MIDDELBÜRGSCHE N\ 27. 1842. Donderdag 3 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. flcbcvl.mbocltc ffftubct-ftlaatgdi/iffpij. NI EU WSTIJ DINGEN. ÏEuvïujis. Slhttt^rfilanb. (fihrool-Briitattjc- Jfraiiftrtjfc. De abonnements-prqs dezer Courant is f 2 y5 t ?oor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Ef De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitsondering van Iluwelöks- Gebooru-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot res regels is z 50 «n voor iederen regel daarboven 23 Gents. Dezelve moeten niet op „gel geschreven eijn, alzoo het regt van eegel wordt betaald. De nalatigen in de voldoening der LANTAARN-GEL DEN, Dienst 1841, worden bij deze op bet dringendst aan- gemaand tot eene onverwijlde aanzuivering van hetzelve, ter voorkoming der vervolgingen, welke bij gebreke dezes op- zigtens dezelve nalatigen anderzins staan voort te vloeijen. Middelburg, den 24 Febrnarij 1842. De Collecteur van voormeld Middel, DE TROIJE Nz. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Voorjaars-Veilin- gen der Maatschappij, van 1842, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de Artikelen en hoe veelheden, hieronder gemeld: Te ROTTERDAMop Maandag den 7 Maart 1842, .128,450 Dalen Java KOFFIJ 1 13.315 Sumatra KOFFIJ, f "ogende aldaar. 10,894 180 Vaten Java KOFFIJ, ligg. te Middelburg. 7,140 Java KOFFIJ, liggende te Dordrecht. Te AMSTERDAMop Donderdag den 10 Maart 1842, 222.642 Dalen, 235 Vaten Java KOFFIJ, 1 14,289 Sumatra KOFFIJ, f llgg* alc1aar- Te AMSTERDAMop Vrijdag den 18 Maart 1842 17.33° Blokken Banka TIN, liggende «Idaar. Te ROTTERDAMop Dingsdag den 22 Maart 184a, .12,820 Blokken Banka TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Donderdag den 24 Maart 184a, 315 Vaten NOTENMUSCAAT, liggende te Rotterdam. 77° Amsterdam. 79 99 FOELIE Anboina NAGELEN n 195 240 360 a9° jj 10 Kist. T02 Roll. Java KANEEL 10 Rotterdam. Amsterdam Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. 118 Pakk. n n Amsterdam. 39 n NOTENZEEP Amsterdam. Te ROTTERDAM, op Dingsdag den 5 April 842 1947 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. ,4 COCHENILLE, Te AMSTERDAMop Vrijdag den 8 April 1842, 1,064 Kisten Java INDIGO, "1 88 COCHENILLE,j hSSende ak1aar- De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ringdat zij vóór hare gewone Na jaars-Veilingen van 1842, geene andere KoffijTin Specerijen en Indigodan de bo vengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Monsters van de gereed zijnde Koffij zullen op Vrij dag den 11 Februarij, en die van de Specerijen op Vrij dag den 4 Maart eerstkomende verkrijgbaar zijn; terwijl de Nocicien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitge geven. Amsterdam, den 29 Januarij 184a. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris, Middelburg, den 2 Maart 1842. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente be tuigen hunnen bartelijken dank voor de gift van ƒ20 ten tbehoeve hunner arme Ledematen voor excra-bedeelingge vonden in de collecte bjj de Godsdienst op den 1 dezer. Diakenen voornoemd J. P. SOUTEPraeses. N. VERHULST Wz., Scriba. KONST ANTINOPEL den 2 februarij. Personen, met •den staat der Oostersche zaken en met de soort van ver draagzaamheid der Turkenten aanzien der niet Muselman- sche geloofsbelijders, eenigzins bekend hebben met bevreem ding de zonderlinge oordeelvellingen vernomen, waartoe het plan tot oprigting van een Evangelisch of Protestantsch bis- dom te Jeruzalem bijzonder in Frankrijk aanleiding heeft igegeven terwijl intusschen de oorzaak dezer instelling zeer «eenvoudig is voortgevloeid uit een menschlievend en^gods- dienetig overleg, en bestuurd door eene wijze schikking naar de begrippen en omstandigheden hier te lande. Tot handhaving der regten van eenig kerkgenootschap inliet Turksche rijk, ig noociig, dat hetzelve hoofden of ■vertegenwoordigers heeft, door een erkenden ritel en rang bevoegd om als beschermers hunner geloofsgenooten bij de regering op te treden. Deze bestaan voor de Griekende Armeniërs, de Roomsch-Kathoiijken en de ïsraëlicen, maar niet voor de Protestanten, en het weldadig beleid van Groot- Biictanje en Pruissen de magtigsce der Protestantsche mo gendheden, voorziet thans in dit gebrek, waaruit (blijkens j de ondervinding) vele nadeelen en onaangenaamheden voort- vloeiden. Een voorbeelj'ka'i hiervan ten bewijze screkken. Een jaar of tien geleden werden eenige Joden die door een I Engelsch missionaris tot het Christendom bekeerd en als le den der Protestantsche kerk gedoopt waren, op aanklagt van den opper-rabbijn in de gevangenis, van den Bostangi gewor pen tot dat zij zich zotufen hebben verklaard tot welke der in het Turksche rijk erkende eerediensten zij zouden wen- f schen te behooren. Twee dezer mannen, zich hunner keu ze berouwende, keerden tot de Joodsche kerk terug, en wer. den dus onmiddellijk ontslagende anderen volhardden in hun geloofbij belijdenis en doop omhelsd. Maarde on. verzet cel ij kheid der Turken bood onoverkomelijke hinderpa len aandaar zij voor 's hands niet te bewegen warenom over te gaan, of tot de Grieksche, of tot de°Roomscheof tot de Armenische kerk allen erkend en gewettigd door ha re patriarchen, of aartsbisschoppen. Eindelijk liever dan zich eene eeuwigdurende gevangenis te getroosten bepaalden de vervolgden zich er toe, zich bij de laatstgenoemde of Armenische kerk te voegen, als de meeste vrijheid aan hun ne overtuiging latende, en 1111 eerst, maar ook dadelijk, volgde hunne in vrijheidstelling. Zoodanig geval kan thans niet meer voorkomendaar de Protestantsche kerk in het Oosten alsnu erkend wordt, en in den bisschop vati Jeru zalem haren representant bezit. Zeer verkeerdelijk heeft men in de oprigting van zoodanig bisdom een plan willen zien van het Engelsch gouverne ment, om deszelfs invloed in het Oosten uit te breiden 4 daartoe is waarlijk het aantal Protestanten veel te gering. Niet meer gegrond is de vrees welke men eenigzins ang stig denkende Protestanten heeft willen inboezemen als wa re deze inrigting eene poging van de Angiikaansche kerk om de andere Protestantsche kerkgenootschappen te bewegen zich naar haar te wijzigen, en haar tot middelpunt van een heid te verheffen, zoo als de Rooinsche kerk zulks is voor de Katholijken. Ware daartoe slechts noodig, dat er bis schoppen onder de Protestantsche leeraars werden aangesteld, don kon men wel niet de waarschijnlijkheid, maar toch de mogelijkheid van zoodanige uitkomst aannemen; want ook in Zweden en Denemarken en zelfs in Duitschland heeft men Protestantsche bisschoppen daar de vorm van het uit wendig kerkbestuur (indien daaruit maar geene de gewetens vrijheid benarieelende heerschappij voortvloeit) bij de Evan- gelischen niet tot het wezen des Christendoms geacht wordt te behooren uit welken hoofde dan ook door tijd land en zeden, wijziging daarin te weeg gebragt kan worden. Dan, het Anglikaansch Episkopaat is van bijzonderen aard, he' maakt een deel uit van het Engelsch staatsgebouw, en bij. zonder van bet aristocratisch bestanddeelvermogend door uitgestrekte bezittingen en rijke inkomsten; zoodanige in stelling kan op geen ander land van Europa worden toegepast. Het gevolg van de overeenkomst tusschen Groot-Brittanje en Pruissen zou zeker kunnen zijn, eene naauwere verbroe dering der Evangelische kerken, bij behoud van vrijheid en verschillende vormen, hoedanige uitkomst wel door den Pro- testanc als wenschelijk kan beschouwd worden, maar geen grond geven tot onrust voor de Roomsch-Katholijke of andere kerken." Den 29 januarij is des nachts in Galata een brand uit- gebarsten die in zoo verre voor deze hoofdstad merkwaar dig genoemd kan worden, als de Turksche politie, gehol pen door eenige manschappen van eene Ooscenrijksche en eene Fransche oorlogsbrik, er zoo spoedig in geslaagd is denzei ven meester te wordendat slechts twee huizen in de asch gelegd zijn. FRANKFORT den 25 februarij. De Duitsche dagbladen voeren thans over het algemeen eene gematigde en verzoenen de taal jegens Nederland, en betoonen zich in overeenstem ming met de onder het publiek, voor zoo veel dit zich met de zaak moeit, heerschende gevoelens, tevreden over de vereffening van het Luxembtirgsche geschil. Het Badensche dagblad, hetwelk, gelijk bekend is, in soldij staat van de beetwortel suiker-fabrikanten, tracht intusschen nog altijd het commerciële wantrouwen tegen Nederland en Duitschland levendig te honden; doch deszelfs betoogen vinden bij de in gezetenen die zeer weinig met de beetsuikeringenomen zijn, maar daarentegen prijs stellen op de voor beide landen voor- deelige handelsbetrekkingen, over het geheel weinig bijval, en men ziet dan ook met belangstelling de nadere regeling van die betrekkingen te gemoec. Men schrijft uit Petersburg van den 17 februarij Te Kiaclua, aan de grenzen van China, werd den 2 december jl. de verjaardag der troonsbeklimming van Z. M. den keizer gevierd, waartoe ook de Dsergtuschey of gouver neur der naburige Chinesche stad Mai maitschin genoodigd werd. Bij het feest heersebte de grootste vriendschap tus schen de gasten van beide natiën, en nadat op het welzijn van Z. M. keizer Nikolaas gedronken was, werd ook eer. toast op het welzijn van Z. M. den Bogdo-Chan (keizer van China) ingesteld. Alle de gebouwen aan beide zijden der grenzen waren des avonds geïllumineerd." LONDEN den 26 februarij. Ofschoon men zich alge meen verzekerd hield, dat de motie van den heer ViMen, wegens de geheele afschaffing der graanwetten, in hec lager. tuis niet zou doorgaan, heeft echter de uitkomst de ver- l wacbting nog overtroffen, daar die motie met de overgroote meerderheid van 393 tegen slechts 9o stemmen verworpen is. ie regc klagen de ministeriele bladen dat de radicale op positie het huis gedwongen heeft vijf dagen in de discussien daarover te verspillen, op een tijdstip dat zoo vele andere gewigtige zaken eene spoedige beslissing eischen. Toen men gisteren eindelijk, na de verwerping der voor stellen van lord Russell en den heer Vi Uiers, tot stemming over het ministerieel ontwerp wegens de graanwetten meende ov^r te gaan, kuam de lieer Christopher met een amende ment daarop ter baan, strekkende om te bepalen, dat het in- (omeru regt 25 schellingen zijn zou zoo lang de prijs van bet koren beneden de 5I schellingen bleef, maar dat bet bij de prtjsverhooging met eiken schelling ook een schelling zou afdalen, toe op den prijs van 73 schellingen, boven welken het regt slechts één schelling zou wezen; ,04 leden ver een ïgd en zich met dit voorstel, hetwelk ten behoeve der ■ande.genaars geschied was, maar met 3o6 stemmen is het uorspronkelijlt pian der ministers aangenomen. In den loop der discussien over het voorstel van den heer Pilliert zijn den minister Peel op nieuw scherpe verwijtin gen gedaan dat hij de arbeidende klasse aan de hebzucht der landeigenaars opofferde.- Zijn antwoord wasdat niemand meer medelijden dan hij met de ellende der mindere klasse hebben kon en dat niets dit medelijden kon doen afnemen al verbrandde hec volk hem ook in beeldtenismaar dat hij tevens overtuigd bleef boe geene verandering in de graan, wettenvan weiken aard dan ook op zich zeiven in staat zou zijn het hier en daar heerschend gebrek te doen ophouden Een doorgaans we! onderrigc dagblad bevestigt het se'- dert eenigen tijd verspreid gerucht, dat omtrent het huwe- lijk tusschen de Russische grootvorstin O!ga en den hertog van Bordeaux stellige schikkingen tusschen keizer Nicolaas en de leden van den oudsten tak der Bourbons gemaakt zijn en voegt er bij dat deze verbindtenis als hoofdoorzaak der verflaauwing in de vriendschappelijke betrekkingen moet wor den aangemerktdie sedert eenigen tijd tusschen de Fransche en Russische hoven bespeurd is. Van de Kaap de Goede Hoop zijn hier de brieven tot 24 december ontvangen, in welke van de voorgenomen expe ditie tegen Port Natal niet meer gerept wordt. Het was aan de uitgeweken boeren gelukt twee binnenlandsche stammen te verdrijven, die gedurende langen tijd de schrik der va. burige planters geweest waren. Alvorens dit doel te berei ken hadden de boeren echter veel volk verloren. PARIJS den 27 februarij. Gisteren op den middag hebben de heeren Guizot en Duchatel mee den koning gearbeid. De dagbladen der tegenpartij nemen thans het gebeurde met het verdrag wegens den slavenhandel tot thema hunner aanvallen. Zij beweren, dat de minister Guizot enkel uit- stel van de ratificatie gevraagd heeft, met het doei om na een viertal maanden, als de tegenwoordige kamer van af- gevaardigden zal ontbonden zijn, toch tot dien stap te komen. Z. K. H. de hertog van Nemours is reeds naar Afrika vertrokken. Hij werd gisteren te TouIon verwacht. De op. positie keurt die reis af, naardien zij beweert, datde krijgs bewegingen door de tegenwoordigheid des prinsen belemmerd worden. Men zegt dat de heer de Chateaubriand een brief aan een verdienstelijk jong dichter, met name Amand Guerin gerigt heefcwaarin bij hoogen Jof aan disns poëtische voort- brengselen toezwaait, maar welke overigens niet zeer bemoe digend voor hem of andere jeugdige beoefenaars der letteren is, dewijl de beroemde schrijver onder anderen zeggen zou: Gij weet het, de baan der letteren is vol doornen, en mij aangaande ik wenschte wel in mijn geheele leven geen en kel woord geschreven te hebben.'" Uit Malta wordt heden gemeld De paketboot Gorgon is dezen nacht uit Alexandria hier aangekomen met brievenmalen uit Indiedie te Seuz door eene handelstoomboot waren aangebragt, welke den januarij uit Calcucra vertrokken was. - 9 Er is niets nieuws uit China, dan alleen de bevestiging der vermeestering von Hang.kow-fow. De berigten uit Afghanistan looP'en tot den ,5 decem ber. De toestand van den generaal Saie te midden van een in opstand zijnd land was altijd zeer hagchelijk. De kolonel Mac Ham, die afgezonden'was om hem van de omringenden vijanden te ontslaan heefc daarin niet kunnen slagen. Daarentegen is een nieuwe aanval der op standelingen tegen de Engelsche troepen in Afghanistan mislukt." j .U'c Toulon wordt, onder dagteekening van den ipfe- I bruarij gemeld, dat de vier linieschepen FriediandJemmap- PesCinireux en Vtlle de Marstills bevel hebben ontvsn-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1