MIDÜELBURGSCHE COUEA N°. 24. Donderdag 1842. 24 Februarij. BESTUREN ex AD >11NISTRATIEN. QUnbcetcbitig. M A A T S C H A P P Tï TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. NIEUWSTIJDINGEN. Htvcben. «Duitscitlaub. (Bvoot-ijciltauie. Jjfvauïmjfc. Sclgic. ilcbccianiicn. 'De CENTRALE DIRECTIE des Eilands Walcheren zalonder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, op Donderdag den 3 Maart aanstaande, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaac in de Provincie Zeeland, in het Lokaal der Di rectie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten 11 ure publiek presenteren aan te besteden de leverantie van DIJKS—MATERIALEN voor het Dienstjaar 1842 benoo- digd bestaande in Masthoornen, Perkoenpalen Hollandsch Rijs, Haringband, Walchersche Staken, Riet, Brabandsch Rijs, Gaarden en StakenDoorniksche, Vilvoordsche en Briksteen. Zullende de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere infor matie te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roe/se, te Middelburg. Middelburg, den 7 Februarij 1842. De nalatigen in de voldoening der LANTAARN-GEL DEN, Dienst 1841, worden bij deze op bet dringendst aan gemaand tot eene onverwijlde aanzuivering van hetzelve ter voorkoming der vervolgingen, welke bij gebreke dezes op- zigtens dezelve nalatigen anderzins staan voort te vloeijen. Middelburg, den 24 Februarij 1842. De Collecteur van voormeld Middel, DE TROIJE Nz. Aftiteling Middelburg, Het tweede Inteekenings-Concertwaarop zich de met roem bekende Heer BaldeneckerPianist uit Frankfort, zal doen hooren zal plaats hebben op Dlngsdag 1 Maart des avonds ten zeven ure. Tevens wordt aan de Leden der Afdeeling berigtdat op den 1 Maart, des avonds ten zeven ure, te Rotterdam zal gegeven worden een Muzijkfeest, waarop Spo/ir's „Letzten Dingeen Mendelsoht?s 42. Psalm", zullen worden opge voerd en tot hetwelk de toegang aan de Leden dezer Af deeling, op vertoon van hun bewijs van Lidmaatschap, zal worden verleend, J. W. van SONSBEECK, Secretaris. STOKHOLM den 8 februari]. Terwijl in het zuiden van Europa over buitengewoon strenge koude geklaagd wordt beleven wij hier een wezenlijk ongehoorden zachten winter' Sedert twee maanden heeft de honderddeelige thermometer' die anders in dit jaargetijde 20 of 30 graden koude teekent' slechts 2 of 3 graden aangewezen, en op he.t oogenblik heb.' ben wij 2 graden warmte. Ten gevolge van deze buitengewo ne weersgesteldheid heerschen er veelvuldige ziekten vooral kwaadaardige koortsen, die talrijke slagtoffers wegslepen. Voorts wordt daardoor aanmerkelijk nadeel aan het land be" rokkend, want er is gedurende den ganschen winter geene sledebaan geweest, waardoor, bij de groote afstandende ijzerwerken zich niet dan met veel moeite en kosten va'n de noodige ertsen en brandstoffen zullen kunnen voorzien ter wijl, wanneer de winter streng is, de meren en bergen zon der eenige moeite overgetrokken worden, en de sledebaan voor Zweden is, wat de ijzeren spoorwegen voor andere lan den zijn. FRANKFORT den 18 februarijZ. M. de koning van Pillissen is den 1 <5 dezer in welstand te Berlijn teruggekeerd. Men zag nu spoedig belangrijke veranderingen in hec perso neel der hooge staatsbeambten te gemoet. Te Berlijn en 111 vele andere plaatsen der Pruissische mo narchie vormen zich commissieutot inzameling van bijdra gen ter voortzetting der volbouwing van den dom te Keulen In de onlangs te Berlijn gehouden synode hebben de Evan gelische leeraars besloten, den minister voor geestelijke zaken ophelderingen wegens het verband tusschen het nieuwe bis dom van Jeruzalem en de Evangelische kerk te verzoeken alvorens hunne gemeenten tot de algemeene collecte voor te bereidendie op den tweeden paaschdag ten behoeve van gemeld bisdom zou plaats grijpen. LONDEN den 19 februarij. Gisteren heeft de heer Villiers de vroeger door hem aangekondigde motie gedaan dat het huis verklaren zou de afschaffing van alle inkomende regten op' koren, meel of blom te begeeren. Hierin zag hij hec eenig middel om de hoog gestegen ellende onder de arbeidende klas sen te doen ophouden. Een aantal leden, waaronder de hee- ren OswaldLea-der en sir C. Napier behooren hebben ver klaard zich met dit voorstel te zullen vereenigendat echter, aangezien de groote menigte voorstanders van een vast regt onder de leden der oppositie en het nog grooter aantal mi- nisterielen weinig of geen kans heeft van aangenomen te zul len worden. De voortzetting der beraadslagingen is op aan' staanden maandag bepaald. Te Birmingham hebben de Wliigs en Charlisten zich tot het wederstaan der nieuwe graanwet vereenigd. De hertog van Wellington en sir R. Peel hebben dezer da gen eenige openbare beleedigingeti van lieden uit den lageren stand ondergaan waartegen het herhaald gejuich eeuer veel aanzienlijker volksmenigte echter rijkelijk heefc opgewogen. Met de stoomboot Britanniadie de reis van Halifax naar Liverpool in elf dagen heefc afgelegd, is berigt ontvan gen dat ook de Girardbank te Philadelphia hare betalingen heeft geschorst. Hec vernemen dat aan lord Ashburton eene speciale zending inde Vereenigde Scacen was opgedra gen had overigens een zeer goeden indruk in die republiek gemaakt en eenige rijzing in verschillende fondsen te weeg gebragc. PARIJS den 19 februarijDe kamer van afgevaardigden heefc, in hare zitting van den 16 dezer, cot hec in overwe ging nemen besloten van een voorstel van den heer de Co béry een lid der ministeriele meerderheid, strekkende om voortaan aan al de Fr.msche kiezers een van de zijde der ka mer opgemaaktbeknoptmaar volledig verslag te doen toe komen van hetgeen daarin verhandeld worde. Die voorstel was gegrond op de verregaande partijdigheidwaaraan de meeste Fransche dagbladen zich in het verslag geven der beraadslagingen van de kamer schuldig maken zoodat de redevoeringen der leden die niec naar den zin der dagblad schrijvers spreken, gewoonlijk geknoc of voorbedachtelijk vervalscht worden medegedeeld. Van den Moniteurhec eenige Fransche dagblad dat de handelingen der kamer in haar geheel geeftworden in sommige departementen slechts drie exemplaren ontvangen. De heer de Golbéry heefc intus- schen zelf niet ontveinsd, dat de uitvoering van zijn voor stel zeer moeijelijlc was en tot eene aanmerkelijke uiczave aanleiding zou geven ofschoon dan ookzijnes inziens die uitgaven geenszins zoo als de tegenstanders beweerden ver scheidene milüoenen 'sjaars zouden behoeven te beloopen. In de afdeelingen der kamer is daarentegen het voorstel van den heer Chapuis Montlaville gevallen, strekkende om te bepalen dat de drukkers der dagbladen in geen geval voor den regter verantwoordelijk zouden kunnen zijn voor hetgeen zij in die bladen helpen opnemen. De voornaamste regtsge- leerden achtten dat voorstel strijdig met dc bestaande wetge ving. Slechts ééne enkele der afdeelingen was van meening, dat het voorstel in openbare beraadslaging kon worden ge bragc. b Men verzekert dat de tegenwoordigheid van den gene raal Cabrera te Parijs aan geen twijfel meer onderhevig is, en dat hij sedert eenige dagen deel aan de zamenkomscen der voornaamste Carlistische opperhoofden genomen heefc, welke zich in deze hoofdstad bevinden. Sommigen voegen hierbij dat hij zich ook een en andermaal met den voormaligen mi nister van koningin Christinaden graafje Toreno heefc on derhouden. Hec plan der Christino's en Carlisten zou zijn, nieuwe troebelen in Spanje te verwekken, die tnet den aan! vang der volgende maand moeten uitbarsten, en het welsla gen waarvan eene huwelijksverbindtenis tusschen de jonge ko ningin Isabella en een der zonen van don Carlos ten gevolge hebben zou. Voorts wordt gezegd dat de Engelsche ambassadeur, lord Cowley zich opzettelijk naar het ministerie van buitenlandsche zaken heeft begeven, om den heer Guizit te beduiden, dat hij de tegenwoordigheid van een man niet dulden moet, die blijkbaar herwaarts is gekomen om de rust van Spanje op nieuw te verstoren. Volgens berigten uit Madrid tot den 12 dezer, heeft de kamer van afgevaardigden aldaar thans eindelijk de zin snede van het adres van antwoord, die het in staat van be leg stellen van Barcelona betrof, in eenen voor het ministe- rie gunstigen geest vastgesteld. Langs een buicengewonen weg is alhier tijding, dat de charter van don Pedro den 10 dezer te Lissabon is uitge roepen. De stedelijke regering had zelve ten gevolge eener ontstane beweging in die hoofdstad de herstelling'daarvan gevraagd en door de koningin was daarin toegestemd. Den hertog van Terceira was hec voorzi.terschap van den raad en de portefeuille van oorlog opgedragen. liet Spaansch gouvernement had 20,000 man ter beschik king van het Portugesche gesteldbijaldien de voortgangen der Chartisten die hulp noodwendig mogten maken. Graaf le llonde Belgische gezant te Parijs, is op zijn verzoek op disponibiliteit gesteld, en zal door den heer Firmin Rogier als zaakgelastigde vervangen worden. Van Mompellier wordt van den 17 dezer gemeld, dat Marie Cappellewed. Lafargezeer gevaarlijk ziek ligt en reeds de laatste kerkgeregcen had ontvangen. Terwijl men hec reeds voor genoegzaam bewezen hield dat Christophorus Columbus niet te Genua zoo als vroeger geloofd werdmaar ip de gemeente Cogoloto is geboren be twist Calvi in Corsica thans deze toevallige eer aan die beide plaatsen, en levert bewijsstukken welke de aandacht der ge leerden in vrij hooge mate bezig houden. BRUSSEL den 20 februarij. De kamer van afgevaar digden heeft eergisteren eindelijk de algemeene beraadslagin gen over the British Queeti geëindigd, en daarna nog in deze zelfde zitting de voorstellen der commissie deswege gaaf aangenomen. Artikel een de toestemming tot de voor den aankoop vereischte sommen, ten bedrage van 1,520,000 fr.verleenende, is als eene indemniteits-bill voor het mi nisterie met 77 tegen 6 stemmen doorgegaan 68 stemmen tegen 13 hebben hec artikel twee, de vereischte sommen toe hec in dienst stellen der boot verleenende, goedgekeurd, en eindelijk is hec geheel der wet met 71 tegen 10 stemmen aangenomen. Volgens hetgeen uit de redevoeringen der mi nisters over dit onderwerp gehouden, gebleken is, zal nu de gemelde stoomboot voor gouvernemencs.rekening tot een proeftogt gebezigd worden om naderhand aan eene maat schappij over te gaan, welke, op voorwaarde van nog eene tweede stoomboot te bouwen met subsidie van hec gonver- nemenceene geregelde dienst op Amerika daar zal stellen. 'sGRAVENHAGE den 20 februarij. In den Nieuwen Doelen alhier wordt thans een mechanisch kunstkabinet van den heer de Beersky bezigcigd dat de algemeene bewondering tot zich trekt. Onder anderen wordt daar een notendop ge zien die een geheel koffijhuis inzich bevat, in hetwelk inen behalve al het overige wat daartoe behoort, de bil jartspelers hunne verrigtingen door een onzigtbaar mechanis- mus ziet uitoefenen. Een Hollandsche windmolen in een amandelschei en eene stoomboot in een oranje-appel vervat, verrigten hunne bewegingen tot in de geringste bijzonderheden. Inzonderheid roemt men een automaat, welligt op de klein ste schaal die tot hiertoe daarvoor bekend is, vervaardigd, en door welks zamenstelling een gewigtig vraagstuk der werktuigkunde is beantwoord waarvan men de oplossing tot hiertoe te vergeefs op grootere schaal beproefd heeft. Die automaat teekent de hem gevraagde voorwerpen en maakc optellingen tot de hoogste getallen, sneller dan de besce re. kenirieescer zulks zou kunnen doen. Van wege burgemeester en wethouders van Amsterdam is bekend gemaakt, oac, in die stad, in de maand september aanstaandeeene tentoonstelling van kunstwerken van leven de meesters zal plaats hebben. ZWOLLE den 18 februarij. Gisteren avond had er in de nabijheid dezer stad weder eene gebeurtenis plaats die zonder eene bijzondere toevallige omstandigheid, een even noodlottig gevolg had kunnen hebben als wij voor ruim eene maand te betreuren hebben gehad. Toen de diligence, van Amsterdam komendeover de brug der Willemsvaart reed stortte deze in, terwijl nog de achterwielen op dezelve wa ren; zoodat zonder twijfel de wagen, even als bij het vorige gelijke geval, ruggelings in het water zoude zijn geraakc in', dien niet een der paarden, hetwelk van de vorige keer eenen schrik voor alle bruggen had behouden, met zulk eene vaart het rijtuig had voortgetrokken dat hetzelve daardoor op den vasten grond is gekomen. TILBURG den 19 februarij. Men verneemt met zeker heid, dat het Z. Pil. den Koning heefc behaagd, om aan den horlogiemaker van Boon alhier een octrooi voor vijf ja ren te verleenen op de uitvinding van eene machine tot hec karnen van boter, hetwelk door middel van uurwerk wordt in beweging gebragten alzoo tot merkelijk voordeel van den landbouw kan strekken, en van welke uitvinding, circa drie maanden geleden onderscheidene dagbladen met veel lof ter eeie van den uitvinder, welke zulks ook in den volsceu zin verdienthebben melding gemaakt. Gisteren heefc een treffend ongeluk alhier plaats gehad; zekere daglooner bezig zijnde eenen booin te roeijen en zijne vrouw met welke hij slechts veertien dagen was gehuwd bij zich hebbende om de spaanders op te rapen, heeft het ongeluk den boom, dien zij zag vallen en ontloopen wilde, op hec hoofd en schouder te krijgenwaardoor zij zoodanig is gekwetst geworden, dat zij onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. GOES den 21 februarij. De winter werd ook hier met vreeze te gemoet gezien. De mindere verdiensten der land lieden in den voorleden zomer, het natte najaar en de staking daardoor van vele werkzaamheden, zoowel als de duurte van vele levensmiddelen, waren dan ook weinig bemoedigend. Het voorjaar (zoo bekommerde men zich) zou vele toon beelden van ellende opleveren en dan zou dit vooruitzigc nog bedroevender zijn want hierbij was het als of een strenge winter zeker was. Dit is zoo niet geweest. Reeds thans is er werk, vooral in het hout; de opgedroogde en reeds groenende akkers zullen weldra bewerking toelaten en de levensmiddelen zijn goedkooper geworden. Nog is wel alle bezwaar niec opgeheven, maar waarom zou men nu niec evenzeer het goede opmerken, als vroeger hec kwade, en zich nu niet verheugen gelijk men zich toen bekommerde? De tegenwoordige drooge koude is hoogst voordeelig voor de akkers en de te veld staande gewassen. Stellig verneemt men dat er hier en daar in ons land zooveel afgescheidenheid onder de afgescheidenen bestaat, dat er reeds door hen opgerigte kerkgemeenten te niet gaan. MIDDELBURG den 23 februarij. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal hebben zich in de vorige week bezig gehouden mee het onderzoek der ont werpen van wet nopens de pensioenenen conflicten, alsme de met de behandeling van hec ontwerp houdende het nieu we reglement van orde der Kamer. De commissie der Kamer die met de vervaardiging van dac ontwerp belast isheeft don 21 eene bijeenkomst gehouden, om de raadplegingen dfj sf.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1