J9I1DDELB1JRGSCHE COÜRA N% 25. Zaturdag 1842. 26 Febru«arij. M^T'Wï - iï NIEUWSTIJDINGEN. ÏDuitöcUlauö. (Rtroot-ürittauje. jV.infcrijk. iücbcvlati&ctt. FRANKFORT den 20 februari/. Prins Willem van Pruis- «en, oom van Z. M. den koning, reis: heden of morgen van Berlijn naar Italië af, en wordt door zijne beide zonen der waarts gevolgd. Een hunner, prins Adalbcrtbegeeft zich van daar naar Portugal en vervolgens naar Brazilië, waar door de lang gekoesterde wensch van dien jongen vorst ver vuld zal worden, 0111 een tamelijk langdurigen zeetogt te on dernemen. Mustapha-pacha die naar Syrië gezonden wasom de geschillen aldaar te vereffenen, heeft den emir Elkaszim als vorst van het gebergte ontzet en naar Konstantinopel gezonden waar hij den 24 januarijaan boord eener Turksche stoom boot gearriveerd is. Tot opvolger van dien emir is Omet- .pacha benoemd gewordenwien drie sheiks der Maroniten en drie der Drusen in het bestuur toegevoegd zijn. In het gebergte van den Libanon bleef de volkomenste rust heerschen. Voorts schrijft men uit Konstantinopeldat de Porte eene tweede nota aan den Franschen gezant de Bourqueney heeft doen overhandigen, in welke zij op de verwijdering van een deel van het te Smyrna gestationeerd Fransch eskader aandringt, en tevens verzekert, dat de Turksche regering geene onderne ming tegen het Pachalik van Tunis in den zin heeft. De ge zant zou hierdoor in eene niet geringe verlegenheid gebragt zijn, dewijl de bevelhebbers der vloot hunne instructien on- middetlijk uit Parijs ontvangen, en de vertegenwoordiger dus ten deze niets anders verrigten kan, dan zijn hof van de ont vangen mededeelingen kennis te geven. CLEEF den 20 fcbruarijGisteren avond heeft alhier een gruwel plaats gehad, hetwelk zeer naar de Korsikaansche vendetta of wraakoefening zweemt, en welke zich aldus heefc toegedragen Lodewijk Heisterman, de pleger van het feit, verbolgen dat zijn vader, die wegens mishandeling aan zekeren Leonard Artz gevangen gezet was, in de gevangenis was bezweken nam evenwel den schijn aan van zich met Artz te willen ver zoenen waartoe hij hem overreedde met hem in eene her berg te gaan, om zamen eenigen brandewijn te gebruiken; bij liet hem met genoegzaam milde hand schenken om hem te bedwelmenwaarna hij hem naar zijne woning volgde om, zoo hij zeide, zekere afrekening met hem te houden, en daar was het, dat hij hem onverhoeds aanviel, hem eerst een messteek in het achterhoofd toebrengende en hem vervol gens verder afmakende. De dader is in handen van het geregt. LONDEN den 20 februari/. Omtrent de nieuwe omwen teling in Portugal zijn berigten tot den 14 dezer ontvangen. De verandering te Lissabon is door de benoeming van den heer Sa da Bandeira tot minister van oorlog, en door de maatregelen welke hij tot stuiting der bewegingen van Oporto nemen wilde, verhaast geworden. Wel bewust dat chartisti- sche officieren aan het hoofd der troepen in de hoofdstad stonden ontsloeg de nieuwe minister terstond na zijne be noeming de meeste kolonels van het garnizoen en den gou- verneur van het kasteel van St, George, Dit bragt eene uit barsting te weeg. Het garnizoen van het kasteel met den ex-gouverneur aan het hoofd, verklaarde zich voor het char ter en de te Belem gekantonneerde regementen trokkenna eene gelijke verklaring te hebben afgelegd naar het paleis der koningin. Te vergeefs waren de pogingen der nieuwe mi nisters om de overige troepen en het volk tot tegenweer te •bewegen, waarop zij besloten hun 011.slag in te dienen en aan de koningin eene geschrevene verklaring te zenden, bij welke zij erkenden dat het onmogelijk was de chartisten te bedwingen. H. M. liet daarop den hertog van Terceira tot zich roe pen, die een nieuw kabinet zamenstelde en de uitvaardi ging van een koninklijk decreet aanraadde door hetwelk bet charter hersteld werd. Voorts werd bekend gemaaktdat deze gebeurtenis drie dagen lang door openbare vermakelijkheden gevierd zou wordenen de koningin begaf zich in persoon naar de hoofdkerk, om deel aan de plegtige dankzegging te nemen. De junta van Oporto is ontbonden en de cortes zijn tegen den 10 junij zamengeroepen. PARIJS den 21 februari/. Heden is een kabinetsraad, on der voorzitting van den koninggehoudennadat Z. M. gisteren avond een langdurig gesprek met de ministers Sou'.t GuizotDitpené en verscheidene leden van het corps diplo- matique gevoerd had. De moeijelijltheden omtrent de ratificatie van het verdrag wegens den slavenhandel zouden aanleiding tot deze menigvuldige conferentien geven. Naar vrij stellig verzekerd wordt, beeft de generaal Cassgezant der Vereenigde- Stateti eene officiële nota aan den minister Guizot overhan digd, in welke hij protest tegen dat verdrag inlevert, en uir. naam zijner regering verklaart, dat zij zich niet aan de ge volgen van het regt tot doorzoeking der schepen onderwer pen zal, om het even of die van den kant van Engeland, Frankrijk of eenige van de andere der gecontracteerde partijen mogten komen. Graaf Moli heeft gisteren een langdurige conferentie met den herrog van Orleans gehouden. Door lord CoWleyden Engehchen gezant alhier, is heden morgen vroegtijdig een courier naar Londen afgezonden. Het voorstel van den heer de Golberyom dagelijks een officieel bulletin van de zittingen der wetgevende kamers uit te geven vindt grooten tegenstand en zal vermoedelijk bij de gedeputeerden niet doorgaan. De aan wezigheid van Cabrera te Parijs wordt door ver scheidene ministeriele bladen wedersproken. Eerlang denkt de beer Dupuchbisschop van Algiers, zich naar Rome te begeven. Van regeringswege zouden hem de noodige fondsen tot het stichten van tien nieuwe kerken in Algerie verschaft zijn, behalve nog 350,000 fr.tot ver grooting der hoofdkerk en tot uitbreiding van het seminarium te Algiers. Het dagblad le Droitvermeldende dat de Belgische gezant, Lehon, op disponibilireic gesteld is, zegt tevens, dac de schuldeischers van deszelfs broeder, den notaris, binnen kort tot eene bijeenkomst zouden opgeroepen wordenwaarin hun voorstellen van de zijde van eerstgenoemden zouden ge daan worden. De drukker van la Mode heeft beden wederom gewei gerd een stuk van den redacteur in het blad te plaatsen ge titeld de oudste zoon van Lodewijk-Philips. Bij eene verkooping van schilderijen, die onlangs in deze hoofdstad heeft plaats gehad, van de verzameling van den graaf van Perregauxis weer op nieuw gebleken, dat de hartstogtelijke liefhebberij voor de kunstvoortbrengselen van sommige meesters der Nederlandsche school steeds toe neemt. Op die verkooping werd een stuk van Hobbema, eene boerenwoning met veelvuldig boomgewas omgeven met 23,000 fr. betaald en een stuk van Cuypzeven rustende koeijen in eene weide, met 18,000 fr. De spion van Wou werman werd tot 35,000 fr. opgejaagden op gelijke wijze gingen alle Hollandsche stukken voor hooge prijzen weg. Het geheele bedrag der verkooping van deze verzameling, die ook zekerlijk onder de meest beroemde geteld werdbe- liep 441,828 fr. De voornaamste stukken kwamen, zoo als doorgaans, in handen van Engelsche kunstkoopers. Uit Madrid schrijft men, dat de ministers gedurig bijeen kwamen, zonder dat het juiste doel daarvan bekend washoe wel velen meenden dat het kabinet de ontbinding of althans de prorogatie der cortès in den zin had. Een groot aantal senateurs en gedeputeerden hebben zich bij den voorzitter van den raad den heer Gonzalez. vervoegdom hem naar ge zegd wordt, het onstaatkundige van zoodanigen maatregel, in de tegenwoordige omstandighedenonder het oog te bren gen. 's GRAVENHAGE den 22 februarij. Het traktaat nopens de toetreding van Luxemburg tot bet Duitsche tolverbond ziet thans het licht. Het zal ingaan met den 1 april aanstaan de en duren tot den 31 maart 1846, waarna het, des ge raden geacht, telkens om de zes jaren zal worden verlengd. Z. M. de Koning van Pillissen verklaart in dit traktaat, dat hoogstdezeive het mogelijke zal doen, dat, in geval de Bet- gische wet van den 6 junij 1839 mogt worden ingetrokken de Luxemburgsche onderdanen van den Koning-Groothertog schadeloos zullen worden gesteld. Laatstelijk is in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal onderzocht het ontwerp van wet nopens de conflicten. Bij de overwegingen, welke te dien aanzien hebben plaats gehad zijn de gevoelens over het onderwerp in het algemeen, eti de voorgedragen wet in het bijzonder, zeer uiteen geioopen. Terwijl de groote meerderheid van de leden der Kamer voor de vaststelling eener wet op de conflic. ten gestemd schijnt te zijn, keurt zij ecluer het voorgedra gen ontwerp afdat voorstel heeft zeer weinig bijval ge vonden. Z. Exc. de minister van finantien heeft, eenigen tijd geledenbepalingen vastgesteld zoo ter betere verzekering van de werking der geregterlijke uitwinningen tot invordering van directe belastingen, ais tot regeling der aanzuivering van de grondlasten voor de domaniale goederen verschuldigd on der anderen is daarbij bepaald: Dat de executien van vaste goederen, welke voor de ver schuldigde directe belastingen zouden moeten plaats hebben volgens de bestaande verorneningen zullen worden gedaan on der de voorwaarde in de conditiën van verkoop op te nemen en zal in het algemeen ook moeten worden bepaald datbe halve de kosten, niet alleen de achterstallige belastingen, maar ook die voorliet jaar waarin de toewijzing plaatsheeft, door den kooper voldaan zullen inoecen worden. GRONINGEN den 22 februarij. De heeren studenten van de vereeniging Post chaos lux hielden gisteren avondbij gelegenheid van het eenjarig bestaan derzelveeenen gemas kerde» optogt bij beider fakkellicht. Dezelve bestond uit onderscheidene zeer afwisselende groeperingen waarvan als de voornaamste kunnen genoemd worden: Napoleon, voor afgegaan door de Overwinning op een zegewagen, met drie paarden bespannen en gevolgd door eenige zijner voornaam ste generaalsMuratPoniatowskiCaulaincourtBert hier den mameluk Roustanonderscheidene adjudanten en lan siers, allen te paard; een wagen met twee geleerden, welke druk bezig zijn met studeren; Minerva op eenen triumfwa- gen omringd door bare priesters; Bacchus op een vat; Si- leuus op een ezel; don Quichot op zijnen rosinant en San- chepancheop zijn ezel. en eene ariiquinade. Tusscben deze hoofdgroepen in zag men verschillende andere voorstellin gen, die aan alles een zeer afwisselend voorkomen bijzetteden een beer met zijn geleider, groepen van Turken, Zwitser- sche landlieden, Calabrische roovers en Spaansche rid ders; vervolgens oud Hollandsche costumes, waarondermen opmerkte de Hollandsche schilders Teniers, Graasbeekvan Dijck en Brouwer-, eenige kruisridders te paard sloten den trein, welke voorafgegaan en gevolgd werd door korpsen muzijkanten. Hoe bont en veelsoortig deze optogt ook was, voldeed het geheel bijzonder goed; de costumes waren met veel smaak gekozen, zeer fraai en rijk, en bootsten de waarheid getrouw na. Wij kunnen aangaande de onderschei dene voorstellingen niet in bijzonderheden treden, hoezeer alles eene uitvoeriger beschrijving verdient. Het zij dan vol doende te melden, dat de heeren studenten van bovenge noemde vereeniging veei eer inlegden met dit vrolijk feest, en eene verdiende belooning voor hunne moeite en kosten vinden in de goedkeuring van eiken toeschouwer, en in het gejubel van de zeer talrijke menigte welke alie voorname straten en pleinen, waar de trein doortrok, vulde, en den schitterenden optogt vergezelde. Jammer was het,' dat het weder, hetwelk zich eerst gunstig liet aanzien, juist bij den aanvang van de maskerade ongunstig werd en de optogt die van 7 tot 10 ure duurde, onder eenen gedurigen regen plaats had. Desniettegenstaande is alles geregeld en in eene prijzenswaardige orde afgeloopen. ASSEN den 17 februarij. Te Gasselter-Nyeveen is, in den laten avond van den 13 dezer, ten half tien ure, eene poging tot brandstichting ontdekt in bez huis van den schoen makersbaas Jacobus Spreeuwers. De vrouw van dezen man bespeurde eene zekere brandlucht in haar huis; zij begaf zich om deswege onderzoek te doen naar de schuurdoch vond nietsonderwijl vermeerderde de reuk en 00'k haar buurman merkte zulks op vergezeld van dezen, deed zij daarop een nieuw onderzoek, en vond nu eene plank achter aan de schuur, op de plaats waar zich de turf bevond los gemaakt en de turf daar binnen reeds aan het branden na dat bec vuur gebluscht was, vond men nog eenige haif ver brande snippertjes papier. Daar de vrouw eenig vermoeden had op haren knecht, werd deze door den heer burgemeester ondervraagd en be leed ook weldra, onder een vloed van tranen, de dader van het feit te zijn. Men verneemt, dat hij onmiddellijk naar bet huis van arrest en justitie is overgebragt. MIDDELBL RG den 25 februari/. Den 22 dezer hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Statan-Genersal aangevangen niet het onderzoek van het ontwerp van wet betrekkelijk het notariaat. Den volgenden dag zijn de over wegingen over die voordragt voortgezet. Den 24 zou de Tweede Kamer eene zitting houden waar in, naar men verneemt, het ontwerp nopens de hypothecaire inschrijving haar zou worden aangeboden. Door het collegie van raden en generaalmeesters der munt, daartoe bij koninklijk besluit van den 25 januarij II. gemagtigd is, zoo wel tot bijzondere kennisgeving voor de' belanghebbenden in het hertogdom Limburg, als tot herinne rende inlichting der ingezetenen in het algemeen, bekend ge maakt, dat, van den eersten maart af aan. tot op den laat ste» dier maand aan de onderscheidene waarborg-kantoren op zoodanige dagen als daartoe aan ieder kantoor zijn of zullen worden bepaald, zitting zal worden gehouden tot de kostelooze herkeuring van alie goud- en zilverwerkenvoor zien van afdrukssleii der keurteekenenhij het besluit van den 14 september 1814, 110. 259, in de toenmalige Belgi sche provinciën ingevoerd, en dat, als gevolg van dezen maatregel alle werken der opgegeven soort, welke na ver loop van den even vermelden termijn in den hatuie! zullen worden gevonden zonder aan de herkeuring te hebben deel gehad, beschouwd zullen worden als van alle keurteekenen ontbloot, en mitsdien in de termen zullen vallen der bepalin gen bij de bestaande wetten ten aanzien van dusdanige voor werpen daargesteld en dat de goud- en zilverwerken be stemd om binnen die Rijk op eenigerhande wijze in omloop te worden gebragt, naar gelang van dèrzelver verschillenden aard en oorsprong, gestempeld behooren te zijn of worden met een of meerdere der keurteekenen breeder omschreven op den staat aan deze aankondiging toegevoegd, en voorko mende in de Staats-Courant van den 22 dezer maand. Men schrijft uit Woerden van den 21 dezer, dat aldaar in het tuchthuis dien morgen is overleden de beruchte Con stant Polarigeboren te Wiekin Italië, den ro mei 1780, en befaamd wegens den diefstal van de jinveelen onzer tegen woordige Koningin toenmaals Prinses van Oranje. Na eene achtjarige tucht, welke hij ingevolge zijn vonnis van twaalf jaren confinement en publieke tentoonstelling, dato g maart 1834, in de strafgevangenis te Woerden doorbragtbezweek hij eindelijk, na nog voor weinige weken des Koni'ngs genade tot zijn ontslag, ofschoon te laat ingeroepen te hebben in de hoop van nog voor zijnen dood zijne eenige dochter te mogen zien. De Staats-Courant van den 24 behelst de volgende teregtwijzing Eenige dagbladen hebben zich beijverd de tijding te ver spreidendat er onlangs weder eene brug in de nabijheid van Zwolle zoude zijn ingestort, en wel dieoverde Willems- vaart bij het Katerveer, staande onder de directie van den Waterstaat. Men voegde er zelfs de bijzonderheid bij dat al ken het opschieten van eetj schichtig paard het in den af-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1