MIDDELS URGSCHE O UI A W T\ iw' I N". 13. Zaturdag 1842. 7? 29 Januarij. nieuwstijdingen. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. £l&t>ctrt entte» ilcbcrlanbscltc £)3nbd-ftIaat0cft.ttJpij. 525uif0chi»inb. JVaukrtj'k. ilcbcvlanöeu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend, dat op Zaturdag den vijfden Februarij aanstaande, des voormiddags ten tien ure, ten overstaan van den Notaris Dirk Johati van der Horst Serléin het openbaar zai worden overgegaan tot den ver koop van eenige zachte en harde OLMEN-BOOM ENbe nevens eenige geroeide BOOMSTAMMEN; en dat de voor- waaiden, waarop deze verkoop znl geschieden, van heden af, op de gewone uren, ter Stedelijke Griffie ter lezing zul len liggen; zullende met den verkoop der Boomen bij de Langeville-Binnenbrug een aanvang worden gemaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgdeii28Janua- rij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Vrijdag den 25 Februarij 1842 25,134 Kanass. en Kranj 212 Kisten J-Java SUIKER, liggende aldaar, 123 Zakken 14,559 Kanass. en Kranj. 75 Kisten DITO, ligg. te Rotterdam. 63 Zakken Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam den 24 Januarij 1842. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. Middelburg, den 28 Januarij 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank, voor de vol. gende giften, als: Den 23 dezer, van A.R., drie coupons Werk. Schuld, Numeris 20866, 22425 en 35346, it i2,37s, gevonden in de Kerk-collecteden 25 dito, van N. N. f 50, met het opschrift; voor den algemeenen Armenden 27 dito, van F., een Bankbiljet No. 51, dato 6 Dec. 1837, groot 25, en d'ienzelfden dag, wegens aandeel in de opbrengst der Loterij van Vrouwelijke Handwerken f 297 54. Namens de Commissie voornoemd, F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR JVERK betuigt bij de ze haren hartelijken dank voor de aanmerkelijke bijdrage van 297,54, aan dezelve gisteren uit de opbrengst der verloting van Vrouwelijke Handwerken, binnen deze Stad, ler hand gesteld. Middelburg, den 28 Januarij 1842. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. Bij de vele berigten van weldadigheid aan Behoeftigen verstrekt, moet de Directie van het Gesticht No. 3 {Burger JVeeshuisjdankbare melding maken vaneen aanzienlijk ge schenk, aan dit .sticht gezonden, bestaande in 27 gemaak te en verwarmende Mantel-Kragen voor de Mannelijke en 17 Omslagdoeken voor de Vrouwelijke Weezen, in voor noemd Gesticht verpleegd wordendeen welke van geene Overkleederen voorzien waren. De milde gever of geefster die onbekend wil blijven, ontvange bij den dank, ook 11a' jnens de Weezende verzekering dat aan het bedoelde 00e- merk zal voldaan worden. Namens de Directie van voornoemd Gesticht C. SCHU1TERS, Voorzitter. S. A. ROCHAT. Onze dankbaarheid, voor de ondersteuning der Armen en «Behoeftigen in ons midden, werd op heden verhoogd door «de ontvangst eener nadere gift uit Middelburgonder de Secter II.. groot f 25 aan Goud, door den Notaris fV. M. ."Snijder alhier overgelegd. Vere, den 27 Januarij 1842. Namens de Commissie uit Armbesturen Wm. LANGEBEEKE, Praese'si J. C. BUTHScriba. Amemuiden, den 27 Januarij 1842. Het ARMBESTUUR maakt met blijdschap dankbare mel ding van eene gift, groot 25 in Goud, ingezonden onder de ietter R.bij den Heer kV. van Schaïk Serlé, ter voor ziening in den nood der talrijke Armen alhier. Namens het Armbestuur, R. HOOGEZAND, Predikant. FRANKFORT den 23 januarij. Een correspondent van de Malta-Ttmes schrijfc aan dat blad uit Konstantinopel onder dagteekening van 27 december: Uit Ctrcassie heb ik onlangs eenige nadere bijzonder heden vernomen. Er heeft werkelijk omstreeks het midden van october een belangrijk gevecht tusschen de bergbewo ners en de Russen plaats gehad. De Russen hadden om streeks 8000 man Georgische en Mingrelische ruiterij en 10 of 12,000 man voetvoln. De ruiterij vormde de voorhoede en werd in den bergpas van Hamiscli zoo hevig aangetast, dat zij geheel verstrooid werd. Nu vielen de Circassiers ook op de Russische infanterie aan die verschrikt naar de kust vlood waar eene vreesselijke slagting aangerigt werd. 3500 Russen bleven op het slagveldsommigen bereikten de schepen, die, ten getale van 19, op eenigen afstand van de kust lagen velen verdronken terwijl zij daarheen tracht ten te zwemmen en het overschot trok in de grootste ver warring naar Sutscha terug. Er werden slechts weinig krijgs gevangenen gemaakt, daar de Circassiers, die slechts 5000 man sterk warenzich den lasc daarvan niet op den hals wilden halen, en alle vijanden die in hunne handen vielen oinbragten. Alle de paarden en eene ontzettende hoeveel heid wapens en pakkaadje werden de buic der dappere berg bewoners, wier verlies, volgens hunne eigene getuigenis niet meer dan 450 buiten gevecht gescelden bedroeg. Na deze nederlaag werden door de Russen vredes-voorstellen gedaan, en zij ontvingen ten antwoord, dat de Circassiers ins gelijks wel vrede wilden maken, mits de Russen eerst al de vestingen aan de kust ontruimden echter wilden zij niet zonder bemiddeling onderhandelen en stelden dus voordat, na de ontruiming der vestingen een Russische en een Cir- cassische gevolmagtigde naar Konstantinopel zou worden ge zonden, alwaar hec verdrag alsdan onder den bijstand enden waarborg der Porce en der groote Europesche mogendheden zou worden gesloten. De Russen konden intusschen niet daartoe besluiten na twintig dagen te Sutscha gebleven te zijn scheepten zij zich in en vertrokkenmet achterlating van eene bezetting in die sterkte. De Circassiers zijn thans weder aangemoedigd om aanvallenderwijze te werk te gaan en willen al de vestingen (met uitzondering van Anapa) nog gedurende den winter aantasten. Daar de oogst goed uitge vallen is, zoo hebben zij overvloed aan levensmiddelen en verwachten den besten uitslag van hunne onderneming." Het behoeft naauwlijks opgemerkt te worden, dat deze ten deele in het oog vallend overdrevene berigten grootelijUs nadere bevestiging vereischen. Brieven uit Athene deeien den hoofdinhoud der nota mede die van wege de Porte aan de gezanten der drie rno gendheden overgereikt isen waarin zij hare bezwaren te gen de Grieksche regering ontwikkelt. Eerstelijk beklaagt zij zich dat de geschillen wegens de aanspraak van talrijke Turksche familien op in Tbebe en Eubea gelegen goederen nog niet zijn vereffend waarbijvolgens de Grieken ver geten isdat deze zaak sedert jaren door eene gemengde commissie wordt onderzocht, en dat inmiddels aan de genoem de familien beduidende inwilligingen gedaan zijn. De tweede beschuldiging isdat Griekenland den opstand op Creta zou hebben aangemoedigd en beschermd waartegen wordt aange voerd hoe de bewijzen voorhanden zijn, dat die bescherming van een geheel anderen kant is gekomen. Het (huwen van twee Turksche meisjes te Chalkis met Christenen is eene derde grief, die met de herinnering wederlegd wordt, dat alle gods diensten in Griekenland gelijke bescherming genieten. Van even weinig gewigt wordt-de aankiagt, wegens het vermoar- den van een Turk door een Griek, in het onderhavig ge schil geacht. Gewigciger komt het vijfde punt voordat namelijk in Griekenland eene propaganda bestaan zouom opstand onder de Christenen in het Turksche rijk te verbrei den maar deze daadzaak wordt in de wederlegging geloo chenden tevens aangevoerd, hoe in maart en april van het vorige jaar de grenzen streng bewaakt zijn geworden, om de voortgangen van den opstand in Buigarye te beletten. Ein delijk wordt van de Turksche zijde aangevoerd dat de rege ring van Griekenland, nu anderhalfjaar geleden, het liandel- traktaat niet heeft willen bekrachtigen, maar van den anderen kant wordt beweerd, dat zij daarin wijselijk handelde, de wijl de bepalingen van dat traktaat den handel van het jeug- dig rijk te gronde zouden hebben gerigtterwijl zij ieder oogenblik bereid is een ander verdrag, op meer biilijke grond slagen, te sluiten. PARIJS den 23 januarij. De prins van Joinville is eer gisteren morgen ten acht ure op het kasteel der Tuilerien aangekomen. Volgens veler meening zal gemelde prins eer lang tot den rang van contra admiraal bevorderd worden. Op nieuw zijn onderscheidene zinsneden van het adres in antwoord op de troonrede door de kamer der gedeputeerden aangenomen. Intu-sschen hebben weder eenige leden amen dementen voorgeslagen op sommige van die welke nog be handeld moeten worden. Een daarvan heeft op de wijze van opschrijving voor de belastingen betrekking. In Spanje heeft de koude zich in sterke- mate doen gevoelen, zoodat te Valentia de thermometer van Reaumur 4 graden onder o heeft geteekend de Ebro 00 vele plaatsen met ijs bedekt is geweest, en men zich te Madrid met schaatsenrijden heeft kunnen vermaken. Men zegt, dat de regering depeches van onderscheidene hoven ontvangen heeft, waarin haar gedrag ten opzigce van Esparteroin de bewuste zaak der overhandiging van de geloofsbrieven, ten sterkste wordt gebillijkt. Een scheepskapitein dezer dagen te Bordeaux aange komen en die Buenos-Ayres den 4 november heeft verlaten berigtdat hij dat ongelukkig land meer dan ooit in onderlin ge verdeeldheid en oorlog had gevonden. Weinige dam;u voor zijn vertrek hadden de troepen van Rosasdoor OAbes aangevoerddie der provinciën onder de bevelen van La- madrtdop de vlugt geslagen. De dictator wilde zijne troepen oostwaarts doen oprukken en Montevideo belegeren dat ditmaal wel niet door de Franschen bijgestaan zou worden! 's GRAVENHAGE den 25 januarij. Bij een koninklijk besluit van den 7 dezer worden de voigende algemeene maat regelen voorgeschreven tot instandhouding en opbeuring der kus! - vlacher ij Art. 1. Het zal, van den 1 februarij 1842 af, voor taan aan een iegelijk verboden zijn, om, op de kusten van ons koningrijk, met naainv gebreide netten, geschikt voorde vangst van garnalen of zoogenaamde saajemsgetrokken door raenschen of paarden, langs bet strand of tusschen de banken te visschen indien er kleine of onvolwassen visch in de nabijheid der kust zich ophoudt, en dit bij het ophalen der saaijems of kuilnetten komt te blijken. Art. 2. Indien bij het ophalen dezer netten bevon den woidt, dat de vangst voor een achtste gedeelte uit klei nen onvolwassen visch bestaat, zal de visscherij onmiddellijk gestaakt moeten worden en de visscherman die zulks be vindt, op verbeurte eener boete van 10 gulden, verpligt we zen, hiervan onmiddellijk kennis te geven aan het lid of de leden van het kollegie der kust-visscherijop de plaats woonachtig, of, bij ontstentenis van dien, aan het hoofd van het naastbij gelegen plaatselijk bestuur. Art. 3. Deze leden of plaatselijke beambten zullen, hiervan kennis bekomende, bevoegd en verpligt wezen, om de bedoelde garnalen-visscherij voor den tijd van acht dagen te sluiten, hij plak-schrift op de gebruikelijke plaats en bij bekendmaking, door den afslager, voor den verkoop van den visch, hiervan aan den belangtieDbenden kennis gevende en zal het alsdan gedurende dezen tijd, volstrekt verboden we zen omzichop de bij art. 1 bedoelde wijzeop de vangst van garnalen toe re leggen. Indien na verioop van dien tijd hetzelfde verschijnsel zich wederom opdoet, zal de visscherij op nieuw gesloten worden, en alzoo telkens voor acht dagen, tot dat er geene onvolwassen visch zich op de kust meer ophoudt. Deze bepaling is echter niet van toepassing op de visscherij van garnalen met saaijems, getrokken door booten in zee mits de netten in vlot water worden opgehaald en uitgelezen. Art. 4. De overtreders dezer bepaling zullen telken reize verbeuren eene boete van 25 tot ƒ50, en daarenboven naar gelang der omstandigheden, of bij herhaling van overtreding met eene gevangenis van 7 tot 14 dagen gestraft worden. „Art. 5. De keurmeesters van het vischwantingesteld bij art. 9 van het koninklijk besluit van t5 november 1825 (Staatsblad no. 75), houdende maatregelen tot instandhou ding en opbeuring der kust-visscherij in de toenmalige pro vincie Holland alsmede alle overige plaatselijke beambten zijn inzonderheid gelast, om tegen de overtreding van de bo venstaande bepalingen te waken en daartoe bevoegd0111 de garnaler.-visschers derzelver netten te doen ophalen, teneinde te onderzoekenhoe het met het al dan niet aanwezig zijn van jongen visch op de kust gelegen iszijnde echter boven dien een iegelijk bevoegd om van de overtreding ten deze, mits gestaafd door twee getuigen te doen blijken. De verbeurde boeten zullen komen ten voordeele der ge meente-kassen van de plaats, waarde bekeuring geschied is zullende echter, uit diezelfde kassen, des geraden geacht wordende, eenige belooning, bij wijze van gratificatie, aan den aanbrenger kunnen uitbetaald worden." Z, Exc. de directeur-generaal van oorlog heeft bepaald dat de gamtzoens-veranderingen bij de regementen artillerie een aanvang zullen nemen op den 26 april aanstaande, De heden ontvangene rivierberigten vermelden, dat, daar de vorst scheen aan te houden en sterker werd ter wijl de laatste tijdingen van den Boven Rijn te Keulen en meer benedenwaarts eene aanmerkelijken val van water aan duidden de maatregelen van voorzorg, die bij den jongsten dooi en -het daarop gevolgd losgaan van het ijs in sommige riviertakken genomen waren, weder zijn opgeheven. De in genieurs en opzigters van den waterstaat, die langs de rivie ren gestacionneerd waren, hebben den last bekomen, 0111 tot nader order tot hunne gewone werkzaamheden terug te kceren. N.iar men verneemt, is aan de heeren gc Rosnc cn CaiJ, fabrikanten van stoommachines te Parijsconcessie ver leend tot het houden eener proefvaart met stoombooten tus schen Luik en Maastricht, tot de maand julij dezes janrs, als wanneer zijbij het welslagen dier vaart, eene definitieve concessie zullen verzoeken tot het daarstellen van eene ge regelde stoombootdienst tusschen Rotterdam en de bovenge noemde steden. GRONINGEN den 24 januarij. De hoop vermaak hetwelk in andere provinciën reeds eeni dat het iis- ge metischen-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1