D1ÏDDELBURGSCIIÉ '0' O KA N T W. 19. Zaturdag 12 Februarij. 1842. BESTUREN en ADMINÏSTRATIEN. ^aarecbitflmig. NliuWSTyDiNGENT 33uit0clt(atib. Jfxv.uk rijk. Ikïgie» 'BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Willende gevolg geven aan de ingekomene klagten, vol gens welke de gebruikers der Wegen en inzonderheid die van den Straatweg van Middelburg naar Domburg, bij het voor bijrijden of ontmoeten van andere Rij- of Voertuigen zich niet gedragen aan de voorschriften bij het Provinciaal Re glement van den <5 Julij 1838 dienaangaande vastgesteld, en van den volgenden inhoud Art, 49. Ten aanzien van het uithalen of' uitwijken van alle RijtuigenVracht- en Postwagens daaronder begrepen wordt de van ouds gevolgde regel van eene algemeene toepas sing gemaaktdat namelijk iedereen de helft van den Weg van de linker- naar de regterhand (van de hand) moet af staan. De Voerlieden moeten wanneer dezelve elkander ontmoeten elk van de linker- naar de regterzjde (van de hand) uit het spoor wijken wanneer de gelegenheid van den weg dit toelaat. Art. 50. De Voerlieden zijn verpligtop de Wegen steeds bij of op hunne Rijtuigen te blijvenin staat om dezelve te geleiden en te voerenen dezelve niet te verlaten. Art, 51. De geleiders van Voertuigen of Rijtuigen door andere in draf of anderzins spoediger voortrijdende Voertui gen wordende ingehaaldzijn, daartoe aangezocht woedende, verpligt, indien de gelegenheid van den Weg zulks toelaat, ter regterzijde (van de hand) genoegzaam uit het spoor te wijken om dergelijke Voertuigen te laten voorbijrijden. 'Brengen, in overeenstemming met de Plaatselijke Besturen der Gemeenten St. Laurens, Serooskerke©ostkapelle en Domburg., en bij intrekking van het op den 8 Octoberi8i8 geëmaneerd Reglement op het rijden langs den Straatweg van Middel burg naar Serooskerketer kennis van een iegelijk, dat op de naleving der voorsdhrevene verordeningenvoor zoo veel derzelver respectief ressorc betreft, een wakend oog zal worden gehouden en elke overtreding ten dezen begaan overeenkomstig de bestaande bepalingen, met eene geldboete of gevangenzetting zal worden gestraft. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid voorwen de zal deze worden gedrukt en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is,, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 Fe bruari) 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare ,F. Z. ERMERINS. L. S. Lid van den Raad. De COMMISSIE van het MUZIJKFONDS der Middel- burgsche Dienstdoende Schutterij zalop Dingsdag den 15 Fe bruari; 1 842 des voormiddags ten half-twaalf ure, in het Pro- voosthuis op de Noordzijde van den Dam, versiag doen van het door haar verrigte sinds de laatstgehoudene Vergadering. De DIR.ECTIE maakt bekend, dat door haar zuilen ge- veild worden Te AMSTERDAM, op Vrijdag den 25 Februari/ 1842, 25,134 Kanass.en Kranj. j a"i2 Kisten VJava SUIKER, liggende aldaar. 123 Zakken I 14,559 Kanass. en Kranj. j 75 Kisten DITOligg. te Rotterdam. 63 Zakken J Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdamden 24 Jamiarij 1842. VAN 'DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone be hoeften der Armenvermeldt bij deze met dankbaarheid de ontvangst van f 16haar door L. Verhulst Wz.van we- ge een' onbekende, den 10 dezer toegekomen. Westkapelle, den 11 Februarij 1842. W. VERIIULST Nz.Voorz. W. ROELSE Lz.Seciet, FRANKFORT den 6 februarij. Uit Napels wordt ten op- zigte der reis des konings naar Sicilië geschreven dat zij hoofdzakelijk de afschaffing der voorregten van den adel op dat eiland ten doel zou hebben en dat deze in alles met dien van Napels gelijk gesteld moet worden; welk doel, hoe wenscbelijk het ook zijn moge, echter door velen moeije- 1 ijk bereikbaar wordt geacht, te meer, dewijl het zelfs onder de ministers grooten tegenstand ontmoet heeft. PARIJS den 6 februarijOnze dagbladen van heden maken, ieder overeenkomstig de kleur hunner partij, ver schillende aanmerkingen ter gelegenheid der rede van de ko ningin van Engeland tot opening van het parlement. Voor namelijk is het echter de zinsnede van dat staatsstuk betrek kelijk het traktaat tot onderdrukking van den slavenhandel die hunne aandacht heeft getrokken. De bladen der tegen partij beschouwen de wijze, waarop in de aanspraak der ko ningin van het verdrag gewaagd wordt, een bewijs, dat, zoo al de Fransche regering hetzelve nog niet geratificeerd had (hetgeen door eenige bladen stellig verzekerd was) men toen in Engeland geenszins aan de bekrachtiging der over eenkomst door Frankrijk twijfelde. Naar men verneemt, hebben zich 280 postmeesters 4nt de oordon door welke inen vermoedt dat ijzeren we gen zullen worden aangelegd, alhier vereeniget, ten einde bij het hoog bewind vertoogen in re leveren tot behoud van huil bedrijf, hetwelk door den aanleg dezer wegen allezins wordt bedreigd. Men wil dat de ministers hnti hebben toe gezegdda: men hen zoo veel mogelijk in hunne belangen te gemoet zoude komen. Nog van tijd tot tijd gebeuren hier ongelukken door uitbarstingen van gaz. Dezer dagen is weder iets dergelijks gebeurd in een' winkel der straat St. DenisGeheel het voorste gedeelte van den winkel is op straat geslagen, de waren deels vernield deels beschadigd en drie personen uit het huis vrij zwaar gekwetstterwijl voorbijgangers ligtere kwetsuren ontvangen hebben. Het ministerie in Spanje heeft den 30 januarijbij de nog altijd voortdurende disenssien over het adres van ant woord, een niet onverschillig- voordeel bij de cortes behaald. Door den^ heer Lujan is bij amendement voorgesteld ge worden, in een der paragrafen de inlassching,- te voegen, dat de kamer uitdrukkelijk hare goedkeuring verleent aan de handelwijze door het gouvernement bij de gebeurtenissen van occober 11. in acht genomen. Met 84 tegen 55 stem men is besloten gewordendit amendement in overweging te nemen, en dit is reeds zeer veel. Ie Figuerasin Katalonie, zijn bedenkelijke onlusten uitgebroken. De provinciale overheid heeft het gemeente bestuur, hetwelk de partij der republikeinen aanhangt, ont bonden. Dit bestuurondersteud door de bevolking heeft tegenstand geboden en de troepen gelast om aan het ge nomen besluit de hand te houden in het kasteel gedreven. Van weerskanten wordt hulp en medewerking ingeroepen. Terwijl in Engeland de voorstanders van het geestelijk ge zag des Pausen steeds veld winnenzoodanig zelfsdat zij de geestelijkheid der Anglicaansche kerk eene wezenlijke be kommering beginnen in te boezemen, trachten de Spaansche bewindslieden zich daarvan te ontslaan. Zekere in Spanje gevestigde geestelijke of predikantRtsle genaamd heeft een briet doen drukken en aan al de leden der cortes bezorgen, waarin hij betoogtdatzoolang bij de staatswet in Spanje geene vrijheid van godsdienst wordt veroorlooft, (tot dus verre wordt in Spanje, bij de wet, geene andere dan de R. K. godsdienst geduld) aan geene duurzame vestiging van de constitutionele orde van zaken kan worden gedacht. Na het bekendmaken van dien brief, zijn de wettelijke bepa lingen ter afsnijding van de gemeenschap met Rome voorge dragen. De aartsbisschop van Toledode heer Vallejo heeft daarop van den regent zijn ontslag verzocht. Deze heeft hem naar den minister gewezen, en de laatstgenoemde heeft gevorderd, dat hij zijn verzoek tot ontslag met genoeg zame redenen zoude bekleeden. Er is thans weder over Marseille eene Indische brie venmaal in Europa aangekomendie met het einde van de cember uit Bombay is weggezonden. De daardoor aange- bragte tijdingen zijn belangrijk. Aan de eene zijde hebben de Engelschen in China belangrijke voordeeien behaald; doch aan de andere zijde is in Afghanistanwaar de Engelschen in den laatsten tijd een vorst, die geheel onder hunnen in vloed stond, den schach Soojahop den troon van Kabul hebben geplaatst, een opstand ontstaandie aan de Engel schen reeds veel volks heeft gekost en van eenen bedenke- lijken aard moet zijn. Wat men daaromtrent thans meldt, schijnt tot bevesciging van het gevoelen van sommige Brit- sche staatkundige schrijvers te strekken volgens welke de Engelschen een gewaagd stuk hebben bestaan door hunne magt in Middel-Azie, aan gene zijde van den Indus, te ver uit te breiden. Wat de berigten uit China betreft, blijkt het, dat de Brit- sche oorlogsvloot, van wie men laatstelijk wist, dat zij het eiland Amoy veroverd en aldaar eene bezetting achtergelaten had, sedert den steven noordelijk heeft gewerd, en-allereerst het eiland Chusan heeft aangetast. Na de vermeescering van Chusan hebben de Engelschen zich tot twee belangrijke puu- ten op het vasteland gewend, en den 10 october de stad Cbinhné en drie dagen later de zeer belangrijke handelstad Ningpo bezet. BRUSSEL den 8 februarij. Bij koninklijk besluit van eergisteren is de genersal-majoorinspecteur-generaal der ar tillerie, ff. F. P. Liem tot minister van oorlog benoemd, in de plaats van den generaal Buzen. Laatstgenoemde had den ouderdom van 55 jaren en vier maanden bereikt. In 1831, toen hij nog slechts den rang van kolonel bekleedde, werd hem het militair kommando in Lu xemburg, later het plaatselijk kommando te Antwerpen op gedragen. Zijne bevordering 10: brigade-generaal dagtcekcu: van 7 januarij 1833 den 11 april 1834 werd hij tot mili tair-gouverneur van Brussel enden 18 april 1840 tot minis ter van oorlog benoemd. Vrij algemeen houdt men zich overtuigddac de generaal Buzen het slagtoffer van boosaardigen laster geweest isbo ven wiens aanslagen hij zich niet moedig genoeg heeft weten te verheffen. Van alle kanten rijst dan ook de kreet der ver ontwaardiging tegen zoodanige personen en dagbladen op, welke zich niet ontzien de eer te bezwalken en het leven te verbitteren dergenen welke met het vertrouwen der regering vereerd en daardoor de voorwerpen van nijd en lage afgunst geworden zijn. Koning Leopold bevond zich met Z. M. den koning van Pruissen en al de overige ministers te Laeken aan tafeltoen hem de brief van den minister Buzen gewierd waarin' deze hem zijn ontzettend bij de ontvangst reeds uitgevoerd voor nemen mededeelde. Ofschoon hij zijne ontroering niet kon verbergen wist de koning echter de oorzaak daarvan voor ieder geheim te houden. Des avonds is doorhem een eigen handige brief van rouwbeklag aan de troostelooze weduwe gezonden. De heer Gérard, auditeur-militair, houdt zich met de ver zameling van authentieke stukken bezig, door welke hij ver trouwt te zullen bew-ijzen dat al het ten nadeele van den generaal Buzen verspreide ten eenenmale ongegrond is. 's GRAVENHAGE den 8 februarij. Het gala-dinerdat gisteren op het paleis in het Noordeinde gegeven zou ziin heeft toen, uit hoofde der ongesteldheid van Z. M. den Ko ning van Pruissen die den geheèlen dag het paleis van Prins Frederik niet verliet geen voortgang gehadmaar is heden gehouden. Gelukkig is die ongesteldheid, welke insgelijks oorzaak was dac Zr. Ms, voorgenomen vertrek heden geen plaats greep, merkelijk gebeterd, zoodat hoogstdeszelfs&af. reis nu op morgen bepaald is, en denkelijk over Arnhem ge schieden zal. Volgens opgave in een Keulsch dagblad, dacht Z. M. de steden Aken Keulen en Dusseldorp vervolgens Elberfeld eu Bielefeld te bezoeken van daar naar Hanover en Brunswiik voort te reizen, en den 16 of 17, langs den ijzeren spoor weg over Maagdenburg te Berlijn terug te keeren. 's GRAVENHAGE den 9 februarij. Heden morgen heeft Z. Pruissische M.met hoogstdeszelfs talrijk gevolg, deze residentie verlaten, na een hartelijk afscheid van de Konink lijke Familie te hebben genomen. Hoogstdezclve zal te Arnhem overnachten, en zich vervolgens morgen ochtend over Wezel en Dusseldorp naar Keulen begeven. Daar Z. M. verlangd had alhier hec striktst incognito te bewaren, zijn ter zijner eere geene buitengewone feesten aangerigt. Na den alloop van het gala-diner tenhove, gedurende her- welk de muzijk van het korps grenadiers zich'bij afwisseling deed hooren, is gisteren eene soirée bij Z. K. H. Prins Fre derik der Nederlanden gehouden. Heden heeft de Tweede Kamer der Staren-Generaal hare werkzaamheden hervat. Ten gevolge van ongesteldheid van den voorzitter, den heer van Dam van lsseltbekleedt de heer Eacker tijdelijk het voorzitterschap. Zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van ontwerpen van wetals een betrekkelijk de conflicten en een nopens de pensioenen welke beide, van meraorieu tot toelichting vergezeldaan de afdeelingen zijn verzonden. Vooris zijn ingekomen verschillende verzoekschriften zijn de, onder andere, 1. een uit Utrecht, klagten inhoudende over eenige uitspraken van de regterlijke magt2. eene reclame, tot het bekomen van een militair pensioen; 3. een adres, vvaaarbij een staacs-finantieel compas wordt aangebo den; 4. een uit Amsterdam, waarbij een nieuw stelsel van belastingen worde voorgedragen, en 5. een uit Noord-Bra- bandwaarbij verlangd wordt, dat er nieuwe bepalingen nopens de boedelscheiding worden vastgesteld. Deze verzoek schriften worden aan de daartoe bestaande commissie verzon den. Aan de Kamer is aangeboden eene proeve over de zarnen- scelbng en de competentie der regtbanken voorde laodmagc door den Rijks-advocaat in de provincie Groningen, mr. H. Reiger. Plaatsing in de boekerij. Vervolgens worde overgegaan tot het zamenstellcn der af deelingen voor de loopende maand. Tot voorzitters en onder voorzitters worden benoemd: eerste afdeeling, de heereu Verwy-Mejan en Djckmeestertweede, de heeren van Gol- stein en Star Busmanderdede heerer. Luzac en van Nes vierde de heeren Bruce en van Akerlaken en vijfde afdee ling, de heeren Enschedé en Hinlipen. De vergadering wordt tot nadere bijeenroeping gescheiden. MIDDELBURG den 11 februarij. Z. M. heeft, bij be sluit van den 7 dezer, de vereischte magtiging verstrekt om de miliciens der ligcing van 1841 die bij de verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatst, voor den tijd van drie maanden, en wel van den 25 mei tot den 25 attgn>. tus dezes jaarsin werkelijke dienst op ce roepen, ten "ein de gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden Den 8 dezer is de verjaardag der stichting van de Le -i scbe hoogeschool op de gewone wijze herdacht. Bh het nederleggen van het lectoraat sprak de hoogleeraar .7. F, r Oordt J.li.z. eene redevoering uit, handelende over ,/te.: ah hot model van den volmaakten onderwijzer waarna an drie jongelingen kvveckclingen der genoemde hoor.cschvül

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1