de eigenaren van honden aangemaand wor den, dezelve niet te laten rondzwerven, ontmoet men er toch gedurig, die geene meesters hebben en die de stad tot groot gevaar der ingezetenen doorloopen. Een der agenten van policie, met name Blainvillaindoorkruiste de straat Geof- froy-Lasnierde zwervende honden opvangende en hen wer pende in eenen hem volgenden wagenop welken zich een toestel bevond, waardoor de honden in weinig oogenblikken versmoord worden. Hij had een geel schoothondjehetweik hem voorkwam een zwerveling te wezen, gegrepen en in de noodlottige kar geworpen. Eenige oogenblikken later komt de eigenaar van het dier uit een naburig huis naar zijn hondje roepend en fluitend en zich zeer ongerust betoonend van het niet te zien. Een oud vrouwtje, die de expeditie van Blainvillain gadegesla gen had verklaarde aan den eigenaar van hec hondje wat er van de zaak was. Deze hierop, in woede ontstoken, loopt den wagen na, al roepende: HaltHalt! Geef mij mijn* hond terug. Op dit jammergeschrei stroomt er een vloed van menschen van allerlei soort uit de naburige huizen, 0111 met den eigenaar van het opgevangen hondje den doodwageti na te zetten. Het is op de gracht des Onnes dat dezelve wordt ingehaald. Blainvillain ziet zich in een oogenblik in gesloten en den gang van zijnen wagen gestopt. Slagen en stompen worden hem met kwistige hand toegedeeld en nog even tijdig redt hij zich met de vlugt in een spekslagers win kel, of hij had er het leven bij ingeschoten. De hatelijke wagen wordt opengebroken, dezelve bevat eene massa hon den; velen er van zijn reeds dood, maar een twaalftal nog tijdig ontzet, springt op straat, en derzelver gehuil en ge jank doet de lucht van alle mogelijke toonen weergalmen. Intusschen was de militaire magt aangerukt; naar zij was onbestand tegen de menigte, die ieder oogenblik aan groeide en schreeuwde, dat men den Ieelijken wagen in het water moest gooijen. Het paard uit te spannen den wa gen te vermeesteren, naar de brug Maria te trekken, de draagboomen te breken en den wagen in de Seine te werpen was het werk van een oogenblik. Met deze ellendige wraak nog niet voldaan, wil de menigte nu het huis van den spek slager overweldigen om hem te straffen voor het verleenen van eene schuilplaats aan den hond-moordenden agent, en ook dezen weder in handen te krijgen; maar hij was'zoo verstandig geweest van het te ontviugcen. De spekslager had veel last te lijden, maar zijne kloeke houding en die van eenige toe zijn ontzet toegeschoten burendeden de muiters deinzenen zich verstrooijenwaardoor de rust her- steld werd." BRUSSEL den 28 februarij. Eergisteren heeft de senaat de zaak van de British Qusen behandeld. Ook daarbij heb ben eenige leden zich sterk tegen den aankoop van dat vaar tuig uitgelaten. Het eerste artikel der wet is met 22 te<'en 12 stemmen doorgegaan. De overige artikelen hebben miii- der tegenstand gevonden en teil slotte is de gelieele wet met 20 tegen 11 stemmen aangenomen. Binnen weinige weken zal de Britis'i Queen de dienst tusscheti Antwerpen en Nieuw-York aanvangen. Door den minister van binnenland- sche zaken is de besteding aangekondigd der overbrenging naar laatstgenoemde stad van de voor die stoomboot benoo- digde steenkolen. Heden is voor het hof van assises van Braband met het regtsgeding, nopens de zamenzwering tegen de veilig heid van den staateen aanvang gemaakt. De acht beschul digden zijn, onder geleide van eene geheele brigade gendarmes te paard, naar het hof vervoerd. Mevrouw van 'der Smis sen bevond zich in zeer ziekelijken toestand. De "etuigen waren 126 ten bezware en 70 ter ontlasting. Na^de ge wone vragen, is de acre van beschuldiging voorgelezen hetgeen i\ uur geduurd heeft. Vervolgens heeft de advokaat' generaal de bezwaren, welke op elk der beschuldigden druk ken ontwikkeld. Daarna is de zitting tot morgen geschorst. Hec dagblad van Bartneh heeft de dooi- den heer Gé- rard ukgegevene verdediging van den minister Bazen in een der laatste nommers beantwoord. Algemeen is men van oor. deel, dat die wederlegging weinig beteekent. Sommigen wil len dat Barthels als lasteraar geregtelijk zal worden vervolgd. MIDDELBURG den 4 maart. In de reeds vermelde zit-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1