MIDDELBURGSCHE C O IIV A N°. 23. Diugsdag 1842. 22 Februarij. "nieuwstijdingen. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. i)ccuciÜtig van DOiMANIALE GOEDEREN. SDuitsdtlanb. (Sroot-Brtttaujc. £lcbcriattbcn. Ér - De abonncments-prijs dezer Courant is f iy5 voor drie maanden, en franco per Post f 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Ad.verten.tien behoort te geschieden des morgens vrfdr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelgks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 15o cn voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op icgel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. Op Maandag den 14 Maart 1842, des voormiddags om 10 «re, zal door den Agent van het Domein t e Sas-van-Gent al of niet in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Inspec- teur der Domeinen, ten overstaan van den Notaris Mr. F. van Deinse, residerende te HULST, in het Logement het Wapen van Zeelandaldaarworden overgegaan tot de Openbare Herveiling van Drie Perceelen ZAAILANDgelegen in de Gemeenten St. Jansteen en Westdorpe uitmakende de Kavels No. 11, 12 en 14 van den Catalogus K.der op den 13 December 1841, in hec bovengemeld Agentschap, gehoudene 5de Do- meinveilingwelke Catalogus voor den prijs van 30 Cents te bekomen is bij de Agenten van het Domein te Middel burg en te Sas-van-Gencterwijl de algemeene en speciale voorwaarden van verkoop ter lezing leggen in hec Hotel van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ten Raad- huize te Hulsc en ten Kantore van den Agent van het Do mein te Sas-van-Gent. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Middelburg, den 21 Februarij 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Cehoefcigen betuigt bij deze haren dank voor de gift van/ 20, den 30 Januarij 11. gevonden in de Kerk-collecce met hec opschriftvoor den Algemeenen Armenden 3 de zer een Pakje van binnen gemerkt S. inhoudende 25 en den 19 dito, van wege het Muzijk-Collegie uit Kunstliefde de somma van f 302,93, zijnde hec zuiver bedrag der op- bTengsc van het door gemeld Collegie op den 17 dezer ge geven Concert, ten behoeve van de Armen en Behoeftigen dezer Stad. Namens de Commissie voornoemd, F. Z. EllMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. De COMMISSIE uit Armbesturen maakt dankbare mel ding van de ontvangst op heden uk handen van den Nota ris IV. M. Snijder alhier, namens een menschenvriend uit Mid delburg, die onbekend verlangt te blijven, van vier Zeeuw- sche Rijksdaalders, om deze weder op de nuttigste wijze, ter leniging der bijzondere nooden onzer Armen en JBehoefci- gen te besteden. Vere, den 20 Februarij 1842. Namens dezelve, J. GEBUWET, Praeses. J. C. BUTHScriba. PRANKFORT den 15 februarij. Men schrijft nit Ilano- ver, dat Z. M. de koning van Pruissen den 14 dezer, des namiddags ten half 5 ure, in die residentie is aangekomen, Hoogscdezeive had Bielefeld in den morgen van denzelfden dag verlaten. Na des avonds een groot souper ten hove bij gewoond te hebben heeft de koning den volgenden morgen zijne reis naar Berlijn over Brunswijk voortgezet. Te Keulen vleit men zich met de hoop, dat Z. M., cij- dens zijn bezoek aan de Rijnprovinciën in hec najaar, den eersten steen aan het werk tot voltooijing van den dom leg gen zal, cot bijwoning van welke plegtigheid verscheidene regerende vorsten uitgenoodigd zouden worden. De brieven uit Hanover stellen het als waarschijnlijk voor dat de kabinets-miniscer von Schele en de dcparcemencs-minis- ter von Schulte eerlang zouden aftreden. Door professor JVoljf zijn twee geschiedkundige Hol- fandsche romans van den heer van den Hage vertaald te weten het slot Loevestein en de schaapherder Men schrijft uit Weenen van den 9 februarij De winter wordt alhier met iederen dag strenger en wel in zulk eene mate, dac de thermometer van Réaumur thans des morgens en des avonds bijna regelmatig van 12 tot 13 graden koude teekent. De ellende hierdoor bij de armen te dezer scede ontstaan is groot en wordt door de duurte van het hout nog vermeerderd, niettegenstaande de bekende mild dadigheid der vermogende klassen ook nu weder het moge lijke doet om den nood te lenigen. Dat de keizerlijke fami lie hierin met een aanmoedigend voorbeeld voorgaat, behoeft iiaauwüjks vermeld te worden. Onder de verdere meuschen- vrienden bekleedt de Servische vorst Milosch eene voorname plaats. Ook in berigten uit Hongarije, Zevenbergen, Wallachije en Servie, wordt zeer geklaagd over de buitengewone koude en verschrikkelijke sneeuw-massa's, waardoor de wegen bijna onbruikbaar worden. In WallachijeZevenbergen en eenige deelen van Hongarije worden de bezwaren van dit jaargetijde 1 nog door talrijke wolven vermeerderd. De voorlaatste post uit Bucharest is op weg naar Hermannstadc van deze door den honger uit hunne schuilp.4ats gedreven dieren tange- j vallen. Met den laatsten post werd gemeld, dat de post wagen zonder voerman of paardendoch de brieven en goe deren onbeschadigd, op den straatweg gevonden was; van twee menschen en eenige paarden werden, behalve de been deren slechts weinige sporen rondom den wagen verspreid gevonden." COBLENTZ den 15 februarij. De waterstand van den Rijn is tegenwoordig zoo laag, dat twee stoombooten die naar den Boven-Riju bestemd waren, slechts tot deu Rijn- gau hebben kunnen opvaren en van daar herwaarts hebben moeten terugkeeren. LONDEN den 16 februarij. De discussien overde graan wet zijn maandag in het lagerhuis aangevangen en duren heden nog voort. De stemming moet bepaaldelijk plaats hebben over he: voorstel van lord J. Russel, om het huis te doen verklaren dat het ministerieel plan onaanneembaar is dewijl het op het beginsel eener klimmende en dalende schaal der regten be rust. Bij de ontwikkeling der redenen van dit zijn voorstel betoogde hij dat zoodanig stelsel nooit kon volgehouden wor den dewijl er geen weg tot rigtige bepaling der middelprij- zen te vinden was. Zijne redeneringen werden door den heer Gladstone en anderen uitvoerig wederlegd. Inzonderheid heeft de verzekering van den heer Ferrand grooten indruk gemaakt dat men zich door de duizende van namen op de petitiën tegen de graanwet voorkomende, niet vervaard moest laten maken dewijl hij stellig wist dat de meeste dier namen uit onkunde of ten gevolge van bedreigingen daarop geplaatst waren, terwijl hij tevens bewees, dat verscheidene groote fa brikanten, die de ellende van het werkvolk aan de bestaande graanwet .hielpen toeschrijven in de laatste jaren zeer goede zaken gedaan en hunne kapitalen aanmerkelijk uitgebreid hadden. De heer Liddell vereenigde zich met het plan der regering maar waarschuwde de ministers niet te veel toe te geven in de hoop daardoor de ontevredenen to: rust te zullen brengen. Uit de geschiedenis van de emancipatie der Katholijken en uit die der hervormingsbill was toch, zeide hij gebleken, dat zoodanige rust slechts kortstondig geweest en weldra weder door nieuwe en heviger eischen opgevolgd geworden was. Zelfs de leden der oppositie schijnen de verwerping van lord Russeil's voorstel met zekerheid te gemoet te zien. De door het parlement benoemde commissieom on derzoek te doen naar de plaats gehad hebbende vervalsching van schackisc-billetten heeft haar verslag uitgebragt. In heczelve worden verscheidene gebreken in de uitgifte van dat papier, zoo als die tot dusver geschied is, aangewezen, en tevens middelen aan de hand gedaan die in hec vervolg een beteren waarborg tegen vervalsching zouden kunnen op leveren, en een becer en meer regelmatig toezigc aan de zij de van de administratie zouden verzekeren maar omtrent de plaats gehad hebbende vervalsching en de daarbij betrokkene personen behelst het rapport hoegenaamd geene ophelderingen. Alhier uit Beyruth ontvangen brieven van den 26 januarij houden in, dat de bisschop van Jeruzalem van den Etigel- scben consul-generaal in Syrië, kolonel Rocevergezeld, zijne reis naar Jaffa heeft voortgezet. Partikuliere berigten uit Afghanistan, door bijzondere gelegenheid in deze hoofdstad ontvangen, staven eenparig, dat de vroegere berigten van daar aangebragt grootelijks over dreven geweest zijn, en dat de Britsche troepen in gemeld rijk geenszins in dien hagchelijken toestand verkeerenin welken dezelve door de bewuste berigten gezegd werden zich te bevinden. Intusschen wordt de eerstvolgende brieven maal uit Calcutta met het grootste ongeduld te gemoet gezien. Ingekomen berigten van de Kaap de Goede Hoop loopende tot den 11 december, maken gewag van hec opruk ken van een aantal troepen, op bevel van sir G. Napierden Bricschen luitenant-gouverneur dier kolonie, naar Porc-Natal. Berigten uit Lissabon, gedagteekend van den 7 dezer, doen zien, dat de te Oporto uitgebrokene onlusten, ten ge volge van welke de Portugesche ministers derzelver ontslag uit hunne betrekkingen genomen hebben, voor als nog niet geheel gedempt zijn. Inmiddels blijken de aangewende po gingen door den hertog van Pa/ntelia, in vereeniging met die van den burggraaf Sa de Bandierater zamenstelling van een nieuw ministerie, geheel vruchteloos geweest te zijn, Men heefc berigten uit de Vereenigde Staten tot den 1 dezer. Zij behelzen niets naders wegens de geschillen met de Britsche regering, maar vermelden, dat op de geldmark ten weder eene sombere stemming heerschte. Eene voor name bank te Philadelphiawaarin de gelden van den staat Pennsylvanie bewaard werden, heefc hare betalingen ge schorst, en dien ten gevolge vreesde men, dat die staat de 800,000 dollars voor renten van zijn schuld, die den 1 de zer verschenen zijnniet zoo kunnen betalen. Volgens de opgaaf van een der Noord-Amerikaansche dagbladen bedroeg de bijzondere schuld van de onderschei dene Staten van hec gemeenebesc der Vereenigde-Staten op den 1 januarij van dit jaar, te zamen 228,898,000 dollars (omstreeks 572I millioengn guldens). Daarenboven worden de stedelijke schulden begroot op 25 millioen dollars (foi millioeuen guldens). PARIJS den 16 februarij. Het in overweging nemen van het voorscel van den heer Ducoswegens de uitbreiding van het kiesregcis gisteren door de kamer der gedeputeerden mee 234 tegen 193 stemmen verworpen, nadat onder anderen de heer de Lamartine ten voordeele van hec plan gesproken had terwijl de minister Gltizot al hec onaannemelijke en gevaar lijke daarvan in eene lange redevoering heeft aangetoond. De opposicie tracht deze nieuwe nederlaag met de verzekering te bemantelen dat verscheidene harer leden zich tegen het ont werp verklaard hebben, om dat het niet ver genoeg ging, en zij eene nog verdere uitbreiding van het kiesregc verlangd had den. Inctisschen is de voorspelling der oppositie-bladen, dac het voorstel ongetwijfeld aangenomen zou wordenverijdeld en daarmede tevens hunne verzekering dac verscheiden mi nisters dientengevolge op hec punt stonden van af te tre den. Zij verheffen hunne stemmen langs hoe meer tegen den heer Guizotwiens verwijdering van het bestuur der za ken zij onvermijdelijk en door alle partijen verlangd noemen hoewel niets aankondigt dac die staatsmanaan wiens beza digde en vredelievende inzigten Frankrijk en Europa zoo groote verpligcing hebben, nog voornemens is aan den wil van zijne tegenstanders gehoor te geven. In de zitting van heden heefc genoemde kamer tot hec in overweging nemen van een voorstel van der. heer Golbery be sloten, waarbij hij verlangt dat een dagelijksch officieel bul letin van de zittingen der kamers uitgegeven zal worden. Hec plan wegens de spoorwegen zal denkelijk gewigtige wijzigingen ondergaan, en eerstdaags bij de kamers aanvraag voor de vereisclne sommen gedaan worden, om onder ande ren het aanleggen van dien naar Scraasburg onverwijld te kun nen aanvangen. Graaf Pozzo di Borgo voormalig ambassadeur van Rus land bij hec Fransche hof, is alhier overleden. Van Sc. Malo schrijfc men, dat de bekende abc de La- mennais op zijn landgoed nabij die stad is aangekomen, waar hij hec overige zijner dagen wil doorbrengen. In hec departement van de Seine-Inferieure is zeer ge klaagd over de verwoestingenwelke in dezen winter door de wolven zijn aangerigt. In de bosschen van Cleres is een drijfjagt gehouden, waarbij een overgroote wolf en twee wolvinnen zijn gedood. De Spanjaarden welke den naam hebben van alles met de meeste bedachtzaamheid te verrigten schijnen dit bij de beraadslaging over het adres van antwoord een weinig te verre te crekken. Na eene woordenwisselingdie ander halve maand heeft geduurd is hec door de kamer der gede puteerden nog niet uitgemaakt, of de ministers van den re gent aan hec bewind zullen kunnen blijven, ten einde da voorgenomene staatkundige en kerkelijke hervormingen door te zetten. Over hec algemeen was men, volgens de laatste berigten, steeds van meening, dat de ministers eene genoeg zame meerderheid zouden erlangen. 'sGRAVENHAGE den 17 februarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden wordt, ten gevolge der voortdurende ongesteldheid van den heer van Dam van Isselthec voorzitterschap door den heer Backer bekleed. Is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp houdende eene nieuwe wetgeving voor het no tariaat, hetwelk van eene uitgebreide memorie tot toelichting vergezeld gaat. Verzending aan de afdeelingen. Belangrijk zijn de hoofdpunten, waarin dit wets-ontwerp van de thans bestaande wetgeving afwijkt, en waaronder ge rangschikt mogen worden 1. afschaffing van de thans be staande rangen der notarissenen de bevoegdheid van alien om hunne bediening uit te oefenen in de geheele uitgestrekt heid van hec arrondissement waarin hunne standplaats is ge vestigd; 2. afschaffing van de thans bestaande kamers der notarissen en als een gevolg daarvan verpligcing tot het doen van examen voor eene commissie, te zamengesteld uit twee raadsheeien en een lid van het openbaar ministerie bij de provinciale hoven welke de bevoegdheid zullen hebben om voor het practisch gedeelte zich twee notarissen te as- sumeren die eene adviserende doch geene concluderende stem zullen hebben; 3, afschaffing van den leertijd Qstagc~) 4. afschaffing van den borgtogt5. afschaffing van de be voegdheid om acten te passeren ten overstaan van twee no tarissen en verpligcing om zulks te doen voor éénen uo- j taris, in tegenwoordigheid van twee getuigenen 6. afschaf fing van den overgang der minuten van overleden of onslagen natarisseu aan één hunner ambtgenootenen eene verpligtiug

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1