MIDDELBURGS CUE RAM T» IV. 14. Singsdag 1842. ■f kk\ 1 Februarij. Rcfrcvlanbc-chc nieuwstijdingen^ BESTUREN en ADMINISTRATIEN. tDuitsdtlaub. (5v00t-23iriRatije. «ÏSIftS sV>! V: L-^07^V De abonncments-prijs dezer Courant is 2 y5voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vJfir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van dén tot zes regels i sfi 5a en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ONTVANGER der Stad Vlissingen daartoe door Hee- ren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd zal op Woens dag den 19 Januarij 1842, en vervolgens telken Woensdag in de maanden Januarij, Februarij en Maart daaraanvolgende, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore uit betalen de Interessen op de Obligatien ten laste van gemelde Stad, verschenen den 31 December 1841. De Ontvanger voornoemd A. R. JONGERHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co.te Middel burg,worden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGEN, ter ontvangst der Interessen. Anboina NAGELEN 195 240 360 290 r> y> 10 Kist. ioa RoII. Java KANEEL IO 118 Pakk. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Voorjaar-Veilin gen der Maatschappij, van 1842, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de Artikelen en hoe veelheden, hieronder gemeld: Te ROTTERDAMop Maandag den 7 Maart 1842 128,450 Balen Java KOFFIJ 1 13^315 n SüMATRA KOFFIJ, J 10,894 180 Vaten Java KOFFIJ ligg. te Middelburg. 7,140 Java KOFFIJ, liggende te Dordrecht. Te AMSTERDAMop Donderdag den 10 Maart 1842, 222,642 Balen, 235 Vaten Java KOFFIJ, 1 14,283 Sumatra KOFFIJ, JUög* alcIaar' Te MSTERDAMop Vrijdag den 18 Maart 1842 17,330 Blokken Banka TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Dirigsdag den 22 Maart 1842, 12,829 Blokken Banka TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAM op Donderdag den 24 Maart 1842 315 Vaten NOTENMUSCAATliggende te Rotterdam. 770 Amsterdam. FOELIE, Rotterdam. Amsterdam Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. 39 NOTENZEEP Amsterdam. Te ROTTERDAM, op Dingsdag den 5 April 1842, 1947 Kisten Java INDIGOliggende aldaar. 14 COCHENILLE, Te AMSTERDAMop Vrijdag den 8 April 1842, 1,964 Kisten Java INDIGO, 1 H 88 COCHENILLE,J nSSende alclaar« De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring dat zij vóór hare gewone IVajaars-Veilingen van 1842 geene andere KojjijTin Specerijen en Indigodan de bo vengemelde partijenaan de markt zal brengen. De Monsters van de gereed zijnde Koffij zullen op Vrij dag den 11 Februarij, en die van de Specerijen op Vrij dag den 4 Maart eerstkomende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitge geven. Amsterdam, den 29 Januarij 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. Arnemuiden, den 29 Januarij 1842. Het ARMBESTUUR maakt met blijdschap dankbare mel ding van eene gift groot vier Zeeuwsche Rijksdaalders, in gezonden bij den lieer de Blaccke de Lignydoor eenen on bekenden onder het opschrift: voor de Behoeftigen te Ar nemuiden. Namens het Armbestuur R. HOOGEZAND, Predikant. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone be hoeften der Armen brengt door deze hare zoo zeer ver schuldigde erkentelijkheid aan de gevers van het onderver- welde, bij den Heer S. Rae/sete Middelburgontvangen: Den 25 dezer, van A. P. 50, en den 26, van R. f 25. Westkapelle, den 31 Januarij 1842. W. VERHULST Nz., Voorzitter. W. ROELSE Ez*Secretaris. FRANKFORT den 25 januarij. Bijzondere brieven uit Konstantinopel van den 5 dezer behelzen het volgende: Eene conferentie van den Franschen gezant, den heer de Bourqueneymet den minister van binnenlandsche zaken heeft ten gevolge gehad, dat de Porte nu tegen de benoeming van cenen bisschop van Jeruzalemin den persoon van den heer Alcxanderwaarvan men hier zelfs geene eenvoudige ken nisgeving van de zijde der twee Protestancsche hoven (En geland en Pruissen) ontvangen heeftbepaaldelijk geprotes teerd heeft, nademaal zij die benoeming beschouwt als in breuk makende op de Turksche souvereiniteit in Syrië. Men moet hieruit echter niec opmaken, dat Frank rijk in denlaatsten tijd eenen meer vasten voet bij de regering in Konstantinopel heeft bekomen; veeleer is de Osmanische regering op nieuw met die mogendheid in spanning geraakt, doordien, volgens de berigcen van den Syrischen bassade kuiperijen der Fransche agenten onder de Maronieten steeds toenemen, zoodat aan het spoedig herstellen der rust daar te lande kwalijk te denken is. De Porte wilvoor dat zij ver dere maatregelen neemt en van de Fransche regering ophel deringen nopens het gedrag der bedoelde agenten vraagt, nog afwachtenwelken uitslag de zending van den gewezen mi nister van oorlog, Mustaphanaar het Syrische gebergte ge- had heeft. Het schitterende bewijs van onbaatzuchtigheid hetwelk de Engelschen voornemens zijn te geven door het terugroepen der Bricsche troepen uit Syrië, heeft hier eenen zeer goeden indruk gemaakt." In de Pruissische Rijn-provincie zal in de maand fe bruarij eene algemeene collecte in de Evangelische kerken plaats hebben, tot het bijeenbrengen van gelden, om te Je ruzalem een hospitaal voor hulpbehoevende Evangelische rei zigers, alsmede eene leerschool, daar te stellen. Beide; de- ze inrigtingen zullen in verband staan met het te Jeruzalem gevestigde Protescantsche bisdom. Ook in de overige ge westen der Pruissische monarchie zal, op koninklijk bevel, zoodanige collecte plaats hebben. HAMBURG den 25 januarij. De dagbladen van Koppen hagen maken gewag van woelingen, waardoor de openbare rust dier stad den 19 en 20 dezer verstoord is geworden. De aanleiding daartoe is geweest de teregtstelling en veroordee ling van zekeren kandidaat in de regtsgeleerdheidmet name Orla Lehmannter zake van in het vorige jaar, in eene kiesvergaderingeene redevoering te hebben gehouden, die de strekking had, om eene verandering van de Deensche staatsregeling te bevorderen. Nadat de beklaagde, die reeds in eene vorige instantie deswegens veroordeeld was, den 19 voor het hoogste geregtshofin hooger beroepzijne ver dediging met veel warmte had voorgedragen heeft de volks menigte op de straat hem op eene luidruchtige wijze blijken van goedkeuring en bijval gegeven, en deze beweging is den volgenden dag, toen het geregtshof een veroordeelend vonnis had uitgesproken, op eene meer bedenkelijke wijze herhaald. De zaamgeschoolde volksmenigte is toen zelfs naar het ko ninklijke paleis getogenen heeft daar den kreet van leve Orla Lehmannleve de constitutiedoen hooren. Des avonds heeft men dergelijke beweging willen herhalen, maar alstoen is de militaire magt op eene ernstige wijze tusschen- beide gekomeneu heeft dezelve de oproerige menigte met geweld uiteengedreven en eenige der onruststokers in verze kerde bewaring genomen. De directeur der politie heeft den 21 eene gestrenge waarschuwing ter handhaving van de rust afgekondigd en volgens berigten van den 22 is de orde dan ook niet meer verstoord geworden. LONDEN den 26 januarij. Z. M. de koning van Pruis sen is zaturdag, even 11a twee ure, met de stoomboot Fire- brandte Green wich aan wal gekomen, waar hem, in het hotel van den gouverneur Stopford, prinses Sophiade Pruis sische en Oostenrijksche ambassadeursde hertog van Wel lington en verscheiden andere aanzienlijke personen toefden. Prins Albert had zich zoodra de boot in het gezigt was naar de plaats der ontscheping begeven in weerwil van de sterke sneeuw, die in dat oogenblik viel, en der geuite vrees van den gouverneur Stopforddat het ongunstig weder 11a- deeligen invloed op de gezondheid van Z. H. mogt uitoe fenen. De ontmoeting tnsschen den koningprins Albert en den hertog van Wellington welke laatstede uniform van veld maarschalk in Pruissische dienst droeg was zeer hartelijk en roerend. Zij begaven zich, onder bet gejuich der menigte, naar de woning van den gouverneur en na verloop van een half uur werd de reis naar Windsor voortgezet. Hier kwam de vorstelijke bezoeker, met prins Albert in hetzelfde rijtuig gezeten en begeleid door een detachement der koninklijke garde te paard, tegen zes ure aan. Zoodra het rijtuig het voorplein bereikt had, verliet de koningin, benevens hoogstderzelver moederhaar vertrek en ontving den koning aan den grooten ingang van het kasteel. Z. M. zag er zeer welvarend uit en had door den overtogt van Ostende niet geleden. Ten acht ure werd het diner aangerigt, gedurende hetwelk het koninklijk muzijk-korps verscheidene stukken van beroem de meesters uitvoerde alsmede een grooten militairen marsch door de hertogin van Kent gecomponeerd. Zondag morgen woonde de koning met zijn gevolg, en het geheele hof, de godsdienstoefening in de kapel van het kas teel bijwaar de bisschop van Londen de dienst verrigtte. Maandag heeft Z. M, zich naar deze hoofdstad begeven om een bezoek bij de koningin-weduwe af te leggen na alvorens eenigen tijd in de abdij van Westminster doorge- bragt en de beide parlementshuizen bezigtigd te hebben. Ten half zes ure was hij op het kasteel van Windsor teruggekeerd, waar weder een prachtig diner werd gegevendat door ver scheidene leden der koninklijke familie is bijgewoond. Gisteren leverde Windsor reeds vroeg in den morgen een zeer levendig schouwspel opdoor de meningte van nieuws gierigen die de straten bedekte, in weerwil van het guur en sneeuwachtig weder, dat cot twaalf ure aanhield, toen de zon doorkwam en de lucht ophelderde. Van tijd tot tijd zag men de rijtuigen der aanzienlijke genoodigden uit de hoofdstad aankomen onder welke die van den lord-maire en der she riffs van Londen, door hunnen bijzonderen vorm, vooral de aandacht wekten. Omstreeks half twee ving de optogt van het kasteel naar de kapel van Sc. George aan. In het dei&de rij tuig was de barones Lehzen met den prins van Wallis en diens min, mevrouw Brough, gezeten, welke laatste het kind van tijd tot tijd aan de zamengevloeide menigte vertoonde. Het vijfde, dooi uitscekend fraaije witte paarden getrokken, voerde H. M. en prins Albert naar de plaacs der plegtigheid terwijl het achtersce rijtuig den koning van Pruissen bevatte. Inmiddels hadden zich de verdere genoodigden in de kapel vereenigd die eenvoudig maar tevens smaakvol versierd was. Op het koor was eene cirkelvormige verhevenheid daarge- steldte midden waarvan het altaar stond, ter wederzijde met kostbare leuningstoelen omgeven. Over het altaar prijkte de reeds vroeger beschreven doopvonc en de commu nietafel met kostbaar gouden en zilveren vaatwerk bedekt. Ten half één ure plaatste de aartsbisschop van Canterbu- ry zich bij de doopvontwaar de bisschoppen van Londen en Norwich zich nevens hem voegden terwijl die van Win chester en Oxford met de dekens en kanunnikken van Windsor, hunne plaatsen bij het altaar innamen. Later tra den de koningin en haar gemaal het koor ter regterzijde met hun gevolg binnenhetwelk iets vroeger ter linkerzijde door den koning van Pruissen en het zijne geschied was. Z. M., in veldmaarschalks-uniform gekleedleidde de hertogin van Kent tot bij de doopvontdoor den hertog en de hertogin van Cambridge en prinses Augusta van Cambridge gevolgd. De koningindie haar gewaad als hoofd der orde van den Kousenband had gekozendac van edelgesteenten schitterde werd bij het inkomen behalve door prins Albertdoor den hertog van Sussex prins George van Cambridgeen de prin sen Ferdinand en Leopold van Saksen-Coburg vergezeld. Ach ter den zetel van H. M. stond de hertog van Wellington met hec zwaard van Staac omhoog geheven, welks aanmer kelijke zwaarte den grijzen veldheer geen oogenblik scheen te hinderen. Nadat allen hunne plaatsen bereikt hadden, en de doopge tuigen namelijk de koning van Pruissen de hertogin van Kent als vertegenwoordigster der hertogin van Saksen-Coburg, dé heitog van Cambridge, de hertogin van Cambridge, als ver- tegenwooidigscer der hertogin van Saksen-Gothaprinses Augusta van Cambridge als vertegenwoordigster van prinses Sophia en prins Ferdinand van Saksen-Coburg, opgestaan waren weid de jonge prins binnen gebragt en de dooppleg- tlgheid door den aartsbisschop van Canterbury aangevangen. Ook in naam der overige doopgetuigen legde de koning van Pruissen de geloften af, bij de formulieren der kerk voor geschreven. Vervolgens ontving de aartsbisschop hec vorste lijke kind in zijne armen, en vroeg den koning de namen wel ke daaraan gegeven zouden wordenwaarop Z. M. met lui der stem antwoorde Albert Eduarddie nu den prins in deti doop, waarcoe opzettelijk uit de Jordaan aangebragt water gebezigd is, werden geschonken. Dedoopeling, een gezonde en schoone knaap werd toen door de hertogin van Buccleuch buiten de kapel gebragt, waarop het koor, dat zich ook bij den aanvang had laten hooren, het balei ui n h aanhief, 11a afloop waarvan de vorstelijke personen en verdere aanscbou- wers weder huiswaarts keerden. Onbeschrijfelijk is de pracht, die in de zaal van St, George en aan den feescdisch schitterderondom welken zich het hof en de aanzienlijke gasten aldaar tegen 8 ure verzamelden. De gouden en zilveren tafelserviezen en sie raden alleen worden op eene waarde van tnsschen de 150 a 200,000 p. st. geschat. Eene kostbare soupterinete Wa- terloo buit gemaakcen nog met de kroon en het naamcijfer van Napoleon prijkende wekte gemengde herinneringen op. Hec getal der aanzittenden was 140; de koningin was tusl. schen den Pruissischen monarch en den hertog van Sussex gezeten, en prins Albert tegen over haar, tusschen de her togen van Cambridge en Wellington geplaatst. Onder hec drinken van talrijke toasten door keurig muzijk begeleid heerschte ongedwongen vrolijkheid waaraan de koning "va'. Pruissen hartelijk dee! nam. Nadat H. M. en de overige dames de zaal verlaten hadden, bleef het mannelijk gedeelte van hec gezelschap, naar landsgebruik, nog korten tijd bij een en begaf zich daarop insgelijks naar de gallerij vau Waterloowaar men tot laat in den nacht vertoefde. Onder talrijke andere zeldzame gcregten, welken den disch

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1