c MIDDELBURGSCHE 1842. Donderdag BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Sotusrftg (ÜBIanbcti. S3uit0chl.in£ï. (Broof-lSrittaujc. Jfrauim jfs. ^cbcriftnöcn. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgen^ vdtfr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. svil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de re regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezel ve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo bet regt van zegel wordt betaald. De PROVINCIALE GENEESKUNDIGE COMMISSIE in ZEELAND verzoeke bij deze de lleeren Are. Obsc. Doceores, Vroedmeesters en Vroedvrouwen in deze Provin cie, voor zooverre dezelve niec in hec iste Discrice of in Plaatsen woonachtig zijn, waar eene Stedelijke Commissie is gevestigd of niec alreeds hunne Verloskundige Tabellen over hec jaar 1841 hebben ingezonden, omdezelve, voor het einde der maand Januarij 1842 te doen toekomen aan de Heeren Leden dezer Commissie, in hun District woonach tig, en bij gevolg die van het 2de District, aan den Heer Dr. R. C. ErmerinsteZierikzee; van het 3de District, aan den Heer T. Pietenete Goes; van hec 4de District, aan den Heer Dr. P. J. Hennequin 'te Sluis, en die van het 5de District, aan den Heer Dr. .7. Jannen, te Axel, welke Heeren tot het ontvangen dier Tabellen getnagcigd zijn. Wordende wijders bij deze Heeren Burgemeesters en Wet houders der Steden en Burgemeesters en Wethouders of As sessoren der Steden en Gemeenten ten Platten Lande, in ge zegde Districten uitgenoodigd om van nu voortaan aan bovengemelde Heerenin welker District zij woonachtig zijn, wel te willen toezenden de jaarlijksche Staten betrek kelijk hec personeel der Geneeskunst-oefenaren in hunne Ge meenten; alsmede die der gedane Vaccinatien en der aan de Kinderziekte behandelde Personen waarvan de toezending tot heden regtstreeks aan deze Commissie elk kwartaal is geschied. Middelburg, den 11 Januarij 1842. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve B. de JONGE Voorzitter. Js. de MAN Jz.Secretaris. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt te kennen gegeven X. Dat de Tentoonstelling derzelve bepaald is op den 22 en 24 dezer maand in de Abdij in het Huis Letter A. No. 52, alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 uretot des namiddags ten drie urezal geopend zijn. 2. Dat de uitloting op den 25 dezer maand plaats zal hebben. 3. Dat de lijst der uicgetrokkene prijzen op den 25 dezer maand, des namiddags van 3 tot 5 ure, en den vol genden dag des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter be- zigciging zal liggen bij den Heer N. Verhuistop de Smallekade bij de KuiperspoorcLetter G. No. 78. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald worden tegen overgave van het lot, des anderendaags, en dus op Woensdag den 26 dezer maand, van 11 tot 4 ure, in het Huis der Abdij, alwaar de Tentoonstelling plaats heefc gehad. 5. Dat de Loten dezer Loterij4/1 elkden 22 en 24 dezer maand alsnog verkrijgbaar zullen zijn in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams en op de Tentoonstelling in de Abdij. De COMMISSIE uit de Armbesturen alhier heefc het genoegen thans weder dankbare melding te kunnen maken der ontvangst van eene gift uit Middelburg, van tien Zeeuw- sche Rijksdaalders, des avonds van den 17 dezer, in een verzegeld pakje, gemerkt A. E., aan haar ter hand gesteld, alsnog, dat zij op heden uit gemelde Stad, onder letter X.i door een zeer achtenswaardig Ingezeten te dezer plaats, 25 aan Goud ontving. Ilad zij in den voorgaanden Winter (bij de ondersteuning alhier ondervonden) ruime stof, de milddadigheid van Mid- ■delburgs gegoede Ingezetenen te vermelden en te danken tiiet minder ondervindt zij tot heden, in hec belang harer ar' me en behoeftige natuurgenootendie edele en voortdurende genegenheid daartoe. Gods zegen zij bestendig het deel ook dier gevers of geefsters van deze ons zoo zeer te stade komende giften 1 Vere, den 18 Januarij 1842. Namens dezelve, WM LANG EB EEK E, Praeses. C. BUTH, Scriba. De BURGEMEESTER van Zoutelande betuigt aan den milddadige» gever zijnen hartelijken dank, voor de toezen ding van vier Coupons, ieder groot 12, 37*. cen behoeve van de Armen zijner Gemeente. COR.FU den 28 decemberDen 24 dezer had alhier in de kerk van den heiligen Spiridion, die door de inwoners bijzonder vereerd wordt, de tentoonstelling van eene reüquie en van het borstbeeld van dien heilige plaats. Sedert eenige tijd bevond zich in deze stad een Amerikaansch zendeling die eene kinderschool voor de aldaar woonachtige Engelschen had opgerigc. Deze begaf zich tijdens de bedoelde plegtig- heid in de kerk en deelde onder de aanwezige menigte waaronder ook veel gemeen volk was, een in de Griek'sche taal geschreven traktaatje uic, waarin hij trachtte te betoo- gen datdaar de tien geboden slechts de aanbidding van éénen God verordenden, de vereering van den heiligen Spi ridion afgoderij was. Naauwelijks werd de inhoud0 van dit gesclirifc onder het volk bekend of dit viel den zendeling aan en mishandelde hem. Incussclien gelukte het hem toch naar zijne niec ver verwijderde woning te ontsnappen het gepeupel vervolgde hem, vond hem echter niet, daar hij op het dak gevlugc was, vernielde vensters en huisraad, verscheurde zijne boeken en wierp ze op de straat. De toe gesnelde policie-dienaren waren niet in staat deze buitenspo righeden te stuiten, en aan hec zoeken naar den zendeling, die ongetwijfeld een slagtoffer der volkswoede geworden ware een einde te maken en er moesten troepen aanruk ken om de orde te herstellen. De zendeling werd onder eene sterke bedekking naar de citadel gebragc en eenige der voornaamste rustverstoorders werden gelijktijdig in hechtenis genomen. Deze cusschenkomsc der gewapende magc, die hec volk belectede wraak te nemen aan eenen verguizer van deszelfs godsdienst, de in hechtenisneming van onderscheidene Grie ken, de algeineene afkeer cegen de Engelschen, en de om standigheid, dat men dezen en alle vreemdelingen hier als ketters beschouwt, had ten gevolge, dat hec gepeupel de troepen uitjouwde en hier en daar met steenworpen ontving. Dezen stoorden zich echter niet daaraan trokken rustig door de straten, en de Grieken, wel inziende dat zij op den lichten dag tegen de gewapende raagt niets konden uit- rlgten verstrooiden zich eindelijk. In den avond van den volgenden dag, toen zich een aan- tal soldaten in verscheidene wijnhuizen der stad bevonden, zocht het getneene volk twist men hen. Die gelukte weldra en nu ontstond er in eenige straten een levendig gevecht, waarin de soldatendie zonder zijdgeweer plegen uit te gaan, door de Grieken niet stokslagen en steenworpen mis handeld werden. Er moesten weder troepen uitrukken en sterke patrouilles joegen eindelijk het volk uiteen; evenwel konden er slechts weinig personen in hechtenis genomen worden daar de slechte verlichting der stad aan de rust verstoorders hec ontsnappen gemakkelijk maakte. Den 26 des avonds hadden weder soortgelijke tooneelen plaats, hoewel in eene mindere mate. Den 27, een uur na zons-ondergangbegon het rumoer op nieuw, en werd thans ernstiger dan te voren. Uic de huizen werden sceeneu bloem potten brandende stukken hout, enz. geworpen; er vielen zelfs geweerschoten op de soldatendieop hunne beurt verbitterd, alles aanvielen wat onder hun bereik kwam. Men werd van beide zijden met messen en bajonetten handgemeen. Van de Engelsche soldaten verloor één hec leven, terwijl er twaalf gekwetst werden, waaronder eenige zeer gevaarlijk; aati den kant der Corfioten werd er eén .gedoodverscheide ne gewond en velen in hechtenis genomen. Zes policie-die naren ontvingen gevaarlijke wonden. Slechts door cusschen- komst van sterke afdeelingen der bezetting kon eindeiijk de rusc weder hersteld worden. De regering heefc den Amerikaanschen zendeling die de aanleiding tot deze betreurenswaardige voorvallen gegeven had, in stilte van hier weg en wel naar Athene gezonden; te gelijker tijd zijn ook de personen die in zijn huis gedron gen waren en daar de vermelde buitensporigheden gepleegd hadden, uic de gevangenis ontslagen. Heden avond (28 oecember) is eene proclamatie uitge vaardigdwaarbij aan de ingezetenen bekend worde gemaakt dat aan alle soidacen hec bevel is gegeven om des avonds dé stad te verlaten en zich naar hunne kazernen te begeven waartegen aan de ingezetenen verboden worde na zons-onder-' gang hunne huizen te verlatenmoetende alle koffij- en wijnhuizen enz. des middags ten 4 ure gesloten en niec voor den volgenden morgen ten 7 ure weder geopend wor den terwijl eindelijk in geval van herhaling der onrustige tooneelen, met de afkondiging der krijgswec bedreigd wordt. BERLIJN den 14 januarij. De Pruissische Staatscourant behelst eene circulaire der ministers V2n binnenlandsche za ken en policie eerdienst en buitenlandsche zaken, waarbij zij aan de presidenten der provinciën kennis geven van een koninklijk bevelschrift, tot aanmerkelijke verzachting der tot hiertoe bestaande censuur strekkende. Men zegt dat de afwezigheid van Z. M. den koning drie of vier weken duren zal. Het bevestigt zich dat de prins van Pruissen gedurende dien tijd met hec beleid der re gering belast zal wezen. LONDEN den 15 januarij. Blijkens het uitgegeven pro gramma zal de plegtigheid van het leggen van den eersten steen aan de nieuwe koninklijke beurs, op maandag aanstaan de, zeer luisterrijk wezen. Het houten gebouw -er plaat smg der tot bijwoning daarvan genoodigden opgeslagen heefc eene hoogte van 108 en een omtrek van 300 Engelsche voe ten Men berekent, dat het amphitheacer 1400 toeschouwers zal kunnen bevatten. De dagbladen deelen eene nota mede, den 17 decem ber, door den Engelschen gezant te Madrid, sir Arthur Aston aan de Spaansche regering gerigt, in welke hij zich beklaagt over het voortdurend invoeren van Zwarten op hec eiland Cuba, door slavenhalers onder vreemde vlag, en maat regelen voorslaat om dit kwaad in het vervolg te verhoeden" De admiraal sir Josias Rowleydie sedert 1777 in Zee dienst wasen zich onder anderen bij de verovering van de Kaap de Goede Hoop heefc onderscheiden, is II. maandag te Leicritn in Ierland in hoogen ouderdom overleden Van Nieuw-York zijn berigten tot den 23 december ontvangen die voor den finantielen (toestand der Vereenlgde Staten niet gunstig luiden. De geringe deelneming éanrie uitgeschreven leening van 12 miliioen dollars heeft den se cretaris voor de thesaurie verpligthet verlengen van den daarvoor bepaalden termijn voor te slaan, en tevens van hec congres vergunning te vragen, om op nieuw schatkistbiljetten ten bedrage van vijf miliioen dollars, uit te geven Door Noord-Amerikaansche ingezetenen waren eeéige schil ren en andere gebouwen op de grenzen van Canada in brand gestoken. PARIJS den 14 januarij. Heden heefc de kamer der gedeputeerden eene Openbare zitting gehouden in welke het ontwerp van het adres, in antwoord op de troonrede, door den president Sauzet voorgelezen is. Het is, zoo als ver- wachc wasgeheel een goedkeurende weerklank op die aan spraak, alleen merkt men daarin nog de volgende zinsneden op: Getrouw aan de beloften die hec gedaan heeft, roept Frankrijk met volstandigheid ook de vervulling der beloften in, die het heeft ontvangen. De kamer herinnert Europa de regten der Poolsche na tie door de verdragen zoo bepaaldelijk vastgesteld." Hec ontwerp zal gedrukt en aan de leden rondged'eeld wor den en de aanvang der beraadslagingen is op aanstaanden maandag bepaald. De kamei der pairs heefc zich eenstemmig met het door den heer Metilhou gesteld ontwerp van antwoord op de troon rede veieenigd. Dingsdag moet, op de begeerte van degroo- te meerderheid dier kamer, de verantwoordelijke redacteur van het legicimisdsch dagblad le Siècle voor hare balie Ver schijnen, om zich wegens een beledigend artikel te regtvaar- digen. De heer de Chambollelid van de kamer der gedepu teerden heeft zich sedert bij den voorzitter van die der pairs als schrijver van dat artikel bekend gemaakt, en verzocht dat de verantwoordelijkheid daarvoor op hem alleen vallen moge. Eergisteren is ten liove een schitterend bal gegeven waartoe ongeveer 4000 personen waren uitgenoodigd: On'- uer de aanzienlijke gasten is vooral de tegenwoordigheid van den Russischen zaakgelastigde den heer de Kisselcf, opge merkt, en heeft men met genoegen gezien dat de koning zich gedurencie eemge oogenblikken mee hem onderhield. Men zegt, dat hec gouvernement heden berigc heefc ontvangen wegens de aankomst van het fregat la Belle Poule ter reede van Ton Ion en dat de prins van Joinville uiterlijk den 25 dezer alhier zal arriveren. De heer de Lamartine heefc eenen brief uit Beyrnth in de dagbladen doen plaatsen, waarin beweerd wordt, dat bij de jongste bloedige gebeurtenissen in den Libanon hec Engelsche agenten geweest zijn die de Drtisen tegen de Christenbewoners hebben opgeiuid. De brief roemt overi gens de pogingen van den minister Gulzot ten behoeve dier ook door de i urken maar 3! te zeer mishandelde Christenen. De berigten uic Madrid tot den 6 januarij, komen daarin overeen dat de pogingen om het geschil over de aanbieding der geloofsbrieven van den nieuwen Franscben ambassadeur de Saleandy tot een goed einde te brengen mislukt zijn. De heer de Salvandy heeft ook na het°onc' vangen van nadere voorschriften van zijn hofblijven eischen oin die geloofsbrieven aan de jonge koningin Isabella zeiv' te mogen aanbieden. Da regent Espartero of zijne minisrert bebben die vordering niet willen toestaan. Di - volge was alles voor het vertrek van gehe'el hoé Frmisché gezantschap gereed gemaakt; welke sfreize waarschijnlijk oen volgenden dag zou plaats bebben 7>ir* c i i z^uirs nee wanen van Frankrijk zou van het gezantschap*.hotel te Madrid worde" weggenomen, en de Fransche aangelegenheden aldaar zoude vooreerst door den consul generaal behartigd worden. 's GRAVENHAGE den 16 januarij. Z. M. heeft bepaald dat de otiic.eren van gezondheid der landmagc, tot en eé oen rang van olhc,er van gezondheid der ee= «e klasse door een vergelijkend examen van den eenen tot den ndeieu graad zullen opklimmenen dat de officieren van gezondheid bij

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1