MIDDEL!! Uil GS CM E C O U R 1 ]V T N°. 17. Dingsdag 1842. 8 Februarij. ff BESTUREN en ADMINISTRATIEF. tat Hut uan Tt Cllgcmcctt. NIEUWSTIJDINGEN. ©root-B rittanjc. ijclgic. De abonnements-prijs dezer Courant is/2 75, voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/, 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven sijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. VERGADERING op Woensdag den 9 Februarij 1842, des avonds ten zes ure. Verslag van het Bestuur der Spaarbank Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. Middelburg, den 6 Februarij 1842. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente maken bij deze dankbare melding voor de volgende outvan- gene giften alsvan S. E. 5 en van K.4 25. Diakenen voornoemd, J. M. BAUTZ, Praeses. F. M, BEUNKE. Arnemuidenden 4 Februarij 1842. Het ARMBESTUUR maakt met blijdschap dankbare mei- ding van eene gift, groot ƒ26, op beden gezonden onder der de letters N. N.bij den Heer de Blaecke de Lignyten behoeve der Armen alhier. Namens het Armbestuur R. HOOGEZAND, Predikant. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone be hoeften der Armen, bedankt bij deze den goedgunstigen ge ver of de geefster voor de ten behoeve onzer talrijke en zeer lijdende Armen, bij den Heer S. Roelsete Middel- buug, ontvangene 13, onder N. N., den 4 dezer. Westkapelleden 7 Februarij 1842. W. VERHULST Nz., Voorzitter. W. ROELSE Lz.Secretaris. Het CONCERT door het Muzijk-Collegie Uit Kunst liefde ten behoeve der Commissie tot voorziening in den nood der Armen van de onderscheidene godsdiensten dezer Stad, te geven, zal plaats hebben op Donderdag den 17 Februarij dezes jaars, des avonds ten half zeven ure, in de Concertzaal. Tot vermijding van kosten, wordt elk Inteekenaar ver zocht, bij het verzorgen der Entrée-Kaartjes het tnontant zijner Inteekening te voldoen. Buiten Inteekening zijn, den 15, 16 en 17 Februarij, voor inteekeningsprijsEntrée-Kaartjes verkrijgbaar bij den Conciërge der Concertzaal. Het Bestuur van voormeld Collegie, MIRANDOLLE, President. L. C. HERKLOTS. E. MAERTENS. Heeren Inteekenaren worden verwittigd datuit hoofde van het te geven Concertten behoeve der Armen op den 17 dezer, het 3de Harmonie-Concert op den 23 zal plaats hebben. H. SMEDING, Kapelmeester. LONDEN den 2 februarij. De opening van het parle ment die morgen moet plaats hebben, zal allerschitterendst zijn en door de tegenwoordigheid van den Pruissischen mo narch worden opgeluisterd. Zoo groot is het aantal der ge- noodigden, dat op de publieke tribune zelfs de dames zich met staanplaatsen zullen moeten vergenoegen. H. M. zal in per soon de troonrede uitspreken nadat haar die door den lord kanselier geknield zal zijn aangeboden. De hertog van Buckingham heeft zijn ontslag als lord ge heimzegelbewaarder gevraagd en verkregen en is door den hertog van Buccleuch in die betrekking vervangen. Het be sluit van zijn lordschap wordt aan verschil met de overige kabinetsministers, wegens de voorgenomen wijzigingen in de graanwetten toegeschreven. Na vrijdag avond een groot bal op het kasteel van Wind- sor te bebben bijgewoond, is Z. M. de koning van Pruissen den volgenden morgen naar deze hoofdstad gereden en heeft deel aan een dejeuner genomen, door hoogstdeszelfs gezant, iden ridder Bunsen ter zijner eere aangerigtna afloop waar van Z. M. naar Windsor terugkeerde. Zondag morgen 'na alhier op het paleis van Buckingham afgestapt te zijn en aldaar korten tijd vertoefd te hebben, werd de koning met zijn gevolg, in drie rijtuigen, naar de St. Paulskerk gebragt, waar alle voorzorgen genomen waren tegen de verstoring der rust bij de godsdienstoefening, door de onbescheidenheid van nieuwsgierigen. Na in de consistoriekamer te zijn ontvangen, trad Z. M., door de bisschoppen van Londen en Llandaff, verscheiden andere geestelijken den hertog van Cawbridge en den lord maire vergezeld tnsschen de koorzangers en kerkelijke be ambten die in twee reijen geschaard warennaar de voor hem bestemde zitplaats. Nu werd de dienst verrigten bij de litanie de beroemde muzijk van Tallis, organist van Hen. drik lIIIgebezigd. Vervolgens hield de bisschop van Lon den eene treffende leerrede over Matth. 5 vs. 14, in weike hij aanwees hoe het licht van het Evangelie, ofschoon nu en dan door onkunde en bijgeloof ten deele bedektnooit geheel opgehouden had zijne zegeningen te-verspreiden en de noodzakelijkheid betoogde om in deze dagen van voortgang in wereldsche kennis tevens de waarheden van het Evangelie ijverig te blijven predikennaardien het voorbeeld van Frank rijk bewezen had dat een land het diepst in ongeloof verzon ken kan wezen, terwijl eeae verkeerd toegepaste wijsbegeer te aldaar den hoogscen trap bereikt. Bij den afloop der plegtigheid betuigde de koning ten hoog. ste geroerd en gesticht te wezenen verliet het statig kerk gebouw om den lord-maire met zijn bezoek te vereeren. Hier was een dejeuner voor niet meer dan 34 personen aan gerigt aan hetwelk de koning tusschen de gemalin van den lord maire en de met lof bekende mevrouw Fry was geze ten. Bij het vertrek van het raadhuis werd Z. JVJ.. evenals bij de aankomstdoor de zaamgestroomde menigte met luid gejuich ^begroet. Des namiddags woonde hoogstdezelve de godsdienst in de Duitsche kapel op het paleis van St. James bij en keerde daarop naar Windsor terug. Van daar is Z. M. maandag morgen alhier wedergekomen en heeft zijn eerste bezoek aan de gevangenis van Battlebrid- ge het volgende aan die van Newgate gewijd. In laatstge noemde werden hem door mevrouw Fry de nog niet veroor deelde vrouwelijke gevangenen voorgesteld en tevens ont wikkeld hoe deze gevangenis, vroeger voor eene der slechst ingerigte van Engeland gehouden, sedert eenige jaren, door de zorg van het stedelijk bestuur in eene der beste was her schapen terwijl de vraag des koningsof voor het godsdien stig onderwijs van al de bewoners behoorlijk zorg werd ge dragendoor die menschlievende dame bevestigend werd be antwoord. Na het lezen van twee hoofdstukken uit den bij bel en het opheffen van een psalm knielde mevrouw Fry daarin door den koning en al de tegenwoordigen gevolgd neder, en sprak een roerend gebed voor het behoud en wel. zijn van den Pruissischen monarch uit. Na des avonds in den schouwburg van Drurylane een too- neelstuk van Shakspearede twee broeders van Veronate hebben zien opvoeren, heeft Z. M. een prachtigen maaltijd bij den hertog van Sutherland bijgewoond. Gisteren is een dejeuner, door den hertog van Sussex ge geven, mee de tegenwoordigheid van den doorluchtigen vreemdeling vereerd. Ook hier werd groote luister ten toon gespreid en aller aandacht inzonderheid geboeid door den ziD veren tempeldoor Corinthische kolommen ondersteund en met al de zinnebeelden der vrijmetselarij versierd welke op het midden der tafel prijkte, en Z. H. in 1838 door zijne broederen vrijmetselaars vereerd is geworden tijdens hij het grootmeesterschap gedurende volle 25 jaren bekleed had. Alvorens zich naar den hertog van Sussex te begeven, had de koning het Britsch museum bezochtwaar hem op zijn verzoek de Magtia Charta op nieuw vertoond werd door hem bereids in 1814 gezien, toen hij zijnen doorluchtigen vader in Engeland vergezelde. Ook verschafte hem een hand schrift van Frederik den Groote ongemeen genoegen. Des avonds woonde Z. M. een banket bij den hertog van H'el- lington bijdat door een groot concert gevolgd is. Dezer dagen is de heer Robertsdie vier achtereen volgende Engelsche monarchen als hofkoetsier bij plegtige gelegenheden gediend heeft, maar zulks bij de doopplegtig- heid van den prins van Wallis tot zijn leedwezen niet meer doen konin meer dan 8ojarigen ouderdom overleden. De hertog van Cleveland, uit een beroemd geslacht gespro ten en aan verscheiden aanzienlijke familien vermaagschapt is in den ouderdom van 75 jaren overleden. Volgens de uit voerige dagblad-artikelen, zijner nigedachtenis gewijd schijnt hij zijne grootste persoonlijke vermaardheid aan zijne vroege re zucht voor de jagt en aan het onderhouden van eene tal rijke menigte paarden en honden te danken te hebben. Den 26 januarij heeft te Cork en in vele andere plaat sen van Ierland een zware storm gewoed, door welken ver scheiden huizen geheel vernield en eenige menschen omge komen zijnterwijl ook een aantal schepen op de kusten is vergaan en andere zwaar beschadigd zijn geworden. Te Dublin heeft het ministerie eene belangrijke over winning behaald. Er moest daar een nieuw parlementslid verkozen worden. De heer (BConnell en zijne partij hebben het mogelijke gedaan, om lord Morpethdie tot de whigs behoort en vroeger secretaris van Ierland is geweest, tot die waardigheid te verheffendoch de cory's hebben de verkie zing van hunnen kandidaat, den heer Gregorydoorgedreven. PARIJS den 1 februarij. De minister van financien, de beer Humannheefc den 31 januarij bij de kamer van afge vaardigden de begrooiingswetten voor 1843 ingediend. De uitgaven voor dat jaar zijn op 1331 millioen franken ge raamd en worden niet geheel door de ontvangsten gedekt, zoodat er een te kort van 28 millioen zal bestaan. Dit te kort is echter betrekkelijk gering, daar het voor 1841, 116 millioen en voor 1842, 244 millioen had bedragen. De minister heeft het evenwigc tusschen ontvangsten en uitga ven met zoo ver als zulks hem thans gelukt is kunnen her stellen dan door de ontvangsten mee 42 millioen op te drijven en eene vermindering in de uitgaven van 46 millioen voor te stellen. Hij rekent vooral op eene meerdere opbrengst van de belasting op de suiker, welke echter niet te verwerven is dan door het te gronde rigten der beecworcelsuiker-fabrij- ken. Zijne bedoelingen daaromtrent heeft hij zijdelings doen doorblinken. Een der ministeriele bladen het Journal des Debats, noemt echter zulk een plan een wandalismus, daar het hier een belangrijken tak van inlandsche nijverheid' geldt. Dit blad meent, dat de minister tot vermeerdering van 's rijks inkomsten liever de regten op den wijn en de sterke dranken tot het bedrag bad moeten verhoogen waarop zij tot 1830 waren. In den aanvag zijner rede heeft de minister in sterke be woordingen te kennen gegeven, dat de Europesche vrede bevestigd is en verder zijne verwachting geopenbaard dat dezelve zal behouden blijven. Frankrijk zou echter een grooter aandeel van de weldaden des vredes dan tot dus ver bezitten, indien hetin vrede met de wereld, zulks steeds met zich zelf ware, indien de schokken door groote staat kundige bewegingen veroorzaaktzich niet meer deden ge voelen zoodra de oorzaak ophield te bestaan. Doch het het evenwigc eenmaal in de geldmiddelen van een groot rijk verbroken zijnde, kon niet dadelijk hersteld worden een vas te wil daartoe was onvoldoende zoo die door de goede or de niet ondersteund werd. Verder heefc de minister gezegd dat zoo Frankrijk voortdurend, zoo als nu, jaarlijks hon— deid millioenen voor Algiers moesc blijven uitgeven, die ko lonie een kanker voor de geldmiddelen worden zoueinde lijk heeft hij het voornemen der regering geopenbaard tot 'nee doen van uitgebreide voorstellen wegens het aanlegden van spoorwegen, waarvan de kosten het te kort natuurlijk zullen vergrooten ten slotte gaf hij het vertrouwen te ken nendat wanneer Frankrijk op den ruscigen weg bleef voort gaan wanneer de regering door bet verstand des Iands en de kamers ondersteund werd men zich met eene gunstige financiële gesteldheid in de toekomst mogt vleijen. De generaal Cambronnedoor Napoleon bijgenaamd de eerste grenadier van Frankrijk, en sedert onder dien naam bekend, is den 28 te Nantes, in den ouderdom van 71 ja ren, overleden. Hij was een dapper krijgsman, die de meeste veldcogten onder de revolutie en gedurende het bewind van Napoleon bijgewoond, en zich steeds door moed en beleid onderscheiden heeft. Zijn lijk zal te Nantes met militaire eerbewijzen begraven worden. De voornaamste drukkers dezer hoofdstadten getale van veertigmee den heer Firmin Didot aan' het hoofd hebben eene brochure uitgegeven nopens de verantwoorde lijkheid der drukkers. Zonder zich met de staatkunde of met de regtsquestie in te laten waartoe zij zich niet geroepen terklarenbetoogen zij uit den aard van hun beroepde onmogelijkheid om alles te lezen wac bij hen gedrukt wordt en alzoo te weten wat onder de bepalingen der strafwetten valt* Men spreekt van eene nieuwe zeereiswelke de prins van Joinville tegen het einde van maart zou aanvangen met oogmerk om Pondichery te bezoeken en de Chinesche zeeën te doorkruissen. BRUSSEL den 3 februarij. De dagbladen zijn gevuld met de acte van beschuldiging tegen de aangeklaagden ter zake van het complot. Bij dezelve worde als zeker gesteld dat hec doel van hetzelve is geweest, om de vorige dynastie hier te lande te herstellen, doch met behoud van dé Belgi sche vlag, van een afzonderlijk bestuur, en met de bepaling, dat hec leger alleen Belgen en geene Nederlanders zoude kunnen tellen. In de acte komt voor dat hec Nederlandsch bewind stellig heeft verklaard hoegenaamd geen deel aan den aanslag te hebben gehaden men merkt in het algemeen op dat het stuk zelf in een zeer gematigden zin is gesteld. Tegen verscheidene der voornaamste beschuldigden zijn tot dus verre geene zeer overtuigende middelen van bewijs aangevoerd. Men meldt uit Luik, dat de krachtige werktuigen, welke bestemd zijn om de wagentreinen op de hellende vlak ken van den ijzeren weg, tusschen Ans en de-_Maas, op te winden of af te lacen, zoo verre gevorderd zijn, dat men eenige proeven mee dezelve heefc kunnen nemendie naar genoegen zijn uicgevallen. Men berekende, dat, met het einde van maart, de gemeenschap van Ans naar de Maas op deze wijze geopend zoude zijn. Het ontbreekt echter niet aan lieden, welke steeds beducht zijn, dat het opwin den en aflaten van zulke zware vrachten op deze hellende vlakken niec zonder gevaar zal kunnen zijn. 's GRAVENHAGE den 3 februarij. Gisteren heeft Z. Exc. de vice-presideiu van den Raad van State, baron van Doorn een diner gegeven aan de leden van den Staatsraad, hetwelk met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koningen Z. K. II. den Prins van Oranje is vereerd geworden.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1