MIDDELBURGSCHE C OÜRA W. 16. Zaturdag 1842. 5 Februarij. Bckcttbmafeittg.. Jiranferijfe. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit0c!ilattb. löÊlgic. ilebcriattUcn. De akonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen van de Personele Be lasting en het Patentregtover het Dienstjaar i8|i, op gemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbendendat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekend, onder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolgingten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 Fe bruarij 1842. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 30 januarij. De Petersburgsche bla den van den 22 dezer makenonder meer andereook eene keizerlijke ukase van den 4 dier maand bekendbetrekkelijk de terugbrenging van het leger op den voet van vrede. Te Berlijn houdt men zich met het plan tot het bou wen van eene nieuwe domkerk bezig, welk plan door den tegenwoordigen koning, tijdens hij nog kroonprins was, ont worpen en door den sedert overleden directeur Schinkel ge wijzigd is. Alleen de voltooijing der fresco-schilderijen welke in die gebouw moeten worden aangebragcen wier vervaardiging den beroemden Cornelius is opgedragenzou ruim 14 jaren vereischen. De predikant von Gerlach zou zich eerstdaags van Ber lijn naar Londen begeven om met de bereids aldaar aanwe zige Pruissische geestelijkende heeren Sydow en Abeken zich met de inrigting der Anglikaansche kerk nader in bijzon derheden bekend te maken. In de Phare du Leman leest men het volgende: In de laatste dagen heeft zich het gerucht verbreidhetwelk ech ter nog nadere bevestiging behoeftdat het klooster op den grooten St. Bemard gedurende den nacht door 14 roovers was aangevallen. De monniken moeten zich bij die gelegen, heid kloekmoedig verdedigd, hunnne honden losgelaten en 5 der aanvallers gedood hebben. Zij zeiven zouden hunnen prior, 3 bedienden en verscheidene honden daarbij verloren hebben." Een iootal leden der klubs te Geneve heeft den 20 dezer een maaltijd gehouden, en sommigen hunner hebben zich bij die gelegenheid op een zeer dreigenden toon over de meerderheid der leden van de constituerende vergadering uit gelaten. Aan de inwoners is eene petitie ter teekening aan geboden, bij welke de invoering der jury gevraagd wordt, en tevens de wensch geuit dat het getal der leden van den kleinen raad op 9 en dat van den grooten raad op 115 be paald moge worden. In Oostenrijk wordt de galvanische kracht ter beschut ting van boomen en planten tegen de rupsen aangewend. Daartoe bedient men zich van twee ringen de eene van zink en de andere van koper welke men op eikanderen om den boom of plant voegt. Zoodra nu eene rups of ander insect den koperen ring aanraakt, ontvangt zij een schok die haar ter aarde doet vallen. Dit middel is, in droogte en natheid beide altijd werkzaam. In berigten uit Alexandria van 6 januarij leest men De lange afwezigheid van Mehemed-Ali in Opper-Egypte wordt daaraan toegeschrevendat hijalvorens de consuls der mogendheden weder op het door hem zoo gevreesde ter rein van het vraagstuk over den vrijen handel te ontmoeten voor zijne familie zoo vele grond-eigendommen als mogelijk wil verwerven, ten einde ook voor de toekomst derzelver overwigt te .verzekeren. Van daar ook, dat hem van hier en van Kalro voortdurend aanzienlijke geldsommen worden toegezondenterwijl ook Ibrahim-pacha er geen geheim van maaktdat hij in Beneden-Egypte zijne vaste bezittingen dagelijks en op allerlei wijzen uitbreidt. Zullen de mogend heden niets doen, om dit tegen te gaan? Zullen zij het wer keloos aanzien, dat de ongelukkige bewoners van dit land uit het bezit van hunne landerijen verdreven, en daardoor al dieper en dieper in ellende gestort en meer dan ooit af hankelijk gemaakt worden van de willekeur hunner dwinge landen? Van de Porte verwachten wij niets; deze schijnt meer en meer op cenen goeden voet met Mehemed-Ali te geraken die baar dan ook in alles ten dienste staat, ten minste waar zijn eigenbelang het niet verbiedt. Onlangs heeft bij de verschenen termijnen zijner schatting betaald, en eerst daags zal er weder eene aanzienlijke som naar Konstantino- pel worden gezondenwaar men grootelijks om geld verle gen is. Zoo zien wij thans ook de in Konstantinopel voor- geschrevene uniform bij de geheele Egyptische zeemagt in gevoerd, ofschoon zij veel minder fraai is dan de Egypti sche en veel minder berekend naar ons heete klimaat. De handels-gemeenschap met Indie zal eerlang geopend worden. Te Suez worden twee schepen verwacht, en de stoombooten Oriental- en Peninsular-Companyzullen waar schijnlijk nog in deze maand hare dienst aanvaarden. De pacha heeft zich met het transport der goederen over land belast, maar omtrent den prijs daarvan is nog niets bepaald." KEULEN den 31 januarij. Te Mannheim is onlangs de generaal van Littgg gestorven, van wien nu de openbare dagbladen de volgende prijzenswaardige daad verhalen. De stad Hersfeld aan de Fulda, eene plaats van 5000 inwoners, met veel fabrijken van laken en wollen stoffen, had door de aldaar gebeurde vermoording van een Franschen officier zich de gramschap van keizer Napoleon in zulk eene hooge mate op den hals gehaald, dat hij bevel gegeven had de stad te doen plunderen en vier hulzen derzelve af te branden. Het was in februarij 1807. De Badensche luitenant.kolonel Lingg bevond zich juist mee zijne jagers als kommandant te Hers feld en derhalve werd het volvoeren der straf aan hem op gedragen. Een zeer onaangename last voor zijn hart. Hij vvenschte vurig de arme lieden te reddenen niet te min ge bood hem de pligt van den soldaat te gehoorzamen. Om nu beide te vereenigen, zocht hij naar eenen uitweg en schroom de niet het volgende waagstuk te ondernemenToen name lijk het gevreesde uur daar was, en het roeren der trom aan de beangste inwoners de nabijheid van hun ongeluk verkon digde, snelden de Badensche jagers naar hunne loopplaats, terwijl door geheel de stad het klaaggeschrei der radeloozen en vlugtenden gehoord werd. De edele kommandant echter trad voor het front zijner soldaten en stelde hun met de aandoeniijkste woorden het rampzalig lot van Hersfeld leven dig voor oogen, tot dat hij dacht hun genoegzaam het hart geroerd te hebben. Soldaten (zeide hij toen) het verlof om te plunderen is u gegevengij kunt beginnen. Die er lust toe heeft trede uit het gelid!" Eene ernstige stilte bleef heerschenniet een eenig man trad voor. De komman dant herhaalde de oproeping, maar geen voet beweegde zich in de gelederen der soldaten. Allen voelden zich te groot om zich aan het goed der ongelukkigen te vergrijpen. Een duidelijk bewijs, hoe ook te midden van den oorlog men- schelijk gevoel in de harten der soldaten heerscht, wanneer hun aanvoerder hun met een edel voorbeeld daarin voorgaat. DUSSELDORP den 1 februarij. Uit Ludenscheid wordt van den 27 januarij gemelddat gedurende de beide vorige dagen in dien omtrek de sneeuw in zulke ontzettende hoe veelheid gevallen was, dat de wegen, inzonderheid die in de laagten, met ingespannen arbeid geopend moesten wor den, en de postwagens verscheidene uren te laat aankwamen. In den omtrek van Lennep was een voerman met zijn paard om het leven gekomen, doordien op eene afhellende plaats van den weg het afgematte dier plotseling nederviel en de geladene kar over man en ros henen stortte. PARIJS den 30 januarij. Het gerucht van den dood des maarschalks Soultdat gisteren ter beurze verspreidt was heeft zich niet bevestigd maar het is ongelukkig slechts al te waar, dat de maarschalk gevaarlijk ziek is. Men wil dat hij aan eene borst.waterzucht lijdt. De ministeriele bladen kondigen aandat de Belgische ambassadeur, graaf Lehon de eer heeft gehad van in den mid dag van vrijdag 11, door den koning ontvangen te worden. Men verhaalde gisteren in de diplomatieke kringendat de ambassadeur een verlof van zijne regering had erlangd en binnen weinige dagen naar Brussel zou vertrekken, Tusschen den Constitutionel en liet Katholijke blad rUnivers wordt thans een levendig twistgeschrijf gevoerd over eene handeling van den aartsbisschop van Parijs, die liefdegaven heeft ingezameld voor den aankoop van het ge wezen Karmeliten-klooster in die hoofdstad, ten einde daarin eene instelling voor hoogere geestelijke studiën en een ge nootschap van hulppriesters te vestigen. De Constitutionel meent, dat het hier de oprigting van een eigenlijk mannen klooster geldt, en beweert, dat in Frankrijk, volgens de wetten van 1790, 1792, 1804 en 1812, alle geestelijke vereenigingen van mannen die der broeders van het Christe lijk onderwijs (de frères chrétiens') alleen uitgezonderd ver boden zijn. De berigten uit Algiers luiden zeer gunstig. De ge neraal Bugeaud is te Oran. Men beraamt eenen krijgstogt naar Tlemecen in de nabijheid van Marocco, in den laatsten tijd een der hoofdkwartieren van Abd-el-Kader. Men re- kende er op deze plaats zonder slag of stoot te zullen be zetten des emirs gezag in 't westen van Algiers daardoor geheel te zullen fnuikenen hem te zullen noodzaken zich naar de zijde van de woestijn ta begevenalwaar hij zijne voornaamste strijdkrachtente weten zijne geregelde militie, kwalijk bijeen zal kunnen houden. BRUSSEL den 1 februarij. In den Commerce Beige leest menEen dagblad maakt het eerste gedeelte van de acte van beschuldiging in de zaak van het komplot bekend. Uic de daarin door den procureur ontwikkelde daadzaken blijkt, dat hec oogmerk der zamenzwering was, het gevestigd gou vernement omver te werpen, ten einde Belgie onder he^be- stuur van den koning der Nederlanden te plaatsen, niet door eene volkomen vereeniging van de beide landen, maar de vereeniging onder denzelfden schepter met afgescheidene admi- nistratien. Dit is ten minste het door den generaal van der Meere aangeduide plan in eene conferentie die den 25 sep tember werd gehouden bij den intendant Parijsin tegen woordigheid van den gewezen generaal van der Smissen en den majoor Kessels. De kamer van afgevaardigden heeft zich gisteren bezig gehouden met de beraadslaging over het wets-ontwerp op de nationale visscherijhetwelk deszelfs oorsprong verschuldigd is aan de ernstige en langdurige klagten dat de smokkelaars in zee visch koopen van de Hollandersen die als Belgische invoeren waardoor aan de nationale visscherij groot nadeel wordt toegebragc. De elf eerste artikelen dezer wet hebben tot geene de minste beraadslaging aanleiding gegevenmaar zijn gaaf aangenomen. Art. 1 behelst het tarief. Het 2de bepaald de vrijheid van regten voor de nationale visscherij welke echter afhankelijk is van de voorwaarden bij de art'. 3 tot 9 opgesomd. Bij artikel 10 wordt het onderscheid vroeger tusschen versche fijne en gemeene visch bestaande weggenomen en het regt gelijkelijk op 12 fr. per 100 kilo's bepaald, liet 1 ide artikel magtigt het gouvernement om vrijheid van accijns te verleenen op het zout, waarvan de reeders zich mogten bedienen. Art. 12, eene straf bepalende op de ter sluik ingevoerde vreemde visch is nog niet aan genomen maar met een daarop voorgesteld amendement aan de centrale afdeeling teruggezonden. 's GRAVENHAGE den 2 februarij. Wij zijn in staat gesteld (zegt de Staats-Courantj met zekerheid te berigten, dat Z. M. de Koning van Pruissenbij hoogstdeszelfs terug reis van Londen naar Berlijndit land zal bezoekenen naar alle waarschijnlijkheid op zondag of maandag aanstaande in deze residentie zal aankomen, Ten gevolge van het eervol ontslagaan den heer P. Huidekoper, als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaalverleend, is de gouverneur van Noord-Holland bij koninklijk besluit gemagiigd geworden om de Staten dier pro vincie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen tot het hou den eener buitengewone vergadering, ten einde in de vervul ling der ontstane vacature in de Tweede Kamer te voorzien. Door Z. M. is, bij besluit van den 1 dezer, tot kom mandant van het regement grenadiers benoemd de kolonel J. H. Voet, thans kommanderende het 10de regement infan terie. Z. Exc. de minister van finantien is uit Londen inde- ze residentie teruggekeerd, en heeft, waarschijnlijk ter be spoediging de terugreis over Belgie genomen. Hec verbreede kanaal van de Lede naar de sluizen van Katwijk heeft dezen winter reeds zeer goede diensten gedaan en allezins beantwoord aan de verwachting. Terwijl de slui zen aan hec Y niec veel water hebben kunnen ontlasten is de uiclozing door die van Katwijk zoodanig bevorderd gewor den dac de boezem van Rijnland, van 18 tot 50 N. d. on der a. p. is terug gebragt. Hec Journal du Lintbourg spreekt van twee ontwerpen van wet, tot het hertogdom Limburg in betrekking staande, die aan de Kamers in de aanstaande zitting zullen worden aan geboden, Het eerste zou ten oogmerk hebben den aanleg van een ijzeren spoorweg van Maastricht naar Aken, waar toe eene geldelijke aanvraag uit 's lands kas zou worden gedaan; het andere zou ten doel hebben, de regeling van het geldelijke vraagstuk nopens de oproeping van hec Lhn- burgsche contingent voor de Duitsche botidscroepen. In de Staats-Courant van den 1 dezer leest men het volgende Hec Journal du Limbourg van den 29 januarij treedt op als de tolk van bet ongeduld, waarmede me» in Liraburg hec tot stand brengen van een handelscraktaac mee Belgie verbeidt", waaraan het hertogdom gezegd wordt eene grooce behoefte te hebben. Het Journal beroept zich daarbij op eene ko ninklijke beloftedoor Z. M. tijdens hoogstdeszelfs jongste 1 f Limburg gegeven, en gaat ZOOver van te zeggen Het koninklijk woord moet heilig zijn. Maar zou men er dan aan twijfelendat de regering, evenzeer als Limburg, en evenzeer als Belgie, verlangt de grondslagen van zoodanig trakcaac vastgesteld te zien? Zou men dan niet weten dat de meesc afdoende voorbereiding tot zoodanig werk bestaan moet in eene eindregeling van zoo vele nog aanhangige geschilpunten met Belgie? En indien uien nu aan het Journal du Limbourg tegemoet voerde, dat,

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1