MIDDELBURGSCHE COURAN N*. 26. Dingsdag 1842. 1 Maart. T» j(? JVanferijfe. BESTUREN en ADj\IINISTRATIEN. ^ctruciUtig DOMANIA.LE GOEDEREN. MAATSCHAPPIJ NIEUWSTIJDINGEN. ?Duitöcftl«uiö. ©voot-Bcittattje. ilcbcvlanöcti. X'r' De abonnements-prijs deier Couranl is 3,7 5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij heleinde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertenticn behoort te geschieden des morgens vdtir 10 nre, indien men dezelve in het eerst uit te geven Mo, wil geplaatst hebben. Dt Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks» Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is/i,5o «n voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald van PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. Op Maandag den 14 Maart 1842, des voormiddags om 10 ure, zal door den Agenc van het Domein te Sus-van-Gent al of niet in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Inspec- teur der Domeinen, ten overstaan van den Notaris Mr. F. van Deinstresiderende te HULST, in het Logement het Wapen van Zeeland, aldaar, worden overgegaan tot de Openbare Ilerveiling van Drie Perceelen ZAAILANDgelegen in de Gemeenten St. Jansteen en Westdorpe uitmakende de Kavels No. 11, 12 en 14 van den Catalogus K.der op den 13 December 1841, in het bovengemeld Agentschap, gehoudene 5<le Do meinveiling; welke Catalogus voor den prijs van 30 Cents te bekomen is bij de Agenten van het Domein te Middel burg en te Sas-van Gentterwijl de algemeene en speciale voorwaarden van verkoop ter lezing leggen in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ten Raad- huize te Hulst en ten Kantore van den Agent van het Do- mein te Sas-van-Gent. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. De nalatigen in de voldoening der LANTAARN-GEL DEN, Dienst 1841, worden bij deze op het dringendst aan gemaand tot eene onverwijlde aanzuivering van hetzelve, ter voorkoming der vervolgingen, welke bij gebreke dezes op- zigtens dezelve nalatigen anderzins staan voort te vloeijen. Middelburg, den 24 Fehruarij 1842. De Collecteur van voormeld Middel, DE TROIJE Nz. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdteling Middelburg Het tweede INTEEKENINGS-CONCERTop hetwelk zich de beroemde Pianist Baldenecker uit Frankfortzal doen hooren, zal plaats hebben op hedenDingsdag 1 Maart. Aanvang ten 7 ure. De Entrée-prijs buiten inteekeningvoor een* Heer met of zonder Dame, is 3 en zullen de Kaartjes van af heden morgen ten 10 ure, bij den Conciërge der Concertzaal, te verkrijgen zijn. J. W. van SONSBEECK, Secretaris. FRANKFORT den 21 februarij. Den 11 dezer is te 'Christiania de storting door den rijks.stadhouder met eene koninklijke aanspraak, gedagteekend uit Stokholm van den •29 jamiarijgeopend. Blijkens die aanspraak laat de gelde lijke toestand van het koningrijk Noorwegen niets te wenschen overig, en zou men zonder moeite of bijzondere offers niet alleen de interessen van de staatsschuld voldoen maar ook al de uitgaven van het rijk in de drie eerstkomende jaren be strijden kunnen. Morgen moet de plegtige verloving van den kroonprins van Beijeren met prinses Maria van Prnissen te Berlijn plaats grijpen. H. M. de koningin van Pruissen heeft van ko ningin Victoria een eigenhandigen brief ontvangen waarin zij hare dankbare vreugde over het bezoek des konings te Lon den uit. LONDEN den 23 februarij. Het traktaat tnsschen de vijf groote mogendheden, tot fnuiking van den slavenhandel, Is maandag avond door graaf Aberdeen in het hoogerhuis en vdoor sir K. Peel in het lagerhuis ter tafel gelegd door beide <echcer met betuiging van hun leedwezen dat de ratificatie van "Frankrijk daaraan nog ontbrak, en de juiste tijd op welken die geschieden zou nog niet bepaald kon worden. Tevens .'deden zij opmerken dat zulks aan de verbindende kracht van 'het traktaat voor de vier andere mogendheden niets benam, en dat het nieuwe verdrag alleen daarin van de traktaten van 1831 en 1833, waaraan Frankrijk insgelijks deel genomen hsdverschilde, dat door het-tegenwoordige het wederkee- mig regt van doorzoeking tot meerdere graden breedte werd uitgestrekt. Het liet zich niet vermoeden, dat de oorzaken, welke den koning der Fransclien de ratificatie hadden doen verschuiven, van langen duur zouden zijn, en beide minis ters hoopten dus dat deze weldra volgen zou. Lord Palmer- stor, hernam hierop in het huis der gemeenten da: hij des te meer in die Ivoop dee'de, dewijl de'Franschegevólmagtig- de zijnen last niet te buiten was gegaan. De heer IVyon graveur bij de koninklijke munt, heeft aan H. M, een afdruk van het zegel voer het cienw bisdom van Jeruzalem aangeboden. Het bevac een schildin twee vakken gescheiden het eene waarvan het wapen des bisdoms vertoont, zamengesteld uit de Engelsche en Pruissische wa penen waaronder eene duif, die een olijftak in den bek houdt en iets lager dit opschrift in het Hebreeuwsch Vrede Vrede j in Jeruzalem. In het andere vak ziet men het bijzondere j wapen van den tegenwoordigen bisschop Alexander. Laatstleden zacurdag is op de heide van Honslow een buskruid- of zoogenaamde korrel-molen gesprongen, met een zoo zwaar dreunenden slag, dat men in de naburige dorpen dacht dat er eene aardbeving voorviel. Men berekent, dat er ruim 1200 ponden buskruidvolkomen gereed ter verzen ding, in den molen geweest zijn. Twee arbeiders zijn ge dood en drie gekwetst, waarvan er sedert nog één overleden is. De oorzaak van het ongeluk is, gelijk gewoonlijk, on bekend. Volgens de jongste berigten uit Lissabon was het de partement van binnenlandsche zaken den heer d'Albuquerque en dat van marine en koloniën den kolonel Loureiro opgedra gen, terwijl over de portefeuilles van justitie, financien en buitenlandsche zaken nog geene beschikking gemaakt was. Het koninklijk decreet, waarbij het charter van don Pedro hersteld wordt, schrijft zulks, even als het rapport dernieu- we ministers, waarbij die stap wordt aangeraden, aan den drang der omstandigheden en de zucht tot voorkoming van troebelen toe. Weinig twijfel bestaat echter of het hof vindt genoegen in deze verandering, naardien hec koninklijk gezag daardoor van verschillende banden ontslagen wordt, waaraan het door de nu afgeschafce constitutie gelegd was. Volgens deze laatste toch was de senaat, even als de kamer van ge deputeerdenverkiesbaar; de koningin moge geene traktaten met andere natiën sluiten zonder toestemming der cortèsen het opperbevel over het leger moge door geen lid der konink lijke familie worden bekleed. Volgens het charter daarentegen worden de pairs door de koningin voor hun leven benoemd kan de kroon naar goedvinden verdragen sluiten en is de ko- ning of kroonprins altijd opperbevelhebber der armee. Onze ministeriele bladen beijveren zichom te doen opmerken, dac de jongsce omwenteling van zaken in Portu- gal is tot stand gebragtzonder eenige tusschenkomsc van de zijde onzer regeiing, en geven te kennen, dat dezelve door onze bewindslieden niet met welgevallen beschouwd wordt. Sommigen willen, dat het Fransche bewind de hand in die gebeurtenis heeft gehad. De berigten uit de West-Indische koloniën, van de eer ste helfc van januarij, luiden weder ongunstig omtrent de werklieden (de voormalige slaven). Over hec algemeen na melijk zijn deze lieden weder in geschil met de planters over het loon, en betoonen zij zich ongezind om eenig werk te verrigten, tenzij aan hunne vaak buitensporige eischen vol daan worde. PARIJS den 24februarij. Gisteren heefc de minister van bin. nenlandsche zaken het jaarlijksch ontwerp of crediec-aanvraag voor de geheime fondsen der policie bij de kamer van afge vaardigden ingediend. De gevraagde som bedraagt even als in het verleden jaar een millioen franken, De baron de Stassart wordt hier als vermoedelijk op volger van den graaf Lehon in het Belgisch gezantschap te Parijs genoemd. Heden op den middag was de maarschalk Soult met de meeste zijner ambtgenoocen op de Tuilerien bij den hertog van Orleans vereenigd, die naar men zegt dagelijks meer invloed op de regeringszaken uitoefent en inzonderheid al hetgeen het departement van oorlog betrefc bestuurt en regelt. Ook op het -bureau van de buitenlandsche zaken hebben tegenwoordig vrij drukke bijeenkomsten plaats de Porcuge- sche gezant heefc zich dezer dagen meer dan eens derwaarts begeven, en nog gisteren eene vrij lange conferentie met den koning gehad. De commissie met het onderzoek belast betrekkelijk het ontwerp voor de ijzeren spoorwegen, heeft den heer Lamartine tot haren president benoemd. Men zegt, dat het onderzoek van dit veelomvattend ontwerp wel eene maand zal duren, terwijl liet zeker is dat in de voordrage aanmer kelijke wijzigingen zullen worden gebragt. Een der minis teriele organen noemt thans vijf verschillende hoofdlijnen die zouden daargesteld worden. Als van Parijs naar de Belgi sche grenzen, deze op cwee punten over Rijssel en Valen- ciennes rakendeterwijl een zijtak dezer lijn naar zee zou loopen voor de gemeenschap mee Engelandeene tweede van Parijs naar hec zuiden; eene derde naar de Middelland- sche zee, over Dyon en Lyon naar Marseille, eene vierde van jLyon naar Straatsburg, eene vijfde van Parijs naar Nantes. Te Maisons sur Seine heefc eergisteren een bloedige vechtpartij tusschen een cwee.il driehonderdtal timmermans- werklieden van Pariis en de werklieden van den spoorweg naar Rouaan plaats gelrad. iDe gewapende magt is tusschen beiden'moeten komen om de vechtenden te scheiden, waar van' <r eenlgen gok west en reien gearresteerd zijn. s GRAVENHAGE den 24 februarij. Heden is In de Tweede Kamer der Stacen-Generaalna dat vooraf het nieuw gekozen lid voor Noord-Holland, de heer den Tex, zitting genomen hadingekomen hec volgende ontwerp van wet betrekkelijk de overboeking der hypothecaire inschrijvingen welke zijn genomen vóór de invoering der Nederlandsche wetgeving in de thans bestaande registers: Art. 1. Alle sedert den 1 januarij 1819, tot op de in voering der Nederlandsche wetgevingop de daartoe bestem de registers gedane en niet door doorhaling vernietigde in schrijvingen van regten van hypotheek en privilegieandere dan die, waaromtrent is voorzien bij het vierde hoofdstuk der wet op den overgang van de vroegere cotde nieuwe wet geving zullen worden overgeboekt in de nieuwe registers der hypotheken respectivelijk ten kantore van bewaring van de hypotheken en hec kadaster, waaronder de bezwaarde goederen thans gelegen zijn. Art. 2. Die overboeking zal plaats hebben in den loop van hec jaar 1842, van zoodanige inschrijvingen gebo kc van den 1 januarij 1819 tot den 1 januarij 1829; in de eerste zes maanden van het jaar 1843, van die, welke ge boekt zijn van den 1 januarij tg29 tot en met den 31 de. cember 1834» en 111 de laatste zes maanden van hec jaar 1843, van die, welke geboekt zijn in het jaar 1835 en la ter, tot en met den 30 september 1838. Het staat nogtans den belanghebbenden vrijom de over. boeking van de bedoelde inschrijvingenwelke in den loop van het j3ar 1843 zou moeten geschieden, reeds in den loop van het J3ar 1842 te doen plaats hebben. Art, 3. Door middel van de overboeking aizoo binnen den bovengemelden termijn bewerkstelligd zullen aan de be langhebbenden verzekerd zijn alle zoodanige regten in de zelfde orde ais zij door de eersce inschrijving hebben ver kregen. Art. 4. De overboeking zal moeten worden aangevraagd door den schuldeischeren geschieden door eene nieuwe in schrijving, in den vorm, bepaald bij art, 1231 en 1332 van het burgerlijk wetboek, welke in allen deele ten deze van toepassing zullen zijn. Deze inschrijving zal geschieden zonder betaling van hy- potheekregten slechts de helfc van het salaris van den-be waarder voor het verrigten van inschrijvingen bepaald, zal daarvoor door den schuldeischer worden betaald. Art. 5. Alle inschrijvingen, bedoeld bij art. 1 dezer wet, welke niet binnen de bij deze wet bepaalde termijnen zullen zijn overgeboekt, zullen echter later, naar de voorschriften der Nederlandsche wetgeving, in de registers kunnen worden ingeschrevenom rang te hebben van den dag waarop die inschrijvingen zullen zijn genomen. Art. 6. In alle borderellen, welke na de afkondiging de zer wet ter inschrijving zullen worden aangeboden zal, on verminderd het bepaalde bij het 2de lid van art, 1219 van hec burgerlijk wetboekten aanzien van tienden en grond, rentende kadastrale indeeling der goederenwaarop de hypotheek ol het previlegie is gevestigdworden aangeduid door duidelijke opgave van de gemeente, de sectie en het nommer, zoo als elk perceel in de schrifturen van de bewa ring van het kadaster bekend is, overeenkomstig het daartoe betrekkelijk door den bewaarder uit die schrifturen afgegeven extract, hetwelk daarbij moet worden vertoond. In alle de gevallen, waarin niet geheel en volledig aan dit voorschrift zal zijn voldaan zal het bezwaarde goed geacht worden niet op eene voldoende wijs te zijn kenbaaT gemaakt. Dit ontwerp is, benevens de memorie van toelichtingaan de afdeelingen verzonden. Vervolgens heefc de commissie tot de verzoekschriften on derscheidene verslagen op in hare handen gestelde stukken gedaan, en is daarna de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Ofschoon het gerucht der aftreding van Z. Exc. den minister van justitie op nieuw en zelfs in buitenlandsche dagbladenverspreid eti zijn vermoedelijke opvolger dezer dagen reeds vrij algemeen genoemd is, blijven doorgaans wel- onderrigte personen echter volhouden dat daaraan voor het tegenwoordige geen geloof inoet worden gehecht. Bij besluit van den 22 dezer is de iuitenant-kolond C. H. Mensothans hec traktement van non-activiteit ge nietende, benoemd tot kominandam van het 10de regeraenc infanterie. Bij koninklijk besluit van gisteren -zijn benoemd tot leden van de hoofd commissie tot de zaken der Israëlitende heeren T. Po'ak Daniels, alhier, hij voortduring; J.Teixeira de Mattoste Amsterdam., in plaats van den heer .7. Mendes de Leonaldaar, die verzocht heefc niet verder benoemd te worden en mr. S. P, Lipmanadvokaaten T. Doas jr. kantonregterbeide te Amsterdam. Overeenkomstig het koninklijk besluit van cp septevn- ber U., krachtens hetwelk de jaarlijksche algemeene reke- j uiiig, aangaande de hoegrootheid der koloniale remises, in goeieren en In gélden het gebruik,van die remise? gcmr.sk:..

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1